Żarowki LED do domu...

Domowe, energooszczędne instalacje LED, HID, halogenowe etc. Światło w stacjonarnych aplikacjach codziennego użytku.
milkoo
Posty: 61
Rejestracja: środa 12 paź 2016, 10:54
Lokalizacja: WP

Post autor: milkoo »

Ja zaopatruję się w LED'y w Leroy Merlin. Ich produkt własny marki LEXMAN uważam za dobry (jak na marketowe). Z rozbieraniem nie ma problemu. Ponowny montaż myślę, że również jest możliwy - chodź nie próbowałem. Ich emiter i zasilacz wykorzystywałem w innej konstrukcji. Korpus szedł do śmieci.
Oddawanie ciepła w korpus moim zdaniem nie najgorsze - chodź zaznaczam, aż tak dużego doświadczenia nie mam jak koledzy na forum.
Nawet robiłem testy. Porównywałem temperaturę emitera z temperaturą korpusu z próbkowaniem co kilka minut w czasie 1 godziny. Jeśli znajdę wyniki pomiarów, to mogę zamieścić jeśli ktoś będzie zainteresowany. Jeśli dobrze pamiętam, to emiter miał max. temperaturę w okolicach 80-90°C przy ściągniętym kloszu - mierzyłem pirometrem.
Światło przyjemne, brak migotania. Na elektronice się nie znam, więc nie mogę stwierdzić, czy konstrukcja jest poprawna - chociaż na pewno oszczędna (czyt. tania). W promocji 10W (realnie mniej) można nabyć za ok. 5zł.

EDIT:
Zapomniałem o najważniejszym. Gwarancja 5 lat, więc niech się psuje, chodź przy takiej cenie nie wiem, czy warto zawracać sobie tym głowę.
Ostatnio zmieniony czwartek 07 gru 2017, 09:03 przez milkoo, łącznie zmieniany 2 razy.
GanzConrad
Posty: 879
Rejestracja: wtorek 14 paź 2014, 20:44
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: GanzConrad »

marekwoj pisze:Warto "naprawiać" ?
nie warto, ale czasami trzeba się o tym przekonać na własnej skórze.
Ponadto fakt, że działają o niczym dobrym nie świadczy. LEDy są bardzo fajne jeśli chodzi o planowe ich psucie, ponieważ wypalając się z czasem, zmniejszają ilość emitowanego światła - zamiast się spalić jak stare żarówki, więc na pewno będą działać dłużej niż czas gwarancji, ale gorzej niż w dniu zakupu.
Feniks1000
Posty: 8
Rejestracja: sobota 02 gru 2017, 20:14
Lokalizacja: Przywidz

Post autor: Feniks1000 »

GanzConrad pisze:
marekwoj pisze:Warto "naprawiać" ?
LEDy są bardzo fajne jeśli chodzi o planowe ich psucie, ponieważ wypalając się z czasem, zmniejszają ilość emitowanego światła - zamiast się spalić jak stare żarówki, więc na pewno będą działać dłużej niż czas gwarancji, ale gorzej niż w dniu zakupu.
Dla producenta chyba to wcale nie jest takie fajne. Użytkownik za szybko nie zauważy, że świecą ciemniej. Więc będzie użytkował jeszcze długo, długo.

PS
Wysłałem zapytanie do IKEI, czy ich parametr oddawanie barw jest równoznaczny z parametrem CRI / Ra. Zobaczymy, czy odpowiedzą.
Feniks1000
Posty: 8
Rejestracja: sobota 02 gru 2017, 20:14
Lokalizacja: Przywidz

Post autor: Feniks1000 »

Poniżej odpowiedź IKEI, napytanie, czy ich "oddawanie barw" to to samo co Ra/CRI
uprzejmie informuję, że konsultowaliśmy Pana wiadomość z pracownikami Działu Oświetlenia w sklepie IKEA Gdańsk.
Otrzymaliśmy potwierdzenie, iż oddanie barw 90 oznacza parametr ra9/CRI.
Pozostaje kupić i wypróbować :) . Byłyby to najtańsze żarówki CRI>90
Awatar użytkownika
pietros
Posty: 1610
Rejestracja: niedziela 09 cze 2013, 19:39
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: pietros »

Tylko jak to wypróbować? Trzeba by było zmierzyć na profesjonalnym sprzęcie.
Feniks1000
Posty: 8
Rejestracja: sobota 02 gru 2017, 20:14
Lokalizacja: Przywidz

Post autor: Feniks1000 »

Myślałem o bardziej amatorskim próbowaniu. Wziąć kilka kolorowych przedmiotów i porównywać ich kolor przy oświetlaniu różnymi żarówkami
studzin
Posty: 546
Rejestracja: sobota 17 kwie 2010, 11:45
Lokalizacja: Gdańsk/Tczew

Post autor: studzin »

Feniks1000,
W Domu Towarowym Chylonia jest punkt, gdzie na bank mają 2 sfery i myślę, że powinni mieć też spektrometr.
missieek
Posty: 139
Rejestracja: wtorek 28 lip 2009, 21:58
Lokalizacja: mazowieckie

Post autor: missieek »

Feniks1000 pisze:Myślałem o bardziej amatorskim próbowaniu. Wziąć kilka kolorowych przedmiotów i porównywać ich kolor przy oświetlaniu różnymi żarówkami
Dobrze to widać przy oświetlaniu drewna albo własnej dłoni.

Jeżeli macie latarki np. z ledami Nichia i innymi np. Cree proponuję taki eksperyment - oświetlenie kawałka drewna z wyraźnym rysunkiem słojów drewna.
Od razu jest widoczna różnica między takimi emiterami. Przy używaniu ledów >90 od Nichia (podobnie jest też np. z żarówkami od Bociana, gdzie używa ledów od Citizen), rysunek drewna jest bardziej wyraźny, oko zauważa więcej szczegółów. Przy niskim CRI obraz będzie nawet nieprzyjemny w odbiorze.
rymek
Posty: 52
Rejestracja: poniedziałek 02 lut 2015, 10:48
Lokalizacja: Krk

Post autor: rymek »

Obecnie zwykle używa się kilku typów żarówek. Są to najczęściej żarówki halogenowe. Ich plusem jest długi czas działania. Generują też bardziej intensywne światło. B. dobrze sprawdzają się w łazience, gdzie potrzebne jest bardziej intensywne światło.
Czesto spotykane są też żarówki energooszczędne, czyli świetlówki. Fakt, są energooszczędne ale ich barwa światła jest dosyć uciążliwa, męcząca oczy moim zdaniem.
http://www.smob.pl/dom/ktore-zarowki-na ... ieszkaniu/
ODPOWIEDZ