Ciekawy problem z toroidem

...warsztat małego eksperymentatora, czyli jak gnębiliśmy różne rzeczy żeby je lepiej poznać ...
Awatar użytkownika
megabit
Posty: 989
Rejestracja: poniedziałek 20 gru 2010, 11:26
Lokalizacja: Sady

Ciekawy problem z toroidem

Post autor: megabit »

Nietypowa sprawa. Mam w swoim gainclonie toroida 400W, od toroidy.pl, wykonanie zwykłe (nie audio). Otóż trafo buczy, ale co dziwne, buczy nieregularnie. Przykładowo: minuta ciszy, 5sek buczenia, 5sek ciszy, 5 sek buczenia, 15sek ciszy, 30sek buczenia itp. Żadnej reguły, żadnego związku z obciążeniem i z funkcjonowaniem innych urządzeń w domu. Dzieje się tak od samego początku. Buczenie nie pochodzi z głośników i nie przenika do nich. Co to może być? Zakłócenia z sieci przesyłowej?


Awatar użytkownika
piciex
Posty: 2232
Rejestracja: wtorek 16 wrz 2014, 15:41
Lokalizacja: Poznan

Post autor: piciex »

"Ten film jest prywatny"
Awatar użytkownika
megabit
Posty: 989
Rejestracja: poniedziałek 20 gru 2010, 11:26
Lokalizacja: Sady

Post autor: megabit »

Dziwne, mam ustawione jako publiczny.
Awatar użytkownika
piciex
Posty: 2232
Rejestracja: wtorek 16 wrz 2014, 15:41
Lokalizacja: Poznan

Post autor: piciex »

Teraz działa. Może za świeży był. :mrgreen:
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

megabit, a wstaw amperomierz na zasilaniu toroida i zobacz, jak się ma prąd do buczenia
Awatar użytkownika
Doctore
Posty: 627
Rejestracja: sobota 18 sty 2014, 17:17
Lokalizacja: Malbork

Post autor: Doctore »

Ostatnio zrobiłem stację lutowniczą także na toroidzie z toroidy.pl 80VA i też czasami sobie brzęczał lekko :razz:
NIE BOJĘ SIĘ GDY ŚWIATŁO ZNIKA, BO MAM LATARKĘ NA OGNIWACH PANASONIC' A
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3149
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

megabit, a mierzyłeś stabilność napięcia w swojej sieci? U mnie w zależności od pory dnia bywają spore wahania (nawet w granicach ~20V oczywiście w dół od znamionowych 230V). Z drugiej strony jednak ten interwał czasowy objawu, jaki opisujesz, na to by nie wskazywał.

PS. Może sąsiad czymś cyklicznie sieć obciąża :mrgreen:
Sometimes darkness can show you the light
Awatar użytkownika
Manekinen
Posty: 2443
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 15:18
Lokalizacja: Kętrzyn
Kontakt:

Post autor: Manekinen »

Ja to bym oscyloskop do pracy zagonił, ktoś musi wpuszczać niezłe zakłócenia do sieci, z sinusem to pewno mało wspólnego ma i dla tego zwoje tak wibrują. Swoją drogą nie powinny, coś za luźno nawinięte. Albo odłącz stronę wtórną, wzmacniacz się nie wzbudza czy coś?
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Sprawdziłeś czy się nie wzbudza?

Czy występują spadki napięcie lub gwałtowny wzrost prądu, no i jak wspomniał Bocian, stabilność sieci... W pracy już około pół roku "walczymy z ENEĄ" bo urządzenia przejazdowe, warte koło bańki, głupieją co chwilę. Rejestrator zapisuje około setki spadków napięcia, czasem do 180V.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
megabit
Posty: 989
Rejestracja: poniedziałek 20 gru 2010, 11:26
Lokalizacja: Sady

Post autor: megabit »

Wzbudzenia wątpię, dziś dla przykładu nie buczy wcale. Przy chwili czasu i jak będzie buczał wyciągnę z szafy oscyloskop i zobaczymy co wtedy w sieci jest.
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3149
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

Pyra, ja w ostatnie lato (w trakcie tych upałów, jak był któryś tam stopień zasilania) miałem cały dzień na jednej fazie równe 98V :mrgreen: Co ciekawe większość urządzeń z zasilaczami impulsowymi uniwersalnymi (110/230V) działało poprawnie (laptop, urządzenia sieciowe, moje oświetlenie LED warsztatu). A problemy ze stabilnością napięcia, jak pisałem, mam na co dzień. Najbardziej to wkurza jak chcesz z zadaną, stabilną mocą obsługiwać np. odbiorniki rezystancyjne dużej mocy ;)
Sometimes darkness can show you the light
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
No właśnie, a ten przejazd ma na wejściu zasilacz impulsowy, kosztujący chyba z 12 tys. i takie cyrki... ale chyba dlatego, że to niemieckie...
Bocian pisze:...Najbardziej to wkurza jak chcesz z zadaną, stabilną mocą obsługiwać np. odbiorniki rezystancyjne dużej mocy ;)
He he he...
Słyszę na co dzień. Starsze lokomotywy elektryczne, chodzą na silnikach komutatorowych prądu stałego i spadek z 3kV do 2,5kV, to dla nich makabra, podczas gdy nowe, bazujące na falownikach i silnikach klatkowych, mają pełne zdolności przy napięciu sieci 1,5kV.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Dziad
Posty: 31
Rejestracja: piątek 11 lip 2014, 09:09
Lokalizacja: Krakow

Post autor: Dziad »

Śmieci z sieci. Sąsiadka pranie robi ;)
Na marginesie. Bardzo dobre nagranie.
Awatar użytkownika
megabit
Posty: 989
Rejestracja: poniedziałek 20 gru 2010, 11:26
Lokalizacja: Sady

Post autor: megabit »

No i zagoniłem oscyloskop do roboty. Czy buczy czy nie buczy przebieg wygląda tak samo...

Obrazek

EDIT:

No i problem rozwikłany po prawie 1,5 roku :twisted:

(nie)bezpiecznik na klatce schodowej pod postacią zwykłego starego topika ceramicznego był, uwaga, przebity na wylot gwoździem. Niestety było to zrobione tak nieudolnie że cała oprawka po zmierzeniu pirometrem miała ponad 100*C. Kontakt elektryczny był tak niepewny, że ostatnimi czasy przez bardzo krótkotrwałe zaniki napięcia wyłączał mi się amplituner, lekko przygasało światło oraz, co w tym wątku najistotniejsze, buczały mi toroidy.
Awatar użytkownika
breshnew
Posty: 58
Rejestracja: niedziela 15 kwie 2012, 14:35
Lokalizacja: Wielkopolska

Post autor: breshnew »

Daj zdjęcie tego gwoździa przebijającego, to jest dramatycznie epic!
Breshnew
ODPOWIEDZ