Najprostsze sztuczne obciążenie.

...warsztat małego eksperymentatora, czyli jak gnębiliśmy różne rzeczy żeby je lepiej poznać ...
murgrabia1410
Posty: 909
Rejestracja: piątek 05 wrz 2008, 23:10
Lokalizacja: POLAND

Najprostsze sztuczne obciążenie.

Post autor: murgrabia1410 »

Może ma ktoś schemat najprostszego sztucznego obciążenia. Tak z 0.5A i aby ta wartość utrzymywała się w całości procesu rozładowywania ogniwa. Bez żadnych wodotrysków, zbędnych bajerów, układów scalonych. Podłączyć pod miernik, zmierzyć czas. Pomnożyć i gotowe. Najlepiej jak by można to wykonać na tzw. pająka. Bez trawienia laminatu.
Awatar użytkownika
Browar
Posty: 651
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 18:33
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Browar »

Jak to sobie wyobrażasz? Jeżeli badasz ogniwo, to na nim napięcie się zmienia i żeby utrzymać stały prąd musiałbyś regulować rezystancję, a to już nie takie proste. Najlepiej w takim wypadku obciażyć stałą rezystancją wyjście USB powerbanku, w który wkładasz aku.
pozdrav
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam

Zerknij tutaj. Najprostsze możliwe, z tym, że niezbyt precyzyjne, tym nie mniej wystarczą do porównań.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
murgrabia1410
Posty: 909
Rejestracja: piątek 05 wrz 2008, 23:10
Lokalizacja: POLAND

Post autor: murgrabia1410 »

Browar pisze:Jak to sobie wyobrażasz? Jeżeli badasz ogniwo, to na nim napięcie się zmienia i żeby utrzymać stały prąd musiałbyś regulować rezystancję, a to już nie takie proste. Najlepiej w takim wypadku obciążyć stałą rezystancją wyjście USB powerbanku, w który wkładasz aku.
Tak się nie da. To, że na wyjściu power banka jest praktycznie stałe napięcie i prąd. To na ogniwie jest istna zawierucha. Podawanie pojemności power banka poprzez rozładowanie go rezystorem to istna pomyłka, bzdury. Prąd na wyjściu ok. 0.9A drenuje akumulator prądem ok. 1.4A. Do tego szybko siada napięcie na ogniwie i prąd rośnie w górę. Jak już to można w drugą stronę. Zmierzyć ile mA weszło podczas ładowania power banku. I to nawet się z grubsza zgadza. Mam kilka power banków. I prąd z ładowarki zawsze się zgadza z prądem pompowanym na ogniwo. Ale tutaj bardziej mi chodzi o takie uniwersalne obciążenie do AA, AAA 18650 itp.
Awatar użytkownika
endrju1
Posty: 992
Rejestracja: niedziela 29 lis 2015, 17:49
Lokalizacja: Lubartów

Post autor: endrju1 »

murgrabia1410 pisze:Zmierzyć ile mA weszło podczas ładowania power banku. I to nawet się z grubsza zgadza.
Mogę ci dać ogniwa które podczas ładowania przyjmują spokojnie 3000mAh a oddać mogą co najwyżej 400-500mAh, a i to przy niskim prądzie.
Awatar użytkownika
Browar
Posty: 651
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 18:33
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Browar »

murgrabia1410, sam określiłeś prąd obciażenia na 0,5A Przy takim prądzie wyjściowym z aku będzie wychodził max 1A, a to nie wyrok. Robiłem takie próby z pomiarem pojemności miernikami USB (mam 5 szt :) i to ich dokładność mnie interesowała a nie aku) i wyniki są do przyjęcia - porównywalne z pomiarem imaxem, trzeba tylko wziąć poprawkę na sprawność przetwornicy boost.
pozdrav
ODPOWIEDZ