Przyszła dioda sapera? - OSRAM KW CSLNM1.TG

co i jak zrobiłem...
Mociumpel
Posty: 2094
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Przyszła dioda sapera? - OSRAM KW CSLNM1.TG

Post autor: Mociumpel »

Kolega Claymore zadał pytanie w jednym z postów Bociana czy to już czas, aby wymienić jego wysłużoną diodę XP-G2 na coś nowego.
Mod Zbychura wykonany na latarce viewtopic.php?t=12062 przyczynił się do zadowolenia w pracy sapera – a to dobrze ;) znaczy parę niebezpiecznych rzeczy zostało zdezaktywowanych.
Jako, że idzie nowe a jedna z ciekawych diod https://led4power.com/product/new-osram ... dtp-mcpcb/ szła do mnie postanowiłem częściowo odpowiedzieć na pytanie kolegi sapera – poniżej wyniki dociekań.

Ponieważ nie jest to recenzja latarki ani mod docelowy a jedynie eksperyment mający sprawdzić możliwości diody w warunkach zbliżonych do tych w jakich będzie pracował w przyszłej „latarce sapera”, relacja z doświadczeń została skrócona do konkretnych danych z paroma obrazkami ku potomności i jest bardziej poglądowa niż dokładna.

Latarka to Uniqefire 1503 https://pl.aliexpress.com/item/Waterpro ... 82937.html – ma większa soczewkę niż latarka Claymora, ale nie ukrywam nie chciałem rozbierać tej viewtopic.php?t=22500&highlight=uf-1407 aby sprawdzić rzeczywiste parametry/osiągi porównywalne do tego co obecnie posiada Claymore.

Dioda OSRAM KW CSLNM1.TG to nowinka Osramowa, która ma zastąpić wysłużonego XP-G2 S4 – wg różnych opinii http://budgetlightforum.com/node/63255 daje radę przy czym poziom doskonałości nie jest jednopoziomowy:
1. niższe napięcie przewodzenia pozwala napędzać diodę wyższym prądem – co daje przyrost znaczący
2. przy tym samym prądzie wydajność jest niewiele wyższa od XP-G2 skalpowanego - o kilka procent ledwie – bin jest z tych „środkowych” , zaś docelowo ma być nawet o 30% wyższy.
3. Oslon jest skalpowany fabrycznie – stąd jednorodność i precyzja wiązki jest bardzo dobra
4. barwa to ok 5800-6000K i póki co innej nie ma
5. bardzo malutka matryca pozwala na idealne skupienie
6. maksymalna ilość lumenów to ok. 900 przy prądzie 4,5-5,0A i napięciu przewodzenia 3,5V

Jak widać nie jest to potwór wydajności ale ze względu na tych kilka ulepszeń idealnie nadaje się do niewielkich latarek jako mistrz zasięgu – docelowo powyższa dioda przeznaczona jest w moim wykonaniu do Convoya S2 z refem SMO i napędzana ma być 4,5A

Teraz obrazki:
1. Widok diody w pigule od góry:
Obrazek

2. Wycentrowanie diody - widać ładnego pączka w środku - znaczy idealnie
Obrazek

3. Szerokość wiązki przy ścianie - tryb zalewowy
Obrazek

4. Szerokość wiązki - tryb skupiony
Obrazek

5. Pomiar szerokości wiązki w z 1 metra - tryb zalewowy - około 80 cm
Obrazek

6. Pomiar szerokości wiązki z 1 metra - tryb skupiony - około 5 cm
Obrazek

7. Pomiar kandeli - 1 pomiar na 4,5A - 3 metry.
Obrazek

8. Pomiar kandeli z 3 metrów - wartość ustabilizowana po ok. 3 minutach świecenia
Obrazek

Pomiar wykazał po ustabilizowaniu się po 3 minutach ok. 34380 luxów co daje ok. 310 000 kandeli i teoretyczny zasięg ok. 1100 metrów.
Pomiar szerokości wiązki (5,5cm) z 1m wskazuje, że kąt rozwarcia wiązki to ok. 3-3,5 stopnia.

Ze względu na to iż soczewka UF-1503 to 50mm (19,60cm2) a UF-1407 to 38mm (11,30cm2) domniemywam że przy tych samych parametrach zasilania realna wartość kandeli dla UF-1407 byłaby ok. (19,60/11,30)=1,73 raza mniejsza czyli - ok. 180 000 kandeli i zasięg ok. 800 metrów.

Teraz pytanie czy Claymore byłby zadowolony ze zmiany latarki na nowa z dioda Oslona - jak zwykle odpowiedź jest kilkupoziomowa:
1. wszystkie wymienione plusy spowodują że "moc świetlna" będzie co najmniej 2x wyższa
2. barwa zimna oraz dobre skupienie pozwoli wyraźnie zarówno w dzień jak i w nocy rozróżniać szczegóły na znacznej odległości.
3. potrzebna jest nowa latarka i nowy sterownik ;)

Koszt całości po cenie samego sprzętu to ok. 180 zł - nie licząc ogniw i ładowarki.

Jako rozwinięcie powyższej diody ma sie pojawić (właściwie już jest, ale nikt jej nie sprzedaje oficjalnie) Oslon HX który ma osiągać 2x wyższe wartości emisji (nawet 2000 lm z 2mm2) stąd może za rok będzie można zrobić "mikrolatarkę" z gigawygarem - póki co do niewielkich latarek czy zoomów na jedno ogniwo powyższa dioda nadaje się idealnie.
Awatar użytkownika
smokuxx1987
Posty: 2113
Rejestracja: środa 16 maja 2012, 19:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: smokuxx1987 »

No ładnie.
Muszę moje C8 i S2 pomierzyć z tym osramem.
Co do wersji 2000 lm to już jest i emituje max 1550-1600 lm na 2mm kw.
Podana wartość jest przy 8.5A.
Wersja 1mm kw. 4A ok 870 lm czyli 870 lm z 1mm kw.
Wersja 2mm kw. 8.5A ok 1600 lm czyli 800 lm z 1mm kw.

Coś jak XP-L hi vs XHP35 HI
Z obu można uzyskać ten sam zasięg ale w przypadku xhp35 hi trzeba do niej dostarczyć dużo więcej mocy.
Mociumpel
Posty: 2094
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Post autor: Mociumpel »

Przymierzałem sie do zakupu ale podejrzewałem pewien feler HX-a i ... widząc bimszoty na asferyku gdzie powstaje śmieszna panorama ok. 2x1 (prostokątna plama) co wygląda zabawnie ale na dalszych dystansach niepraktycznie - dla 1mm2 zachowana jest "osiowosymetryczność" boku i mimo mniejszej jasności i kwadratowości plamki nie razi to tak (zawsze można lekko poluzować ostrość) jak "panorama".
Szkoda bo zapowiadało się mocno ciekawie a wygląda toto "nieestetycznie" ;) - przy fasetkowanych reflektorach samochodowych nie ma to znaczenia (diodę można obudować "kwadratowym" refem) to w przypadku typowy "okrągłych" może to być wizualnie trudno akceptowalna plama...
Chociaż kto wie - zakładam, że pojawi się coś a la matryca 2x2 - wtedy to będzie ŁOŁ.
Testuję obecnie Luxeona MZ w Comecie i żre toto prąd jak gupie - mało efektywne toto jak na 4 matryce ale jakość kolorów w jednolitej plamie asferyka jest naprawdę cudna - i wszystko na 3V ogniwie ;)
Ostatnio zmieniony sobota 17 lis 2018, 22:51 przez Mociumpel, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Claymore
Posty: 91
Rejestracja: czwartek 22 sie 2013, 11:49
Lokalizacja: Brzeg
Kontakt:

Post autor: Claymore »

Mociumpel,
Dzięki Kolego :) Świetna robota.
Oczywiście, że interesuje mnie więcej światła.
Mam tylko techniczne pytanie; czy w tych Uniqefire są zunifikowane gwinty?
Dokładnie to chodzi mi o to, czy mój taktyczny włącznik będzie pasować do Uniqefire 1503?
Mój Wolf Eyes tak naprawdę jest Uniqefire T20.
Mociumpel
Posty: 2094
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Post autor: Mociumpel »

Zunifikowane? - zależy w jakim sensie - jeśli myślisz o kupnie np. UF-1407 i potem 2-3 dodatkowych piguł (są takie w sprzedaży) do ewentualnej podmiany i zabawy np. w podczerwień lub białe światło to TAK - sam mam dwie piguły - jedna do testów i jest pociupana jak nieboskie. Wsadzam do niej co mogę i chcę, podmieniam, odkręcając pigułę podstawową na tę drugą z diodą, którą chcę potestować, a po testach piguła podstawowa wraca na miejsce i latarka działa jako "białe światłko".
Inne piguły z innymi gwintami (także są większe masa i średnicą - np. ta z UF-1503 jest 2x większa od tej z UF1407) są do innych rodzin Uniquefirów.
Przypuszczam, że Twój Wolf jest lepiej wykonany ale moim zdaniem to gorszy brat UF-1407 - sposób wyjmowania soczewki (pierścień od soczewki wymaga szczypiec i ostrożności, UF zaś ma odkręcany bezel ręką - bezpieczniejsze dla soczewki - nie da się porysować).
Możliwe, że nowa piguła z UF-1407 nie będzie pasować do UF20 - nie mam jak tego sprawdzić ...
Wprawdzie mieszałem w jednej z UF20 i wiem gdzie kupić nową pigułę pod UF20 ale nie wiem czy będzie ona pasowała do Wolfa.
Dwa sposób nastawy ostrości był ... lekko mówiąc luźny i "latadliwy"(UF jest ciasny ale po nasmarowaniu lekkooporowy) - więc jeśli Wolf jest lepszym klonem UF20 to ... możliwe, że powiela drobne błędy konstrukcyjne (mogę sie mylić) i nie jest to cos co bym ponownie polecał.
GDYBY cena latarki https://pl.aliexpress.com/item/Darmowa- ... 19097.html nie byłą zafałszowana absurdalnym kosztem wysyłki do Polski (do ceny 18 dolarów DHL-em - ja kupowałem zanim ta opłata powstała) to bym Ci ze szczerego serca polecił te właśnie latarę - jest dosłownie wodoszczelna - trzymana w wodzie 5 minut nie ciekła - gwinty obrotu głowica są KWADRATOWE a skok jest duży przez co obrót jest ciasny i JEDEN od trybu zalewowego do trybu skupionego.
Niestety sprzedałem bo ... była za krótka ;) od strony "dupki" o jakiś 1 cm - nie pasowała do mojej ręki i nie czułem "mięsa" końcówki - co daje mi UF-1407 właśnie (chociaż jest zauważalnie gorzej wykonany) Osoba która ją ode mnie kupiła jest zachwycona ;) bo ma małe rączki ...
Awatar użytkownika
Claymore
Posty: 91
Rejestracja: czwartek 22 sie 2013, 11:49
Lokalizacja: Brzeg
Kontakt:

Post autor: Claymore »

Mociumpel,
Chodziło mi o gwint od strony włącznika czy jest taki sam jak w Wolf Eyes (we wszystkich Wolfach jakie widziałem gwint był taki sam, przez co włączniki są wymienne miedzy modelami) jeśli Uniqefire jest kopią Wolf Eyes to możliwe że włącznik będzie pasować - ale wolę się upewnić :)
Ten typ włącznika bardzo mi odpowiada i nie chciałbym z niego rezygnować, ba nie wyobrażam sobie używania taktycznie latary bez tego włącznika.

PS. Bardzo dużo słów z siebie "wyrzucasz" - że też ci się chce tyle pisać... :wink:
Załączniki
IMG_20.jpg
IMG_20.jpg (69.14 KiB) Przejrzano 8660 razy
Awatar użytkownika
Claymore
Posty: 91
Rejestracja: czwartek 22 sie 2013, 11:49
Lokalizacja: Brzeg
Kontakt:

Post autor: Claymore »

Mociumpel,
No a ta Latara wygląda całkiem solidnie. Może się skuszę :mrgreen:
Mociumpel
Posty: 2094
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Post autor: Mociumpel »

1. Countryman jest moim zdaniem b.dobrze zrobiony - warto pomysleć - niemniej poczekałbym chwilę, może ceny szczególnie ta wysyłkowa spadnie.
2. Przełącznik na kablu - se sam zrób https://www.banggood.com/Convoy-Univers ... rehouse=CN ;)
3. dużo piszę - hehe - pracuję w zawodzie w którym liczba specjalistów wspomagających tzw. inwestycje prywatne maleje czyli elektryków czy projektantów poświęcających swój czas (za kasę oczywiście) i chodzących z ludźmi po salonach czy hurtowniach jest coraz mniej (bo ludzie lubią pomacać niestety) stąd mniej więcej od 3-4 lat zmuszony jestem to co kiedyś ze specami kilkoma szczeknięciami w 3 minuty załatwiać obecnie w kilkadziesiąt minut - niestety takie czasy, że ludzie z braku wsparcia szukają źródeł wiedzy tam gdzie jeszcze można "za darmo" - a przekonanie laika do pewnych faktów niestety trwa. Poza tym większość szukających pyta o "jak najtaniej" ...
Czy to źle? z moich wyliczeń wynika, że na 100 przygotowanych w ten sposób "ofert" 80 z nich wraca i kupuje co jest w mojej branży bardzo dobrym wynikiem (średnia to 30-40%.
Kiedyś było lepiej bo przewalało sie tonami jedna pozycję teraz żongluje sie dziesiątkami dla jednego klienta "tracąc" czas ... - czasy wszystkowiedzących bez wsparcia fachowców laików to norma.
Poza tym pisałem kiedyś short story, opowiadania a w wojsku na dalekopisie ok. 200 znaków na minutę plus radioletelegrafia ze złotą klasą (18 grup/minute) jeszcze z ruskimi bukwami ;) więc nie jest problem jak się ma głowie zarys tego co się chce powiedzieć napisać równie szybko ;)
ODPOWIEDZ