Układ włączenia w zerze ??

Coś Ci się zepsuło? Nie chce działać jak powinno? Opisz dokładnie swój problem a postaramy się pomóc...
mario1
Posty: 62
Rejestracja: sobota 10 paź 2015, 18:53
Lokalizacja: Lublin

Układ włączenia w zerze ??

Post autor: mario1 »

Witam.

Jestem na etapie konstruowania zasilacza warsztatowego.
Elektronika działa raczej prawidłowo, ale mam problem z transformatorem.
W urządzeniu wykorzystałem transformator TS 1200/9 DTW pochodzący ze starego
UPS. Problem polega na tym , że raz na kilkanaście włączeń wyskakuje na tablicy bezpiecznik B16 (16 amperów). Podejrzewam, że problem rozwiązał by układ włączenia w zerze.
Może któryś z kolegów ma gotowy schemat takiego układu ?
Może jakiś inny pomysł ?
Wszystkie propozycje mile widziane.

Jeszcze jedna uwaga, bezpiecznik wyskoczył ( jedne raz) nawet w momencie włączania nieobciążonego transformatora (strona wtórna nie podłączona do mostka prostowniczego).

Pozdrawiam
M.

PS. W necie znalazłem następujące stwierdzenie :

" Zgodnie z teorią najłagodniejsze włączenie transformatora nastąpi, gdy zostanie włączony nie w zerze a w szczycie napięcia sieci. Więc specjalne poszukiwania układów załączających w zerze nie tylko nie polepsza sprawy a wręcz szkodzi. Po szczegóły odsyłam do książek o maszynach elektrycznych"
Awatar użytkownika
Ven0n
Posty: 194
Rejestracja: sobota 06 lut 2016, 17:31
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Ven0n »

Do większych transformatorów zalecany jest układ zwany softstartem :wink:
Convoy S2 3.04A by Dariusz70
UltraFire S5 Mod
Convoy S2+ 3x XP-G
Convoy C8 XML U4 1C
Convoy C8 XP-G
GanzConrad
Posty: 879
Rejestracja: wtorek 14 paź 2014, 20:44
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: GanzConrad »

Możesz też załączać zasilacz poprzez przekaźnik z wbudowanym układem załączania w zerze. Relpol ma takie.
Marcin S.
Posty: 435
Rejestracja: piątek 12 wrz 2008, 10:11

Re: Układ włączenia w zerze ??

Post autor: Marcin S. »

mario1 pisze:"Zgodnie z teorią najłagodniejsze włączenie transformatora nastąpi, gdy zostanie włączony nie w zerze a w szczycie napięcia sieci. Więc specjalne poszukiwania układów załączających w zerze nie tylko nie polepsza sprawy a wręcz szkodzi. Po szczegóły odsyłam do książek o maszynach elektrycznych"
W obwodzie z idealną indukcyjnością zasilanym prądem sinusoidalnie zmiennym prąd jest najmniejszy (=0) w maksimum napięcia. Duże trafo załącza się w maksimum napięcia, nie w zerze. Możesz się spodziewać prądu rozruchowego rzędu 20-30 x znamionowego.

Pzdr.
M.
BKK
Posty: 595
Rejestracja: sobota 12 lut 2011, 05:48
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: BKK »

Transformator 1200W? Nie powinien wywoływać zadziałania zabezpieczeń. Pod warunkiem, że wszystko z instalacją jest ok. Podobnej mocy jest odkurzacz, pralka nawet więcej bierze podczas grzania. Suszarka do włosów potrafi też mieć tyle. Te urządzenia też wywalają bezpieczniki? Jeśli jednak, to miękki start powinien sprawę załatwić.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
BKK pisze:Transformator 1200W? Nie powinien wywoływać zadziałania zabezpieczeń.
Niestety, ale może... Toroidy są pod tym względem wredne, ze względu na bardzo niską indukcyjność własną.
To co jest ogólną zaletą przy pracy (mała rezystancja miedzi) jest wadą przy załączaniu.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
mario1
Posty: 62
Rejestracja: sobota 10 paź 2015, 18:53
Lokalizacja: Lublin

Post autor: mario1 »

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.

Na szybko wymyśliłem układ miękkiego startu składający się z
rezystora dużej mocy 4,7 Ohm połączonego szeregowo z uzwojeniem pierwotnym
i przekaźnika zwierającego w/w rezystor po czasie około 0,5s.
Przekaźnik sterowany jest układem RC zasilanym z uzwojenia wtórnego.
W chwili obecnej wygląda na to że pomogło.

Tak jak zauważył jeden z kolegów, na idealnej indukcyjności występuje
przesunięcie prądu względem napięcia o 90 stopni (kłaniają się podstawy elektrotechniki :oops: ) więc włączenie w "zerze" tylko pogarsza sprawę.

Pozdrawiam
M.
ODPOWIEDZ