Z O O M "oswajanie"

Oświetlenie przednie i tylne w rowerze, zasobniki na baterie. Komfort i bezpieczeństwo nocnej jazdy.
1stein
Posty: 66
Rejestracja: czwartek 09 lis 2017, 08:59
Lokalizacja: Poznań

Post autor: 1stein »

Hmm. No niestety, uparłem się na 2 ogniwa... No ale będę konsekwentny.

Co bym chciał z nią zrobić? Najbardziej takiego "średniozasięgowca". Nie zależy mi na dystansie, raczej równomiernym rozkładzie wiązki - właśnie dlatego mi pasuje ta soczewa - nie daje 2 jasności w plamie. Światło koniecznie w okolicach 5000K (+/- 500), wysokie CRI byłoby "nice to have", ale jednak moc "a must have". Kolejne "nice to have" to dioda, która szeroko świeci, ale zdaję sobie sprawę, że im więcej kryteriów, tym mniej możliwości. Zatem podsumujmy to: średni zasieg, naturalne światło, niekiepska moc.

Sterownik - no właśnie. Moc - to jedno. Ale byłoby fajnie mieć inne tryby. Jak dla mnie, np.: 100/85/75/50/2. Nie wiem na ile jest to kłopotliwe...

Sterownik z US - na razie się wstrzymam - ostatnio trochę poszalałem z wydatkami :D, a nie jestem synem króla nafty ani elitą finansjery. Do póki nie urodzi się jakaś konkretna wizja, może lepiej nie kupować gratów. Chociaż - jeżeli miałoby to faktycznie być warte tej niecałej stówki - czemu nie. Z drugiej strony nie chodzi też o przerost formy nad treścią - jeżeli lepiej byłoby tę latarkę sprzedać i kupić np. Jaxmana Z1 (ca. 180zł da się) - to po prostu mnie oświećcie, sprzedam tę i kupię inną. Tak czy inaczej - twardo: 2x18650.

A tak BTW, tutaj review.
Mociumpel
Posty: 2095
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Post autor: Mociumpel »

Niepotrzebnie "żeś kupił" tak emocjonalnie - no ale stało się.
Idealnym kandydatem na mody w wersji "kieszonkowy pancernik" byłaby dokładnie ta latarka https://www.banggood.com/XPL-HI-1300LM- ... rehouse=UK - jej cena zmienia się na przestrzeni ostatniego pół roku od 110 do 200 zł- nie wiem z czego to wynika ale jako materiał na hosta byłaby doskonała:
- jest to niechlubna CPF Italia COMETA która miała być autorskim projektem fanów z Włoch w porozumieniu z Bangoodem ale wyszła kupa - mnóstwo zastrzeżeń i niedoróbek ale dających si prosto naprawić - są filmiki jak taśma izolacyjna albo plastikowymi podkładkami z dziurą w środku za 5 zł można owe błędy naprawić.
- hostem jest Jaxman Z1 którego Bangood skądś wyszarpał i chciał zrobić ... ale mu się nie do końca udało
i teraz najlepsze
- doskonale wykonany host z soczewką z powłokami AR !!! - niedostępny jako opcja w sprzedaży (kiedyś kontaktowałem się z Jaxmanem aby uzyskać hosta luzem, ale po kilku zapytaniach o moją fachowość wraz z moją deklaracją, że odpowiednio zrecenzuję co wykonam wycofali się mówiąc że mi nie sprzedadzą)
- sterownik 22mm !!! - giga wybór i mozliwości
- ogniwa 26350 x 2 sztuki
- dioda 20mm np. XHP50.2 lub XHP70.2 - a więc wysokie osiągi.

I teraz wyobraź sobie to https://pl.aliexpress.com/store/product ... 04809.html w wersji modowanej z tym sterownikiem http://www.kaidomain.com/p/S025265.New- ... HP70-MT-G2 (4,5-5A) i tymi ogniwami https://www.fasttech.com/products/0/100 ... ble-li-ion i tą diodą http://www.kaidomain.com/p/S026865.Cree ... r-MCPCB-6V - całość (gdyby udałoby Ci się zaczekać aż latarka z Bangooda spadnie do 120 zł) za kwote ok.230-240 zł plus inwencja własna przy składaniu i miałbyś szanse uzyskać zooma na sterydach z co najmniej 4200 lumenów na wyjściu diody ...

No ale wymagałoby to cierpliwości, trochę manualnych zdolności i czasu na youtubie aby poznac wady hosta z bangooda - i latarka hardcore oldskuuuul miałaby wygar, duża plama i niekoniecznie super skupienie ale ... jedyna w swoim rodzaju ;)
1stein
Posty: 66
Rejestracja: czwartek 09 lis 2017, 08:59
Lokalizacja: Poznań

Post autor: 1stein »

Heh, pięknie się to czyta i aż człowiekowi się faza maniakalna włącza :) Nie widzę problemu. Ceny faktycznie są spore i w tej chwili na pewno w to nie pójdę, ale (jak piszesz), może strategia przyczajonego tygrysa będzie tu zasadna. Jeżeli w ciągu pół roku powstanie taki "oryginał" - będzie to dla mnie i możliwe finansowo i (z pewnością) warte zachodu. Zależy mi też tych podwójnych aku - jak już, to już. Nawet byłbym skłonny rozważyć 3-4 aku, tylko waga już idzie w... kwadragiliardy? A mam jeszcze ambicję to na kierownicy (ew. suporcie kierownicy) powiesić. A co :)

To CPF COMETA, widziałem, oglądałem, rozważałem. Zastanawiałem się skąd ta cena. Jaxman Z1 też ma dla mnie spory minus - chyba nie pójdzie na 2x18650, ale może można inną tubę dokupić?

Tak więc - owszem, kupiłem, bo temat już chciałem "pchnąć" do przodu. Jednak myślę że zawsze można to uczciwie sprzedać (choćby bez żadnego zysku) i kupić cokolwiek innego. Jeżeli projekt miałby dojść do 300-400 zł, też spoko ale widzę to wtedy dwuetapowo: dobra podstawa - miesiąc - dwa zabawy i potem mod.

Zatem, fantazjo działaj. Poniważ jestem zielony, z wielką chęcią wysłucham ciekawych scenariuszy :)
Mociumpel
Posty: 2095
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Post autor: Mociumpel »

Zatem skoro wybrałeś - zacznij "od czegoś" po taniości - kup zatem to http://www.kaidomain.com/p/S025942.CF-F ... cuit-Board i to http://www.kaidomain.com/p/S026572.Cree ... r-MCPCB-6V - sterownik niedrogi ale wystarczy, dioda perspektywiczna więc zostanie zapewne docelowo.
Jak wsadzisz 2x26650 to masz na początek 2000 lumenów na diodzie i 1700 za soczewką w zalewie i zapewne 1500 lm na skupionym ale z dużą plamą przez 3h bo host zapewne nie zagrzeje się wcale ...
1stein
Posty: 66
Rejestracja: czwartek 09 lis 2017, 08:59
Lokalizacja: Poznań

Post autor: 1stein »

Spoko, zaraz pozamawiam. Wszystkiego po 1? A może coś jeszcze z Kaidomain?
Mociumpel
Posty: 2095
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Post autor: Mociumpel »

Po co mnożyć koszty? - sprawdź czy Ci się w ogóle spodoba ten klocek na gotowo (do wymiany jest jedynie dioda i sterownik) a potem jak będzie OK to pomyślisz co dalej.
Ogniwa zapewne masz 18650x2 - w przyszłości może coś z 26650 ale to naprawdę już cięzkie będzie.
Zacznij od małych kroków - jak się poczujesz pewniej i zobaczysz co w trawie piszczy będziesz "modował" w ten sposób każdą latarkę - jedyne co będziesz musiał przyswajać to jak dopasować jaki element do czego - ale to jak żonglerka piłeczkami jak będziesz miał doświadczenie to w głowie wszystko poukładasz.
No i najważniejsze - znjadź rynek zbytu wśród znajomych ;) aby upłynniać swoje wynalazki ;) bo zostaniesz z półkownikami. Stąd czasem warto jakąś prosta latarkę dla kogoś zrobić aby zachęcić do kupna ...
1stein
Posty: 66
Rejestracja: czwartek 09 lis 2017, 08:59
Lokalizacja: Poznań

Post autor: 1stein »

OK, zamówione. Pozostaje czekanie. Temat pewnie odkurzymy w 2018... :D

W każdym razie, serdeczne dzięki!
1stein
Posty: 66
Rejestracja: czwartek 09 lis 2017, 08:59
Lokalizacja: Poznań

Post autor: 1stein »

Mociumpel pisze: Jedyny znany mi "fabryczny" 17mm sterownik zdolny do "bezpiecznego" i wydajnego wyplucia 5A w diodę to http://www.mtnelectronics.com/index.php ... uct_id=554
Mociumpel, a jesteś w stanie wybrać mi odpowiednie parametry? Wolałbym nie przekonywać się o swojej nieudolności już po dostawie.... ;)
Mociumpel
Posty: 2095
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Post autor: Mociumpel »

Naprawdę chcesz iść w sterownik z MTN?
Jak na szybko policzyłem wersja hardkorowaą ale jeszcze bezpieczną na 5,0A z opcjami to z przesyłka z USA wyniesie Cie z 32-35 dolarów ...
Zapytam raz jeszcze - czy jest sens na początek zabawy z latarkami ładować tyle kasy w fajny co prawda ale jednak DROGI sterownik? - najpierw zobacz czy CI się to spodoba a potem jak załapiesz bakcyla idź na ostro ...
Proponuję raz jeszcze zacząć od czegoś tańszego mniejszego - za 5 dolców przy prądzie 2,2A z XHP50 i tak będziesz miał ok. 2000 lumenów czyli 5x więcej niż wszystkie latarki typu zoom z osiedla ;)
Magiczne podpowiedzi - nie wiem co już zamówiłeś:
1. http://pct.cree.com/dt/index.html - tutaj masz wszelakie diody CREE które stanowią punkt odniesienia do innych jako wysokowydajne i łatwo "dobieralne" teoretycznie.
Znając wstępne założenia - ty masz je za sobą - sprawdzasz jaka dioda konkretnego typu jest dostępna za jakie pieniądze i jakie ma osiągi
Przykładowo - http://www.kaidomain.com/p/S026576.Cree ... r-MCPCB-6V - dioda z podłożem DTP (wprawdzie przeciętnej jakości wobec innych ale jest i działa) - jest to najwyższy bin K2 (najwyższa wydajność) i tint 3C (ładny neutralny) który przy prądzie 2,2A wg arkusza da ok. 1950 lumenów.z diody. Ponieważ 1405 to klocek z soczewką 67mm to straty będą głównie na optyce/soczewce na poziomie ok. 10%.
Straty wynikające z budowy zooma - krótkoogniskowa soczewka, mały przesuw głowicy, giga soczewka jak na zooma - przyjmuję ok. 10-15% na skupionym trybie pracy.
Realnie na wyjściu jesteś w stanie uzyskać ok. 1600 lumenów w trybie skupionym.
2. sterownik http://www.kaidomain.com/p/S025942.CF-F ... cuit-Board - przeciętny ale poprawnie działający sterownik 17mm na 2x ogniwa dający właśnie 2,2A w diodę - koszt ok. 5,5 dolara na początek wystarczający aby podejmować decyzję co dalej.
3. ogniwa - dowolne - przy prądzie 2,2A ogniwa nawet się nie spocą - to taki "szybki marsz" dla bateryjek
4. pasta pod diodę https://proline.pl/arctic-mx-2-4g-pasta ... ca-p918078 - przykładowa, w miarę tania starcza na bardzo długo - kup gdziekolwiek w sklepie komputerowym

teraz teoria:
- w latarce jest piguła która trzeba odkręcić od korpusu latarki a w pigule czarny krążek dociskający diodę
- w pigule znajduje sie dioda która trzeba wydłubać - najpierw odlutować a potem delikatnie podważać jakimś cienkim wkrętakiem/nożem -w taki sposób aby nie porysować podłoża
- podłoże będzie oblepione klejem - trzeba go delikatnie zeskrobać
- podłoże trzeba przygotować pod diodę - należy zeszlifować do w miarę równego - czym to już Twoja inwencja - ja skrobie na początek czymś w rodzaju dłutka - obkręcam aby zebrać materiał a potem na wiertarkę ręczną z końcówką (nie mam dremela) ścierną wyrównuję do płąskiego. Od biedy można skończyć na dłutku ale wymagana jest precyzja aby uzyskać płaskość.
- diodę smaruje się od spodu MX-2 - nie za dużo ale równo palcem po spodzie i osadza lekko dociskając po bokach podłoża/stara aby wycisnąć pastę spod spodu
- od drugiej strony piguły jest sterownik - stary trzeba odlutować (tu przydałaby się ssawka bo ciepło z lutownicy wchłaniane jest natychmiast w pigułę) i podważyć aby wyciągnąć. od biedy można na siłę ...
Nowy sterownik ze względu na mały prąd można wsadzić i złapać w dwóch miejscach lutem, przewody poprowadzić w otwory i po drugiej stronie od strony leda przylutować je - czerwone do plusa, czarne do minusa
- kabelki do leda lutujesz jak najbliżej krawędzi stara z ledem i jak najbardziej płąsko - jak wyjdzie Ci za dużo lutu sterczącego w góre to obcinasz cążkami do paznokci ;)
- po poprawnym wykonaniu powyżej na diodę nakładasz plastikowy krążek/podkładkę centrujący/ą i wkręcasz czarny krążek aż poczujesz opór - wtedy jeszcze ćwierć obrotu i masz gotowa pigułe z ledem.

Wsadzasz pigułę do korpusu, czyścisz uszczelkę i soczewkę - UWAŻNIE bo ciężka i droga ;) od spodu i od góry wodą z płynem do mycia naczyń aby pozbyć się tłuszczu, wkładasz uszczelkę (ma być pod soczewką) i osadzasz na głowicy. Zakręcasz , wkładasz ogniwa dziubkiem do przodu ;) i cieszysz japę ...
Z obliczeń i doświadczenia z mniejszą UF1407 na diodzie XHP50.2 powinieneś uzyskać ze względu na 3x większa powierzchnię soczewki z odległości 5 metrów plamę o szerokości ok. 30 cm i natężeniu ok. 70-100 kluxów w przeliczeniu na 1 metr - przeciętnie jak na takiego kloca ale bardzo szeroka plama pozwoli Ci doświetlać odległe na 300 metrów obiekty z naprawdę dużą jasnością.
Ja z 1407 i z Luxeona V pędzonego 4,5A uzyskuję ok. 40000 luxów z metra i mam plamę z 6 metrów 60 cm - do 150-200 metrów w ciemności widać bardzo dobrze obiekty szare.
Ostatnio zmieniony niedziela 10 gru 2017, 11:32 przez Mociumpel, łącznie zmieniany 1 raz.
1stein
Posty: 66
Rejestracja: czwartek 09 lis 2017, 08:59
Lokalizacja: Poznań

Post autor: 1stein »

Mociumpel, ja przy nim nie zamierzam grzebać. Ten sterownik z tą latarką, byłby do złożenia przez fachowca (których wydaje mi się tu nie brakuje). Po prostu chcę zbudować porządnego zooma, w którym niczego mi nie będzie brakowało (moc, barwa, tryby) i jestem za to skłonny zapłacić tyle, ile będzie konieczne (i ani grosza więcej ;)).
Drugim wątkiem mojej światełkowej przygody jest lutownica, która już doszła, i (jakże nieporadne) pierwsze kroki, które wciąż są w planach. W planach, bo mój sprzęt szkoleniowy jest w drodze (S2+ za 35zł). Zatem samodzielne DIY będę robił na tanich komponentach tanią lutownicą, jak to popsuję to pomyślę co dalej. Na razie trzeba zacząć...

Swoją drogą, temat znasz już na tyle, że gdybyś chciał się podjąć... ;)

Mam nadzieję, że teraz wygląda to rozsądniej...
Mociumpel
Posty: 2095
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Post autor: Mociumpel »

Wieczorem odpowiem bo idę na rower :)
Ostatnio zmieniony niedziela 10 gru 2017, 17:59 przez Mociumpel, łącznie zmieniany 1 raz.
1stein
Posty: 66
Rejestracja: czwartek 09 lis 2017, 08:59
Lokalizacja: Poznań

Post autor: 1stein »

Wooow, aleś zmodował swojego posta :orany: Wielkie dzięki, to się przyda, ale chyba nie w tym scenariuszu. Tak jak powyżej pisałem, przy tej latarce nie chciałbym sam grzebać. Szkoda, gdybym to zepsuł, a szanse są jakby 90% ;) Będę szukał kogoś do złożenia (oczywiście odpłatnie), dlatego bardzo nie wykluczam sterownika MTN. Chcę po prostu żeby to była w swojej klasie perełka i "cieszyć japę"... Mam gdzie tym się bawić - zarówno w opcji pieszej, jak i jednośladowej...
1stein
Posty: 66
Rejestracja: czwartek 09 lis 2017, 08:59
Lokalizacja: Poznań

Post autor: 1stein »

Mociumpel pisze:Wieczorem odpowiem bo ide na rower :)
Lucky U. Dziś nie mogę, ale byłem wczoraj. 3h w śnieżycy (test nowych oponek). Swoją drogą S2+ od Darka test zdała wzorowo... a jakie chłodzenie! :)
plecho1
Posty: 880
Rejestracja: środa 03 cze 2015, 12:20
Lokalizacja: Świdnik
Kontakt:

Post autor: plecho1 »

Już przez jakiś czas nic nie kupowałem ale z Wami długo tak się nie da :)
Dziś, zainspirowany głównie tym tematem, kupiłem kolejną latarkę chyba w dobrej cenie https://eu.banggood.com/Wholesale-Wareh ... Country=PL& i pewnie przełożę do nie z innej latarki XHP50 wraz ze sterownikiem, jak skończę to się pochwalę :)
Mociumpel
Posty: 2095
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Post autor: Mociumpel »

Możesz mieć problemy bo kiedy ja swoją otrzymałem to musiałem zweryfikować kilka założeń:
- na innych forach zabrakło jakoś wprost info o sterowniku Comety - jest to niestety 17mm i choć mięska trochę jest aby rozwiercić na 20/22mm (nie interesowało mnie to za bardzo bo Cometa jest na 26650 i jest ciężka - 400g+ z baterią co czyni ja małym klockiem.
- ostatecznie włożyłem tam Luxeona MZ 5700K i CRI90+ napędzanego sterownikiem 17mm led4power - świeci przy 6A fajnie i do samego końca ogniwa niemal na max ok. 1500 lm - barwa ciut zimnawa ale jakość kolorów zajebiaszcza ;)
- niestety Luxeon MZ ma diabelnie niskie Vf i pierwsza dioda na próbnym DD dostała takiego kopa prądem że w 3 minuty zagrzała się do niemożebnej temperatury (miała ok. 2500 lumenów !!!) i ... spaliła 2 matryce ;)
- ostatecznie musiałem zmodyfikować pigułę i wepchać tam najlepszego termopada jakiego miałem i dodatkowo dopiąć sterowanie temperaturą z termistora na płytce diody (normalnie tego nie robię bo rzadko udaje mi się na DD puszczać więcej jak 7-8A na krótko) - teraz próba DD to 2500 lm i po kilkunastu sekundach płynny zjazd z prądem.
Tutaj wstępne zdjęcia sprzed jakiegoś czasu upload_img/obrazki/IMG_5bfc657981be92782.jpg
- XPL-HI i sterownik poszły do innej latary i się sprzedały a odpustowy świecący wyłącznik do części zamiennych
- Cometa wymaga dodatkowo silikonowych oringów aby nie latałą głowica - czekam na nie - jak się pojawia porównam Cometę z inną podobna latarką.

Historia ostatecznie skończy się wsadzeniem Comety do szafy bo ... Jaxman zgodził się sprzedać hosta ;) co zaskutkowało kupnem sterownika boosta 22mm na 5A i jak przyjdzie wsadzę tam XHP50.2 5000K który czeka na te okazję od pół roku ;) i dodatkowo zakupem jakiejś wydajnej 26650 co wypluje 10A+ ...
PS: Ale jeśli nie zależy Ci na zasięgu a na praktyczności to XP-L2 lub Luxeon V (polecam barwę 4000K - zimą jest cacy) da Ci z 1800-1900 lm (na ledzie) z tym sterownikiem co jest w Comecie i giga zalew i ładne kółko na skupieniu (duże bo duże ale ładne)
ODPOWIEDZ