"Żarówka" led filament o dużej mocy.

gdzie i jak kupować oraz nasze o tym opinie
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

"Żarówka" led filament o dużej mocy.

Post autor: skaktus »

Witajcie.

Szukam żarówki led, opartej na filamentach z możliwością ściemniania. Zamówiłem jeden okaz z ali o mocy 30W, realnie okazuje się że ma 11 :evil: Spór z sprzedającym w trakcie. Szukałem po marketach, allegro itd. Zazwyczaj filamenty kończą się na 13W i teoretycznej jasności na poziomie 1520 lumenów, tylko nikt nie pisze czy w momencie włączenia czy jak już ledy się nagrzeją itd. A w porównaniu do żarówek, świecą jak te noname 8W z plastikową bańką. Czy ktoś z was widział coś o większej mocy i przyzwoitej jasności lub inne żarówki, które nie są białą masą plastiku i mają choćby trochę ciekawy wygląd ?
ILPT
Mociumpel
Posty: 2094
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Post autor: Mociumpel »

jaka barwa? - jeśli 2700K to:
https://www.ledvance.pl/strona-wyszukiw ... _max_d=240 - wyfiltrowane wszystkie na E27 z Osram-a - podane także długości co może miec znaczenie ...
Ceny do sprawdzenia w necie bo to ogólnie na zapytanie "dziwolongi"
Od siebie dodam że przy tak dużej mocy sugerowałbym wersje mleczne bo już wersje 8W potrafia oślepiać a co dopiero 12W.
"Najbardziejna" ze wszystkich (kompaktowa, mleczna i najbardziej "żarówkopodobna") https://www.ledvance.pl/produkty/lampy/ ... 01_1504396 - cena bliżej 40+ zł
PawelG.
Posty: 1529
Rejestracja: czwartek 10 lip 2014, 20:08
Lokalizacja: Konin

Post autor: PawelG. »

Może nie filament, ale bardzo ciekawa żarówka jest w Leroy Merlin z możliwością zmiany natężenia oświetlenia w zależności od ilości jej włączeń (regulacja jak w latarce) za niecałe 20 zł. Niestety maksymalny tryb świecenia ma 1055 lm.
LED filament współpracujący ze ściemniaczem OSRAM 1055 lm (odpowiednik 75W) kupisz za ok. 27 zł, też są w LM, mocniejszych nie spotkałem. Za to LED z mleczną zasłonką, też OSRAM 1520 lm (odpowiednik 100W) kupisz w tym samym sklepie za 25 zł. Oba Osramy świecą jasno i mocno. Najmocniejsza żarówka jaką spotkałem miała coś koło 3450 lm (odpowiednik 220 W), ale była mleczna i nie współpracowała ze ściemniaczem.
Ciemności rozświetlają mi:
Convoy S2 XM-L2 T6 4C 2,1A, Convoy M1 XM-L2 U2 1A 2,8A, Convoy C8 XM-L2 U2 1A 2,8A,
UltraFire S5 XP-L V4 3D 2,1A, SolarStorm SC01 XM-L2, Tank007 E09 XP-E, Tank007 TK-701 SSC, Mactronic NIGHT HUNTER II, i inne :)
Mociumpel
Posty: 2094
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Post autor: Mociumpel »

Profi "lampki led" na E27 są znacznie mocniejsze - normalny Kowalski widzi takie wynalazki na żywo raz w zyciu np. https://www.ledvance.pl/produkty/lampy/ ... 01_3286747 - 46W i 6000lm - no ale to zupełnie inna rodzina ledów - cos jak porównanie pralki przemysłowej z bębnem 25-50 kg o trwałości 5 lat i pracy 24/h wobec pralki 6 kg za 1000 zł z Mediamarketu ...
PS - i nieściemniale ale fajne mocne - w temacie viewtopic.php?t=15143&start=30
milkoo
Posty: 61
Rejestracja: środa 12 paź 2016, 10:54
Lokalizacja: WP

Post autor: milkoo »

@skaktus a jak to się ma do konieczności intensywnego chłodzenia ledów? Tym bardziej, że pytasz o produkty dużej mocy. Czy z filamentami sprawa ma się inaczej? Przecież filament, to taki COB tylko że o specyficznym kształcie i trochę innej budowie - COG.
Ja zawsze tego typu LED'y obchodziłem z daleka właśnie ze względu na brak chłodzenia. Czy słusznie?
GanzConrad
Posty: 879
Rejestracja: wtorek 14 paź 2014, 20:44
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: GanzConrad »

Mociumpel pisze:Profi "lampki led" na E27
Cena nie jest tragiczna: 240pln
https://www.ceneo.pl/74306699
Czy są warte swojej ceny? Jak z odprowadzaniem ciepła, trwałością po gwarancji?
Mociumpel
Posty: 2094
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Post autor: Mociumpel »

No da się kupić za ok 200 zł, trwałość - to już trzeba zajrzeć do karty katalogowej - 50 kh i gwarancja 5 lat a zakres temperatur pracy -20/+50C czyli o ile będzie przewiew to nie ma prawa się przegrzać - pytanie czy jakiekolwiek źródło światła (metalohalogen, świetlówka, soda, żarówka? ) jest tak wydojna i tak samo trwała - gwarancja zapewnia mozliwość zwrotu kasy lub wymiany na nową więc zalecany zakup w "zaprzyjaźnionej" hurtowni blisko miejsca zamieszkania ;) ...
To są zamienniki (szczególnie na E40) źródeł rtęciowych lub MIX-ów (rtęciowo-żarowych) które są bardzo nieefektywne i jako takie należy je rozpatrywać - po prostu ortodoksi chcący "wkręcać" i mieć możliwość wymiany dostają do ręki narzędzie które spełnia ich potrzeby - rozkręcają stare bebechy, odcinają układy zasilające i wkręcają w stare oprawy (np. parkowe na osiedlach)
PS - "patrzam" na cechy istotne dla Kowalskiego z bloku - prąd rozruchowy to 3,6A stąd stosowanie tego na nie wydzielonych liniach w ilości większej niż 4-5 sztuk powoduje wywalanie B16 ...
GanzConrad
Posty: 879
Rejestracja: wtorek 14 paź 2014, 20:44
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: GanzConrad »

dzięki za info
Mociumpel pisze: prąd rozruchowy to 3,6A
Z tego co pamiętam nie powinien zadziałać tak wcześnie (jełi mówimy o S-ce):
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wy%C5%82% ... kterystyka
faktem jest, że bezpieczniki typu B potrafią wywalić przy dużych prądach rozruchowych silników, ale nie pamiętam dokładnie przy jakich.
Czy masz może pod ręką przykład jakiejś podobnej żarówki z światłem kierunkowym? (nie skupionym, tylko z LEDami w jednej płaszczyźnie)

[edit]
Tak sobie oglądam tą kartę katalogową i cos mi się wydaje, że ma gorsze rozpraszanie ciepła niż żarówka Bociana (18W): Wymiary podobne, a moc ponad 2 krotnie wyższa...
Mociumpel
Posty: 2094
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Post autor: Mociumpel »

5 letniej gwarancji nie daliby ot tak sobie ...
Co do światła liniowego typu led na listwie z kierunkowym - poza przemysłowymi i dizajnerskimi to nie - poza tym drogie są np. takie wynalazki https://www.aqform.com/pl/oprawy-natynk ... owy,MX1014 - w praktyce jest określony koszt modułu o określonej mocy i kącie rozsyłu i barwie i składa sie toto na metrze i dalej i dodaje odpowiedni zasilacz standard lub ściemnialny i ... mocuje na suficie albo na zwieszaku - gwarancja 5 lat.
Powyższe to przykładowa firma (średnia półka) i przykładowy zestaw - wariacji na temat jest do wyboru do koloru a cena ... do zejścia ;)
Taniej byłoby zapewne samemu wykorzystując samodzielna budowę z gwiazdkami na profilu alu lub z wykorzystaniem taśmy led mocnej i liniowej soczewki np. https://klusdesign.pl/produkt/449 - gdzie na obrazka widać jak w zależności od pozycji taśmy układa się światło w dół - najlepszy efekt widać przy ścianie gdzie 10 lub 30 stopniowa wiązka leci od sufitu w dół - cała ściana "świeci" od góry do dołu np. tapetę strukturalną czy cegłę czy cokolwiek. Powyższe wymaga precyzji osadzenia i taśmy co najmniej 2klumena/metra, ale efekty są "szczękopadne"
GanzConrad
Posty: 879
Rejestracja: wtorek 14 paź 2014, 20:44
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: GanzConrad »

Mociumpel pisze:Taniej byłoby zapewne samemu wykorzystując samodzielna budowę z gwiazdkami na profilu alu
Na razie nic lepszego nie wymyśliłem, może nie z gwiazdkami, tylko z xm-l2 na noctigonie, ale dobrze byłoby mieć jakąś alternatywę. Pewnie skończy się jakąś dobrą taśmą LEDową (do oświetleń podszafkowych)
Mociumpel
Posty: 2094
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Post autor: Mociumpel »

Jest jeszcze jedna mozliwość - kupna i druciarska:
- oprawa typu listwa na ledy GU10 (Kowalski powie "reflektorkowe") 7W/600lm/4000K CRI 80+ 36 stopni skierowane w dół
- lub
Obrazek
GanzConrad
Posty: 879
Rejestracja: wtorek 14 paź 2014, 20:44
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: GanzConrad »

nie popadajmy w skrajność ;-), poza tym zależy mi na maksymalnie dużym kącie padania światła - powiedzmy 120st w górę (dlatego odpadają kolimatory TIR i reflektory do xm-l2)
Od dłuższego czasu robię drugą wersję lampy sprzed lat:
viewtopic.php?t=16196

i wstępnie wytypowałem:
(niestety za mała-potrzebuję 23mm wewnątrz, a jeszcze nie wiem gdzie kupić wersję 56mm)
https://www.tme.eu/pl/details/ca15584/s ... mini-tape/
lub coś takiego (też nie wiem gdzie kupić):
https://www.ledil.com/product-card/?pro ... 1_JENNY-CY


Bawię się w dłubaninę, bo chcę wykorzystać wszystkie możliwości takiej konfiguracji (5szt w szeregu), czyli łatwa dostępność przetwornic i pełna regulacja jasności, włącznie z pełnym soft-startem. Niestety do wystąpienia śniegów mam robotę na zewnątrz i krucho z hobby...

skaktus, sorry za śmietnik w temacie ;-)
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

No proszę jak temat ładnie skręcił :)

Co do filamentów, nie orientuję się jaką ma trwałość taki wynalazek. Żarówka ma ładnie wyglądać, będzie świecić góra kilka minut i tyle :) Tam gdzie potrzebuję dużo światła używam "ledów" na E27 o mocy 45W chłodzonych aktywnie z aliexpress. Sprawują się rewelacyjnie choć trochę szumią.

Obecnie mam plan przerobienia niby 30W żarówki na filamentach, która ma realnie 11W i świeci bardziej na żółto niż na ciepło. Plan polega na zdjęciu klosza (o ile uda mi się rozpuścić klej), wymianę filamentów na takie z Osrama / Philipsa wraz z elektroniką. Planuję w jedną obudowę upchać 2 x 11W. Innego wyjścia nie widzę.
ILPT
ODPOWIEDZ