Oświetlenie biurka dla fotografa / grafika

Domowe, energooszczędne instalacje LED, HID, halogenowe etc. Światło w stacjonarnych aplikacjach codziennego użytku.
jakubjakubicki
Posty: 2
Rejestracja: czwartek 26 kwie 2018, 12:08
Lokalizacja: Kołobrzeg

Oświetlenie biurka dla fotografa / grafika

Post autor: jakubjakubicki »

Cześć wszystkim!

Od dłuższego czasu męczę się przy biurku przy obróbce zdjęć ze względu na złe światło. Chcę to zmienić i w ten sposób trafiłem do Was :)

Obecnie mam na biurku lampkę z Ikei (https://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/00146776/) z żarówką za 10zł (temp 6500K +/-500K) i mocy około 600lm, >Ra80). Zamówiłem kolejną lampę, tym razem na podłogę, która jest wyższa i oświetli większą powierzchnię biurka (https://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/00215307/).

Pytanie do Was: Jakie żarówki polecicie - chcę zimne światło, więc pewnie 5500-6500K, Jak największe CRI (obecne 80 wydaje mi się że nie oddaje barw dobrze, światło ma jakby lekki zielony zafarb?). Wydaje mi się że do mniejszej lampki (e14) 600lm jest ok, ale do większej (e27) przydało by się 800-1000.

Do tego chcę zamontować taśmę LEDową na tył biurka, podświetlając ścianę za monitorem, tak żeby światło pasowało do światła żarówek. Co wybrać tutaj?

Przeglądałem Philipsy Hue, Osram i TP-Link Smart Bulb, ale ceny troszke duże. Jeśli nie będzie innego wyjścia to oczywiście zainwestuje w to :)

Liczę na Waszą pomoc, bo mój wzrok już i tak jest mocno dobity :)
Dzięki!
Awatar użytkownika
wwd
Posty: 240
Rejestracja: poniedziałek 25 paź 2010, 12:58
Lokalizacja: Nowy Sącz

Post autor: wwd »

Ja tylko wtrącę bo lepiej niech się wypowiedzą fachowcy :)
W domu praktycznie wszędzie żarówki wymieniłem na ledy.
W lampce nocnej przy biurku zostawiłem tradycyjne, bo ich światło mi najbardziej odpowiada.

Ps. piękne sesje robisz, zwłaszcza ta w lesie robi wrażenie :)
Awatar użytkownika
endrju1
Posty: 992
Rejestracja: niedziela 29 lis 2015, 17:49
Lokalizacja: Lubartów

Post autor: endrju1 »

Ja również nad biurkiem i nad warsztatem zostawiłem po 2 halogeny (po jednym z każdej strony), nad warsztatem mam dodatkowo podwójną listwę z taśmą led, aby w razie potrzeby dodać nieco chłodniejszego i bardziej rozproszonego światła, ale z samymi taśmami nigdy nie pracuję, wolę halogeny.
Dodatkowo halogeny są o wiele tańsze niż dobrej jakości led.
jakubjakubicki
Posty: 2
Rejestracja: czwartek 26 kwie 2018, 12:08
Lokalizacja: Kołobrzeg

Post autor: jakubjakubicki »

Jakoś nie mogę się przełamać do mieszania światła ciepłego i zimnego. Zimne bardziej koncentruje. Dlatego też poczekam czy ktoś podpowie jakieś fajne ledy o których pisałem :)
Ostatnio zmieniony piątek 27 kwie 2018, 18:23 przez jakubjakubicki, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

Zobacz w sklepiku, czy ledówki, które produkuje Bocian mają odpowiednią temperaturę. Cri pamiętam, że nawet 98 któreś miały. viewforum.php?f=57

Ostatnio natknąłem się też na polską firmę która samodzielnie robi ledówki na diodach Edison. Producent był u nas w firmie i prezentował te ich produkty. Zasilanie i chłodzenie bardzo mi się spodobało, ale to musiałbym opisać w innym wątku. Spytaj ich, czy mają coś, czego szukasz. http://ledoowka.pl/

Pozdrawiam. \

A jak chcesz sprawdzone światło, to oprawy świetkówkowe i do tego świetkówki Grahica albo Color Proof, jedne Osram, drugie Philips, albo odwrotnie, CRI >97, barwy w zakresie jaki chcesz, 5-6K.

Pozdrawiam,
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
rymek
Posty: 52
Rejestracja: poniedziałek 02 lut 2015, 10:48
Lokalizacja: Krk

Post autor: rymek »

Z doświadczenia wiem, że tego typu oświetlenie powinno z jednej strony generować dużo światła, z drugiej strony nie męczyć wzroku i z jeszcze innej strony nie nagrzewać się nadmiernie, bo po prostu jest nieprzyjemne.
O ile kiedyś nie było wyboru, to obecnie można przecież postawić na oświetlenie LED-owe, które w zasadzie nie generuje energii cieplnej.
Proponuję sprawdzić np tutaj: https://oswietlenie-sklep.pl/zrodla-swiatla-c-128.html
Ostatnio zmieniony środa 27 cze 2018, 06:53 przez rymek, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Sosenia
Posty: 426
Rejestracja: środa 01 gru 2010, 14:38
Lokalizacja: ZG

Post autor: Sosenia »

Zaryzykuję stwierdzenie, że jakość światła nie ma tutaj większego znaczenia. Do pracy nad fotografią mam zaledwie filament 4W ciepły noname. Zmysł wzroku jest adaptacyjny, bez stałego wzornika w postaci np. dobrze wywołanego zdjęcia nie ma co polegać na barwie czy CRI światła. No chyba, że drukujesz zdjęcia w domu - to już zupełnie inna kwestia.
S2+: XM-L2 U2-1B 2.1A || XM-L2 T6-4C 2.1A || (MOD) XP-E2 Red 1.4A || 365nm Nichia UV
S2 XP-L HI 2.8A || BLF Q8 || Skilhunt H03 NW || Astrolux C8 XP-L HI 3B || KDLITKER C8.2 XHP35 HI NW || L6 XHP70 N2-3A || L2 XP-L HI V2-1A
ODPOWIEDZ