Polepszenie świateł Mercedes v klasa 638

Wszystko co świeci na czterech kółkach;)
mariusz650
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek 03 paź 2016, 00:25
Lokalizacja: pomorze

Polepszenie świateł Mercedes v klasa 638

Post autor: mariusz650 »

Witam wszystkich
Mam takie pytanie, kupiłem ostatnio Mercedesa v klasa 638 z 1998 roku no i okazało się, że jego światła są bardzo marnej jakości, macie może jakieś pomysły jak to można byłoby zmienić. Dzięki z góry za wszelkie sugestie.
Mociumpel
Posty: 2094
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Re: Polepszenie świateł Mercedes v klasa 638

Post autor: Mociumpel »

A czego oczekujesz po forum "światekowym" - propozycji tzw. markowego retrofita typu H4 https://allegro.pl/oferta/osram-zarowka ... 9961093528 czy innego podobnego wynalazka, które choć pewnie znacznie tańsze to zapewne mniej precyzyjniejsze i "siejące" w niebo?
Poza "nielegalnością" która bardziej dla policji lub podczas przeglądu jest "naganna" to bardziej "nieprecyzyjne świecenie" jest dla innych korzystających z drogi bardziej upierdliwe - no ale to Twój wybór - retrofity markowe są bardzo dobre, istnieją również zamienniki ale nie wskażę bo sam uzywając H7 swego czasu zrezygnowałem ostatecznie po pół roku ich używania i po prostu wymieniłem reflektory na nowe i wsadziłem zarówki H7 + 130% z Neoluxa - efekt trudno szacowac ale ze względu na "czystość wszystkiego" ZNACZNIE WIECEJ widziałem niż na H7 w ledzie ...
Po mojemu proponowałbym Ci wymiane refa na nowe https://allegro.pl/oferta/mercedes-v-kl ... 9843658720 plus żarówki https://allegro.pl/oferta/zarowki-neolu ... 0201223227 i najwazniejsze - PRAWIDŁOWO USTAWIĆ - to ostatnie pozwala znacznie poprawić zarówno zasięg jak i jakość plamy ...
Chyba że problem lezy gdzie indziej - kiedyś podczas "pomocy" znajomemu okazało sie że facet ma za słabe okulary i jak to twardy samiec lał na to, ale po wizycie u okulisty NAGLE odzyskał wzrok ;)
murgrabia1410
Posty: 909
Rejestracja: piątek 05 wrz 2008, 23:10
Lokalizacja: POLAND

Re: Polepszenie świateł Mercedes v klasa 638

Post autor: murgrabia1410 »

W pierwszej kolejności mierzymy napięcie, jakie dociera na odpalonym silniku do żarówek. Bo może się okazać, iż jest tam spory spadek.
BKK
Posty: 595
Rejestracja: sobota 12 lut 2011, 05:48
Lokalizacja: Wrocław

Re: Polepszenie świateł Mercedes v klasa 638

Post autor: BKK »

1. Reflektory oryginalne, czy jakieś zamienniki w stylu depo, noname, ...piiii...?
2. W jakim stanie reflektory? Zakurzone od wewnątrz? ?Odbłyśniki zmatowiałe? Inne? Przydałoby się porządne wyczyszczenie, bo po tylu latach na pewno nie jest idealnie.
3. Jakie napięcie na żarówkach podczas pracy? Nie pamiętam, czy w tym modelu także, ale w mercedesach linia zasilania świateł była bardzo długa, bo szła bezpośrednio przez przełącznik na kierownicy. Pomaga założenie przekaźników.
4. Reflektory dobrze ustawione?
5. Jakie żarówki? Jakąś poprawę można uzyskać wkładając żarówki o większej skuteczności.
mariusz650
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek 03 paź 2016, 00:25
Lokalizacja: pomorze

Re: Polepszenie świateł Mercedes v klasa 638

Post autor: mariusz650 »

A czy można, założyć jakieś dodatkowe oświetlenie legalne , a jeśli tak to jakie, pytam się bo jest to dla mnie zupełnie obcy temat
Mociumpel
Posty: 2094
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Re: Polepszenie świateł Mercedes v klasa 638

Post autor: Mociumpel »

BKK dobrze napisał - podstawowe punkty aby zacząć myśleć o dodatkach.
Zawsze przy dowolnych pracach stan fabryczny to podstawa - stan obecny jeśli "padło" to co Ci po kolejnej choince światełek skoro podstawowe sa do niczego?
mariusz650
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek 03 paź 2016, 00:25
Lokalizacja: pomorze

Re: Polepszenie świateł Mercedes v klasa 638

Post autor: mariusz650 »

Celem wytłumaczenia, tzw podstawowe punkty są ok, klosze nowe, żarówki markowe, myślę, że ten model tak już ma fabrycznie, więc szukam jakiejś alternatywy, tym bardziej, że robię z niego tzw bieda kamper
BKK
Posty: 595
Rejestracja: sobota 12 lut 2011, 05:48
Lokalizacja: Wrocław

Re: Polepszenie świateł Mercedes v klasa 638

Post autor: BKK »

Odpowiedz na zadane pytania jeśli chcesz rzetelnej pomocy! A dopiero później kombinuj z dodatkowym oświetleniem.
murgrabia1410
Posty: 909
Rejestracja: piątek 05 wrz 2008, 23:10
Lokalizacja: POLAND

Re: Polepszenie świateł Mercedes v klasa 638

Post autor: murgrabia1410 »

Ja bym sprawdził napięcie na żarówce...
BKK
Posty: 595
Rejestracja: sobota 12 lut 2011, 05:48
Lokalizacja: Wrocław

Re: Polepszenie świateł Mercedes v klasa 638

Post autor: BKK »

Autor dostał listę podstawowych pytań. A jedyne, co odpisał, to
mariusz650 pisze: niedziela 07 lut 2021, 17:14 tzw podstawowe punkty są ok
Czyli co? Jakiś konkret? Skoro "podstawowe punkty są ok, to światła też powinny być ok. Proste. Zobaczymy, czy odpowie rzetelnie, czy udało mi się ubić wątek jakiegoś kombinatora, który zafiksował się na dodatkowych światłach i mają być dodatkowe światła. Szkoda, że nie zajrzał do przepisów i nie sprawdził ile i jakich jest dopuszczone.
murgrabia1410
Posty: 909
Rejestracja: piątek 05 wrz 2008, 23:10
Lokalizacja: POLAND

Re: Polepszenie świateł Mercedes v klasa 638

Post autor: murgrabia1410 »

Kiedyś były żarówki 110/75W. Nawet gdzieś u mnie się wala taka żarówka. Ale nie polecam. Klosz, kostki, kable gorące od nich były. A i na SKP problem. Również nie polecam tych pseudo +30% i innych dupereli. U mnie najlepsze okazują się zwykłe OSRAM BILUX.
BKK
Posty: 595
Rejestracja: sobota 12 lut 2011, 05:48
Lokalizacja: Wrocław

Re: Polepszenie świateł Mercedes v klasa 638

Post autor: BKK »

murgrabia1410 dlaczego żarówek o około dwukrotnej mocy NIE WOLNO stosować (są żarówki H4 100/100W):
- przeciążenie instalacji elektrycznej, już szczególnie, jeśli ta jest zrealizowana w pierwszym obwodzie,
- wysoka temperatura żarówki wytapia reflektor (zwierciadło, nawet klosz przedni potrafi pęknąć, a szklany wręcz eksplodować, jak padnie na niego woda),
- są to żarówki marki "Xji Ju zrobił w garażu", więc ich centrowanie i ogólnie jakość wykonania pozostawiają dużo do życzenia,
- nawet na opakowaniach jest zaznaczone "not for use in Europe" lub "not for use on public roads", co mówi samo za siebie.
- nędzna trwałość, bo zbyt wysoka temperatura.
Generalnie te żarówki, to głupota.
Czekamy jeszcze na reakcję autora? :twisted:
murgrabia1410
Posty: 909
Rejestracja: piątek 05 wrz 2008, 23:10
Lokalizacja: POLAND

Re: Polepszenie świateł Mercedes v klasa 638

Post autor: murgrabia1410 »

BKK pisze: wtorek 09 lut 2021, 15:21 - są to żarówki marki "Xji Ju zrobił w garażu", więc ich centrowanie i ogólnie jakość wykonania pozostawiają dużo do życzenia,
Teraz to jest prawda, ale x lat temu robił je Tungsram. Może by się gdzieś jeszcze oryginały trafiły na jakimś portalu aukcyjnym.
BKK
Posty: 595
Rejestracja: sobota 12 lut 2011, 05:48
Lokalizacja: Wrocław

Re: Polepszenie świateł Mercedes v klasa 638

Post autor: BKK »

Ale reszta się zgadza? :D
murgrabia1410
Posty: 909
Rejestracja: piątek 05 wrz 2008, 23:10
Lokalizacja: POLAND

Re: Polepszenie świateł Mercedes v klasa 638

Post autor: murgrabia1410 »

BKK pisze: środa 10 lut 2021, 11:34 Ale reszta się zgadza? :D
Oczywiście...
ODPOWIEDZ