Latarka CREE XM-L T6. Jaki aku 18650?

Oświetlenie przednie i tylne w rowerze, zasobniki na baterie. Komfort i bezpieczeństwo nocnej jazdy.
Przemyslav
Posty: 7
Rejestracja: poniedziałek 19 mar 2018, 12:03
Lokalizacja: Łódź

Latarka CREE XM-L T6. Jaki aku 18650?

Post autor: Przemyslav »

Witam wszystkich bardzo serdecznie.

Nabyłem drogą kupna latarkę typu: CREE XM-L T6 z linku:
https://www.aliexpress.com/item/UltraFi ... 03027.html

Chciałbym się Was podpytać jakie ogniwo 18650 najlepiej zastosować w tego typie latarki. Czy wysokoprądowe? Czy z zabezpieczeniem? Jakie polecacie?

Dziękuję za pomoc :)
Ostatnio zmieniony poniedziałek 19 mar 2018, 16:27 przez Przemyslav, łącznie zmieniany 1 raz.
Mociumpel
Posty: 2094
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Post autor: Mociumpel »

Lampka z tych co ładnie wyglądają i opis kosmiczny mają czyli "kity i hity z allegro" - bez zaglądania do środka trudno stwierdzić co sobą reprezentuje ale na pewno nie osiąga parametrów podanych w opisie.
Z jednego z obrazków widać że ma pod soczewką wkręcany mosiężny krążek wciskający leda do piguły a to juz dobry znak - może świadczyć że piguła jest pełna i wtedy dowolne ogniwo markowe nie spali leda.
Ogniwa o zawyżonych parametrach np. https://pl.aliexpress.com/item/18650-40 ... 25012.html
zazwyczaj są "słabe" i spokojnie poprawnie współpracują ze "słabaą" latarką, mocne ogniwa o realnych parametrach np. https://pl.aliexpress.com/item/2-pieces ... 66548.html mogą (ale nie muszą) bardzo szybko zkaończyc zywot leda w wyniku jej przegrzania.
Krótko - nikt nie odpowie Ci w sposób 100% bez zaglądania do środka, że mocne ogniwo nie uszkodzi Ci latarki - nie powinno ale ...
Ostatnio zmieniony poniedziałek 19 mar 2018, 12:40 przez Mociumpel, łącznie zmieniany 1 raz.
Przemyslav
Posty: 7
Rejestracja: poniedziałek 19 mar 2018, 12:03
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Przemyslav »

To czy np. ogniwo Ogniwo LG INR18650MJ1 3,6V 3500mAh 10A byłoby OK? :)
Mociumpel
Posty: 2094
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Post autor: Mociumpel »

Bez wnikania w szczegóły - TAK
Przemyslav
Posty: 7
Rejestracja: poniedziałek 19 mar 2018, 12:03
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Przemyslav »

Dziękuje serdecznie za pomoc :)
WB
Posty: 77
Rejestracja: środa 15 lis 2017, 10:23
Lokalizacja: Z okolic Wałbrzycha

Post autor: WB »

Qreła !!!!
Mój zoom nawet po zmodowaniu tak nie świecił jak ten na fotach, szacun :mrgreen:

Ja obstawiam pustkę pod diodą, wkręcany krążek dociskający diodę nic nie znaczy, a przynajmniej w mojej wersji nic nie znaczył, bo pod diodą było zupełnie pusto.
Doda opierała się jedynie rantem o brzeg tulei/piguły.

Sterownik YN-20-5 wysysał "bakterie" do zera, więc przydałoby się tu ogniwo z zabezpieczeniem.

PS. o proszę google szybko pomogło
]Link do wnętrza tej latarki

Szczerze, to odradzam zakup, jeśli się da to anuluj, dołóż kilka dolarów i kup coś "normalnego". Ostatnio był temat o latarce z Chin poniżej 40zł i to jest/będzie o wiele lepsza oferta niż ten zoom.
Dwa lata temu utopiłem w takim zoomie 60zł i do dzisiaj nie wiem co sensownego z nim zrobić hehe.
Ostatnio zmieniony poniedziałek 19 mar 2018, 14:59 przez WB, łącznie zmieniany 1 raz.
Ciemności rozświetlają mi:
Convoy C8 XM-L2
S2+ OP, S2+ XP-L hi SMO
Miedziana homemade TiR-ówka XM-L 2.8A
Modowany zoomik XP-G2
kilka innych 1W ulepów.
Na rowerku robią dwie BT40s i jasno jest ;)
Mociumpel
Posty: 2094
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Post autor: Mociumpel »

Właśnie czegoś takiego jak to https://hirasaka001.blogspot.nl/2017/04/led_16.html się obawiam zazwyczaj (swoja droga rispoekt za "konkretną" recenzje na temat ;) ):
1. kiepskiej jakości ogniwo mające niewielką pojemność i wysoka rezystancje wewnętrzną nie puści za wiele prądu
2. led na krawędziach pędzony słabym ogniwem nie wyprodukuje wiele światła/ciepła - będzie żył bo się nie przegrzeje
3. mocne nowe markowe ogniwo wypuści 2-3x więcej prądu to i led zdechnie z przegrzania.
4. ogniwo z zabezpieczeniem ma sens jeśli sterownik jest do niczego - ale jest nieco droższe

Stąd jeśli autor kupił "latarkę" za 6,50 dolara to przynajmniej niech ma lepsze ogniwo to jak mu padnie latarka to kupi lepsza ;) (droższą) - bo choć te "zumy" za psie pieniądze z pełną pigułą do ok. 2A nie są złe do "se poświecenia tu i tam" to po pewnym czasie "chce się więcej"
murgrabia1410
Posty: 909
Rejestracja: piątek 05 wrz 2008, 23:10
Lokalizacja: POLAND

Post autor: murgrabia1410 »

Jak tam siedzi driver YN-20-5, to raczej porządne ogniwo nie zaszkodzi diodzie. Przy świeżo naładowanym aku, prąd pobierany na dupce latarki wynosi : ok. 890mA. Przy napięciu 3.98V już tylko ok. 780mA. Śmiało można załadować ogniwo wysoko-prądowe np. VTC5. I nic się nie stanie. Ten driver steruje diodę przez "pwm".
Awatar użytkownika
pietros
Posty: 1610
Rejestracja: niedziela 09 cze 2013, 19:39
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: pietros »

Przemyslav kupiłeś już tą latarkę? Już lepiej dorzucić te 3 dolary i kupić najbiedniejszą wersję S2+, która będzie o niebo lepsza od tego wynalazku..
ODPOWIEDZ