Światła do roweru

Oświetlenie przednie i tylne w rowerze, zasobniki na baterie. Komfort i bezpieczeństwo nocnej jazdy.
aanneekk
Posty: 3
Rejestracja: środa 07 paź 2020, 09:40

Światła do roweru

Post autor: aanneekk »

Cześć.
Proszę o pomoc w doborze światła do roweru, mój problem polega na tym, że na jedno oko praktycznie nie widzę, więc potrzebuje czegoś mocnego i sprawdzonego. Znalazłem takie modele, wiem, że porad jest dużo, lecz chciałbym mieć naprawdę coś co przy moim wzroku rozjaśni mi drogę :)
Jeżdzę wieczorem po lesie oraz po drodze asfaltowej. Dziekuję za pomoc

Prox crater Lampka przednia Led cree 880lm USB
Lampka PROX Dual Power II
LED Cree 3600lm solarstorm
ProX Aero PLUS SET Zestaw lampek LED USB 400 Lm
Prox Zestaw Lamp Hydra Set 400Lm+Wega 40Lm Usb
Convoy S2+ Czarny L2 7135x8 3/5 tryb EDC LED latarka 18650 - XML2 U2-1A
rotan
Posty: 107
Rejestracja: poniedziałek 14 paź 2019, 21:48
Lokalizacja: Szczecin

Re: Światła do roweru

Post autor: rotan »

Sofirn C8F
3500 lumenów w turbo i 300m realnego zasięgu w wersji na 21700 (wersja w 18650 sięga na ok. 250m i ma 2500 lumenów, chyba że masz zmodyfikowaną; mój egzemplarz miał osiągi zbliżone do 21700), równomiernie rozłożone światło
Co prawda nie jest to światło typowo rowerowe, więc jeżeli tym asfaltem poruszasz się ruchliwym, to sporo się naklikasz by nie oślepiać innych uczestników ruchu, ale za to do zapuszczenia się w las będzie idealna. Świeci jasno i względnie daleko, a po wzmiance ze wzrokiem domniemam że to dosyć istotna kwestia
Ograniczenie czasowe zrzuca turbo albo po 2, albo 3 minutach - już nie pamiętam :lol:
Można wrócić do turbo bezpośrednio po spadku, ale przy nagrzanej latarce oczywiście nie polecam

Z zasugerowanych przez Ciebie latarek najlepsze będą Dual Power II i S2+, ale ten drugi tylko zmodyfikowany, standardowe są do kitu
Lepszym od niego rozwiązaniem jest Convoy S9; te same rozmiary i cena, ale jest dodatkowo wyposażony w port USB który pozwala na świecenie nawet bez baterii, na samym kablu np. z powerbanka - bardzo przydatna opcja
Ogólnie jednak jeśli chodzi o światła typowo rowerowe, to dla mnie numerem jeden jest Lumintop B01
A jeśli nie musi być stricte rowerowe, to jak wyżej, Sofirn C8F, ale wersja 21700 jest lepsza; raz, że ze względu na osiągi, a dwa, że posiada tryb ramping

Tutaj jeszcze próbka możliwości C8F w wersji na 18650 (zmodyfikowanej):
Załączniki
3diody.jpg
20190904_205757.jpg
20190718_223254.jpg
Awatar użytkownika
Dziubek
Posty: 1733
Rejestracja: czwartek 07 sie 2014, 21:53
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Światła do roweru

Post autor: Dziubek »

Osobiście nie uważam aby używanie latarki która ma duże skupienie było wskazane przy jeździe rowerem na drogach asfaltowych. Dodatkowo wada wzroku może tutaj zaszkodzić gdyż chcąc widzieć lepiej co jest z przodu ustawi latarkę prosto i będzie oślepiać jadących z naprzeciwka. Latarki pochodne do c8 są dobre, na rower od biedy mogą być, ale osobiście kierował bym się na coś z płytszym reflektorem bo nie potrzeba na rowerze widzieć co jest 300 metrów dalej ale widoczność co się dzieje pod nosem.
Osobiście też podpiszę się pod Lumintopem B01, moja recenzja jej jest tutaj https://www.youtube.com/watch?v=OUivLwEfXW4
Jak chcesz dużo światła z latarki na bliskim dystansie to s11 możesz sobie zerknąć https://youtu.be/_Guz7JbycW8?t=793

Aero czy Hydrę odpuść. 400 lumenów od biedy da radę oświetlić teren, ale z takim wzrokiem zainwestował bym w coś mocniejszego.

Pod uwagę też możesz brać lampkę z Juli https://www.jula.pl/catalog/wypoczynek/ ... ed-002106/ Na tym forum ktoś chyba ją ma, ale nie pamiętam niestety kto. Ja mam słabszą wersję która jest obecnie niedostępna, a kosztuje trochę mniej, ale jej nie testowałem.

Kolego aanneekk, może napisz co teraz używasz aby był jakiś punkt odniesienia.
rotan
Posty: 107
Rejestracja: poniedziałek 14 paź 2019, 21:48
Lokalizacja: Szczecin

Re: Światła do roweru

Post autor: rotan »

C8F nie skupia mocno światła, prędzej C8G
Oślepianie to fakt, ale tak na dobrą sprawę każda latarka w mniejszym lub większym stopniu oślepia
Można zmieniać tryby, ale owszem, na ruchliwej ulicy to męczące, ramping jest wygodniejszy
Niemniej, widzę że mamy wspólnego faworyta, to wzajemnie umacnia nasze stanowiska :D
Awatar użytkownika
Dziubek
Posty: 1733
Rejestracja: czwartek 07 sie 2014, 21:53
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Światła do roweru

Post autor: Dziubek »

No ok, laser to nie jest, ale latarki z taką wąską wiązką światła słabo się nadają na rower. Co mi po tym co się dzieje za 100 metrów jak słabo widzę co mam pod kołami ? Problem potęguje wada wzroku i uważam że lepiej świecić pod koła i 20 metrów do przodu niż w dal gdzie można niechcący kogoś oślepić. W lesie to pół biedy, ale na drogach asfaltowych, gdziekolwiek to jest, tego typu światło uważam za niewskazane.
Fakt że w swojej kategorii cenowej B01 jest ciekawą propozycją. Ja od kiedy ją mam to s2+ odpuściłem a BL-kę już mało kiedy zakładam, ale to raczej z przyczyn braku jazdy bardzo późną porą.
aanneekk
Posty: 3
Rejestracja: środa 07 paź 2020, 09:40

Re: Światła do roweru

Post autor: aanneekk »

Na obecną chwilę starałem się jeździć długo przed zachodem słońca, teraz gdy dzień krótszy, muszę zdecydować się na światło. Dlatego pytanie skierowałem do konkretnych ekspertów, gdzie znacząco powiększyli moją wiedzę. Dziękuje i już mam faworyta, a łącząc przyjemnie z pożytecznym będę miał światło do roweru i latarką. Moc ma niesamowitą. Uchwyt czy może być taki:
https://www.elatarka.pl/uchwyt-do-lamp- ... gLMofD_BwE
PS na banggood latarka jest za ok150zł na allegro stoi 100zł więcej, brać z banggood ? przyjdzie oryginał?
rotan
Posty: 107
Rejestracja: poniedziałek 14 paź 2019, 21:48
Lokalizacja: Szczecin

Re: Światła do roweru

Post autor: rotan »

E tam, jeździłem na Sofirnie C8F i normalnie dawał radę

Nawet jeśli światło w typowym szperaczu (którym C8F według mnie nie jest) odbiega od koła na powiedzmy 1 metr, to przecież na tym metrze dalej już widzę co się dzieje - co się może stać pod nieoświetlonym kołem przy prędkości 15km/h, gdzie potencjalne nadrabianie tego metra to nie jest nawet 0,5 sekundy? W skrócie: za mniej niż pół sekundy jestem w miejscu w którym zaczyna się wiązka światła?
Pomińmy już fakt że C8F nie zostawia spota, światło jest fajnie rozlane, nijak się ma do np. Convoya C8+, którego zresztą zdjęcie z tego samego miejsca w lesie odkopałem gdzieś w swoich dyskowych czeluściach, więc będziemy mieli porównanie, różnica jest duża
Innym, myślę że bardziej istotnym mankamentem używania typowych szperaczy jako oświetlenia rowerowego są zakręty
Słup światła bije prosto, na ostrzejszych zakrętach widoczność jest lipna
I tu się zgodzę, typowego, wspomnianego wyżej "słupa" na rower również nie polecam, ale taki sprzęt jak C8F się nada

Tak, ja też odpuszczałem wszystko inne jak miałem B01, najlepszy kompromis jaki może być... pozbyłem się jej niejako z przymusu, ale niedługo zapewne zainwestuję w nówkę
Załączniki
20191213_161828.jpg
Ostatnio zmieniony niedziela 11 paź 2020, 21:54 przez rotan, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Dziubek
Posty: 1733
Rejestracja: czwartek 07 sie 2014, 21:53
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Światła do roweru

Post autor: Dziubek »

Na allegro nie widzę tego lumintopa, a przynajmniej szukajka nie zwraca mi żadnych wyników. Tak czy siak jak to ten model to na 99% jest ściągnięty z Chin i ktoś sprzedaje ze swoim narzutem. Lepiej już kupić z Chin, i tak gwarancja jest tutaj umowna między Bogiem a prawdą.
Jeżeli już zdecydujesz się na Banggood, użyj kodu m4x2020, oszczędzisz kilka dolarów :)
Ostatnio jeden z czytelników na moim blogu pisał że mu B01 nawaliła po 2 miesiącach. W zasadzie to pierwsza awaria o jakiej słyszę w tym modelu po tak krótkim czasie użytku.

Co do uchwytu, B01 ma w zestawie. Jeżeli planujesz go do C8F to osobiście się nie wypowiem, nie testowałem tego modelu. Podejrzewam że uchwyt nie jest obrotowy i będziesz miał bolączkę jednej ciemniejszej strony jak nie wciśniesz go bliżej mostka.
rotan
Posty: 107
Rejestracja: poniedziałek 14 paź 2019, 21:48
Lokalizacja: Szczecin

Re: Światła do roweru

Post autor: rotan »

Jeżeli ten las to po prostu rekreacyjna jazda po względnie równym terenie, a nie jakieś skakanie, to przy C8F sprawdzi się nawet zwykły uchwyt od S2+, ale tylko przy wersji 18650 będzie solidnie siedział, wersja 21700 trochę go rozszerzy, przez co lekko utraci na "przyczepności"; na asfalcie znośne, ale na jakichś wertepach czy nawet nierównych płytach już będzie trochę odczuwalne (oczywiście to się tyczy wersji 21700)
Ja miałem wersję 18650 i w uchwycie od S2+ siedziała bardzo fajnie
Uchwyt który podesłałeś uwzględnia pewnie wszystkie latarki o średnicy 25-28mm, więc C8F 21700 mający 1 cal w tubie powinien wejść
Do tego sama jego budowa jest znacznie solidniejsza niż standardu do S2+
Awatar użytkownika
Dziubek
Posty: 1733
Rejestracja: czwartek 07 sie 2014, 21:53
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Światła do roweru

Post autor: Dziubek »

Miałeś ten uchwyt w ręku czy strzelasz z jego jakością ? Mam chińską wersję, ale tej z linka nie przerabiałem osobiście.
rotan
Posty: 107
Rejestracja: poniedziałek 14 paź 2019, 21:48
Lokalizacja: Szczecin

Re: Światła do roweru

Post autor: rotan »

Miałem bardzo podobny i był solidny, stąd nie zakładam, by powyższy jakoś znacząco się różnił :P
Awatar użytkownika
Dziubek
Posty: 1733
Rejestracja: czwartek 07 sie 2014, 21:53
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Światła do roweru

Post autor: Dziubek »

Teoretycznie nie, ale z praktyki powiem że najpopularniejsze uchwyty obrotowe do roweru jakie można spotkać to miałem w 3 czy 4 różnych grubościach. Ten sam uchwyt, ten sam sprzedający a różnica widoczna gołym okiem i namacalnie.
rotan
Posty: 107
Rejestracja: poniedziałek 14 paź 2019, 21:48
Lokalizacja: Szczecin

Re: Światła do roweru

Post autor: rotan »

Grubościach czy średnicach? :P
Wynalazłem teraz info, że uchwyt z linka wyżej ma średnicę 27mm, więc przypuszczam że C8F 21700 będzie można włożyć (w moim 25-28mm S21A siedziała bez problemu, a to bardzo podobne średnice)
Awatar użytkownika
Dziubek
Posty: 1733
Rejestracja: czwartek 07 sie 2014, 21:53
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Światła do roweru

Post autor: Dziubek »

O grubościach...
Miniaturki mało kiedy zmieniają w ofercie, a co dostaniesz przy zamówieniu to już inna sprawa. Jeden z takich przykładów
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
rotan
Posty: 107
Rejestracja: poniedziałek 14 paź 2019, 21:48
Lokalizacja: Szczecin

Re: Światła do roweru

Post autor: rotan »

No to jeżeli przy "pełnych" uchwytach jest taka sama przypadłość, to dobrze że o tym wspominasz
ODPOWIEDZ