zdalny pomiar temperatury

....nie pasujące gdzie indziej...
przemke
Posty: 80
Rejestracja: wtorek 17 wrz 2013, 15:01
Lokalizacja: mazowieckie

zdalny pomiar temperatury

Post autor: przemke »

Potrzebujemy u mojego Dziadka w jego chatce zainstalować zdalny pomiar temperatury żeby uniknąc ryzyka zamarznięcia wody w rurach (piec dwufunkcyjny) w okresie zimowym gdyby piec/zasilanie itp. zawiodło. Często wyjeżdza i martwi się ciągle o to, prosi sąsiadów o wizyty itp. Czy macie jakieś doświadczenie lub lepszy pomysł od tego poniżej ? Mało coś podobnych produktów chyba.

Na szybko znalazłem taki produkt na prund i kartę gsm (z jakąs tam rezerwowa baterią)
https://allegro.pl/listing?sourceid=Moz ... u-1-5-0725

Mógłby też obsługiwać to przez sms z czym sobie jeszcze poradzi sam (apki smartfony i komputery to nie dla niego). Podobne rozwiązanie sprawdza się u mnie w robocie (chiński alarm gsm). Szkoda ze nie ma wyświetlacza ale to mniej ważne.
Awatar użytkownika
darol
Posty: 283
Rejestracja: wtorek 03 gru 2013, 20:16
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: darol »

Istnieje coś takiego https://allegro.pl/sonoff-wifi-z-czujni ... 34887.html można to też kupić np. na aliexpress wychodzi jak zwykle nieco taniej.
Zamontowałem to w mojej instalacji c.o. chodziło o zdalny monitoring temperatury z możliwością zrestartowania podłączonego do modułu sterownika od pieca. Sterowane przez apke, moduł logowany do domowej sieci wifi i to może być przeszkoda, bo potrzebne jest stałe łącze. Robiłem testy i działało to bardzo fajnie, po prostu robi robotę. Niestety na testach się zakończyło, bo piec zakończył żywot i zostałem przymuszony do innej koncepcji ogrzewania. Może to zbyt skomplikowane w tym przypadku, dzielę się po prostu moimi doświadczeniami w podobnej kwestii.
przemke
Posty: 80
Rejestracja: wtorek 17 wrz 2013, 15:01
Lokalizacja: mazowieckie

Post autor: przemke »

No tak łącze jest ale jak Dziadek wyjeżdza to odłącza internety itp. ze względu na możliwe burze, przepięcia itp. a z dodatkowej funkcjonalności nie skorzysta.
Dzieki za info. Zamówiłem tamten i zobaczymy, mam nadzieję, że będę mógł zdefiniować więcej niż 1 numer tel.
przemke
Posty: 80
Rejestracja: wtorek 17 wrz 2013, 15:01
Lokalizacja: mazowieckie

Post autor: przemke »

Tamten czujnik działał dobrze...prosta niewymagająca konstrukcja wydawało by się...do czasu aż się chyba zawiesił tj. dostaję raport z sms, że otrzymał komendę ale nie odpowiada na zapytanie o stan temperatury ...i w razie alarmu braku pradu/spadku temperatury (co juz sie zdarzylo) też nie dostaniemy sms.
Poza tym akumulator chyba szybko padł bo ostatnio informował dopiero o przywróceniu zasilania więc na czas braku prądu prawdopodobnie natychmiast przestał działać

Zastnawiam się więc nad alternatywą. Myślimy żeby zamiast istniejącego internetu (radiówka z routerem) dac modem typu LTE zasilany z usb od plusa i internet byłby docelowo cały czas. Czy ten włącznik który zalinkowałeś podpina sie do sterownika takiego naściennego bateryjnego ? (taki tam mamy) Potrzebny jest schemat sterownika ? Jak sie to konfiguruje ? Jak rozumiem pokazuje temp. na aplikacji cały czas kiedy ta jest włączona ?

Inna alternatywa to jest stacja pogody z łacznością na wifi i apka dedykowaną. Kumpel taką ma i na razie jest ok
przemke
Posty: 80
Rejestracja: wtorek 17 wrz 2013, 15:01
Lokalizacja: mazowieckie

Post autor: przemke »

edit: okazało się, że z jakiegoś powodu Virgin mi dezaktował simkę która jest w czujniku (po doładowaniu kolejnym teoretycznie niepotrzebnym
ale nadal pozostaje problem akumulatora...jakis mały ups chyba by tu wystarczył ..albo rozbiorę czujnik i załatwię większe akku o parametrach tego co było
ODPOWIEDZ