Jaka lutownica

Czyli wszystko co potrzebne prawdziwemu DIY'owi;) Porady, pytania i opisy używanego przez nas sprzętu.
lechowiec
Posty: 118
Rejestracja: sobota 01 mar 2008, 17:26
Lokalizacja: Kłodzko

Post autor: lechowiec »

Jaką wydajność i moc powinien mieć dobry hot air? Czy te 25 litrów na minutę i 500 Wat w tańszych stacjach powinno wystarczyć czy zasadne jest mieć jednak te 120 litrów na minutę i 1 kW mocy?
Awatar użytkownika
endrju1
Posty: 992
Rejestracja: niedziela 29 lis 2015, 17:49
Lokalizacja: Lubartów

Post autor: endrju1 »

Myślę, że 1kW to już przesada, 500W w zupełności wystarczy. Dla przykładu popularna ZD-912 ma hotait o mocy 380W i do normalnej pracy jest to wystarczająco.
Profesjonalne stacje mają zwykle hotair duży na wysięgniku w okolicach 800W i wystarcza on do odlutowywania nawet dużych, ciepłochłonnych układów BGA.
lechowiec
Posty: 118
Rejestracja: sobota 01 mar 2008, 17:26
Lokalizacja: Kłodzko

Post autor: lechowiec »

No i jeszcze kwestia wydajności dmuchawy. Tańsze Chińskie stacje mają wg opisu po około 23 litry na minutę. Quick podaje 120 litrów na minutę. To jest przepaść. Przy czym Hot air od Quicka kosztuje lekko ponad 1000 zł.
Awatar użytkownika
endrju1
Posty: 992
Rejestracja: niedziela 29 lis 2015, 17:49
Lokalizacja: Lubartów

Post autor: endrju1 »

I ponownie, ZD-912 ma 24l/min. i często jest to nawet aż za dużo, bo jak głowicę za nisko się przysunie to potrafi drobnicę po przestawiać. Hotair w kolbie ma dość niewielką średnicę wylotu i silniejszy strumień zdmuchiwał by elementy utrudniając lutowanie. W domu również mam stację z wydajnością 24l i zwykle lutuję na połowie tego przepływu. Ważne żeby była regulacja.
lechowiec
Posty: 118
Rejestracja: sobota 01 mar 2008, 17:26
Lokalizacja: Kłodzko

Post autor: lechowiec »

Endrju dzięki za praktyczne informacje. Gdzie tu u diabła klika się że ktoś pomógł? Mam parę zaległości:)
Awatar użytkownika
endrju1
Posty: 992
Rejestracja: niedziela 29 lis 2015, 17:49
Lokalizacja: Lubartów

Post autor: endrju1 »

Musisz być założycielem tematu :)
lechowiec
Posty: 118
Rejestracja: sobota 01 mar 2008, 17:26
Lokalizacja: Kłodzko

Post autor: lechowiec »

To ograniczenie nie ma sensu jeśli dążymy do redukcji ilości tematów o tych samych zagadnieniach. Prośba więc do moda by znieść ten "kaganiec".
Awatar użytkownika
endrju1
Posty: 992
Rejestracja: niedziela 29 lis 2015, 17:49
Lokalizacja: Lubartów

Post autor: endrju1 »

Też jestem tego samego zdania, jednak odblokowanie pomógł dla każdego przyniosło by dużo możliwości do przekrętów na pomógł z lewych kont albo w starych tematach.
lechowiec
Posty: 118
Rejestracja: sobota 01 mar 2008, 17:26
Lokalizacja: Kłodzko

Post autor: lechowiec »

Co myślicie o takiej:
Quick 706 ESD

W oko wpadło mi jeszcze to:):
Quick 713

Quick 712

Przewaliłem większość sensownych urządzeń które są dostępne. Analizując wszystkie za i przeciw chyba zostaje mi wybrać jednak Aoyue 2703A+ lub Aoyue 968A+ oraz rozlutownica zd-915 lub Aoyue int 474A++. Rozlutownica Aoyue nawet bardIe mi się podoba. Z tego co ustaliłem Aoyue zapewnia jednak sporą ilość akcesorii które nie są w sumie bardzo drogie. Wybierając Weller, Peace czy Quick skazuję się automatycznie na drogie części i akcesoria co przy moim użytkowaniu nie ma za bardzo sensu.

Mam tylko nadzieję że nie zabraknie mi mocy grzewczej. W tych stacjach kolba ma rzekomo tylko 80W mocy. Droższe stacje zapewniają jednak większą moc no ale jakiś kompromis trzeba znaleźć.
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5038
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

lechowiec, tylko 80W? Moje groty Goota zasilane ze stacji własnej roboty dostają max 65W ale to tylko podczas rozgrzewania. Podczas topienia duuużej kulki cyny w grzałkę idzie może 70-80% z tego, przy normalnym lutowaniu raczej nie dochodzi więcej niż 50% mocy. Ważniejsze od wszystkich mało istotnych detali jest to, jak szybko ciepło z grzałki przejdzie do końca grota i jak szybko i precyzyjnie czujnik temperatury wykryje wszystkie te zmiany. Mimo, że quicka nie miałem, to na podstawie doświadczenia z chińczykami i gootem, jestem w stanie zaryzykować, że quick jest wart swojej ceny, szczególnie model 202 z jego grotami.
BKK
Posty: 595
Rejestracja: sobota 12 lut 2011, 05:48
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: BKK »

Ile masz pieniążków? Bo jeśli możesz przeznaczyć kilka złotych więcej, to są stacje firmy Pace, w których rączka wygląda jak w tej stacji
http://www.renex.com.pl/pokaz_produkt.php?id=3043
Jest niepozorna, ale moc zacna i co ciekawe nagrzewa się w około 20 sekund. Nie wiem, czy nie pracuje zasilając grot prądem o wysokiej częstotliwości, co zwiększa efektywność, ale w tym wypadku ręki sobie nie dam uciąć. Bo na pewno na wysokich częstotliwościach pracują Quick.
Z Pace'a pracowałem na takiej stacji
http://www.renex.com.pl/pokaz_produkt.php?id=107
Można do niej podłączyć rączkę do lutowania i ma się kompletną stację lutowniczo rozlutowniczą. Pracuje bardzo dobrze, choć ja wolę rozlutownicę w formie pistoletu, a nie pionową, jak tutaj. Ale to kwestia wprawy.
A jak ktoś się chce wprawić, to kupuje to:
http://www.gotronik.pl/zapasowa-kolba-l ... -1304.html
i/lub to:
http://www.gotronik.pl/kolba-lutownicza ... -1520.html
i kolbę od tego zestawu:
http://programatory.com.pl/sklep/index. ... ji-solomon
oraz:
https://sklep.avt.pl/avt987.html
sztuk jeden, jeśli pracować się będzie naprzemiennie lub sztuk dwa, jeśli chcemy mieć osobną obsługę kolby i rozlutownicy.
Do tego transformator, obudowę, pompkę centralnego zamka -może mieć padniętą elektronikę, ważne, by silniczek działał, bo tylko on będzie do wykorzystania. I można sobie swoimi rękami zmotać całkiem przyzwoitą stację z cyfrowm sterowaniem.
Na rosyjskim forum "radiokot" jest wielgachny wątek o stworzeniu podobnej stacji, ale dodatkowo z obsługą hot air. Mogę podać link, ale rosyjski wymagany (bardzo przydatny język, jak się szuka ciekawych materiałów).
lechowiec
Posty: 118
Rejestracja: sobota 01 mar 2008, 17:26
Lokalizacja: Kłodzko

Post autor: lechowiec »

Budżet to rzecz dyskusyjna. Lutownica, rozlutownica i hot air sensownie byłoby zamknąć w 1500 zł. Mam dylemat. Przeinwestowywać też nie ma sensu.

Zastanawiam się też nad kupnem czegoś lepszego ale używanego.

Stabilność temp grota to jeden z najważniejszych parametrów ale takie rzeczy to pewnie sprawdzają tylko producenci z najwyższej półki.

Widziałem też niedrogie stacje WEP. Sprzedawcy chwalą że zastosowano element grzejny japoński Hakko. Cena podejrzanie niska. Hot air dziwnej konstrukcji z dmuchawą zintegrowaną w uchwycie. Podejrzana sprawa. Kolba podobno większej mocy niż Aoyue. Te opisy z rozbieżnościami wprowadzają w błąd...
Ostatnio zmieniony sobota 18 lut 2017, 11:14 przez lechowiec, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
lechowiec pisze:Widziałem też niedrogie stacje WEP. Sprzedawcy chwalą że zastosowano element grzejny japoński hakko. Cena podejrzanie niska.
Niekoniecznie, HAKKO, robi też "klasyczne" grzałki, a one wcale nie są takie drogie. Maja one niestety wszystkie ich wady, w odróżnieniu do grotów T12.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
lechowiec
Posty: 118
Rejestracja: sobota 01 mar 2008, 17:26
Lokalizacja: Kłodzko

Post autor: lechowiec »

Jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach. Chwyt marketingowy na zielonych w temacie...
BKK
Posty: 595
Rejestracja: sobota 12 lut 2011, 05:48
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: BKK »

Tak czytam i czytam o tym T12 i nawet są dostępne efektowne sterowniki do tego
https://pl.aliexpress.com/item/T12-OLED ... 11560.html
Rozumiem, że nie ma możliwości podłączenia do niego klasycznej kolby z osobno wyprowadzoną termoparą i pozostają tylko dedykowane groty? Choć w sumie całość wygląda dość ciekawie i możliwe, że skuszę się na taką zabawkę. Ale jeszcze trochę o tym poczytam...

Co do stacji WEP, to czytałem niestety mało pozytywne opinie o tej marce. Chyba nawet w tym wątku ktoś o tym pisał.

Ciekawie prezentuje się też stacja zrobiona na arduino. W stopniu wejściowym pracuje tam specjalizowany przetwornik do termopar, a nie jak w większości projektów amatorskich, wzmacniacz operacyjny. Choć wydaje mi się, że można taką stację zrealizować bez platformy.
ODPOWIEDZ