Strona 1 z 1

Obudowa do dysku twardego

: czwartek 30 sie 2018, 20:11
autor: pietros
Hej.

Szukam jakiejś w miarę przyzwoitej obudowy do dysku twardego 2,5", 1TB, SATA II, z pewnym USB 3.0, która umożliwiłaby wykorzystanie pełnych możliwości tego interfejsu.

Macie jakieś sprawdzone propozycje? Da się znaleźć coś przyzwoitego w cenie około 50zł?

Co myślicie o
https://www.x-kom.pl/p/436649-obudowa-d ... trzna.html
lub
https://www.x-kom.pl/p/334385-obudowa-d ... zarna.html

: sobota 15 wrz 2018, 22:51
autor: darek_b
Ponad rok temu zakupiłem przeźroczystą obudowę na dysk 2.5 cala z USB 3. Śmiga bez problemów i nawet dobrze wygląda. :)

https://pl.aliexpress.com/store/product ... 21060.html

: sobota 15 wrz 2018, 23:02
autor: Sosenia
A jak z transferem? Tak samo dobry jak wygląd? :)

: sobota 15 wrz 2018, 23:11
autor: darek_b
W tej chwili zgrywam 190 GB z monitoringu :mrgreen: średnio 70-90 MB/sek
Obrazek

: piątek 12 paź 2018, 12:43
autor: flojd
Potwierdzam, kupiłem dwie sztuki i transfer ten sam. Plastik obudowy oczywiście mizernej jakości - strach że pęknie przy otwieraniu(a otwiera się bardzo ciężko) pustej obudowy.

: środa 31 paź 2018, 15:34
autor: Manekinen
To mam do was pytanie. Bo pojechałem po bandzie i kupiłem najtańszą obudowę przy okazji kupna dysku o tą https://www.x-kom.pl/p/177594-obudowa-d ... sb-30.html

Czy wszystkie te konwertery są takie upośledzone że nawet nie da się odczytać smarta? Dysku nie widać w biosie, nie widać pod linuxem (w ogóle brak w urządzeniach usb), a niezaktualizowany win7 pokazuje nieznane urządzenie.

Obudowę wziąłem po to żeby użyć jej do sklonowania umierającego dysku i ten dysk potem sformatować i używać jako przenośkę. Jako przenośkę z tą obudową można używać, do tego w sumie jest stworzona. Ale żeby móc wykonać jakiekolwiek klonowanie z ratowaniem, musiałem wybebeszyć drugi laptop który mieści dwa dyski i dopiero tam robić całą operację, bo kontroler w takiej obudowie widziany jest jako pendrive a nie jako dysk twardy, nawet producenta dysku nie da się odczytać, nic.

: piątek 02 lis 2018, 18:15
autor: wwd
Ja mam trzy obudowy pod USB i eSATA i nie mam problemu z odczytaniem SMART.
Może kontroler w tej obudowie jakiś lichy...

: piątek 02 lis 2018, 19:46
autor: Manekinen
wwd, urządzenie widziane jako ASMT 2115 (konroler Asmedia ASM1153E), ale żadnych sterowników do tego znaleźć nie idzie, działa to w trybie UASP który oficjalnie jest wspierany od win8 wzwyż. Pod portem USB 3.0 działa, pod 2.0 nieznane urządzenie. I nie idzie nic o tym w necie znaleźć. Prędkości ok, dysk ogranicza. Ale co to za dysk przenośny, który po przeniesieniu nie będzie widziany w innym urządzeniu... Aha android też nie widzi. Także omijać i brać coś lepszego.

: sobota 03 lis 2018, 11:30
autor: wwd
Jak widać opinie na temat tej obudowy na x-kom też niezbyt dobre.
Ja kupiłem dawno temu obudowę chieftec 3.5" usb i eSATA, ponieważ nie miałem z nią problemów (z wyjątkiem zasilacza który był lipny i padł po kilku latach), kupiłem dwie takie same używane i tak samo na 2.5" do tunera sat. Brat ma wellanda i też działa już kilkanaście lat.
Jak obudowa droga to warto rozpatrzyć kupno zewnętrznego dysku.
Mam wd passport 1Tb i jest sprawdzony, jedyna wada to lutowanie gniazda usb bezpośrednio do dysku więc w razie problemów dysku nie zmienisz.
Dlatego drugi kupiłem toshibę canvio basic. Jedyna wada (choć tego wadą do końca nie można nazwać), to nie można podpinać go do przedłużek usb.
Mam taką metrową i wd pracuje na niej bez problemu a toshiba już nie, musi być podpięty bezpośrednio do pc. Najwidoczniej potrzebuje więcej prądu niż wd.

Gdybyś jednak kupował obudowę to patrz, żeby w specyfikacji była obsługa usb 2.0.

: sobota 03 lis 2018, 16:07
autor: Manekinen
Sprawdzałem na 3 komputerach z różnymi systemami, wszędzie to samo. Pod 3.0 działa, pod 2.0 nie. Wlazłem w menedżer urządzeń, VID i PID 0000 czyli po prostu nie ma żadnej komunikacji.

Właśnie w opiniach wyczytałem komentarz że nie działa komuś w 2.0. Innemu działa ale bardzo licho. Innym działa normalnie, za to nie działa w 3.0. Dlaczego uważam że 2.0 powinno działać?

Po 1 - po cyferkach z PCB znalazłem prawdziwego producenta tego ustrojstwa - https://www.alibaba.com/product-detail/ ... 72591.html i widać że jest to dokładnie to samo, po prostu walą inne logo na zamówienie i tyle. I tu już piszą 2.0/3.0, chyba że to są dwie różne wersje do zamówienia.

Po 2 - w specyfikacji USB 3.0 stoi, że aby otrzymać certyfikat 3.0 i móc używać ich loga, produkt MUSI być kompatybilny wstecznie. Tyle że chiński produkt nie ma loga, tylko napis "USB". Na kablu już jest.

Po 3 - w opisie ASM1153 czyli chipu konwertera wyraźnie jest zaznaczona kompatybilność z 2.0, chyba że zależy to od firmware?

A w opisie na x-komie jest "interfejs USB 3.0" i nie ma ani słowa o 2.0 ani zgodności wstecznej, produkt nie ma loga usb, więc nie bardzo mogę się powołać na niezgodność towaru z umową. Ale wysmarowałem im maila i zobaczę co odpiszą.
wwd pisze:Jedyna wada (choć tego wadą do końca nie można nazwać), to nie można podpinać go do przedłużek usb.
Mam taką metrową i wd pracuje na niej bez problemu a toshiba już nie, musi być podpięty bezpośrednio do pc. Najwidoczniej potrzebuje więcej prądu niż wd.
To tylko o rozruch chodzi, potem dysk bierze już mało. Pod telefonem z OTG nie chciał się rozpędzić, jak go wspomogłem zewnętrznie to ruszył a potem poniżej 250mA. Albo dobrej jakoś przewód musi być, ewentualnie dodanie kondensatora na końcu powinno pomóc jeśli w grę wchodzą takie metody.
wwd pisze:Gdybyś jednak kupował obudowę to patrz, żeby w specyfikacji była obsługa usb 2.0.
Ta, przy mało której to jest, wszędzie tylko "3.0".

: sobota 03 lis 2018, 16:59
autor: wwd
Jeśli chcesz żeby była na USB 3.0 i kompatybilna wstecz to nie wiem co Ci powiedzieć.
Gdzieś nawet czytałem że dawali przy opisach że są kompatybilne, a jak się okazywało później - chodziło o kabel usb - nie obudowę :)
Na 2.0 za 4 dychy masz np Welland ME-949Q, nie chcę Ci doradzać czegoś, czego nie miałem.
Gdybyś miał np wyjście e-SATA w kompie mógłbyś kupić obudowę z takim wyjściem, chociaż to chyba tylko obudowy na 3.5", ale wtedy możesz bootować system z takiej obudowy.
Ale jak ma być tylko magazyn to mała 2.5" będzie lepsza.

Z tym zasilaniem to może tak być, że konkretny dysk może potrzebować więcej energii.
Zwiększony pobór jest przy podpięciu, ale i również przy dużym obciążeniu czyli np kopiowaniu dużej ilości danych.