Oświetlenie rowerowe z ODCIĘCIEM DIY

Oświetlenie przednie i tylne w rowerze, zasobniki na baterie. Komfort i bezpieczeństwo nocnej jazdy.
Awatar użytkownika
Ven0n
Posty: 194
Rejestracja: sobota 06 lut 2016, 17:31
Lokalizacja: Śląsk

Oświetlenie rowerowe z ODCIĘCIEM DIY

Post autor: Ven0n »

Po kilku latach poszukiwania dobrej lampki na rower dla siebie z linią odcięcia znalazłem to czego szukałem. Oczywiście są ciekawe drogie lampki typu Philipsa SafeRide, ale to nie to, nawet po modyfikacjach by to nie sprawiło że powiem "wow". Szukałem czegoś z linią odcięcia jak typowa soczewka samochodowa/xenon, ale w rozmiarach nadających się do montażu na rower. No i znalazłem, nie jest to typowa lampka na rowerowa, jest to LEDowy zamiennik żarówki samochodowej H4 z soczewką. Pierwsza myśl - przecież te ledy do reflektorów to badziewie! To fakt
Jest to jeszcze mało znany typ "żarówek" ledowych, na forum tutaj nie znalazłem tego typu "żarówki" więc prawdopodobnie będę pierwszy, który taką zaprezentuje.
Oczywiście jak to LEDowy zamiennik uwzględniłem że się może spalić led, raczej kupiłem to jako bazę i po spaleniu fabrycznej ledy wrzucę tam XML albo XHP.
To kosztuje mniej więcej tyle co średni convoy s2/s2+
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
W tej cenie i jak to chińczyki było ryzyko, że odcięcie będzie słabe, albo nie takie jakie być powinno, albo za mało światła
Okazuje się że jest jak oczekiwałem, a tak wypada w porównaniu na tle tradycyjnych soczewek H1 jak i Convoya S2
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
Ostatnio zmieniony sobota 04 gru 2021, 03:29 przez Ven0n, łącznie zmieniany 1 raz.
Convoy S2 3.04A by Dariusz70
UltraFire S5 Mod
Convoy S2+ 3x XP-G
Convoy C8 XML U4 1C
Convoy C8 XP-G
fazi
Posty: 278
Rejestracja: wtorek 31 lip 2012, 23:15
Lokalizacja: Mosina

Re: Baza nadająca się na lampkę z odcięciem

Post autor: fazi »

Mam takie coś w moto i jestem mile zaskoczony jakością odcięcia i rozkładem światła a parę "ledów" przerobiłem w refie H4. Jedyny minus to lustro nad led-em od "mijania" matowieje - chyba od temperatury bo dioda nie ma tam łatwo.
Awatar użytkownika
Ven0n
Posty: 194
Rejestracja: sobota 06 lut 2016, 17:31
Lokalizacja: Śląsk

Re: Baza nadająca się na lampkę z odcięciem

Post autor: Ven0n »

Myślałem, że tylko lustra halogenów i xenonów mają ciężko. Ciekawe czy jest sens odsyłać to do regeneracji na naniesienie nowej powłoki, która mogłaby się okazać dużo trwalsza. Ogólnie w warunkach domowych ciężko uzyskać ten rodzaj odbłyśnika przystosowanego do współpracy z soczewką(np przepołowienie odbłyśnika convoy s8)
Każdy odbłyśnik matowieje, albo też zachodzi taką mgłą z powietrza/pary wodnej. Nie wiem jak to jest w praktyce czy to się nadaje na dłuższe użytkowanie, ponieważ nie testowałem, ale póki nie powstanie lampka rowerowa z takim tego typu odcięciem to taka żarówka-projektor led według mnie jest warta jako baza do stworzenia wręcz idealnej lampki rowerowej.

Oczywiście na początek bym usunął ledę ktora służy jako długie i zostawił ją na zapas, a zamiast niej bym zrobil pogrubienie odprowadzania ciepła, na przykład jakiś mały radiatorek
Convoy S2 3.04A by Dariusz70
UltraFire S5 Mod
Convoy S2+ 3x XP-G
Convoy C8 XML U4 1C
Convoy C8 XP-G
Awatar użytkownika
Ven0n
Posty: 194
Rejestracja: sobota 06 lut 2016, 17:31
Lokalizacja: Śląsk

Re: Baza nadająca się na lampkę z odcięciem

Post autor: Ven0n »

Siemanko ponownie, w połowie wakacji poskładałem tą lampkę.
Potrzebowałem do tego pakiet 6 ogniw 18650 stworzony kiedyś na potrzeby pierwszego zestawu oświetlenia(Convoy s2+ i C8), 2 przetwornice step up, kawałek rurki ze sklepu budowlanego fi+41mm, dwie opaski zaciskowe, spray czarny mat i zwykły włącznik on/off.
Calość jest ustawiona na ok 10V tak, żeby przetwornice się nie przegrzewały, lampka prawie wcale się nie grzeje - wydaje się pracować na ok 90% swojej mocy.
Poskładanie tego było wyjątkowo proste, bo te cudo ledowe wchodzi do rurki na wcisk, założenie dwóch opasek zaciskowych w taki sposób aby to się trzymało kierownicy też nie wymaga specjalnych umiejętności.
Całość wygląda tak:
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

I świeci tak:
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
Z Convoyem C8 w roli długich:
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
Jeśli ktoś chce składać podobny zestaw to taniej i lepiej wyjdzie zastosowanie akumulatora żelowego 4Ah za ok 40-50zl
Convoy S2 3.04A by Dariusz70
UltraFire S5 Mod
Convoy S2+ 3x XP-G
Convoy C8 XML U4 1C
Convoy C8 XP-G
Awatar użytkownika
Ven0n
Posty: 194
Rejestracja: sobota 06 lut 2016, 17:31
Lokalizacja: Śląsk

Re: Oświetlenie rowerowe z ODCIĘCIEM DIY

Post autor: Ven0n »

310161301_347213827580754_6373364556655352882_n.jpg
Convoy S2 3.04A by Dariusz70
UltraFire S5 Mod
Convoy S2+ 3x XP-G
Convoy C8 XML U4 1C
Convoy C8 XP-G
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Oświetlenie rowerowe z ODCIĘCIEM DIY

Post autor: marmez »

Super, brawo! Zazdroszczę... Muszę się zastanowić, czy też sobie czegoś takiego nie zrobić...
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Re: Oświetlenie rowerowe z ODCIĘCIEM DIY

Post autor: skaktus »

Na ali od dłuższego czasu są dostępne wersje z soczewką pod H7 jak i H4 z dodatkowym ledem za soczewką do długich. Jeździłem na takich cudach już w 2019 roku w Grande Punto - do auta średnia opcja. Fabryka daje za zimne światło.
ILPT
Paluch
Posty: 33
Rejestracja: niedziela 12 wrz 2010, 15:12
Lokalizacja: Bytom

Re: Oświetlenie rowerowe z ODCIĘCIEM DIY

Post autor: Paluch »

skaktus pisze: poniedziałek 09 sty 2023, 23:17 Na ali od dłuższego czasu są dostępne wersje z soczewką pod H7 jak i H4 z dodatkowym ledem za soczewką do długich. Jeździłem na takich cudach już w 2019 roku w Grande Punto - do auta średnia opcja. Fabryka daje za zimne światło.
A polecasz jakieś konkretne firmy/modele? W necie tego jest od groma, ale nie mogę znaleźć które są dobre, a które to badziew...
Awatar użytkownika
Goferjw
Posty: 187
Rejestracja: poniedziałek 20 paź 2014, 21:35
Lokalizacja: Jarosław

Re: Oświetlenie rowerowe z ODCIĘCIEM DIY

Post autor: Goferjw »

Ja na wzór autora tematu zakupiłem
https://a.aliexpress.com/_Ewyx3Jz

Tutaj mamy podwójną soczewkę, coś w ten deseń o czym pisał skaktus, jedynie co zawaliłem to one mają dwa kolory, wg mojego uznania niepotrzebnie ale cóż, takie wymyślili koledzy z dalekiego Wschodu.

Wrzuciłem w rurę PCV fi50, koszyczek 4x18650 w szeregu, podwójny włącznik na kierownice, osobno włączane mijania i drogowe

Testy w terenie dopiero będą gdyż muszę jeszcze jakieś mocowanie opracować bo chciałbym zamontować na obudowie widelca, nad błotnikiem, nie chce dokładać kolejnego diwajsa na kierownice.

Świeci to mniej więcej tak
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
Ostatnio używane
S41, EC03, H03
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Oświetlenie rowerowe z ODCIĘCIEM DIY

Post autor: marmez »

Ciekawe. Coraz bardziej kusi.

Lampa nad kołem jest o tyle fajna, że lepiej widać dziury i nierówności bo są lepsze cienie.

A w jaką obudowę to wsadzasz i jak montujesz?
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
Awatar użytkownika
Dziubek
Posty: 1733
Rejestracja: czwartek 07 sie 2014, 21:53
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Oświetlenie rowerowe z ODCIĘCIEM DIY

Post autor: Dziubek »

Świetna sprawa na rower, szkoda że jeszcze kłania się dłubanie z budą i zasilaniem. Pozostaję jednak przy moim B01, opcjonalnie BL70s jak trzeba mega mocy.
Jeżeli to ma być idealnie centralnie na kierownicy, to proponuję pokombinować nad mocowaniem "pod Garminy". Coś tego typu https://pl.aliexpress.com/item/1005002400325167.html
Annastempa
Posty: 17
Rejestracja: czwartek 12 paź 2023, 21:06

Re: Oświetlenie rowerowe z ODCIĘCIEM DIY

Post autor: Annastempa »

To co pokazał na grafikach Ven0n to chyba pali ćmy w locie. Takiego na żywo jeszcze nie widziałem oświetlania. Ile to musi brać energii. To jakiś akumulator trzeba wozić. Szczególnie jak się jedzie tak w nocy z kilka godzin.
1stein
Posty: 66
Rejestracja: czwartek 09 lis 2017, 08:59
Lokalizacja: Poznań

Re: Oświetlenie rowerowe z ODCIĘCIEM DIY

Post autor: 1stein »

marmez pisze: czwartek 16 mar 2023, 17:11 Ciekawe. Coraz bardziej kusi.

Lampa nad kołem jest o tyle fajna, że lepiej widać dziury i nierówności bo są lepsze cienie.

A w jaką obudowę to wsadzasz i jak montujesz?
Też przerabiałem temat oswietlania nierówności (jeżdżę mtb, czasem w górach). Doszedłem do wniosku, że musi być więcej niż 1 latarka. Jedna daje często informację 0-1: jest zagłębienie, lub nie. Natomiast dzięki np czołówce (lub kolejnej latarce w nieco innym miejscu) dostaję również informację o głębokości.
Najczęściej jeżdżę z 3 latarkami, 1 jako światło mijania, 1 jako długie i czołówka. W sumie utrzymuję ok 2500LM, nie można narzekać...
ODPOWIEDZ