Kuchnia, projekt oświetlenia nadblatowego

Domowe, energooszczędne instalacje LED, HID, halogenowe etc. Światło w stacjonarnych aplikacjach codziennego użytku.
neciu
Posty: 4
Rejestracja: niedziela 27 wrz 2020, 10:57

Kuchnia, projekt oświetlenia nadblatowego

Post autor: neciu »

Hej,

Potrzebuję pomocy w zaprojektowaniu oświetlania nadblatowego w nowej kuchni.

Światło to ma być przede wszystkim oświetleniem roboczym, aby wygodnie się przyrządzało jedzenie, czy sprzątało w kuchni.

Po przeczytaniu kilku wątków, na ten moment chciałbym się skupić na rozwiązaniu, które:
- będzie miało wysokie CRI,
- będzie świecić światłem rozproszonym,
- nie będzie przyciemniane.

Jeśli chodzi o wymiary, załączam zdjęcie poniżej:
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Mamy tutaj 3 moduły:
- 60 cm,
- 80 cm,
- (łamany) ~160cm.

Transformator planuję zainstalować na szafkach, oświetlenie będzie włączane przełącznikiem na ścianie, przewody będę chciał przeciągnąć za szafkami, a listwy byłyby schowane za gzymsami, które jeszcze muszę zamontować.
  • Jakie taśmy led polecacie?
  • Ile lumenów na mb powinienem powinienem planować?
  • Czy warto jest instalować 2/3 paski led obok siebie, by bardziej rozproszyć światło?
  • Jaki transformator powinienem kupić?
  • Jaki profil wybrać, by światło było jak najbardziej rozproszone (nie było widać pojedynczych świateł)?
Dzięki za wszystkie sugestie i pomoc! :smile:
GanzConrad
Posty: 879
Rejestracja: wtorek 14 paź 2014, 20:44
Lokalizacja: Słupsk

Re: Kuchnia, projekt oświetlenia nadblatowego

Post autor: GanzConrad »

- dlaczego nie przyciemniane? Przydaje się na nocne wędrówki do lodówki ;-), poza tym ilość różnych świetnych rozwiązań do włączania i ściemniania led jest ogromna.
- przeglądnij wątek o taśmach LED -sporo tego było
- transformatora raczej nie kupisz, pewniej zasilacz - dopasowany do mocy, z lekkim naddatkiem (w zależności od tego, czy będzie chiński czy markowy)
- większość taśm LED, które kupowałem miała specyfikację znacznie odbiegająca od realiów, ja wstępnie planuję 3 taśmy LED z diodami 5050 (nie wiem co będzie - może 5630, ale moc podobna). Najlepiej jest kupić po 1m kilka taśm i sprawdzić zarówno moc jak i barwę.
- 2-3 paski obok siebie wrzucasz po to, aby zwiększyć moc, ewentualnie możesz podpiąć sterownik regulujący barwę światła, ale trzeba zwrócić uwagę na zdolności chłodzące profilu. Do rozpraszania są klosze - IMO najlepszy jest szroniony bo mało strat i rozprasza.
- czy w kwesti rozproszenia chodzi Ci o światło padające na blat, czy chcesz mieć jednolite światło patrząc od spodu na LEDy?
- co to za drewno?
GanzConrad
Posty: 879
Rejestracja: wtorek 14 paź 2014, 20:44
Lokalizacja: Słupsk

Re: Kuchnia, projekt oświetlenia nadblatowego

Post autor: GanzConrad »

neciu
Posty: 4
Rejestracja: niedziela 27 wrz 2020, 10:57

Re: Kuchnia, projekt oświetlenia nadblatowego

Post autor: neciu »

Dzięki za zaintesowanie!
dlaczego nie przyciemniane?
Hmm, nie jestem pewien, czy będę z tego korzystał, więc nie chcę dodawać gratów, które miałyby się kurzyć...
transformatora raczej nie kupisz, pewniej zasilacz
Tak, tak, chodziło mi o zasilacz.
czy w kwesti rozproszenia chodzi Ci o światło padające na blat, czy chcesz mieć jednolite światło patrząc od spodu na LEDy?
Chodzi mi o światło padające na blat. Mam nadzieję, że taśmy zostaną zasłonięte przez gzyms (około 3 cm wysokości).
co to za drewno?
Jesion z Ikei.
GanzConrad
Posty: 879
Rejestracja: wtorek 14 paź 2014, 20:44
Lokalizacja: Słupsk

Re: Kuchnia, projekt oświetlenia nadblatowego

Post autor: GanzConrad »

Chodzi mi o światło padające na blat.
W takim razie nie musisz się martwić o rozpraszanie, praktycznie żadna taśma nie daje światła punktowego, nawet bez klosza, światło jest rozproszone.
Jesion z Ikei.
Na stronie Ikei wygląda gorzej niż na Twoim zdjęciu...
Przeglądnij kilka poprzednich wątków, jest sporo testów taśm, może mało jest o taśmach z wysokim CRI, ale też da się coś wybrać z polecanych. Zasilacz dopasujesz na końcu.
Zaplanuj okablowanie. Jednego jestem pewien: nie chcesz włączać wszystkich taśm na raz w środku nocy... Ja bym to podzielił na segmenty i dorzucił ściemniacz. Ewentualnie ściemniacz bez podziału.
neciu
Posty: 4
Rejestracja: niedziela 27 wrz 2020, 10:57

Re: Kuchnia, projekt oświetlenia nadblatowego

Post autor: neciu »

nawet bez klosza, światło jest rozproszone
To bardzo dobra wiadomość. Mniej warunków do spełnienia.
Na stronie Ikei wygląda gorzej niż na Twoim zdjęciu...
No tak, wybrali taki render. W rzeczywistości, drewno jest takie, jakie się trafi. Mi się właśnie podoba taki łaciaty kolor, więc się udało :smile:.
Ewentualnie ściemniacz bez podziału.
Po przeszperaniu kilku wątków i aukcji na allegro, przychylam się właśnie ku ściemniaczowi. Ledy, które mi się podobają mogą być za mocne...

Na ten moment myślę o czymś takim:
- TAŚMA NA OSRAM 2835 CRI>90 60led/m B. NEUTRALNA, 14,4W/m, >1200lm, CRI >90
- Całkiem estetyczny ściemniacz od Chińczyka

Pozostaje jeszcze profil i zasilacz.
GanzConrad
Posty: 879
Rejestracja: wtorek 14 paź 2014, 20:44
Lokalizacja: Słupsk

Re: Kuchnia, projekt oświetlenia nadblatowego

Post autor: GanzConrad »

Jedno i drugie wygląda ciekawie, nie miałem doświadczeń z tym ściemniaczem, daj znać jak to się sprawuje. Z tego co widzę zasilacz jest cały czas podłączony do prądu i będzie pobierał jakiś tam prąd jałowy.
neciu
Posty: 4
Rejestracja: niedziela 27 wrz 2020, 10:57

Re: Kuchnia, projekt oświetlenia nadblatowego

Post autor: neciu »

Materiały zamówione, postaram się podesłać zdjęcia końcowego efektu jak to zmontuję.

Na przyszłość, może komuś się przyda: do wyboru przewodów (przekrój) użyłem tego kalkulatora.
Mieciu
Posty: 455
Rejestracja: czwartek 29 sie 2013, 19:34
Lokalizacja: Białystok

Re: Kuchnia, projekt oświetlenia nadblatowego

Post autor: Mieciu »

Dobra taśma:
https://www.aliexpress.com/item/32871410528.html

Do tego profil z nachyleniem 30/60st + mleczna szybka
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Zasilacz ustawiony ostatecznie na ok 11V(co by się tak nie grzało)

Daje naprawdę fajne światło
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
Za całą rolkę taśmy zapłacisz na ali tyle co za 2m w PL.
Przesyłka idzie szybko.
U mnie niecałe 5m taśmy 4000K pocięte w 3 kawałkach(zasilane w 1 punkcie na każdym pasku) pobierało ok 70W.
Po obniżeniu napięcia wyszło ok 50W i tak zostawiłem już.
ODPOWIEDZ