Mam problem z... ładowaniem pakietu Li-Ion 3s5p

Czyli wszystko co potrzebne prawdziwemu DIY'owi;) Porady, pytania i opisy używanego przez nas sprzętu.
Biz00
Posty: 6
Rejestracja: czwartek 12 lip 2018, 20:03
Lokalizacja: Warszawa

Mam problem z... ładowaniem pakietu Li-Ion 3s5p

Post autor: Biz00 »

Witam wszystkich użytkowników forum! To mój pierwszy post ;)

Niedawno zbudowalem pakiet 3s5p z ogniw Li-ion 18650 z balanserem BMS 3S 25A 12,6V.
Uzylem takiego balansera:
link z allegro

oraz takich ogniw:
link z allegro

ładowarka jaka kupiłem:
link z allegro

Problem jest taki ze ładowarka jest za slaba i koszmarnie dlugo sie to laduje. Jestem laikiem i nie potrafie sam dobrac optymalnej ladowarki. Czy moglby mi ktos pokazac co mam kupic do bezpiecznego i szybkiego ladowania takiego pakietu? Prosze mnie nie odsylac do szukania w internecie bo szukam juz 3 dzien dokladnie tyle co laduje pakiet ;D

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony piątek 13 lip 2018, 16:31 przez Biz00, łącznie zmieniany 1 raz.
murgrabia1410
Posty: 909
Rejestracja: piątek 05 wrz 2008, 23:10
Lokalizacja: POLAND

Post autor: murgrabia1410 »

Pojemność tego pakietu to teoretycznie 17Ah. A ładowarka ma prąd tylko 1A. Więc nie jest dziwne, że to się długo ładuje. Ale 3 dni to przesada. Może ta ładowarka nie podaje jednak tego 1A. W datasheet dla tego ogniwa. Prąd ładowania wynosi 1625mA. Ładowarka na wyjściu może mieć 8A.
Biz00
Posty: 6
Rejestracja: czwartek 12 lip 2018, 20:03
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Biz00 »

Czyli potrzebowalbym ladowarki 12,6V ok 96W zgodnie z P=U*I? Tylko gdzie taka kupic?

Taki zasilacz bylby ok? :
link allegro

I kolejne pytanie. Skad bedzie wiadomo ze pakiet sie naladowal skoro na zasilaczu nie ma zadnej diody sygnalizujacej? Pakiet bedzie zabudowany i bedzie bardzo uciążliwe mierzenie miernikiem.

Czy ten balanser odłączy ladowanie sam po naladowaniu? Pytam ze wzgledow bezpieczenstwa. Niby w jego opisie jest: "Zabezpieczenie przed przeładowaniem - napięcie maksymalne na ogniwo 4,25 V -4,35 V +- 0,05 V" ale stawiam dopiero swoje pierwsze kroki i wolalbym miec pewnosc. :)
Ostatnio zmieniony piątek 13 lip 2018, 16:35 przez Biz00, łącznie zmieniany 1 raz.
murgrabia1410
Posty: 909
Rejestracja: piątek 05 wrz 2008, 23:10
Lokalizacja: POLAND

Post autor: murgrabia1410 »

Ten sam bms jest tutaj.
Jest tam podane : napięcie ładowania DC: 13.5V CC/CV. Maksymalny ciągły prąd ładowania : 25A. Najlepiej ładować to jakąś przetwornicą dc-dc 5A, ustawioną na te 13.5V. A do sprawdzenia stanu zastosować : wskaźnik naładowania akumulatora 3S.

P.S.
A jakie zastosowanie ma ten pakiet?
Biz00
Posty: 6
Rejestracja: czwartek 12 lip 2018, 20:03
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Biz00 »

Ten wskaznik podlaczam tylko bezposrednio do pakietu + do P+ i - do P- z jakims ewentualnym wlącznikiem?

A konkretnie tym moglbym ladowac? Akurat mam:
link z allegro
On ma napięcie 12,6 V a nie 12 tak jak jest napisane
Ostatnio zmieniony piątek 13 lip 2018, 16:37 przez Biz00, łącznie zmieniany 2 razy.
Mieciu
Posty: 455
Rejestracja: czwartek 29 sie 2013, 19:34
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Mieciu »

Biz00
Posty: 6
Rejestracja: czwartek 12 lip 2018, 20:03
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Biz00 »

Mieciu pisze:https://www.aliexpress.com/item/High-Qu ... 70202.html

Powinno naładować w 3-4h
A cos do kupienia w PL? Chyba tego mi potrzeba ;)
Ostatnio zmieniony piątek 13 lip 2018, 16:38 przez Biz00, łącznie zmieniany 1 raz.
Biz00
Posty: 6
Rejestracja: czwartek 12 lip 2018, 20:03
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Biz00 »

murgrabia1410 pisze: A jakie zastosowanie ma ten pakiet?
Zbudowalem glosnik bluetooth z dwoma glosnikami 40W i 2 wzmacniaczami 30W i zalezy mi zeby dlugo gral ;)

Obrazek
Ostatnio zmieniony piątek 13 lip 2018, 16:39 przez Biz00, łącznie zmieniany 1 raz.
murgrabia1410
Posty: 909
Rejestracja: piątek 05 wrz 2008, 23:10
Lokalizacja: POLAND

Post autor: murgrabia1410 »

Przy napięciu 12.6V ten bms może nie naładować ogniw. Potrzebuje 13.5V. Szukaj pod nazwą przetwornica DC-DC. Możesz w niej ustawić napięcie oraz prąd ładowania. Nie jestem przekonany czy można tutaj wklejać linki do aukcji itp. Ale chodzi np. o takie coś. Tylko do tego jeszcze jakiś zasilacz jest potrzebny o konkretnej mocy.
Mieciu
Posty: 455
Rejestracja: czwartek 29 sie 2013, 19:34
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Mieciu »

murgrabia1410 - słyszałeś o pojęciu CC-CV przy okazji ładowania aku li-ion?

Zwykłe zasilacze stałonapięciowe się do tego nie nadają i trochę nieprofesjonalnie jest doradzać takie buble jak zasilacz 13,5V :shock:

Podpinając taki zasilacz dojdzie najpierw do przegrzewania wbudowanego tam balansera (rezystorki z prądem rzędu 50mA) a następnie do przeładowania szeregów do niebezpiecznego napięcia ~4,3V aż zadziała zabezpieczenie.

Wierz mi, że dedykowaną ładowarką li-ion naładujesz do pełnych 12,6V


Te ustrojstwo z Twojego linka: od biedy się nada, ale ustawione na 12,6V nie więcej...
Ostatnio zmieniony czwartek 12 lip 2018, 22:48 przez Mieciu, łącznie zmieniany 2 razy.
Biz00
Posty: 6
Rejestracja: czwartek 12 lip 2018, 20:03
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Biz00 »

Mieciu pisze:murgrabia1410 - słyszałeś o pojęciu CC-CV przy okazji ładowania aku li-ion?

Zwykłe zasilacze stałonapięciowe się do tego nie nadają i trochę nieprofesjonalnie jest doradzać takie buble jak zasilacz 13,5V :shock:

Podpinając taki zasilacz dojdzie najpierw do przegrzewania wbudowanego tam balansera (rezystorki z prądem rzędu 50mA) a następnie do przeładowania szeregów do niebezpiecznego napięcia ~4,3V aż zadziała zabezpieczenie.

Wierz mi, że dedykowaną ładowarką li-ion naładujesz do pełnych 12,6V
Wlasnie takie obawy mialem co do tego napiecia 13.5V.
To teraz jedyny problem to gdzie kupic w PL taka ladowarke jak poleciles na alli
Ostatnio zmieniony piątek 13 lip 2018, 16:40 przez Biz00, łącznie zmieniany 1 raz.
Mieciu
Posty: 455
Rejestracja: czwartek 29 sie 2013, 19:34
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Mieciu »

Może źle się trochę wyraziłem więc jeszcze raz może napiszę:
Te tanie przetwornice reklamowane jako CC/CV to często tylko taki 'chłyt reklamowy'

Podają one cały czas zadane napięcie, jedynie w przypadku przekroczenia max prądu na chwilę przerywają pracę (siedzi tam jakiś wzmacniacz operacyjny/komparator)
Jeżeli różnica potencjałów jest na tyle mała, że płynie mniejszy prąd, to nie podbija go automatycznie.
Czasami dokładają jakiś układ sygnalizujący mały prąd - udaje to 'zakończenie ładowania' ale tak naprawdę nadal układ działa i dąży do wyrównania potencjałów...
Czyli nie ma tu prawidłowego zakończenia/terminacji ładowania i przy ustawionym wcześniej napięciu 13,5V będzie to niebezpieczne...
Za to przy ustawionym 12,6 nie naładuje do końca pakietu - tzn może i naładuje, ale zajmie to wieczność.

:D Ale się rozpisałem...
PS
https://www.bto.pl/produkt/35042/ladowa ... 0bc10-111v
Trochę drogo, ale całkiem fajnie działa - sam takiej używam (da się przestawić na 3s i 4s)
murgrabia1410
Posty: 909
Rejestracja: piątek 05 wrz 2008, 23:10
Lokalizacja: POLAND

Post autor: murgrabia1410 »

Przy ładowaniu pakietu 5s li-ion mam napięcie ustawione na 20.5V. I gdy dojdzie do tych 20.5V prąd praktycznie wynosi 0. Mogę tak zostawić na milion lat. I nie ma prawa przebić zadanego napięcia. Ile ustawie, tyle mam na końcu ładowania. Mogę ustawić na dowolne napięcie i ładować co zechcę. Nawet akumulatory żelowe, samochodowe, baterie od telefonów itp. A co do tych 13.5V dla tego bms. To pewnie wzięli pod uwagę spadek napięcia na poszczególnych elementach biernych, mosfet itp. Te 12.6V to może sobie podpiąć pod gołe ogniwa. Zresztą co za problem wpiąć miernik pod ogniwo. I monitorować przebieg ładowania? Wyjdzie w praniu jak zachowuje się ten bms.
Mieciu
Posty: 455
Rejestracja: czwartek 29 sie 2013, 19:34
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Mieciu »

Tam nie ma żadnych elementów na których występowałby spadek napięcia 0,9V.
Mosfety mają rezystancję liczoną w miliomach i tam więcej jak 0,1V nie wystąpi.

PS. końcowe napięcie ładowania dla 5S to 21V więc ustawienie 20,5V jak najbardziej jet dopuszczalne. Gorzej jakbyś nastawił na 22-23V ;-)
ODPOWIEDZ