Przeróbka latarki halogenowej na LED

Strefa mokra... ;)
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Przeróbka latarki halogenowej na LED

Post autor: ptja »

Miałem latarkę nurkową w formie "tuby" o średnicy wewnętrznej 50-paru mm i długości ok 20cm. Oryginalnie był tam pakiet 12 ogniw NiMH i żarówka halogenowa.
Pierwszym krokiem było zlecenie wytoczenia dopasowanej "piguły".
Do piguły przyczepiona jest LED Citizena z serii CLU036, 4000k, CRI 97 (https://www.tme.eu/pl/details/clu036-12 ... 1-403h7g5/), a steruje nią driver na układzie XL6006 (https://www.aliexpress.com/item/32908623442.html) zasilany pakietem 2S2P z ogniw 18650.

Naroźniki płytki divera musiałem opiłować, żeby się zmieścił w tubie (położenie wzdłuż uniemożliwiłoby włożenie pakietu).

Prąd wyjściowy driver to około 1,36A (zmieniony rezystorami w sprzężeniu zwrotnym), co daje moc ok. 49W. Przez wymianę diody zenera na 11V przy wejściu EN uzyskałem zabezpieczenie przed nadmiernym rozładowaniem akumulatora na poziomie 11,8-12V.
W odróżnieniu od chińskich tańszych driverów "250W" ten dobrze sobie radzi ze startem przy nie dość wydajnym zasilaniu (zmniejsza moc, a tamten nie startował i pobierał duży prąd).
Przy tym poziomie mocy prąd wejściowy utrzymuje się poniżej dopuszczalnych 5A. W kolejnych prototypach spróbuję zasilać to z 6, 7 lub 8S, a wtedy moc może być jeszcze wyższa (DZ2 ogranicza napięcie wyjściowe do ok. 56,2V, a układ dopuszcza maksimum 60V, a w tym zakresie powinno dać się zasilić LED z serii CLU048-18).

Tak działa pod wodą:


obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
GanzConrad
Posty: 879
Rejestracja: wtorek 14 paź 2014, 20:44
Lokalizacja: Słupsk

Re: Przeróbka latarki halogenowej na LED

Post autor: GanzConrad »

ptja pisze: czwartek 12 lis 2020, 15:01 W kolejnych prototypach spróbuję zasilać to z 6, 7 lub 8S,
Fajny projekt. Czy ta piguła jest w stanie przenieść ciepło na obudowę przy 50W? Tak się zastanawiam, czy nie warto pomyśleć, aby przy kolejnych wersjach wytoczyć całą rurę wraz z zintegrowaną pigułą...
Na ile czasu starcza pakiet? (w sumie to ważniejsze czy dłużej, czy krócej od butli z powietrzem ;-) )
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Re: Przeróbka latarki halogenowej na LED

Post autor: ptja »

GanzConrad pisze: czwartek 12 lis 2020, 20:12
ptja pisze: czwartek 12 lis 2020, 15:01 W kolejnych prototypach spróbuję zasilać to z 6, 7 lub 8S,
Fajny projekt. Czy ta piguła jest w stanie przenieść ciepło na obudowę przy 50W?
Nie wiem, może w jakiejś wersji dołożę rejestrator temperatury :)
Zwróć uwagę, że wokół latarkę opływa woda (przewodność cieplna 25x wyższa niż powietrza) o temperaturze 3-25 stopni.
GanzConrad pisze: czwartek 12 lis 2020, 20:12Tak się zastanawiam, czy nie warto pomyśleć, aby przy kolejnych wersjach wytoczyć całą rurę wraz z zintegrowaną pigułą...
Za dużo zabawy: rowki pod oringi, gwint lub mocowanie denek, uszczelnienie szkła. Poza tym przy toczeniu chyba nie byłoby łatwo zachować grubości ścianek rzędu 2-3mm no i wytoczenie na paręnaście cm w głąb chyba też niełatwe.
Piguła jest na tyle dobrze dopasowana, że wciśnięcie jej trwa kilkanaście sekund - zachowuje się jak tłoczek strzykawki.

Założenie było inne: jak najmniej mechaniki (bo to muszę zlecać).
GanzConrad pisze: czwartek 12 lis 2020, 20:12 Na ile czasu starcza pakiet? (w sumie to ważniejsze czy dłużej, czy krócej od butli z powietrzem ;-) )
Latarka doświetla ujęcia filmowe i zdjęcia.
Pakiet ma około 8 * 3,7V * 3,4Ah = 100Wh (w praktyce mniej, bo nie rozładowuję go tak nisko), więc przy mocy rzędu 60W mogę liczyć na godzinę z kwadransem, może półtorej.
Nurkowania robię i ponad trzy godziny, ale rzadko potrzebuję światło przez tak długi czas (ale mam też inne latarki, np. 10W z pakietem 140Wh czy 40W 4xXP-L z "light engine" od MR Elektronik z pakietem 250Wh).
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
GanzConrad
Posty: 879
Rejestracja: wtorek 14 paź 2014, 20:44
Lokalizacja: Słupsk

Re: Przeróbka latarki halogenowej na LED

Post autor: GanzConrad »

ptja pisze: piątek 13 lis 2020, 12:23 Zwróć uwagę, że wokół latarkę opływa woda
oczywiście, o to nie ma się co martwić. Z drugiej strony, przecież to nie lampa w salonie, więc nawet jak się trochę przegrzeje to i tak będzie pracować wieki.
Co do toczenia - szkoda, że żaden forumowicz się nie zabrał za takie hosty, a przecież mamy tu takich, którzy zawodowo bawią się w CNC ;-)
ODPOWIEDZ