Światło cofania Leon 2

Wszystko co świeci na czterech kółkach;)
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Marcin S. pisze:
skaktus pisze:PS-Takie ciągłe świecenie to jakaś dziwna norma. Spotkałem się w tym w "francuzach", "niemcach" itd.
Dlaczego dziwna norma? Do kontroli stanu żarówki potrzebujesz przepuścić przez nią prąd. Na tyle mały, że zwykły żarnik się nie rozgrzeje, natomiast diodzie wystarczy do zaświecenia, jeśli napięcie jest wystarczająco duże.

Pzdr.
M.
Do kontroli to zrozumiałe, ALE dlaczego ten stan jest trwały i ma miejsce nawet wtedy, kiedy wyciągnie się kluczyk z stacyjki i zamknie auto ? Takie przypadki spotkałem w Golfach czy Berlingo.

Wracając do pytania - P21W 35 W to całkiem ciekawa alternatywa ALE to zwykła żarówka. Lepiej zastosować przejściówkę z P21W na MR16 i wrzucić w to halogen 35W. Ewentualnie kupić gotowca.
ILPT
Awatar użytkownika
ufolufol
Posty: 22
Rejestracja: środa 12 sty 2011, 20:15
Lokalizacja: lodz

Post autor: ufolufol »

@fotorondo
Te Bosmy sobie odpuść. Dają niewiele więcej światła niż standardowe żarówki.

Ja zmajstrowałem sobie światła cofania na tanich ledach z aliexpress + jakiś tani sterownik ograniczający prąd do 1A (proszę się nie czepiać estetyki wykonania zbytnio).
Bez sterownika też świeciły ale padły po około 2 miesiącach. Obecna wersja ze sterownikiem świeci już około 5 miesięcy i nic nie wskazuje na to że padnie.
Oprawka owszem rozgrzewa się mocno po dłuższym świeceniu jednak przy manewrze cofania trwającym z reguły max 30 sek. osiągana temperatura jest akceptowalna.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Led no-name 10W + sterownik ? Ile idzie w tego leda ?
ILPT
Awatar użytkownika
ufolufol
Posty: 22
Rejestracja: środa 12 sty 2011, 20:15
Lokalizacja: lodz

Post autor: ufolufol »

Nie mierzyłem bo nie miałem czym niestety. Mogę spróbować zmierzyć jutro. Wyjąłem bo miałem przegląd :smile:
Teoretycznie 900mA

Sterownik taki:
Obrazek
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Możesz zwiększyć nieco sprawność układu, lutując przewody zasilające za mostkiem, czyli do kondensatora elektrolitycznego. Będzie wtedy działał prawidłowo już przy niższym napięciu.
Możesz też wylutować te cztery diody po ,lewej stronie na zdjęciu, mogą się przydać w innym projekcie.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
vin324pl
Posty: 1000
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 10:27
Lokalizacja: Myślenice

Post autor: vin324pl »

Wracając do tematu, wrzucam fotki co dał mod , zdjęcie zastępuje wiele słów. Brat jest bardzo zadowolony :mrgreen:

Pacjent Leon 2 FR

Przed - ------ Po
ObrazekObrazek

Parametry jak zawsze :
- F/3.2,
-czas naświetlania 4,5 sek.
-ISO200,
-WB światło słoneczne

Na sterowniku rezystor 0,27 wymieniłem na 0,18.
Noctigon 3*XP-G2 R5 5A2 optyka owalna.
Ostatnio zmieniony poniedziałek 21 mar 2016, 23:18 przez vin324pl, łącznie zmieniany 2 razy.
Zestaw rowerowy:
Światła mijania/drogi publiczne - L2P 2,8A noctigon + daszek/ s2+ 3*xpl optyka owalna
Światła drogowe/teren - C8 3*xp-l 4,2A ledil 35mm
fotorondo
Posty: 1338
Rejestracja: niedziela 01 gru 2013, 18:44
Lokalizacja: warszawa

Post autor: fotorondo »

vin324pl, a fotki gdzie?
fotorondo
Posty: 1338
Rejestracja: niedziela 01 gru 2013, 18:44
Lokalizacja: warszawa

Post autor: fotorondo »

Robisz następną? :o :razz:
Awatar użytkownika
vin324pl
Posty: 1000
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 10:27
Lokalizacja: Myślenice

Post autor: vin324pl »

Na razie z czasem krucho ale efekt jest godny polecenia.
Zestaw rowerowy:
Światła mijania/drogi publiczne - L2P 2,8A noctigon + daszek/ s2+ 3*xpl optyka owalna
Światła drogowe/teren - C8 3*xp-l 4,2A ledil 35mm
fotorondo
Posty: 1338
Rejestracja: niedziela 01 gru 2013, 18:44
Lokalizacja: warszawa

Post autor: fotorondo »

Ustawiłem się w kolejce.
volt_art
Posty: 45
Rejestracja: niedziela 27 wrz 2015, 18:27
Lokalizacja: Bolesławiec
Kontakt:

Post autor: volt_art »

A jaki koszt tego wychodzi? (3 diody i sterownik?)
Awatar użytkownika
vin324pl
Posty: 1000
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 10:27
Lokalizacja: Myślenice

Post autor: vin324pl »

Ledy : http://intl-outdoor.com/noctigon-3xp-mc ... p-841.html
Sterownik : https://www.fasttech.com/products/0/100 ... -board-for
Rezystor do sterownika R180 na podmianę R270
optyka http://www.international.mtnelectronics ... arch=10510
Do tego podstawa żarówki , trochę przewodów 22AWG , klej i wałek aluminiowy ( papiery ścierne i pasta polerska).

Powstała wersja była na pająka z odpinanymi przewodami, w celu łatwiejszego montażu , ale można zrobić lepszą profeskę czyli wałek do tokarza i na wzór piguły latarkowej od spodu umieścić sterownik, też myślę nad takim patentem.

W przypadku optyki owalnej należy ją tak obrócić żeby doświetlała bardziej na boki.

Wada - sieje po instalacji radiowej ale w przypadku światła wstecznego nie jest to zbytnim problemem,
Może Mistrz Pyra poleciłby jakiś patent na odfiltrowanie szumu tego sterownika (dobranie odpowiedniego kondensatora załatwiłoby sprawę ?).
Zestaw rowerowy:
Światła mijania/drogi publiczne - L2P 2,8A noctigon + daszek/ s2+ 3*xpl optyka owalna
Światła drogowe/teren - C8 3*xp-l 4,2A ledil 35mm
fotorondo
Posty: 1338
Rejestracja: niedziela 01 gru 2013, 18:44
Lokalizacja: warszawa

Post autor: fotorondo »

vin324pl, sprawdze z której strony mam te światła, jak żarówka umieszczona i dam Ci znać.
W wolnej chwili może będziesz miał chęć sklecić takie coś dla mnie. :mrgreen:
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Jako filtr na początek można spróbować pierścienie filtrujące, takie jak na kablach od zasilania zasilaczy. Dalej można podłączyć masę bezpośrednio z karoserią auta. Sposobów jest wiele, ale to chyba nie ma sensu. Światło wsteczne pracuje chwilę i nie ma to większego wpływu na komfort korzystania z radia :)
ILPT
Awatar użytkownika
vin324pl
Posty: 1000
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 10:27
Lokalizacja: Myślenice

Post autor: vin324pl »

skaktus, zgadzam się ,że te szumy nie będą uciążliwe, co innego w kwestii świateł mijania czy pozycyjnych :)
Zestaw rowerowy:
Światła mijania/drogi publiczne - L2P 2,8A noctigon + daszek/ s2+ 3*xpl optyka owalna
Światła drogowe/teren - C8 3*xp-l 4,2A ledil 35mm
ODPOWIEDZ