Strona 1 z 1

Sprawdzony ściemniacz do żarówek LED OSRAM PARATHON PRO

: niedziela 16 cze 2019, 14:56
autor: kermu
Szukam sprawdzonego ściemniacza do ściemnialnych żarówek LED 230V OSRAM serii PARATHON PRO. Aktualnie mam zainstalowany polski ściemniacz tyrystorowy
Obrazek
(ktoś się orientuje jaki to producent/model ?).
Niestety nie wygasza on całkowicie żarówki, poza tym słychać "bzyczenie" żarówki.
Obawiam się uszkodzenia żarówki lub ściemniacza.
Czy ściemniacze LED 230V są aktualnie wykonywane w oparciu o zmianę kąta otwarcia tyrystora ?

Z góry dziękuję za pomoc
Krzysztof

: niedziela 16 cze 2019, 21:13
autor: Mociumpel

: poniedziałek 17 cze 2019, 09:51
autor: kermu
Ten model działa na zasadzie zmiany kąta zapłonu triaka czy przez kluczowanie PWM ?
Czy nie widać zjawiska migotania przy małym natężeniu światła ?

: poniedziałek 17 cze 2019, 12:00
autor: joon
kermu, jak widzisz regulację PWM przy AC?

: poniedziałek 17 cze 2019, 12:18
autor: Mociumpel
Tego nie wiem - w zasadzie niewielu producentów podaje tego typu informacje - przypuszczam że przez ścinanie fazy bo jest na 2 przewodach więc aby nie zawyżać kosztów urządzenia (ten kosztuje ok. 90 zł a niemieckie z PWM-em ok. 400 zł) i dokładać inteligentnej elektroniki do środka - stąd przy pewnym zakresie "ściemniactwa" - na moje oko od od 50% w dół może występować pulsowanie wynikające ze "zbyt dużej przerwy" między kolejnymi "dawkami ściętej mocy" czyli czas pomiędzy kolejnymi pikami ściętej sinusoidy jest na tyle długi że "pulsacja mocy" jest widoczna jako drgające światło.
Tu https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3494035.html masz temat podobnego ściemniacz (niższy segment ale elektronika ta sama)

: wtorek 18 cze 2019, 10:22
autor: skaktus
Przechodziłem u siebie podobny problem. Poniżej około 60% światło pulsowało itd. Testowane na tanich sterownikach noname jak i lepszej "marce" ale zawsze tak samo. Okazało się, że oba sterowniki działają prawidłowo z ściemniaczem robionym na pająka składającym się z triaka, rezystora, kondensatora, diody i potencjometru. Zero buczenia czy pulsowania światła.

: wtorek 18 cze 2019, 17:31
autor: joon
Mociumpel, Jeżeli led nie jest przystosowany do ściemniania w pełnym zakresie to nawet najlepszy ściemniacz nie pomoże.

: wtorek 18 cze 2019, 17:40
autor: kermu
joon pisze:kermu, jak widzisz regulację PWM przy AC?
Założyłem że sterownik wbudowany w żarówkę pozwala na zasilanie AC lub DC.

: wtorek 18 cze 2019, 18:23
autor: Mociumpel
joon pisze:Mociumpel, Jeżeli led nie jest przystosowany do ściemniania w pełnym zakresie to nawet najlepszy ściemniacz nie pomoże.
No ale autor pyta o ledy ściemnialne bo takie ma, więc o co kaman?
Co zaś do tego Simona - ma wycinanie zbocza opadającego fazy/sinusoidy ale dodatkowo jakiś dodatkowy potencjometr mocno ograniczający migotanie przy niskich poziomach regulacji mocy (pod pokrętłem) - szczegółów nie znam więcej nie uzyskałem informacji.

: niedziela 23 cze 2019, 17:32
autor: joon
Mociumpel pisze:No ale autor pyta o ledy ściemnialne bo takie ma, więc o co kaman?
"w pełnym zakresie"

: niedziela 23 cze 2019, 18:54
autor: Mociumpel
A o to Ci chodziło - no to odpowiem tak - żaden ze znanych mi producentów typowych LED-ów "żarówkopodobnych" nie ma swojej ofercie dla Kowalskiego świecidła na standardowe edisonowskie gwinty E27/E14/E40 do pracy w zakresie 0-100%, stąd przyjąłem po prostu że jak ma ściemnialna żarówke LED to pracuje w zakresie założonym przez producenta (np. Led E27 8W - od 2W do 8W) ale nie od ZERA.
Druga sprawa to zakres pracy samych ściemniaczy - zazwyczaj jest to od kilku Watów do 100% stąd dwie rzeczy z zasady nie pracujące od ZERA (led ściemnialny od granicy dolnej założonej przez producenta do maxa i ściemniacz od kilku Watów do maxa) nie stworzą czegoś od ZERA ale MOGĄ w pełnym zakresie granic minimum i maksimum wyznaczonych przez producenta.
Czyli ostatecznie jeśli ściemniacz i led ściemnialny zostaną dobrane poprawnie to MOGĄ pracować W CAŁYM zakresie przewidzianym technicznie dla jednego i drugiego urządzenia - czyli od tych kilku Watów do maxa ...