Czołówka na górskie wędrówki - Skilhunt H03???

Oświetlenie montowane na głowie
Motylop
Posty: 16
Rejestracja: niedziela 20 paź 2019, 17:24
Lokalizacja: Kędzierzyn

Czołówka na górskie wędrówki - Skilhunt H03???

Post autor: Motylop »

Witam wszystkich serdecznie,

Niewielkie mam doświadczenie z czołówkami i nigdy nie wgłębiałem się w ten temat. Do tej pory "od zawsze" użytkowałem Petzla Tikka XP aż do ostatniego wypadu w górki (kiedy to na szlaku zastały mnie egipskie ciiemności). Okazało się, że stara, dobra Tikka w najlepsze już nie wyrabia (nie wiem czy to dioda się "postarzała" czy po prostu ten typ tak ma ale nigdy nie miałem tak naprawdę okazji przetestować go na poważnie w warunkach bojowych) - w każdym razie -mimo wymiany baterii - było ciemno: może nie na tyle aby wpaść w pierwszą lepszą dziurę ale na pewno na tyle aby mówić o braku jakiegokolwiek komfortu i niemożliwości wyszukiwania na drzewach oznaczeń szlaku. Sytuację uratowała mała latareczka Olight S1A którą szczęśliwie miałem w plecaku.

Do rzeczy: szukam przyzwoitej czołówki, niekoniecznie za miliony monet, która zapewni w miarę sensowną możliwość wędrówki nocą, będąc przy okazji w miarę kompaktową (nie zajmującą całego plecaka bo to mimo wszystko rozwiązanie "awaryjne" bądź "na koniec krótkiego dnia").
Zdołałem wyczytać na tym forum, że dość popularna jest tu Skilhunt H03 - w tej chwili koszt zakupu w/w urządzenia na popularnym portalu aukcyjnym to ok 220 zł - być może w tej cenie da się znaleźć jakieś lepsze rozwiązanie??
A może polecicie inne źródło gdzie można to-to (lub coś innego) zakupić??

Pozdrawiam,

Damian
Awatar użytkownika
Q'bot
Posty: 24
Rejestracja: sobota 26 lis 2016, 18:03
Lokalizacja: Tomprofa Gburnicza
Kontakt:

Post autor: Q'bot »

Tego skillkunt'a to i za stówkę kupisz w czarny piatek ;)
Np. tam https://www.gearbest.com/led-flashlight ... id=1433363
A w podanej cenie, to bym Ci polecał np. fenix'a HL55, który całkiem przyjemnie świeci - przynajmniej na moje Tatrzańskie nocne potrzeby wystarcza (mam jego brata HL60, tej samej mocy)
Mocarny
Posty: 399
Rejestracja: wtorek 07 maja 2019, 18:10
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Mocarny »

Motylop pisze:na popularnym portalu aukcyjnym
Nie rozumiem, dlaczego panuje taki zwyczaj na nie mówienie nazw stron internetowych które sprzedają rzeczy? Przecież to legalne strony. Nie mówię tak po twoim poście, ale od początku to zauważyłem. Czy ktoś mi wytłumaczy dlaczego często jest "portal zaczynający się na A..." lub "znany portal aukcyjny" albo "Alledrogo"?
A poza tym jaki to jest popularny portal aukcyjny? Dla mnie to Aliexpress, ale domyślam się, że dla ciebie Allegro. Prościej przecież jasno powiedzieć. :wink:

Pierwsze co musisz ustalić (poza zasilaniem które wszyscy ci polecą 18650) to rodzaj optyki - rozproszone światło czy raczej bardziej skupione (skupione to nie jak laser, też świeci na boki ale ma większy zasięg). Po górach nie chodziłem z czołówką, ale osobiście wybrałbym skupione - reflektor OP. Ścieżki są raczej wąskie, więc nie widzę potrzeby tak szerokiego równomiernego światła, ja za to wolę widzieć co jest dalej od czasu do czasu. Mam kilka czołówek z optyką TIR - rozproszone światło - i na wycieczki do lasu jednak biorę te z lepszym zasięgiem i reflektorem OP, a jak będę jechał w góry to też taką wezmę.

Gdybym z kolei planował mieć czołówkę jako drugie światło, oprócz latarki, bardziej biwakowe i stacjonarne, to bym brał z rozproszonym światłem.
Motylop
Posty: 16
Rejestracja: niedziela 20 paź 2019, 17:24
Lokalizacja: Kędzierzyn

Post autor: Motylop »

Z moich skromnych doswiadczeń to światło zdecydowanie rozproszone. Skupione - jakby co - wolę mieć w "batoniku" pod ręką.

Co do zasilania - też myślałem o 18650 (choć zwykłe baterie mają tą zaletę, że jakby co można je kupić w każdym przydrożnym sklepie a możliwość naładowania nie zawsze się trafia)

Co do "portalu na a." - po prostu na niektórych forach/stronach nie życzą sobie reklamowania innych stron/portali.
Mocarny
Posty: 399
Rejestracja: wtorek 07 maja 2019, 18:10
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Mocarny »

Co do "portalu na a." - po prostu na niektórych forach/stronach nie życzą sobie reklamowania innych stron/portali.
To oczywiście nie miało być niemiłe z mojej strony, mam nadzieję, że tak tego nie odebrałeś. :wink:
Rzeczy typu "Kupiłem świetną latarkę, tylko w tym sklepie, jest najlepszy polecam, kupujcie tylko tam" to rozumiem że nie przechodzą. Ale zwykłe ogólne wspomnienie o stronie internetowej oferującej sprzedaż rzeczy za pieniądze? Tego nie rozumiem.

No tak, czyli ty bierzesz dwie latarki ze sobą? W takiej sytuacji preferowałbym tak samo, choć staram się zabierać coraz mniej ze sobą na różne wyjazdy, dlatego zdecydowałem się tylko na czołówkę, z bardziej skupionym światłem. No ale skoro jesteś zdecydowany...

Za nieco więcej niż 220zł, ale za to z baterią i ładowarką - Armytek Wizard XP-L
https://sklep.rojam.eu/product-pol-1068 ... g&curr=PLN

Mam wersję z mocniejszą diodą i jest bardzo dobra, zdecydowanie warta swoich pieniędzy. Szczególnie mocowanie na głowę i ten plastikowy zaczep na latarkę - lepszego nie znalazłem.
Pozostaje tyko wybór czy wolisz ciepłe czy zimne światło.
Być może znajdziesz taniej niż 245zł, nie szukałem. Ale to na pewno latarka na lata.

Jakbyś chciał mieć dwa w jednym to może Skilhunt H03F, tylko nie wiem jak z wytrzymałością zawiasu. Ale wersja H03 też dobra, albo droższa z wbudowaną ładowarką - mam taką i światło bardzo...fajne. Niewiele to mówi - no takie neutralne bardzo, coś koło 4700K

18650 nie kupisz w każdym kiosku, ale zawsze możesz zabrać ze sobą zapasowe ogniwo, albo ładować tam gdzie nie kupisz paluszków. Wszystko ma swoje plusy i minusy.
murgrabia1410
Posty: 909
Rejestracja: piątek 05 wrz 2008, 23:10
Lokalizacja: POLAND

Post autor: murgrabia1410 »

Ja jednak proponuję coś z zasobnikiem z tyłu głowy. Nie tak dawno przetestowałem w nocnych warunkach górskich eagle eye x1R z ogniwem 18650. I powiem, że jakoś nie za bardzo przypadło mi do gustu takie rozwiązanie. Jednak czołówka z 18650 na czole troszkę waży. I po wielu godzinach marszu jednak czuję dyskomfort. Skilhunt H03 za bardzo rozprasza światło na szlaku. Co wiąże się z małym zasięgiem w niższych trybach. Ja bym szukał coś z reflektorem OP. I w takim wypadku, nawet 150-200 lm w zupełności wystarcza do marszu. Co wiąże się z długim działaniem na 1 ogniwie.
Motylop
Posty: 16
Rejestracja: niedziela 20 paź 2019, 17:24
Lokalizacja: Kędzierzyn

Post autor: Motylop »

Po Waszych wpisach przemyślałem jeszcze raz temat i mam trochę mętlik w głowie:
Z jednej strony wspomnianej Tikka XP używałem w "trybie" z przesłoną rozpraszającą (bo bez niej wiązka światła była zdecydowanie zbyt wąska). Z drugiej strony latareczka Olight S1A świeciła ok - a tam żadnego rozpraszania nie było.

Tym samym zmienię chyba zdanie i będę szukał czegoś bez rozpraszania - ale za to ze stosunkowo szeroką wiązką światła.

Zasobnik na aku z tyłu to już chyba przerost formy nad treścią - robi się z tego pakunek na pół plecaka...
rafalklis
Posty: 888
Rejestracja: niedziela 15 lut 2009, 23:53
Lokalizacja: Busko Zdrój
Kontakt:

Post autor: rafalklis »

Skilhunt H03 to bardzo dobra czołówka do górskich wędrówek. Już od kilku lat ją stosuję właśnie w taki sposób.
Dobra cena jest teraz na GearBest:
https://www.gearbest.com/led-flashlight ... id=1433363
Mocarny
Posty: 399
Rejestracja: wtorek 07 maja 2019, 18:10
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Mocarny »

Zasobnik na aku z tyłu to już chyba przerost formy nad treścią - robi się z tego pakunek na pół plecaka...
Też tak właśnie z tego co czytam to wydaje mi się, że chcesz mieć coś małego na wszelki wypadek tylko, a nie na nocne wędrówki. Dlatego pomyśl też nad czołówką z wbudowaną ładowarką, droższa oczywiście ale nie będziesz musiał kupować ładowarki - jeszcze mniej rzeczy i prościej. Osobiście bardzo lubię to rozwiązanie, nie jest to tylko bajer ale naprawdę fajna funkcja.
Tu jest całkiem tanio (chyba, nie wiem jaka regularna cena)
https://www.aliexpress.com/item/3289876 ... b201603_55

Producenci lepszych czołówek rozumieją, że czołówka to jednak czołówka - do oświetlania czegoś blisko przed sobą - więc światło "skupione" to nie takie wiesz...na kilometr. Wszystko to osobiste preferencje.

A może poszukaj sobie jakichś filmików/recenzji z porównaniem rozproszonego i skupionego światła ze Skilhunta, sam zobaczysz różnicę. Albo weź tą opcję co jak głupi powtarzam - Skilhunt H03F RC

Sam bym ci polecił swoją recenzję, ale...jeszcze jej nie zacząłem nawet :razz:
Motylop
Posty: 16
Rejestracja: niedziela 20 paź 2019, 17:24
Lokalizacja: Kędzierzyn

Post autor: Motylop »

A co myślicie o Fenix HL55? (i jaka jest różnica między Hl55 a HL60 - bo nie mogę się doszukać...)

Tak, wiem że trochę się miotam... :)
rafalklis
Posty: 888
Rejestracja: niedziela 15 lut 2009, 23:53
Lokalizacja: Busko Zdrój
Kontakt:

Post autor: rafalklis »

Fenix HL55 waży 115g, a Skilhunt H03 44g. Przy takiej monobryłowej konstrukcji każdy gram wagi powoduje coraz większe skoki latarki podczas chodzenia.
januusz
Posty: 5
Rejestracja: czwartek 10 paź 2019, 17:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: januusz »

Motylop pisze:A co myślicie o Fenix HL55? (i jaka jest różnica między Hl55 a HL60 - bo nie mogę się doszukać...)

Tak, wiem że trochę się miotam... :)
Też się zastanawiam na tym modelem! :) zakupiłeś już może?
Mocarny
Posty: 399
Rejestracja: wtorek 07 maja 2019, 18:10
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Mocarny »

A co myślicie o Fenix HL55?
Wyszukałem ją w Google - zobaczyłem "Turbo 420lm" - zobaczyłem waga 115g bez baterii - zobaczyłem cenę - zamknąłem stronę - przemyślałem co tu napisać - piszę post...

Ekhm... Nie warto. Tak myślę. Drogie to, ciężkie i drogie. I słabe.

A może Xtar? Ma bardzo przyjemne ciepłe światło i jest lekka. Xtar H3W, chyba.
Jak chcesz z centralnym światłem to może YLP?

Nie ma co na siłę wydawać tych >200zł, bo lepsze rzeczy znajdziesz za niższą cenę.

Ps. Dobrze, że się miotasz - znaczy że szukasz i chcesz coś jak najlepszego.

Edit: Doczytałem, że ma 900lm, bo jednak tryb Turbo nie jest najwyższy...yhm
Nadal nie warto.
Motylop
Posty: 16
Rejestracja: niedziela 20 paź 2019, 17:24
Lokalizacja: Kędzierzyn

Post autor: Motylop »

Hmm.. te 420 lm to chyba w normalnym trybie, na turbo cos kolo 900. Ale to nie wazne. Skoro ktoras z rzedu osoba zwraca uwagę na wysoką masę - to pewnie coś w tym jest.

Nie planuję wydać wskazanej kwoty na siłę - ale chyba wolałbym coś dostępnego w Polsce zamiast czekać 30 dni towar przyjdzie (albo i nie przyjdzie) i bujać się ze sporami na aliexpress - za cienki.jestem w te internety na takie zabawy.
Ostatnio zmieniony piątek 25 paź 2019, 22:18 przez Motylop, łącznie zmieniany 1 raz.
Mocarny
Posty: 399
Rejestracja: wtorek 07 maja 2019, 18:10
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Mocarny »

Korzystałeś kiedyś z Aliexpress?
Podobno ludzie dzielą się na tych którzy nie korzystali z Aliexpress i na tych, którzy pokochali Aliexpress.

Na Allegro jest po prostu drożej, a to samo - część ze sprzedawców nawet nie zmienia zdjęć tylko daje te z chińskimi znaczkami.

No cóż - to moja opinia, każdy ma inną, wszystkie moje latarki przyszły bezpośrednio z Chin i wszystkie są w idealnym stanie.

Zobacz tu
https://pl.aliexpress.com/item/32267894 ... eafea1bd07
Jak poczekasz do 11.11 to może będzie po 160zł.

Właśnie zobaczyłem recenzję tej wersji H03F - sam nie wiem, jednak bym się skłaniał ku H03R RC.

Przesyłka to fakt, miesiąc, może 3 tygodnie, zdarzało mi się dostać po 2. Zamówiłem już dużo rzeczy i każda przyszła. A jak nie przyjdzie to prosta sprawa, klikasz załóż spór, klikasz nie przyszła paczka i już. Spory na Aliexpress są prostsze niż na Allegro.
ODPOWIEDZ