Motocyklowa lampa LED - nie świeci

Wszystko co świeci na czterech kółkach;)
bpjl
Posty: 2
Rejestracja: środa 14 lis 2018, 20:57
Lokalizacja: Katowice

Motocyklowa lampa LED - nie świeci

Post autor: bpjl »

To mój pierwszy post na tym forum zatem witam wszystkich serdecznie. Mam nadzieję że specjaliści od światełek i ich sterowników pomogą w rozwiązaniu poniższego problemu.

Trafiła w moje ręce motocyklowa lampa LED. Modelu niestety nie podam bo nie jest napisany ani na obudowie ani wewnątrz.

Obrazek Obrazek

Jak w temacie lampa nie daje znaku życia po podaniu napięcia 12V. Na wejściu MOSFETa P60N03LDG jest to 12V. Jeśli zewrę dren i źródło tego tranzystora LEDy świecą. Zatem problem polega na włączeniu MOSFETa - na jego bramce napięcie wynosi ok. 0,03V.

Obrazek

Pomierzyłem też napięcia na układzie 5241a (sugerując się informacją z sieci że jest on bliźniaczy z QX5241) który chyba powinien sterować tym tranzystorem.

Obrazek

Wynoszą one odpowiednio: 1.CSN=12V, 2.DIM=5V, 3.VIN=12V, 4.VCC=2,4V, 5.DRV=0,03V, 6.VSS=0V

W układzie znajduje się też układ bez oznaczeń i termostat KSD9700 (nie widoczny na wcześniejszych zdjęciach).

Obrazek Obrazek

Bardzo proszę o pomoc w diagnozie problemu "wysterowania" tranzystora MOSFET w tym układzie.
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5038
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

bpjl pisze:4.VCC=2,4V
To może sugerować uszkodzenie wewnętrzne układu, bo jest to wyjście wbudowanego stabilizatora 5V, no chyba, że ten 2gi układ (bez oznaczeń) padł i powoduje spadek napięcia z ~5V do 2,4V na nóżce Vcc.
bpjl
Posty: 2
Rejestracja: środa 14 lis 2018, 20:57
Lokalizacja: Katowice

Post autor: bpjl »

Trochę to trwało ale dziś dotarł do mnie, prosto z chin, układ 5241a. Po wymianie lampa ożyła.

Dzięki za okazaną pomoc i informacje.
ODPOWIEDZ