Lutowanie kabli słuchawek.Jak się pozbyć lakieru z przewodu?

Coś Ci się zepsuło? Nie chce działać jak powinno? Opisz dokładnie swój problem a postaramy się pomóc...
kubaswiatelka
Posty: 473
Rejestracja: środa 18 kwie 2012, 22:17
Lokalizacja: Gorzyce Wielkie

Lutowanie kabli słuchawek.Jak się pozbyć lakieru z przewodu?

Post autor: kubaswiatelka »

Witam. Mam słuchawki Marshall. Słuchawki miały od początku problem z wtykiem który nie łączył zbyt dobrze. Zostały odesłane na gwarancję i zwrócone niby profesjonalnie naprawione i firma stwierdziła że wtyk był zalany wodą. Dobra myślę sobie może faktycznie byłem z nimi pływać na basenie czy coś :P (żart) . Oczywiście po 2 użyciu problem powrócił więc stwierdziłem że sam je naprawię. W tym celu z Alie zakupiłem wtyk 4 pin i zacząłem zabawę z lutowaniem ale problem jest w lakierze na przewodach przez które nie mogę dolutować przewodów do wtyku. Macie jakieś sprawdzone sposoby na usunięcie tego lakieru?

Poniżej zdjęcie profesjonalnie zalutowanej wtyczki przez firmę Technos z Poznania. Nie pozdrawiam firmy.

Obrazek
Awatar użytkownika
sp5it
Posty: 668
Rejestracja: sobota 29 gru 2012, 15:32
Lokalizacja: ko02oi

Post autor: sp5it »

Opalić zapalniczką albo lutować na aspirynę :)
M
My flashlight is smaller than yours...
kubaswiatelka
Posty: 473
Rejestracja: środa 18 kwie 2012, 22:17
Lokalizacja: Gorzyce Wielkie

Post autor: kubaswiatelka »

sp5it pisze:Opalić zapalniczką albo lutować na aspirynę :)
M
Dzięki. Spróbuję :)
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Oj jak ja nie lubię tych kabli ;)

A sposoby są takie:
1.Opalić zapalniczką, sposób najszybszy bo pozbywasz się lakieru jak i wewnętrznego wzmocnienia
2.Lekko zeskrobać lakier za pomocą noża i dopiero opalić
3.Lutować na aspirynę, ale lepszym wyjściem będzie zastosowanie topnika.

Za każdym razem jak opalisz, oczyść delikatnie przewód z pozostałości lakieru i użyj do lutowania topnika. Polecam też nałożyć na wtyk kilka warstw rurki termokurczliwej, aby uformować coś w stylu wtyku. Dodatkowo osobiście robiłem jeszcze coś w rodzaju zginalnego ramienia, stosując do tego sprężynkę z długopisu, która zapobiegała załamywaniu się przewodu.
ILPT
kubaswiatelka
Posty: 473
Rejestracja: środa 18 kwie 2012, 22:17
Lokalizacja: Gorzyce Wielkie

Post autor: kubaswiatelka »

Mój wtyk wygląda tak. Nie ma tam za dużo miejsca. Koszulek termokurczliwych też nie mam przy sobie a zdobycie ich w DE jest mało opłacalne :P nożykiem próbowałem, pilniczkiem do paznokci mojej kobiety też :P (mam nadzieje że mnie nie zabije), zapalniczką też ale za dużo schodziło lakieru i robiły się zwarcia. Najgorsze że okazało się też że było zwarcie w okolicach mikrofonu i teraz jeszcze tam muszę rzeźbić :[ .

Obrazek
aslpg
Posty: 79
Rejestracja: piątek 24 sty 2014, 21:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: aslpg »

Ja w takich przypadkach stosuję aspirynę ale w czystej postaci bez masy tabletkowej, która w czasie lutowania ulega zwęgleniu. Czystą aspitrynę czyli kwas acetylosalicylowy w postaci kryształków można kupić bez recepty w aptekach, które robią leki na zamówienie (składniki wypisane na recepcie przez lekarza). Najlepiej powiedzieć do czego ma ona służyć. Ja bez problemu nabyłem kilkanaście gram i mam na wiele lat spokój z lutowaniem lakierowanych cienkich przewodów a i w innych trudnych lutowaniach to bardzo dobry topnik.
Awatar użytkownika
endrju1
Posty: 992
Rejestracja: niedziela 29 lis 2015, 17:49
Lokalizacja: Lubartów

Post autor: endrju1 »

Ja daję kropelkę fluxu do lutowania, grzeje lutownicą ustawioną na ok 350-390st z niewielką ilością cyny na grocie i ładnie lakier odchodzi tylko tam gdzie dotyka grot.
kubaswiatelka
Posty: 473
Rejestracja: środa 18 kwie 2012, 22:17
Lokalizacja: Gorzyce Wielkie

Post autor: kubaswiatelka »

No u mnie niestety jedynym rozwiązaniem będzie ta tabletka jeśli coś znajdę :)
kubaswiatelka
Posty: 473
Rejestracja: środa 18 kwie 2012, 22:17
Lokalizacja: Gorzyce Wielkie

Post autor: kubaswiatelka »

No. To udało się polutować i pousuwać wszystkie zwarcia bo okazało się że uszkodzone były jeszcze przewody przy mikrofonie. Wystąpił natomiast inny problem. Po podpięciu słuchawek do telefonu wykrywane są jako słuchawki bez mikrofonu a wcześniej były wykrywane jako z mikrofonem. Druga sprawa to to że dźwięk jest zniekształcony a po wciśnięciu guzika na przy mikrofonie dźwięk jest OK. Zauważyłem że po zmostkowaniu + mikrofonu z masą dźwięk w słuchawkach też jest OK. Dziwne to trochę i wygląda tak jakby nie było masy na słuchawkach. Wszystkie połączenia zostały sprawdzone miernikiem i wyglądają OK. Macie jakieś pomysły?
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
kubaswiatelka pisze:...Dziwne to trochę i wygląda tak jakby nie było masy na słuchawkach.
Nie pamiętam teraz dokładnie w jakim urządzeniu to było, ale spotkałem kiedyś minus, na końcówce, a nie na "rurce"...

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
kubaswiatelka
Posty: 473
Rejestracja: środa 18 kwie 2012, 22:17
Lokalizacja: Gorzyce Wielkie

Post autor: kubaswiatelka »

No właśnie kolega mi podpowiadał na skype żeby zamienić masę z + mikrofonu. Że to niby Apple i Android ma inaczej :P Masakra :P
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Słuchawki pasujące do Andka nie pasują do jabłecznika. Uniwersalne mają przełącznik na kablu.
ILPT
Awatar użytkownika
Dziubek
Posty: 1734
Rejestracja: czwartek 07 sie 2014, 21:53
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Dziubek »

Obrazek

Opis będzie niedługo mało aktualny, Apple już się o to postarało :)
Awatar użytkownika
endrju1
Posty: 992
Rejestracja: niedziela 29 lis 2015, 17:49
Lokalizacja: Lubartów

Post autor: endrju1 »

Bo 4 sekcyjny to nie Apple tylko stereo + mikrofon, bez 4go pola będzie tylko stereo bez mikrofonu.
kubaswiatelka
Posty: 473
Rejestracja: środa 18 kwie 2012, 22:17
Lokalizacja: Gorzyce Wielkie

Post autor: kubaswiatelka »

endrju1 pisze:Bo 4 sekcyjny to nie Apple tylko stereo + mikrofon, bez 4go pola będzie tylko stereo bez mikrofonu.
Tak. Wiem że 4 polowy to z mikrofonem i obojętnie czy do Apple czy do Androida. Chodziło mi raczej o to że Apple ma podobno inaczej połączone przewody z pinami ;)
ODPOWIEDZ