Oświetlenie ścieżki na działce Solary czy Led- co wybrać?

Domowe, energooszczędne instalacje LED, HID, halogenowe etc. Światło w stacjonarnych aplikacjach codziennego użytku.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
pietros pisze:
BKK pisze:wykonani zgodnie ze sztuką.
No właśnie, zgodnie ze sztuką. Powiedz mi proszę jak zapewnić prawidłową ochronę przeciwporażeniową bez przewodu ochronnego i prawidłowej wartości IPZ?
Zasilanie przez wyłącznik różicowo-prądowy i indywidualne uziemienie każdej lampy. Tylko, że to raczej nieekonomiczne...

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Gregor887
Posty: 335
Rejestracja: wtorek 04 wrz 2012, 14:12
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Gregor887 »

Czwarty rok stoją u mnie w ogródku tanie marketowe lampki solarne. Bardziej świecą niż oświetlają, ale za parę złotych za sztukę nie dyskutuję. Wiem gdzie ścieżka, a gdzie trójpolówka :mrgreen: . I świecą do rana.
Mociumpel
Posty: 2095
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Post autor: Mociumpel »

Takie śmieszne coś jest https://www.tim.pl/wtyczka-gniazdo-z-wy ... ta-1290631 - jak trzeba to idzie "kabel 3-żyłowy z różnicówką" zrobić w wersji "na wynos".
murgrabia1410
Posty: 909
Rejestracja: piątek 05 wrz 2008, 23:10
Lokalizacja: POLAND

Post autor: murgrabia1410 »

Tanie solary z marketu mogą być. Ale pod warunkiem, że zmieni się te badziewne diody 5mm. Na jakieś smd. Świeci z 4 razy mocniej.
pietrekzad
Posty: 1
Rejestracja: piątek 27 lip 2018, 23:12
Lokalizacja: Wołomin

Post autor: pietrekzad »

murgrabia1410 pisze:Tanie solary z marketu mogą być. Ale pod warunkiem, że zmieni się te badziewne diody 5mm. Na jakieś smd. Świeci z 4 razy mocniej.
Potwierdzam.
Ostatnio w popularnym markecie kupiłem szt. lampek po 37zł. Lampa bajer: 4x LED 5mm i wymienny akumulator AA 600mAh. Straszny zawód. Świeciło to koszmarnie i krótko. Wyjąłem akumulator. Nadrukowane 600mAh. Wydawał się strasznie lekki i waga to potwierdziła. Wynik: 10gr. a waga normalnego akumulatora AA to ok. 26gr. Rozebrałem go. Okazało się, że to kondensator elektrolityczny. W środku znalazłem rulon papieru nasączony elektrolitem. Wymieniłem to coś na akumulator GP 2450mAh i wyrzuciłem fabryczne LED-y. Zastąpiłem je 1szt. SMD, która miała wydajność 150lm/W. Nie pamiętam mocy max. i producenta (Citizen lub Lite-on) ale lampki świecą dużo jaśniej niż przed przeróbką. Na nowej diodzie LED prąd pobierany z akumulatora wynosi 13mA. Na 4x 5mm wynosił 2,5mA. Prąd ładowania w słoneczny dzień wynosi ok. 34mA.
Lampki działają już kilka dni bez problemu. Miernik wskazuje na wieczór napięcie na akumulatorkach ok. 1,3V. Załączam zdjęcia dla porównania:
Ta z lewej oczywiście świeci.

Obrazek
ODPOWIEDZ