Redukcja z hydrantu na wąż ogrodowy.

....nie pasujące gdzie indziej...
Awatar użytkownika
piciex
Posty: 2232
Rejestracja: wtorek 16 wrz 2014, 15:41
Lokalizacja: Poznan

Redukcja z hydrantu na wąż ogrodowy.

Post autor: piciex »

Od paru dni borykam się z problemem jak podłączyć wąż ogrodowy do hydrantu?
Widział ktoś w Polsce takie redukcje:

Obrazek

Jedyne co udało mi się u nas znaleźć to nasada hydrantowa (to jest chyba rozm. 75) z redukcją na 2.5, lub 3 cale. Coś takiego:

Obrazek

Tylko musiałbym zastosować koleją redukcję, albo kila redukcji, żeby z tych 2.5 cala zrobić 3/4 do takiego przyłącza:

Obrazek

Jakieś pomysły?
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Re: Redukcja z hydrantu na wąż ogrodowy.

Post autor: Pyra »

Witam
piciex pisze:Od paru dni borykam się z problemem jak podłączyć wąż ogrodowy do hydrantu?
Uważaj, bo w naszym kraju, to jest nielegalne. Ojciec kilka lat temu zapłacił 100zł.

Niestety, musisz kupić zaślepkę, wywiercić i nagwintować otwór do zwykłej redukcji.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
max4max
Posty: 1398
Rejestracja: wtorek 14 sie 2012, 07:56
Lokalizacja: że znowu

Post autor: max4max »

Pyra, ale skąd podejrzenie, że chodzi o kradzież wody?
Może chodzi np. o teren firmy/szkoły/zakładu itd. gdzie są hydranty i sieć wodociągowa wewnętrzna , na której są hydranty p.poż. za wodomierzem Zakładu Wodociągowego?
Notabene za coś takiego generalnie nie ma mandatu np.100 zł, może natomiast być zwykłe oskarżenie o kradzież, czyli wykroczenie lub przestępstwo i potem np. ugoda lub normalny proces sądowy.

piciex,
Możesz kupić nasadę z gwintem wewnętrznym 2.5" i dać 2 redukcje - w sumie chyba najprościej, lub redukcja strażacka 75/25 i wtedy jest nasada 25/1" gwint zewnętrzny.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
max4max pisze:Pyra, ale skąd podejrzenie, że chodzi o kradzież wody?
Nie chodzi o kradzież, tylko o samo używanie.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
max4max
Posty: 1398
Rejestracja: wtorek 14 sie 2012, 07:56
Lokalizacja: że znowu

Post autor: max4max »

Pyra pisze:Nie chodzi o kradzież, tylko o samo używanie.
Nie ma żadnego przepisu zabraniającego czerpania wody z hydrantu p.poż.
Awatar użytkownika
piciex
Posty: 2232
Rejestracja: wtorek 16 wrz 2014, 15:41
Lokalizacja: Poznan

Post autor: piciex »

max4max pisze:
Pyra pisze:Nie chodzi o kradzież, tylko o samo używanie.
Nie ma żadnego przepisu zabraniającego czerpania wody z hydrantu p.poż.

Jest. 5k grzywny i zryczłtowana opłata za miesiące w których nastąpiła kradzież, ale dziś nie o tym, tylko o tym co i jak. Myślałem właśnie o tym systemie co piszesz, czyli 75 na 2.5' i potem dwie redukcje, tylko jakich rozmiarów szukać, bo w armaturze jestem słaby. :oops:
Doszedłem tylko do tego, że nie ma bezpośrednich redukcji 2.5' na 3/4.
Zastanawiam się też, czy jak podłączę tą konstrukcję na jeden wylot z hydrantu to, czy plastikowa zaślepka rozporowa po przeciwnej stronie wytrzyma napór wody?
max4max
Posty: 1398
Rejestracja: wtorek 14 sie 2012, 07:56
Lokalizacja: że znowu

Post autor: max4max »

piciex pisze:Myślałem właśnie o tym systemie co piszesz, czyli 75 na 2.5' i potem dwie redukcje, tylko jakich rozmiarów szukać, bo w armaturze jestem słaby. :oops:
Doszedłem tylko do tego, że nie ma bezpośrednich redukcji 2.5' na 3/4.
Raczej nie ma, choć kto wie - obecnie jest wiele na rynku.
Ale ogólnie dostępne są redukcje 2,5"/2" i do tego redukcja 2"/3/4"
Np. https://eko-fol.pl/redukcja-2-5-2,3,89,654 i
http://dobo.pl/product-pol-645-REDUKCJA ... OWANA.html lub nawet sa takie 2"/1/2" plus do tego oczywiste jeszcze nypel 3/4
Nie wiem o jaka zaślepkę Ci chodzi, ale generalnie im mniejsza średnica tym mniejsza siła więc powinna wytrzymać.

Aha.
Wiem, że są na 100% redukcje bezpośrednio do hydrantu podziemnego z wyjściem np. 1/2 " ale to jest z tego co wiem produkt zagraniczny na zamówienie.
Skoro są takie to pewnie są też jako nasady bezpośrednio do złącza kłowego.
Awatar użytkownika
piciex
Posty: 2232
Rejestracja: wtorek 16 wrz 2014, 15:41
Lokalizacja: Poznan

Post autor: piciex »

O, właśnie takiego zestawu szukałem.
Chodzi mi o to, że hydrant jest w kształcie litery T. Zaworem na szczycie odkręcasz obie strony tego T na raz, ja użyję tylko jednej strony, drugą zatyka plastikowa zaślepka...
max4max
Posty: 1398
Rejestracja: wtorek 14 sie 2012, 07:56
Lokalizacja: że znowu

Post autor: max4max »

Plastikowa lub aluminiowa, bo są takie i takie.
Awatar użytkownika
piciex
Posty: 2232
Rejestracja: wtorek 16 wrz 2014, 15:41
Lokalizacja: Poznan

Post autor: piciex »

Plastikowa tam jest, montowana rozporowo i zastanawiam się, czy ona wytrzyma. Jak to dzisiaj testowałem to po jednym obrocie zaworu już lekko przepuszczała wodę. Boję się, że jak zrobię 6 obrotów, otwierając zawór na full to zaślepka wypali jak z katapulty.
ww296
Posty: 688
Rejestracja: niedziela 27 sty 2013, 11:03
Lokalizacja: Kraków

Post autor: ww296 »

Ciśnienie wody będzie takie samo bez względu na to jak mocno odkręcisz. Kwestia czasu - napełnienia pustej przestrzeni w hydrancie. Ale jak puszcza to raczej długo nie wytrzyma bo się odkształca. Po jakimś czasie odkształci się na tyle że zacznie się mocno lać lub pęknie.
No i ciśnienie wody w sieci jest różne w różnych porach wiec warto mieć wszystko z zapasem a nie na styk.
Awatar użytkownika
piciex
Posty: 2232
Rejestracja: wtorek 16 wrz 2014, 15:41
Lokalizacja: Poznan

Post autor: piciex »

Czyli chyba na wszelki wypadek musiałbym zamówić ameliniową zatyczkę, taką normalną nakręcaną kluczem hydrantowym.
ODPOWIEDZ