Światła pozycyjne - białe LEDy

Wszystko co świeci na czterech kółkach;)
SmartCheetah
Posty: 1
Rejestracja: sobota 28 paź 2017, 00:19
Lokalizacja: Kraków

Światła pozycyjne - białe LEDy

Post autor: SmartCheetah »

Cześć :)

Chcę wymienić światła pozycyjne z obecnych żółtych na coś, co lepiej będzie się komponowało z xenonami o barwie ~5000k. Zwykłe żarówki nawet najbardziej fancy będą cały czas żółte, więc zdecydowałem się na LEDy. Pomijam kwestię legalności, liczę, że jeżeli barwa nie rzuci się w oczy jakimś remizowym fioletem, to nikt się nie czepi ;)

Rozumiem, że potrzebuję LEDów z szyną CAN. Myślałem o czymś takim. Nie jest to totalny noname z Chin za 1,70zł za sztukę, jest rok gwarancji. I czytałem, że COB wypada lepiej niż SMD.

Ma ktoś jakieś doświadczenia z LEDami w samochodzie? Może inne propozycje?
Awatar użytkownika
pegasus_sis
Posty: 963
Rejestracja: środa 25 sie 2010, 13:03
Lokalizacja: Łódź

Post autor: pegasus_sis »

To JEST no-name z Chin, całe Aliexpress jest tym zalane :twisted:

Kosztują całe 3.65zł
Ma ktoś jakieś doświadczenia z LEDami w samochodzie? Może inne propozycje?
Zwykłe żarówki z barwioną bańką od Philips, Ostram, Narva...
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

A co to żarówka z CAN-em ? Bo takowe coś nie istnieje ;) CAN to w dużym uproszczeniu komunikacja modułów w aucie. Do tego jest kontrola spalonej żarówki. To dwie różne sprawy. Jak chcesz coś porządnego na ledach to:

1-zrób sam
2-kup coś markowego
ILPT
Awatar użytkownika
vin324pl
Posty: 1000
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 10:27
Lokalizacja: Myślenice

Post autor: vin324pl »

Ja w leonie I generacji przejechałem z takimi już 40 000 km , zero migania i problemów a świecą dość mocno

https://archiwum.allegro.pl/oferta/zaro ... 39889.html

Przykładowa aukcja aktualna
http://allegro.pl/t10-w5w-aluminium-led ... um_allegro


Na aliexpress sporo taniej
https://www.aliexpress.com/item/1Pc-T10 ... eLevelAB=0
Zestaw rowerowy:
Światła mijania/drogi publiczne - L2P 2,8A noctigon + daszek/ s2+ 3*xpl optyka owalna
Światła drogowe/teren - C8 3*xp-l 4,2A ledil 35mm
BKK
Posty: 595
Rejestracja: sobota 12 lut 2011, 05:48
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: BKK »

Fantastyczne są te opisy żarówek - szyna CAN!, WZMACNIANA!, super wytrzymała!. jedyna taka! i co tam jeszcze cierpliwy papier przyjmie... A z reguły jest to jakaś podrzędna dioda świecąca z rezystorem. Za tą szynę CAN robi za to drugi rezystor, który obciąża instalację takim prądem, by układ kontroli widział sprawną żarówkę. Grzejąc sę przy tym wybitnie. Pozostaje jedynie kwestia jakości wykonania.
Jeśli już robić coś trwałego, to wstawić tam choćby najprostsze źródło prądowe, by dioda była zasilana, jak trzeba, a układ diod dobrać tak, by światło jakoś współdziałało z kloszem.
W sumie, to nie spotkałem się z tym, by policja czepiała się diodowych lampek w pozycyjnych i podświetleniu tablicy, jeśli jest to światło białe o właściwym natężeniu.
gerri
Posty: 8
Rejestracja: sobota 21 lis 2015, 15:59
Lokalizacja: z daleka

Post autor: gerri »

SmartCheetah pisze: Myślałem o czymś takim.
Kiedyś bardzo podobne kupiłem - bez rewelacji. Pobór mocy jest rzeczywiście mały, ale wynikające z tego światło też. Nie mogli pozwolić na nadmierne nagrzewanie się diod które pokryte są tworzywem. Wyglądają fajnie, tworzywo jest miękkie, ale na tym zalety się kończą.
Odnośnie tych z linka - aluminium to bym się tam raczej nie spodziewał :)
Po dłuższych poszukiwaniach i doświadczeniach polecam ten wzór:
http://allegro.pl/2-sztuki-led-w5w-t10- ... 6864292561
Jest w tym samym sklepie co te z linku. Piszę "wzór" bo wielu producentów go wykorzystuje - są wykonania lepsze i gorsze, idea jest jednak dobra: dużo diodek i stabilizatory prądu na płytce. Światło jest bardzo jasne, delikatnie wpada w błekit, a prąd utrzymuje się na ok. 200mA pomimo zmian napięcia od 10 do 15 v
Teraz mam założone konkretnie te (z tej aukcji):
https://www.aliexpress.com/item/12V-24V ... 0.0.2GLgqJ
Bardzo porządnie zrobione, mam nadzieję że trwałość będzie szła za wykonaniem. Zapakowane w ładnym blisterku - to też jest ważne. Poprzednio zamówione dostałem luzem w woreczku i kopercie. Były tak zmasakrowane, że nadawały się tylko do wyrzucenia - głównie pourywane cewki.
BKK
Posty: 595
Rejestracja: sobota 12 lut 2011, 05:48
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: BKK »

Widać, że diody zasilane już nie przez rezystor, a jest jakaś impulsowa stabilizacja prądu. Bawi mnie za to ten pakiet rezystorów wlutowanych między plus, a minus "żarówki". Oto "magia canu" :mrgreen:
Awatar użytkownika
pegasus_sis
Posty: 963
Rejestracja: środa 25 sie 2010, 13:03
Lokalizacja: Łódź

Post autor: pegasus_sis »

BKK pisze:Bawi mnie za to ten pakiet rezystorów wlutowanych między plus, a minus "żarówki". Oto "magia canu" :mrgreen:
czyli jak auto bez can to można to dziadostwo po prostu odlutować?
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
pegasus_sis pisze:czyli jak auto bez can to można to dziadostwo po prostu odlutować?
Niekoniecznie... Były auta bez szyny CAN, które jednak miały układ kontroli ciągłości włókien.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
zrazik
Posty: 94
Rejestracja: środa 26 wrz 2012, 23:29
Lokalizacja: Śląsk opolski

Post autor: zrazik »

Pyra pisze:Witam
pegasus_sis pisze:czyli jak auto bez can to można to dziadostwo po prostu odlutować?
Niekoniecznie... Były auta bez szyny CAN, które jednak miały układ kontroli ciągłości włókien.

Pozdrawiam
No tak, choćby Mondeo mk1/mk2 czy inne auta segmentu C w górę, z wczesnych alt 90.

Ale chyba własciciel będzie wiedział czy ma coś takiego, a zawsze może wyciągnać jedną pozycję i sprawdzić czy coś wyskoczy :)
ODPOWIEDZ