S2 XP-L HI - rozkład światła

problemy z doborem podzespołów, elementów, przeróbkami itp., czyli jak zrobić to co sobie wymyśliłem
Awatar użytkownika
Yantar
Posty: 74
Rejestracja: niedziela 13 sie 2017, 13:18
Lokalizacja: Ruda Śląska

Post autor: Yantar »

Może ktoś mnie poprawi - według

Obrazek

(tu jest m.in. dioda XP-G2 S4) dużych różnic z niższym binem nie ma... widzę przy 1.4A nieco poniżej 600 lm, i Vf około 3.4V. Przy 2.1A faktycznie jest "aż" 800 lm, ale Vf jest 3.6V i wtedy przy czerwonych Sanyo/Panasonic NCR18650GA przy tym prądzie napięcie spadnie poniżej 3.6V po oddaniu około 1.5Ah czyli po około 42 minutach, a to nie uwzględnia strat na sterowniku, co pewnie skróci czas do około 30 minut. Na tyle czasu możesz więc liczyć na maksymalną moc świecenia. Dla porównania z prądem 1.4A możesz teoretycznie poszaleć około 90 minut maksymalnego świecenia. A nie wiem na ile będziesz w stanie zauważyć przyrost ilości światła, ale czas pracy się skróci.
Serdecznie pozdrawiam
Jacek / Yantar
Mociumpel
Posty: 2094
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Post autor: Mociumpel »

Weź pod uwagę że to bezpośredni pomiar z diody prądem stałym wymuszanym z zasilacza laboratoryjnego gdzie NIE MA SPADKÓW napięcia z czasem - bo to zasilacz ;) a nie zużywająca sie bateryjka - w refie OP z byle jaką szybką stracisz ok. 20-25% światła, w refie SMO i z szybką z powłokami ok. 15%.
Poza tym osoby szukające złotego środka wydajności jadą z takim prądem maksymalnym gdzie wydajność oscyluje w okolicach 100 lm/W - to taki optymizm między grzaniem a światłem.
Oczywiście nikt nie zabroni jechać wyżej ale ...
wiejski
Posty: 100
Rejestracja: poniedziałek 22 cze 2015, 15:13
Lokalizacja: Olsztyn / okolice

Post autor: wiejski »

Rozumiem, że kiedy napięcie spadnie poniżej Vf to w diodę będzie szedł coraz mniejszy prąd, tak?
Mociumpel
Posty: 2094
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Post autor: Mociumpel »

Precyzyjniej - kiedy napięcie ogniwa spadnie DO WARTOŚCI ok. Vf + X (w tym X trzeba uwzględnić/dodać do Vf spadki napięcia na rezystancji obwodu - sterownika, obudowy, sprężynek itd.) - NIE PONIŻEJ - to będzie ono spadało coraz niżej i niżej powodując coraz słabsze świecenie diody aż spadnie do wartości ograniczenia rozładowania ogniwa czyli coś między 2,8-3V (sterowniki zazwyczaj maja takie małe dodatkowe zabezpieczenie aby nie rozładować ogniwa do końca bo to szkodzi jemu)
wiejski
Posty: 100
Rejestracja: poniedziałek 22 cze 2015, 15:13
Lokalizacja: Olsztyn / okolice

Post autor: wiejski »

2.1A i Vf 3.6V wygląda całkiem ok - tryb 100% i tak byłby traktowany jako takie "turbo";)
wiejski
Posty: 100
Rejestracja: poniedziałek 22 cze 2015, 15:13
Lokalizacja: Olsztyn / okolice

Post autor: wiejski »

Co powiecie na XP-G3? Oskalpowana i w wysokim binie. Jakim prądem można by to maksymalnie pędzić?
Awatar użytkownika
Yantar
Posty: 74
Rejestracja: niedziela 13 sie 2017, 13:18
Lokalizacja: Ruda Śląska

Post autor: Yantar »

Nie mam doświadczenia z tymi diodami, tylko nieśmiało podpowiem, że ta dioda jest na wykresach wklejonych w jednym z postów wcześniej. Interesujące fakty można też znaleźć tutaj. Ale... XP-L HI ma powierzchnię 3.67 mm^2, XP-G3 2,06 mm^2, jeśli dobrze widzę. Wyobrażam sobie więc, że z XP-G3 będzie dalej, ciaśniej, mniej pod nogi. Ale - nie wiem jak będzie konkretnie ze względu na problemy wzmiankowane w przytoczonym artykule z BLF.
Serdecznie pozdrawiam
Jacek / Yantar
ODPOWIEDZ