problem z akumulatorami od FandyFire X2

Oświetlenie przednie i tylne w rowerze, zasobniki na baterie. Komfort i bezpieczeństwo nocnej jazdy.
plejady
Posty: 8
Rejestracja: poniedziałek 27 kwie 2009, 07:33
Lokalizacja: Warszawa

problem z akumulatorami od FandyFire X2

Post autor: plejady »

Jak wyżej,jakiś czas temu kupiłem taką lampkę https://www.fasttech.com/product/1330303 Problem pojawił się kilka tygodni temu, akumulatory z kompletu trzymają kilka minut. I teraz pytanie: mam od tego kompletu ładowarkę TrustFire PD-05 8.4V, która z opisu jest od akumulatorów litowo-polimerowych. Czy można nią ładować ogniwa litowo-jonowe (jest sporo w tej chwili zestawów aku na 8,4V właśnie litowo-jonowych)?

edit: wstawione polskie znaki
Ostatnio zmieniony wtorek 22 lis 2016, 00:19 przez plejady, łącznie zmieniany 2 razy.
mappy
Posty: 100
Rejestracja: środa 31 gru 2014, 21:51
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: mappy »

Coś pokićkałeś.
TrustFire PD-05 to zasilacz, a nie ładowarka. Ten cały zestaw lampkowy ładuje się za pomocą zasilacza.
W środku oryginalnie jak widać siedzą jakieś lipne ogniwa o małej pojemności. Normalka.
Wystarczy wymienić na coś porządniejszego. Nawet myślę że z rozbiórki laptopowych ogniw by się coś nadało.
plejady
Posty: 8
Rejestracja: poniedziałek 27 kwie 2009, 07:33
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: plejady »

mappy pisze:Coś pokićkałeś.
TrustFire PD-05 to zasilacz, a nie ładowarka. Ten cały zestaw lampkowy ładuje się za pomocą zasilacza.
W środku oryginalnie jak widać siedzą jakieś lipne ogniwa o małej pojemności. Normalka.
Wystarczy wymienić na coś porządniejszego. Nawet myślę że z rozbiórki laptopowych ogniw by się coś nadało.
W opisach wyraźnie jest mowa o ładowarce, nie zasilaczu http://www.lelong.com.my/kx/trustfire+pd+05+8+4v+charger+tr+d003.htm stąd moje pytanie, czy ładowarka od ogniw litowo-polimerowych nadaje się do zestawu litowo-jonowego (inne prądy ładowania, odcięcia itp)?
Ostatnio zmieniony wtorek 22 lis 2016, 00:21 przez plejady, łącznie zmieniany 1 raz.
max4max
Posty: 1398
Rejestracja: wtorek 14 sie 2012, 07:56
Lokalizacja: że znowu

Post autor: max4max »

plejady pisze:W opisach wyraznie jest mowa o ladowarce, nie zasilaczu http://www.lelong.com.my/...ger+tr+d003.htm stad moje pytanie, czy ladowarka od ogniw litowo-polimerowych nadaje sie do zestawu litowo-jonowego (inne prady ladowania, odciecia itp)?
Powinna się nadawać, to samo napięcie, ale jak jest realizowany koniec ładowania tego nie wiadomo, czyli nie wiadomo czy sama kończy, czy trzeba kontrolować itd.
W połączeniu z kiepskim pakietem (a w zasadzie kiepskimi ogniwami w środku) generalnie to dobrze nie wróży.

edit
Nie rażą te czerwone wyrazy w górnym poście a i powinny być w dolnym?
psychospy
Posty: 8
Rejestracja: środa 10 wrz 2014, 14:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: psychospy »

Mam podobny problem jak kolega i chcę kupić nowe ogniwa. Zastanawiam się, czy składać 4 sztuki w jeden pakiet, czy może zainwestować w takie cudo:
http://diodac.pl/latarki-solarstorm/111 ... x2-x3.html
Ma ktoś doświadczenia z tym wynalazkiem? Myślicie, że na dłuższą metę może to być wygodniejsze rozwiązanie?
Awatar użytkownika
sp5it
Posty: 668
Rejestracja: sobota 29 gru 2012, 15:32
Lokalizacja: ko02oi

Post autor: sp5it »

Miałem ten pojemnik. Spełniał swoje zadanie. W Chinach kupisz go ponad 2x taniej niż na tamtej stronie. Tylko trzeba poczekać.
M
My flashlight is smaller than yours...
plejady
Posty: 8
Rejestracja: poniedziałek 27 kwie 2009, 07:33
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: plejady »

psychospy pisze:Mam podobny problem jak kolega i chcę kupić nowe ogniwa. Zastanawiam się, czy składać 4 sztuki w jeden pakiet, czy może zainwestować w takie cudo:
http://diodac.pl/latarki-solarstorm/111 ... x2-x3.html
Ma ktoś doświadczenia z tym wynalazkiem? Myślicie, że na dłuższą metę może to być wygodniejsze rozwiązanie?
Dokładnie to rozwiązanie wybrałem, mam sporo ogniw 18650 i w przypadku jak jakieś padnie zrobi się wymianę. Na dniach powinna przyjść przesyłka. Nie znalazłem taniej niż za 50 pln z transportem.
psychospy
Posty: 8
Rejestracja: środa 10 wrz 2014, 14:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: psychospy »

O! Można prosić o namiar? Z aliexpress nie chcę zamawiać, bo potrzebuję w miarę pilnie, żeby jeszcze zimą pojeździć :D
Ostatnio zmieniony środa 07 gru 2016, 19:05 przez psychospy, łącznie zmieniany 1 raz.
plejady
Posty: 8
Rejestracja: poniedziałek 27 kwie 2009, 07:33
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: plejady »

psychospy pisze:O! Można prosić o namiar? Z aliexpress nie chce zamawiac, bo potrzebuję w miarę pilnie, żeby jeszcze zimą pojeździć :D
Na www.wish.com w wyszukiwarce wpisz 8.4V, z tego co widzę można jeszcze ciut taniej.
Awatar użytkownika
tty5150
Posty: 895
Rejestracja: piątek 15 cze 2012, 02:28
Lokalizacja: Sand City

Post autor: tty5150 »

Ja zlutowałem pakiet z 10 ogniw ze sklepiku i świeci długo i zacnie. Układ zabezpieczający z BTO. Zanim to zrobiłem to dolutowałem 6 średnich ogniw do oryginalnego pakietu - jako zapas na wszelki wypadek.

Pudełko fajne, ale 2S5P jednak daje dużo więcej świecenia.

PS. O, szatański post mi wyszedł, 666 :D
psychospy
Posty: 8
Rejestracja: środa 10 wrz 2014, 14:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: psychospy »

Nie wiem czy powinienem gratulować, czy się bać :D W kwestii zabezpieczeń- planuję do tego pudełka zakupić ogniwa bez zabezpieczeń. Jednak wychodzą dużo taniej, a samo to ustrojstwo tanie nie jest. Mam w związku z tym kilka pytań: (Teraz uwaga, to co napiszę może być totalną głupotą, ponieważ owszem, od czasu do czasu coś zlutuję, ale zawodowym elektrykiem nie jestem :D)
Czy jest możliwe rozładowanie ogniw przez Solarstorma X3 poniżej bezpiecznego poziomu? Może dla bezpieczeństwa lepiej będzie wyłączać lampkę gdy tylko zacznie migać dioda (wg producenta - poniżej 10 % naładowania)? I w drugą stronę- mam ładowarkę od Solarstorma z diodą. Jeśli dioda świeci na czerwono przy ładowaniu rozładowanego ogniwa, potem na pomarańczowo i w końcu na zielono, to raczej powinna posiadać zabezpieczenie przed przeładowaniem, prawda?
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Czytałem o tym ustrojstwie i weź pod uwagę, że część ludzi na niego narzeka - ma powolny drenaż akumulatora, w szczególności przetwornica do zasilania portu USB (powerbanku). Na necie można znaleźć info o przeróbkach.
ILPT
pio-w4u
Posty: 46
Rejestracja: niedziela 28 wrz 2008, 21:16

Post autor: pio-w4u »

Nie wiem czy pomogę, ale ja mam trochę inne podejście. Po tym jak miałem problemy z akumulatorami lampek chińskich (na ogół były rożne napięcia na poszczególnych sekcjach akumulatora co powodowało skrócenie czasu pracy lampki, chyba spowodowane szybszym przerwaniem ładowania/rozładowania). Wyrównanie napięć poprawiało sytuację, ale w dłuższym okresie problem powracał. Doszedłem do wniosku, że skoro problemem są różne napięcia na poszczególnych sekcjach akumulatora to czemu nie zmienić drivera lampki tak, aby obsługiwał niższe napięcie (programowalne dostępne tu na forum) i ogniwa połączyć równolegle. Mamy wtedy jedną sekcję w sumie nie potrzeba PCB zabezpieczającego jak się rozważnie używa takiego akumulatora, ale można też dać zabezpieczenie na taki akumulator... Złożone akumulatory 8 lat temu działają po dziś dzień!
leszko
Posty: 8
Rejestracja: niedziela 18 gru 2016, 23:33
Lokalizacja: Kraków

Post autor: leszko »

Też miałem kiedyś problem z akumulatorem do tej lampki FandyFire/SolarStorm X2. Okazało się, że w pakiecie 4 ogniw 2 są atrapami wypełnionymi betonem.

Jeśli chodzi o pojemnik na to radzę do niego kupić ogniwa z zabezpieczeniem, bo nie ma żadnej ochrony przed odwrotną polaryzacją. Średnia jest wytrzymałość kabla w miejscu rozwidlenia na port USB i konektor do lampki) radzę wzmocnić taśmą izolacyjną zaraz po rozpakowaniu. No i nie radzę ufać deklaracjom o wodoodprności.
pio-w4u
Posty: 46
Rejestracja: niedziela 28 wrz 2008, 21:16

Post autor: pio-w4u »

Ja nigdy nie miałem odwagi by otwierać ogniwa... często też wina leży w PCB zabezpieczającym (kupiłem dwa typy zabezpieczeń w BTO i jedne trzymały jednakowe napięcie na obu sekcjach, a drugie nie, mimo że stosowałem nowe markowe ogniwa Panasonica)
ODPOWIEDZ