Jakie diody do zabawki RC 4,8V

problemy z doborem podzespołów, elementów, przeróbkami itp., czyli jak zrobić to co sobie wymyśliłem
Karol+
Posty: 14
Rejestracja: sobota 17 paź 2015, 21:47
Lokalizacja: Małopolskie

Jakie diody do zabawki RC 4,8V

Post autor: Karol+ »

Cześć

Potrzebuję pomocy w takim projekcie:
Syn ma terenówkę zdalnie sterowaną z atrapą panelu led na dachu.
Chciałbym zrobić coś takiego z LEDów, albo wsadzić LED do oryginalnego zamiast atrap.
Nie jestem zbyt oblatany w prądzie więc proszę o pomoc w wyborze LED, ograniczenia są dwa:
- zasilanie pakietem 4x NiCd 4,8V
- muszą być bardzo małe, żeby wyglądało to w miarę normalnie
w tej atrapie jest 10 sztuk o średnicy 2mm, po paru poprawkach coś większego też bym wcisnął, może być też mniejsza ilość jeżeli będzie łatwiej je zasilić
- jakby się udało, że przy okazji świeciłyby w miarę wąsko i coś oświetlało z przodu byłoby super.

Szukałem na tme.eu ale nie udało mi się znaleźć nic co by się dało zasilić tym pakietem

Pozdrawiam

Karol
_______________________________
Convoy S2+ 2,8A XM-L2 T6 3B Convoy S2 3A XM-L2 U3-3D sterownik Alienth KHE
MacTronic Bike Pro Mini Scream Zoom XR-E ZD11A=Police itp
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Re: Jakie diody do zabawki RC 4,8V

Post autor: Pyra »

Witam
Karol+ pisze: Szukałem na tme.eu ale nie udało mi się znaleźć nic co by się dało zasilić tym pakietem
Bo nie znajdziesz, aby to dobrze działało, do każdej diody, musisz dołożyć rezystor, ograniczający jej prąd. To najprostszy sposób, niestety, nie najlepszy.
Popularne LEDy, są na napięcia: niebieskie i białe - około 3V, pozostałe kolory 1,2 - 2,2V.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Karol+
Posty: 14
Rejestracja: sobota 17 paź 2015, 21:47
Lokalizacja: Małopolskie

Re: Jakie diody do zabawki RC 4,8V

Post autor: Karol+ »

Pyra pisze:Witam
Karol+ pisze: Szukałem na tme.eu ale nie udało mi się znaleźć nic co by się dało zasilić tym pakietem
Bo nie znajdziesz, aby to dobrze działało, do każdej diody, musisz dołożyć rezystor, ograniczający jej prąd. To najprostszy sposób, niestety, nie najlepszy.
Popularne LEDy, są na napięcia: niebieskie i białe - około 3V, pozostałe kolory 1,2 - 2,2V.

Pozdrawiam
Dzięki

A mógłbyś mi jeszcze poradzić jaki rezystor potrzebowałbym do tej diody:
http://www.tme.eu/pl/details/osw54l3131 ... ptosupply/
z karty katalogowej wynika że daje 36000 mcd przy 3,3V jakby się udało osiągnąć takie parametry pracy to przy 10 diodach może nawet coś by to oświetlało w nocy ;)
Z elektroniki jestem kompletnym lajkonikiem a z googla mi wyszło że najlepiej użyć diody prostowniczej 1N4007 i wlutować dwie szeregowo w kierunku przewodzenia (cokolwiek to ma znaczyć ;) )

Pozdr
_______________________________
Convoy S2+ 2,8A XM-L2 T6 3B Convoy S2 3A XM-L2 U3-3D sterownik Alienth KHE
MacTronic Bike Pro Mini Scream Zoom XR-E ZD11A=Police itp
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Re: Jakie diody do zabawki RC 4,8V

Post autor: Pyra »

Witam
Karol+ pisze:...a z googla mi wyszło że najlepiej użyć diody prostowniczej 1N4007 i wlutować dwie szeregowo w kierunku przewodzenia (cokolwiek to ma znaczyć ;) )
Hmmm, trochę dziwna ta rada...

Skoro masz pakiet 4,8V (napięcie charakterystyczne), to na świeżo naładowanym, będziesz miał w granicach 5,6V. Dla takiego napięcia należy liczyć.
3,3V + 3,3V +0,6V = 7,2V, i tyle powinien mieć Twój pakiet, aby diody się świeciły. Jednak mogły by świecić bardzo krótko.

Moja rada:
5,6V - 3,3V = 2,3V (nasze napięcie, które musi się wytracić na rezystorze)
Prąd dla bezpieczeństwa można przyjąć 40mA

R = U / I, czyli
R = 2,3V / 0,04A = 57Ω
Najbliższa popularna wielkość, to 56Ω

Moc to:
P = U² / R
P = 2,3V² / 56Ω
P = 0,094W

Najbliższa wartość to 0,1W, proponuję jednak minimum 0,125W (1/8W)

Potrzebujesz zatem rezystorów 56Ω 0,125W (może być 0,25W). Dla każdej diody osobny.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
allonitium
Posty: 330
Rejestracja: środa 14 maja 2008, 14:21
Lokalizacja: W-wa

Re: Jakie diody do zabawki RC 4,8V

Post autor: allonitium »

Pyra pisze:Witam
Karol+ pisze:...a z googla mi wyszło że najlepiej użyć diody prostowniczej 1N4007 i wlutować dwie szeregowo w kierunku przewodzenia (cokolwiek to ma znaczyć ;) )
Hmmm, trochę dziwna ta rada...

Skoro masz pakiet 4,8V (napięcie charakterystyczne), to na świeżo naładowanym, będziesz miał w granicach 5,6V. Dla takiego napięcia należy liczyć.
3,3V + 3,3V +0,6V = 7,2V, i tyle powinien mieć Twój pakiet, aby diody się świeciły. Jednak mogły by świecić bardzo krótko.
Pyra, tu chyba chodziło o wlutowanie 2 diod prostowniczych w szereg z 1 LED. Czyli ktoś to liczył dla mniej więcej 4,5V dla białych.
@Karol+ - doprecyzuj co znaczy zapis:
Karol+ pisze: - zasilanie pakietem 4x NiCd 4,8V
To jest pojedynczy pakiet 4 ogniw NiCd, który w sumie ma 4,8V czy 4 pakiety po 4,8V każdy? Wydaje mi się, że chodziło Ci o pierwsze, ale napisałeś jakby miało być 4x 4,8V a to mocno zmienia postać rzeczy. W drugim przypadku będziesz miał dużo więcej światła, ale bardzo krótko i tylko raz ;)

Co do standardowych rozmiarów diod świecących to zwykłe przewlekane najmniejsze są 3mm, mniejsze to już SMD w różnych rozmiarach:
[wiki] Rozmiary SMD
[ang.][wiki]LED module
Obrazek
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Re: Jakie diody do zabawki RC 4,8V

Post autor: Pyra »

Witam
allonitium pisze:Pyra, tu chyba chodziło o wlutowanie 2 diod prostowniczych w szereg z 1 LED. Czyli ktoś to liczył dla mniej więcej 4,5V dla białych.
Możliwe, możliwe też, że ktoś z góry przyjął auto RC = pakiet 7,2V. Jedno i drugie rozwiązanie, nie należy do bezpiecznych...

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Karol+
Posty: 14
Rejestracja: sobota 17 paź 2015, 21:47
Lokalizacja: Małopolskie

Post autor: Karol+ »

Dzięki wszystkim za pomoc.

To tak to jest jeden pakiet niklowy 4,8V.
Diody SMD to trochę za dużo dla mnie, lutownice w ręce trzymałem ale tutaj pass.
Też wydawało mi się, że bezpieczniej jest założyć wyższe napięcie,
więc zrobię jak radzi Pyra, przy okazji potrenuję lutowanie ;) no i wiercenie i chowanie kabli ;)
Jak się uda to mogę dać zdjęcie, ale temat może być już zleżały bo na razie wakacje i syn jest u teściów.

Jeszcze mam taką myśl mam taką badziewną latarkę 9 led 3xAAA (bo pani na kasie w obi nie miała wydać) - czy tam jest jakiś układ zasilający który mógłbym wykorzystać?
Czy po prostu dobrali diody do napięcia zasilania? (pewnie ta opcja bo na przecenie kosztowała koło 5zł).

Pozdrawiam
_______________________________
Convoy S2+ 2,8A XM-L2 T6 3B Convoy S2 3A XM-L2 U3-3D sterownik Alienth KHE
MacTronic Bike Pro Mini Scream Zoom XR-E ZD11A=Police itp
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Karol+ pisze:...czy tam jest jakiś układ zasilający który mógłbym wykorzystać?
Czy po prostu dobrali diody do napięcia zasilania?
Raczej 9 LEDów połączonych równolegle, i jeden mały rezystor, no może 3...

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
allonitium
Posty: 330
Rejestracja: środa 14 maja 2008, 14:21
Lokalizacja: W-wa

Post autor: allonitium »

W tych 9 ledowych latarkach po ~5zł nie ma nawet rezystora, bo on przecież kosztuje, a latarka może spokojnie działać bez niego :lol: Wszystkie diody połączone są równolegle i zasilane bezpośrednio (direct drive) z 3xAAA. Diody są kiepskiej jakości i najczęściej szybko padają po kolei.

Pożyczone obrazki:
Obrazek Obrazek

Dla 10 diod z linku tme (tych na max 50mA) można w sumie użyć drivera AMC7135. Dowolny driver z AMC będzie ok - wystarczy wylutować pozostałe AMC tak żeby został tylko jeden. Pojedynczy AMC ma zakres pracy do 6V i ogranicza prąd do 350mA, więc dla 10 diod równolegle w każdą diodę pójdzie ~35mA. Dla identycznych diod takie połączenie sporo poniżej nominalnego prądu będzie bezpieczne i niezawodne. Układ AMC będzie wytracał w postaci ciepła taką samą ilość energii co rezystory przy tym samym prądzie, czyli przy w pełni naładowanym pakiecie będzie to ~0,8W [ (5,6V - 3,3V) * 0,35A ], więc wypadałoby go przykleić do czegoś metalowego/radiatora. Przy AMC można wybrać driver który ma różne tryby jasności/mrugacze itp.

Przykładowe sterowniki z AMC:
1. 1 trybowy
2. 4 grupy od 2 do 5 trybów
3. 3 grupy od 3 do 6 trybów (inne mrugacze)

Z każdego z tych sterowników trzeba wylutować po 2 układy AMC i to wszystko. Te układy co zostaną można nawet "na pająka" polutować i używać jako osobnych sterowników 350mA, ale już bez trybów.
Karol+
Posty: 14
Rejestracja: sobota 17 paź 2015, 21:47
Lokalizacja: Małopolskie

Post autor: Karol+ »

allonitium pisze: Dla 10 diod z linku tme (tych na max 50mA) można w sumie użyć drivera AMC7135. Dowolny driver z AMC będzie ok - wystarczy wylutować pozostałe AMC tak żeby został tylko jeden. Pojedynczy AMC ma zakres pracy do 6V i ogranicza prąd do 350mA, więc dla 10 diod równolegle w każdą diodę pójdzie ~35mA. Dla identycznych diod takie połączenie sporo poniżej nominalnego prądu będzie bezpieczne i niezawodne. Układ AMC będzie wytracał w postaci ciepła taką samą ilość energii co rezystory przy tym samym prądzie, czyli przy w pełni naładowanym pakiecie będzie to ~0,8W [ (5,6V - 3,3V) * 0,35A ], więc wypadałoby go przykleić do czegoś metalowego/radiatora. Przy AMC można wybrać driver który ma różne tryby jasności/mrugacze itp.

Przykładowe sterowniki z AMC:
1. 1 trybowy
2. 4 grupy od 2 do 5 trybów
3. 3 grupy od 3 do 6 trybów (inne mrugacze)

Z każdego z tych sterowników trzeba wylutować po 2 układy AMC i to wszystko. Te układy co zostaną można nawet "na pająka" polutować i używać jako osobnych sterowników 350mA, ale już bez trybów.
To też dobry pomysł, taki 1 trybowy sterownik jest niewiele droższy od zakupu paczki rezystorów a połączenie równoległe będzie łatwiejsze do wykonania w takiej małej listwie ;)
_______________________________
Convoy S2+ 2,8A XM-L2 T6 3B Convoy S2 3A XM-L2 U3-3D sterownik Alienth KHE
MacTronic Bike Pro Mini Scream Zoom XR-E ZD11A=Police itp
Awatar użytkownika
pegasus_sis
Posty: 963
Rejestracja: środa 25 sie 2010, 13:03
Lokalizacja: Łódź

Post autor: pegasus_sis »

Ale po co kupować sterownik, jak AMC ma spore nóżki i można spokojnie lutować "na pajączka"? ;) tylko trzeba pamiętać o dolutowaniu jakiejś blaszki dla chłodzenia.
allonitium
Posty: 330
Rejestracja: środa 14 maja 2008, 14:21
Lokalizacja: W-wa

Post autor: allonitium »

pegasus_sis pisze:Ale po co kupować sterownik, jak AMC ma spore nóżki i można spokojnie lutować "na pajączka"? ;) tylko trzeba pamiętać o dolutowaniu jakiejś blaszki dla chłodzenia.
Jasne - nawet to napisałem. Sterownik tylko ze względu na tryby i/lub dla wygody - lepiej się lutuje 4 pady na PCB niż SMD luzem.
Karol+
Posty: 14
Rejestracja: sobota 17 paź 2015, 21:47
Lokalizacja: Małopolskie

Post autor: Karol+ »

allonitium pisze:
pegasus_sis pisze:Ale po co kupować sterownik, jak AMC ma spore nóżki i można spokojnie lutować "na pajączka"? ;) tylko trzeba pamiętać o dolutowaniu jakiejś blaszki dla chłodzenia.
Jasne - nawet to napisałem. Sterownik tylko ze względu na tryby i/lub dla wygody - lepiej się lutuje 4 pady na PCB niż SMD luzem.
Bardzo trafna uwaga, szczególnie w moim przypadku :oops:
Jeszcze mam ostatnie pytanie czy ten sterownik jest taki sam jak z Twojego pierwszego linku?
http://www.aliexpress.com/store/product ... 19522.html
W opisie pierwszego jest podane: Output voltage:3-4.5v
W opisie tego z mojego linku: Input Voltage:3-4.5V
Czy to jest kwestia różnicy, czy to kwestia chińskiego-angielskiego?
Od tego sprzedawcy już kupowałem i przy okazji zamówiłbym coś jeszcze :mrgreen:

Pozdrawiam
_______________________________
Convoy S2+ 2,8A XM-L2 T6 3B Convoy S2 3A XM-L2 U3-3D sterownik Alienth KHE
MacTronic Bike Pro Mini Scream Zoom XR-E ZD11A=Police itp
ODPOWIEDZ