Wielki test ogniw 18650 z demontażu

...warsztat małego eksperymentatora, czyli jak gnębiliśmy różne rzeczy żeby je lepiej poznać ...
Awatar użytkownika
Manekinen
Posty: 2443
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 15:18
Lokalizacja: Kętrzyn
Kontakt:

Post autor: Manekinen »

Prąd rozładowania powinien być odpowiednio duży aby móc sprawdzić pojemność ogniwa dla realnych warunków rozładowania, np latarka. 1A to takie minimum, a dla takich ogniw zdechlaczków to takie optimum. Przy 0.5A pewnie Ci zawyży wyniki. A po za tym to OPUS, ona zawyża wyniki, musisz sobie odejmować tak po 5% od tego co zmierzy.

Jak już chcesz coś zmniejszać dla bezpieczeństwa to zmniejsz prąd ładowania bo to tutaj ogniwo może okazać się wadliwe i zacząć się nagrzewać. A mały prąd nie zagrzeje go do wysokiej temperatury. Ale jeśli będziesz to nadzorować to nie widzę powodu aby podejmować takie kroki :)
Awatar użytkownika
Sosenia
Posty: 426
Rejestracja: środa 01 gru 2010, 14:38
Lokalizacja: ZG

Post autor: Sosenia »

Przy okazji testu kolejnej partii, dowiedziałem się, że pomiar temperatury ogniw przy rozładowaniu, jak to robię w ramach testu, jest pozbawiony sensu. Ładowarka wykrywając około 50°C na ogniwach przerywa obwód i czeka na spadek temperatury... Potem zaczyna znowu pobierać prąd i za chwilę znowu przerwa. Akumulatory z odzysku rozładowywały się ponad 5h prądem 1A i mając wciąż 3,4V-3,5V. Końca nie było widać, a że była już pora spania, musiałem przerwać test. Przy testach zimą tego nie było - było znacznie chłodniej, to i ogniwa szybciej się chłodziły.

Zdziwiła mnie pulsacyjna praca wentylatora - w 5-cio minutowych odstępach raz głośniej, raz ciszej aż zauważyłem, że napięcie na ogniwach zaczyna roznąć - klik i zobaczyłem prąd aktualnie pobierany z ogniw = 0 mA, a po chwili 1000 mA i tak w kółko. Skończyło by chyba dopiero o brzasku...

Oczywiście jest to zaletą ładowarki, że dba o bezpieczeństwo - ale przez to nie wiem, jak ogniwa zachowają się w latarkach, które bezlitośnie będą żądać więcej i więcej prądu!
S2+: XM-L2 U2-1B 2.1A || XM-L2 T6-4C 2.1A || (MOD) XP-E2 Red 1.4A || 365nm Nichia UV
S2 XP-L HI 2.8A || BLF Q8 || Skilhunt H03 NW || Astrolux C8 XP-L HI 3B || KDLITKER C8.2 XHP35 HI NW || L6 XHP70 N2-3A || L2 XP-L HI V2-1A
Awatar użytkownika
Sosenia
Posty: 426
Rejestracja: środa 01 gru 2010, 14:38
Lokalizacja: ZG

Post autor: Sosenia »

Jak dotąd same skrajności - 4 ogniwa z zamiennika o napięciu z 1,7V podniosłem z wynikiem 2500 ± 50 mAh. 2 ogniwa z oryginalnej baterii "biznesowej" DELL z 2,3V nagrzały się do 65°C przy 1 A, i musiałem przerwać ładowanie bo temperatura dalej rosła... Wyniki dodam po sprawdzeniu całych kompletów.
S2+: XM-L2 U2-1B 2.1A || XM-L2 T6-4C 2.1A || (MOD) XP-E2 Red 1.4A || 365nm Nichia UV
S2 XP-L HI 2.8A || BLF Q8 || Skilhunt H03 NW || Astrolux C8 XP-L HI 3B || KDLITKER C8.2 XHP35 HI NW || L6 XHP70 N2-3A || L2 XP-L HI V2-1A
ODPOWIEDZ