Strona 1 z 1

Połączenie równoległe diod

: sobota 12 gru 2015, 22:59
autor: pietros
Witam.
Sporo osób na forum buduje latarki trójdiodowe, dlatego proszę o przybliżenie know how odnośnie doboru napięcia przewodzenia diod przy połączeniu równoległym.

1. Czy pomiaru napięcia dokonywać przy maksymalnym prądzie z jakim będą pracowały diody, czy przy maksymalnym prądzie znamionowym?
2. Czy pomiaru mogę dokonać na zimnej diodzie, czy lepiej przy rozgrzanej do temperatury "roboczej" (sądzę, że około 50-70°C)
3. Jaki rozrzut napięcia jest akceptowalny (domyślam się, że będzie miało tu znaczenie z jakim procentem prądu maksymalnego prądu znamionowego będą pracowały diody)?
4. Czy jakiś sklep oferuje może w sprzedaży gotowe moduły z diodami dobranymi względem Vf?

: niedziela 13 gru 2015, 10:27
autor: Pyra
Witam
Ad. 1. Pomiar powinien dotyczyć warunków ekstremalnych, czyli max prądu przy jakim LED będą pracować w układzie docelowym.
Ad. 2. Pomiaru należy dokonywać w identycznych warunkach dla wszystkich egzemplarzy, nie ma wymagań, jakie to mają być warunki termiczne. Łatwiej jednak dokonać pomiaru, przy "temperaturze pracy" czyli zbliżonej do warunków w jakich LED będą pracować. Włączasz prąd, kontrolujesz temperaturę, po osiągnięciu założonej, mierzysz Vf.
Ad. 3. Hmmm, trudno określić jakieś matematyczne ramy. Najlepiej zrobić pomiar prądu przy najwyższym zmierzonym Vf, dla diod które mają pracować równolegle, i sprawdzić, czy nie zostanie przekroczony prąd max. W praktyce, są to pojedyncze setne części wolta.
Jeśli chcesz korzystać z równoległego modułu to przypuszczam, że chcesz to zasilać z 1S, więc i za sterownik będą najprawdopodobniej robić układy AMC. Możesz wtedy zrezygnować z dobierania Vf, jeśli każdy LED, będzie zasilany własną sekcją układów. Czyli np. mając 24 AMC, dzielisz je na sekcje po 8, i każda steruje prądem 1-go LEDa.

Pozdrawiam

: niedziela 13 gru 2015, 10:38
autor: smokuxx1987
Ad 4.Możesz kupić gotowe moduły http://intl-outdoor.com/led-c-107.html
Albo sam mierzyć.

Chodzi o to żeby nie przekroczyć max prądu dla diody.
Przy podłożach typu noctigon różnice w prądach mogą być dość duże i nic się nie stanie poza spadkiem wydajności układu.
Wiadomo że przy mniejszych prądach diody mają większą wydajność, dlatego najlepiej jeśli prądy bd jak najbardziej zbliżone.

Dlatego najpierw możesz pomierzyć Vf diody a później prąd jaki idzie na każdą diodę w module.

: niedziela 13 gru 2015, 11:07
autor: pietros
Chodzi mi właśnie o taki moduł jak z intl-outdoor.com, podłączony do podkręconego sterownika np. 4,2A i zasilany z 1S. Czyli w takiej sytuacji mogę kupić u nich moduł np 3xnichia (pamiętając o ich niższym prądzie max)albo 3xXP-L albo 3xXP-G, złożyć całość "do kupy" i nie przejmować się koniecznością sprawdzenia Vf diod?

: niedziela 13 gru 2015, 12:30
autor: smokuxx1987
Sklep raczej nie pozwolił by na umieszczenie diod o różnych Vf na jednym module.