Hid Salvo 21w

...wszystko związane z lampami wyładowczymi, HID i nie tylko...
daro76
Posty: 12
Rejestracja: środa 14 maja 2014, 19:11
Lokalizacja: uk

Hid Salvo 21w

Post autor: daro76 »

Witam
Wiem że latarka do nurkowania, ale w technice HID :-)
W latarce eksplodowała żarówka-niestety pod wodą, niszcząc szklaną obudowę (słona woda)
Po wysuszeniu i włączeniu nadal iskrzy pomiędzy drutami. W związku z tym że cena za żarówkę jest kosmiczna, mam pytanie czy można do tego balastu założyć żarówkę 35w ?
Czy to będzie działało ? balast 21w (chyba)=>żarówka (palnik) np. samochodowy 35w
A może ktoś ma namiary gdzie można kupić palnik 21w?
Darek
ProLight
Posty: 1142
Rejestracja: wtorek 06 gru 2011, 01:16
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: ProLight »

Cześć, jeśli będzie jej wystarczyło powera do odpalenia to powinno to działać.
Mam kilka przetwornic z obniżoną mocą na 20W z palnikami standardowymi 35W i wszystko działa.
Tak samo palniki 100W działają z przetwornica 35W

Więc na 99,9% będzie działać.

Pozdrawiam
Główny spammer tego Forum ;)
daro76
Posty: 12
Rejestracja: środa 14 maja 2014, 19:11
Lokalizacja: uk

Post autor: daro76 »

Dzięki, spróbuję
daro76
Posty: 12
Rejestracja: środa 14 maja 2014, 19:11
Lokalizacja: uk

Post autor: daro76 »

No i lipa. Poświeciło trochę, było dobrze. Po godzinie próbowałem włączyć i cisza. Balast umarł. Zero reakcji. Ma ktoś pomysł jaki balast i jak upchnąć w rurę o dł 88mm i przekroju 37x28mm?
daro76
Posty: 12
Rejestracja: środa 14 maja 2014, 19:11
Lokalizacja: uk

Post autor: daro76 »

Prośba do moderatorów: czy można przenieść temat do działu oświetlenie podwodne?
BKK
Posty: 595
Rejestracja: sobota 12 lut 2011, 05:48
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: BKK »

Pokaż zdjęcie balastu. Da się to otworzyć i sprawdzić elementy? Czy zalaniu uległa też przetwornica, czy tylko sam palnik? Jak długo to pracowało po zalaniu? Pomiędzy jakimi "drutami" iskrzy?
daro76
Posty: 12
Rejestracja: środa 14 maja 2014, 19:11
Lokalizacja: uk

Post autor: daro76 »

Balast:
Obrazek
To nie ja go tak obrobiłem. To dzieło firmy Salvo
Wydaje mi sie że balast jest całkowicie nierozbieralny.
Jeśli chodzi o iskrzenie to miałem na myśli wyładowanie pomiędzy kablami zasilania palnika(bez palnika) Po podłączeniu palnika wszystko było prawidłowo. Tzn palnik zaskoczył i powoli się rozjaśniał. Pierwszy palnik H1 kupiłem nieprawidłowy tzn okazał się za długi i miał trochę inną barwę niż chciałem 6000K. Gdy przyszedł drugi palnik H3 5000K podłączyłem go i kompletnie nic. Cisza, ani iskierki. Po prostu jednego dnia działał a drugiego już nie.
Co do zalania: sam balast nie uległ zalaniu. To palnik eksplodował niszcząc szklaną osłonę. Kontakt z wodą miały jedynie te cienkie druciki (elektrody?) w palniku. Oczywiście zaraz zostało to wyłączone.
Tak wygląda orginalna żarówka:
Obrazek
zamocowana zarówka z osłoną:
Obrazek

tak cała głowica z balastem (żółty):
Obrazek
Atu miejsce gdzie balast jest upchnięty:
Obrazek

Obrazek
BKK
Posty: 595
Rejestracja: sobota 12 lut 2011, 05:48
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: BKK »

Chłopie! Jeśli sprawdzałeś sprawność przetwornicy iskrząc sobie przewodami na jej wyjściu, to jakiekolwiek naprawy są zdecydowanie nie dla ciebie i musisz się jeszcze bardzo, bardzo dużo nauczyć.
daro76
Posty: 12
Rejestracja: środa 14 maja 2014, 19:11
Lokalizacja: uk

Post autor: daro76 »

BKK pisze:Chłopie! Jeśli sprawdzałeś sprawność przetwornicy iskrząc sobie przewodami na jej wyjściu, to jakiekolwiek naprawy są zdecydowanie nie dla ciebie i musisz się jeszcze bardzo, bardzo dużo nauczyć.
Dzieki za radę, wiem o tym. Jednak to o czym piszę to był po prostu przypadek, wyładowanie pomiędzy przewodami(jak w świecy zapłonowej) a nie na skutek zwierania przewodów. Jak napisałem, po tym przetwornica działała. Kiedy dzień później podłączyłem drugi palnik już nie.
Czy istnieje tak mała przetwornica albo możliwość przeróbki żeby ją upchnąć w tej obudowie?
Ostatnio zmieniony sobota 20 sty 2018, 13:52 przez daro76, łącznie zmieniany 1 raz.
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

Może przetwornica nie przestała działać, a jedynie nie działa z tym drugim palnikiem?
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
daro76
Posty: 12
Rejestracja: środa 14 maja 2014, 19:11
Lokalizacja: uk

Post autor: daro76 »

ptja pisze:Może przetwornica nie przestała działać, a jedynie nie działa z tym drugim palnikiem?
Niestety, sprawdziłem obydwa :cry:
ProLight
Posty: 1142
Rejestracja: wtorek 06 gru 2011, 01:16
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: ProLight »

A jak sprawdziłeś że przetwornica nie działa?
Główny spammer tego Forum ;)
daro76
Posty: 12
Rejestracja: środa 14 maja 2014, 19:11
Lokalizacja: uk

Post autor: daro76 »

ProLight pisze:A jak sprawdziłeś że przetwornica nie działa?
Właśnie podłączając palniki. Za pierwszym razem pomijając przypadkowe włączenie (przeskok iskry pomiędzy elektrodami) podłączyłem pierwszy palnik H1 i wszystko było ok. Kiedy przyszedł drugi H3 podłączyłem go i nic. Podłączyłem znowu H1 i ciągle nic. Ale jak juz wiesz jestem laikiem w tym temacie. Może jakieś rady?
BKK
Posty: 595
Rejestracja: sobota 12 lut 2011, 05:48
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: BKK »

Ale całkiem się strupiła, czy coś się w niej dzieje? Pobiera jakiś prąd po podłączeniu?
daro76
Posty: 12
Rejestracja: środa 14 maja 2014, 19:11
Lokalizacja: uk

Post autor: daro76 »

BKK pisze:Ale całkiem się strupiła, czy coś się w niej dzieje? Pobiera jakiś prąd po podłączeniu?
Witaj
Jak napisałem jestem laikiem. Po podłączeniu zachowuje się tak jakby była na zwarciu. Tzn jak jesze działała po podłączeniu miernika był tylko króciutki sygnał dosłownie bip i cisza. Teraz jest ciągły sygnał jakby cały czas była na zwarciu. Mam na myśli pomiar od strony zasilania. Nie wiem czy mogę to zbyt długo mieć podłączone. Szkoda mi pakietu.
Powiedz proszę jak zmierzyć czy "pobiera prąd po podłączeniu"?
ODPOWIEDZ