Miernik pojemności akumulatorów

Czyli wszystko co potrzebne prawdziwemu DIY'owi;) Porady, pytania i opisy używanego przez nas sprzętu.
kisi
Posty: 743
Rejestracja: poniedziałek 26 lis 2007, 08:41
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Miernik pojemności akumulatorów

Post autor: kisi »

Hej, zastanawiam się nad zakupem takiego miernika. Mam problemy z akumulatorem GSM, drugi i żyje 6 miesięcy i wypadało by go wymienić -chciałbym przy tej okazji popatrzyć co jest przyczyną - aku czy pobór prądu? Pewnie przydałoby sie aby oszacować inne ogniwa. Używany sporadycznie. Znalazłem coś takiego w Elektronice Praktycznej:
http://ep.com.pl/artykuly/10456-Miernik ... torow.html

można to kupić u nich jako KIT w cenie na gotowo 100zł - niedużo.
Piszą że o tyle jest ten układ fajny że podłączasz pod ogniwo oryginalne obciążenie a nie jakieś statyczne co nie do końca oddaje realia pracy ogniwa.

Co sądzicie?
Może ktoś ma jakies inne rozwiązanie które może polecić ?
A może po prostu nie warto dociekać lecz kupić nowe ogniwo ? :)
Awatar użytkownika
tty5150
Posty: 895
Rejestracja: piątek 15 cze 2012, 02:28
Lokalizacja: Sand City

Post autor: tty5150 »

Jak to smartfon to zacznij od resetu fabrycznego. Jeszcze lepiej od rootowania i wgrania jakiegoś customowego softu, może być coś "z inne beczki" jak cyanogen, lub oryginalny soft, ale wypatroszony z bloatware.

Mój S5 tak już się zaśmiecił, że gubił sieć (trzeba było robić reset) i potrafił leżąc nieużywany wykończyć baterię w 6-8h. Po wgraniu oczyszczonego oryginału i dograniu tego co potrzebuje bez używania (ale w sieci + sprawdzanie stanu) ciągnie 3 dni.
kisi
Posty: 743
Rejestracja: poniedziałek 26 lis 2007, 08:41
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: kisi »

tty5150, Xiaomi Redmi Note 2 - custom i root od urodzenia zrobiony. Na nowej baterii chodzi do pół roku ok - potem bieda wytrzymać. Dochodzi do tego że pokazuje że już koniec aku - a po chwili jest połowa przy czym jeśli włącze gre (obciążenie) schodzi szybciutko... Pewnie bateria ale chciałbym to zmierzyć ocenić co się tam dzieje. Z drugiej strony mam Nexusa 4, już czwarty rok i baateria trzyma tyle samo co w tym po pół roku. Bezsens. Bateria kupowana w firmowym sklepie Xiaomi w Pradze.
Awatar użytkownika
tty5150
Posty: 895
Rejestracja: piątek 15 cze 2012, 02:28
Lokalizacja: Sand City

Post autor: tty5150 »

A czy patrzyłeś jakie aplikacje wcinają baterię? Dobry do monitorowania jest GSam. I warto mieć Adaware - reklamy z "darmowych" aplikacji potrafią zdrowo namieszać.

Bateria po pół roku nie powinna aż tak siadać. To dość dziwne. Najlepiej sprawdzić jej pojemność ładowarką modelarską, jak masz do takiej dostęp. Ewentualnie ten układ z EP jak dobrze lutujesz.

Do tego zmartwiłeś mnie tą baterią Xiaomi, bo właśnie planowałem się na te firmę przerzucić i to na model bez baterii wymiennej.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

A nie myślałeś o zakupie typowego miernika wpinanego w USB ? Wiele z nich działa już od 3V więc dało by się to wykorzystać i pod akumulatorem jak i pod usb.
ILPT
Awatar użytkownika
dymcio111
Posty: 43
Rejestracja: czwartek 02 maja 2013, 12:53
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: dymcio111 »

skaktus pisze:A nie myślałeś o zakupie typowego miernika wpinanego w USB ? Wiele z nich działa już od 3V więc dało by się to wykorzystać i pod akumulatorem jak i pod usb.
Jeśli myślimy o tym samym to ja kupiłem taki zestawik, tylko na razie nie miałem czasu się tym bawić dałem 47zł za wszystko

https://pl.aliexpress.com/item/High-qua ... 75674.html

https://pl.aliexpress.com/item/Multiple ... 67711.html

tylko koszyk na aku 18650 do testów
https://pl.aliexpress.com/item/Large-cu ... 49341.html
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

O tym samym :)
ILPT
Awatar użytkownika
dymcio111
Posty: 43
Rejestracja: czwartek 02 maja 2013, 12:53
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: dymcio111 »

20 dni szła paczka rejestrowana (China Post Registered Air Mail)
kisi
Posty: 743
Rejestracja: poniedziałek 26 lis 2007, 08:41
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: kisi »

tty5150, kolega ma Redmi Note 3 z wbudpwanym aku i jest w porządku. Mam wrażenie że tylko w tym moim coś nie halo. Gwoli ścisłości przy normalnym używaniu telefonu sądzę iż pożyje 2 dni ale ja lubie sobie pogrywać, ale chodzi o 2 gry, żadne nowe tylko stale ciągle te same i na początku jak akumulator był nowy wytrzymywał bez problemu 1 dzień, teraz po pół roku nie. No i dziwne te stany naładowania aku, że jest pusty po chwili pokazuje że jest połowa.
skaktus, tego nie znałem. poczytam i zakupię.

Dzięki!
Awatar użytkownika
Issac
Posty: 819
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 15:33
Lokalizacja: Jestem

Post autor: Issac »

Właśnie planuje zakup takiego małego kombajnu za 20PLN, mierniczek już posiadam.
jw23
Posty: 12
Rejestracja: czwartek 02 lut 2017, 15:37
Lokalizacja: Miasto

Post autor: jw23 »

A jak tym obciążeniem przetestować 18650?
Jak podłączyć jedno ogniwo? Bezpośrednio do miernika? czy przez jakąś przetwornicę na 5v
Ostatnio zmieniony piątek 31 mar 2017, 22:37 przez jw23, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
dymcio111
Posty: 43
Rejestracja: czwartek 02 maja 2013, 12:53
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: dymcio111 »

jw23 pisze:A jak tym obciążeniem przetestować 18650?
Jak podłączyć jedno ogniwo? Bezpośrednio do miernika? czy przez jakąś przetwornicę na 5v
Właśnie podłączyłem pierwszy raz , nie potrzebna jest przetwornica bo miernik chodzi na napięcie 3-30V

https://www.dropbox.com/sh/1j5s6a86a995 ... CRPra?dl=0
Awatar użytkownika
Manekinen
Posty: 2443
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 15:18
Lokalizacja: Kętrzyn
Kontakt:

Post autor: Manekinen »

tty5150 pisze:Do tego zmartwiłeś mnie tą baterią Xiaomi, bo właśnie planowałem się na te firmę przerzucić i to na model bez baterii wymiennej.
No to uważaj, bo w Mi4c bateria mi działała dobrze przez rok. Potem niespodziewane wyłączenia przy 15-20% przy byle obciążeniu, czasami po odblokowaniu ekranu. Na mrozie to samo zdarzało się przy 50%. Baterie to oni mają straszne. Podejrzewam że rezystancja się rozjechała i stąd takie efekty. Ładując codziennie to przez rok jest 365 cykli, myślę że bateria powinna wytrzymać chociaż dwa razy tyle.
Awatar użytkownika
pietros
Posty: 1610
Rejestracja: niedziela 09 cze 2013, 19:39
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: pietros »

Manekinen pisze:
tty5150 pisze:Do tego zmartwiłeś mnie tą baterią Xiaomi, bo właśnie planowałem się na te firmę przerzucić i to na model bez baterii wymiennej.
No to uważaj, bo w Mi4c bateria mi działała dobrze przez rok. Potem niespodziewane wyłączenia przy 15-20% przy byle obciążeniu, czasami po odblokowaniu ekranu. Na mrozie to samo zdarzało się przy 50%. Baterie to oni mają straszne. Podejrzewam że rezystancja się rozjechała i stąd takie efekty. Ładując codziennie to przez rok jest 365 cykli, myślę że bateria powinna wytrzymać chociaż dwa razy tyle.
Ja mogę niestety potwierdzić te słowa. Ostatnio dwa razy wyłączył mi się MI4C przy 20% baterii. W styczniu minął rok jak go kupiłem...
Ładowany średnio co dwa dni. Praktycznie nigdy nie używam QC, no chyba że bardzo mi się spieszy. Zawsze starałem się utrzymywać poziom naładowania pomiędzy 20 a 90%, sądząc, że wpłynie to korzystnie na baterię...
jw23
Posty: 12
Rejestracja: czwartek 02 lut 2017, 15:37
Lokalizacja: Miasto

Post autor: jw23 »

dymcio111 pisze: Właśnie podłączyłem pierwszy raz , nie potrzebna jest przetwornica bo miernik chodzi na napięcie 3-30V

https://www.dropbox.com/sh/1j5s6a86a995 ... CRPra?dl=0

Jaką rezystancją rozładowujesz ogniwa 2,2Ohm, tak jak na zdjęciach?
A jak ja mam taki miernik
https://www.aliexpress.com/item/USB-5V-9V-12V-20V-QC-2-0-3-0-OLED-Current-Voltage-Charger-Capacity-Tester/32571512709.html
To się chyba nie przyda, bo jest od 5V, czy może coś zmierzyć?
Czy wymienić go i zainwestować w https://pl.aliexpress.com/item/High-quality-2016-Auto-Tester-Car-voltage-current-capacity-testing-voltmeter-Battery-tester-doctor-Monitoring/32679175674.html
?
ODPOWIEDZ