Strona 1 z 1

Nic nowego w produkcji białych LED?

: piątek 02 lis 2018, 18:29
autor: piotoni
Od dłuższego czasu nic nowatorskiego nie pojawiło się u wiodących producentów białych LED. Czyżby osiągnięto już kres możliwości technologicznych jeżeli chodzi o sprawność i jeszcze lepsze oddanie barw oświetlanego otoczenia?
Może znacie jakieś nowiny albo najbliższe prognozy? :mrgreen:

: piątek 02 lis 2018, 19:02
autor: Mociumpel
A na co Ci ta wiedza? jeśli tylko dla zaspokojenia wiedzy to Ok, jeśli zaś do "szybciej, wyżej, dalej" to wystarczy precyzyjniej dopasować do siebie istniejące rozwiązania aby wycisnąć znacznie więcej niż przeciętne osiągi latarkowe.
Cały czas trwają badania nad coraz lepszymi technologiami - jedną z nich są osiągnięcia np. Osrama który ma podpisane specjalne umowy na refy do BMW (oświetlenie matrycowe) na dostawy swoich ledów o bardzo wysokiej cd/mm2 - są to w zasadzie odpryski ich badań które w postaci obecnie istniejących Oslonów i nadchodzących HX
https://www.osram.com/os/press/press-re ... ost-hx.jsp
sprawić, że może ze względu na pasjonatów znajda się w latarkach - biją na głowę XPl HI osiągami a wymiarowo są o połowę mniejsze - dodatkowo przy odpowiednim chłodzeniu mogą powstawać niewielkie latarki o refach nie większych niż 3 cm i zasięgu i jasności obecnych XHP50.2 w nieistniejącej wersji HI.
A to wszystko w przystępnej cenie.
Istnieją latarki z laserowo pobudzanym luminoforem za 300 dolarów osiągające bardzo spójne niemal ołówkowe wiązki ale sa one wielce niesprawne i grzejące się - raczej jako pokazówki "miotaczowe" niż oświetleniowe.
Są niewdrożone w komercyjne zastosowania ledy RGB o sprawności "światła białegp ze składowych" wyższej niż diody niebieskie z luminfoforem.
Sporo jest tego tyle że obecne technologie nie pozwalają na ich komercyjnie wydajne i najważniejsze tanie stosowanie w latarkach za 50-60 dolarów.
Póki co lepiej i wydajniej jest stosować coraz sprawniejsze sterowniki (np. bez PWM-a na każdym z trybów czy boosty/bucki z wysokosprawnych komponentów), szkła z powłokami w świecidłach powyżej 2-3 tys lumenów (zysk 6-8% to 200-300 lumenów) czy nawet elektrycznie dopracowane łączenia (sprężynki berylowo-fosforowe czy złocone o małym oporze a dużym nacisku).
Ostatni bastion to refy aluminiowe o czystości 99,999 czy nawet złocone a ostatecznie dielektryczne gdzie sprawność odbić dochodzi do niemal 100% (gdzie obecne SMO alu latarkowe to przeciętne 80-85%)
Powyższe niby proste usprawnienia są w stanie dać 30-40% !! przyrost światła ZA SZYBKĄ ...
Jest o co walczyć nawet w tych małych do 1000 czy 2000 lm ...

: piątek 02 lis 2018, 19:31
autor: piotoni
Mociumpel dzięki za odzew. Nie chodziło mi o konkretne zastosowania i rozwiązanie techniczne wyrobów zawierających białe diody świecące, a tylko postęp w technologii ich produkcji i nowinki z tym związane.
Czy jesteśmy skazani na struktury niebieskie lub UV pokryte luminoforem, czy może jednak "kropki kwantowe", czy coś nowego w tej interesującej nas dziedzinie "widać na horyzoncie".
Nie miałem na myśli ani latarek ani świateł samochodowych tylko tak jak tytuł tego działu "mówi" same diody świecące, w tym wypadku świecące białym światłem.
Może ktoś z Was ma wiedzę na ten temat i chciałby się na dodatek nią podzielić?

Nie interesują mnie żadne rekordy. Tylko czysta technika.

: piątek 02 lis 2018, 20:06
autor: Bocian
piotoni, chcesz być na bieżąco z nowościami i postępami w branży, zacznij czytać LEDs Magazine. Mają zazwyczaj dosyć aktualne dane.

: piątek 02 lis 2018, 22:00
autor: piotoni
Przepraszam bardzo ale odpowiedzi typu poczytaj sobie w encyklopedii lub podobne są zaiste frapujące.
Jeżeli uważacie, że temat jest niewart uwagi i szkoda na niego czasu, albo po prostu nic przełomowego ostatnio się nie pokazało to proszę moderatora o jego zamknięcie. :smile:

: piątek 02 lis 2018, 22:14
autor: Mociumpel
piotoni - Bocian podsunął CI źródło wiedzy - korzystaj z tego bo to złota myśl - bardzo "krwista" w konkretne treści o które pytasz.
Twoje kwantowe kropki to kolejny etap po laserowych diodach - bardzo w powijakach temat rozwoju i gdybalnictwo w tym temacie jest bardzo teoretyczne...
Forum latarkowe to typowo praktyczne spojrzenie na temat światełka - metalowa rurka z bateryjką i światełkiem na końcu - tematy z pogranicza nauki teoretycznej i filozofii rozwoju światełek to nawet nie domena elektrody tylko uczelnianych bibliotek ew. sympozyjnych spotkań - tutaj to takie średniawe miejsce na gdybanie.
Owszem warto czasem się podziielić czymś nowym ale ... forum techniczne jest pełne ludzi czekających na KONKRETNE namacalne rozwiązania, a nie teorie za 3-5 lat.
A praktyce codziennie w okresie jesienno-zimowym ilość pytań w stylu "jaka latarka" wzrasta wielokrotnie - sam siebie spytaj ile razy można odpowiadać na te same pytania skoro już po wielokroć udzielono na nie odpowiedzi. Twoje pytanie jest ... z pogranicza tych które zadaje się po 3-4 piwie ;) a więc już w lekkim urojeniu i zwidach o wszechwiedzy n/t natury świata ...

: niedziela 04 lis 2018, 11:47
autor: piotoni
Mociumpel napisałeś strasznie poważny :wink: wywód, a mnie chodziło tylko oto czy nastąpił jakiś istotny przełom w konstrukcji białych LED i wszystko. Diody świecące fascynowały mnie od początku istnienia, jak tylko były dostępne z produkcji CEMI. Pierwszą moją niebieską dostałem w prezencie od kolegów, którzy "ściągnęli" ją z tak zwanego "zachodu". Wskazywała w moim tunerze AS206 Faust sygnał stereo.
To skądinąd bardzo sympatyczne forum pozwala mi zapozna się z ciekawymi tematami. Dziękuję za odzew i spokojnie czekam na nowinki w tej dziedzinie.
Co do alkoholu to kosztuję go bardzo sporadycznie bo mam już swoje lata i stąd może moje marudzenie :-)

: niedziela 04 lis 2018, 12:10
autor: Mociumpel
Zatem jak sam widzisz forum w odzewie na lekkie pytania poważnie podchodzi do każdego z nich ;)

: niedziela 04 lis 2018, 21:44
autor: Rysiu.
Temat w sumie ciekawy biorąc pod uwagę że Cree w 2014 uzyskało prawie 44% sprawności przy prądzie 350mA. Patrząc na grafikę przez nich zaprezentowaną postęp wydaje się dosyć liniowy
Obrazek

Pytanie jak poradzą sobie z dalszą poprawą wydajności bo teoretycznie jest to górna granica dla białych diod bo maksymalna możliwa 683lm/W jest dla światła monochromatycznego 555nm.

Ale pewnie zanim się dowiemy jeszcze trochę czasu upłynie.
Fajnie by było jak by pracowali nad poprawą lm/W ale przy wartościach większych niż wspomniany wat w warunkach nielaboratoryjnych tak by utrzymać te 300lm/W ale przy wartościach prądu 3A wtedy przykładowo przy 10W z diody typu XM można by uzyskać praktycznie te 3000lm.