Zbyt mocne oświetlenie LED - jaki ściemniacz?

Domowe, energooszczędne instalacje LED, HID, halogenowe etc. Światło w stacjonarnych aplikacjach codziennego użytku.
PawelPe
Posty: 67
Rejestracja: niedziela 04 lis 2012, 10:54
Lokalizacja: Poznań

Zbyt mocne oświetlenie LED - jaki ściemniacz?

Post autor: PawelPe »

Fachowiec zrobił nam oświetlenie korytarza w formie podświetlanego sufitu napinanego. Efekt świetny, ale jest pewien problem. Fachowiec zbyt mocno przejął się moją obawą o zbyt małą ilość światła i przedobrzył. W pomieszczeniu 8m2 zamontował taśmy LED na 24V o łącznej mocy 240W (22m x 10,8W) i 30 tysiącach lumenów (minus 30% straty na powierzchni sufitu napinanego, dalej to daje 20 tysięcy lumenów). Sporo. Efekt jest taki, że jest tak jasno, że mało przytulnie.

Chcę ograniczyć ilość światła sterownikiem PWM.
Czy to zda egzamin?
Jaka powinna być częstotliwość sterownika?
Gotronik poleca ten:
https://www.gotronik.pl/sterownik-pwm-1 ... -4085.html
Moje wątpliwości budzi bardzo duża częstotliwość pracy.
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Re: Zbyt mocne oświetlenie LED - jaki ściemniacz?

Post autor: ptja »

Może zmniejsz napięcie zasilania, jeśli zasilacz to umożliwia?
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
PawelPe
Posty: 67
Rejestracja: niedziela 04 lis 2012, 10:54
Lokalizacja: Poznań

Re: Zbyt mocne oświetlenie LED - jaki ściemniacz?

Post autor: PawelPe »

Cześć!
Ostatecznie poradziłem sobie z problemem zmieniając zasilacz na model z regulacją opartą o PWM.

Ale, pojawiłem się ponownie, ponieważ mam kolejny problem i to (prawie) taki sam.
Mam na tarasie girlandę z gniazdami E27, do której wkręciłem lampy (żarówki) LED o najmniejszej mocy świetlnej, jaką znalazłem (1,3W i 55 lumenów). Niestety, girlanda świeci zbyt jasno.

Wkręcone lampy to filamenty na 230V z sekcją zasilająca składająca się jedynie z dwóch rezystorów i mostka prostowniczego.
Jak spowodować, żeby coś takiego świeciło słabiej?

Tradycyjny ściemniacz, obniżający napięcie, nie wchodzi w grę.
Czy można zastosować ściemniacz oparty na technologii PWM?
Czy istnieją gotowe sterowniki PWM na AC 230V? Nie mogę nic znaleźć w sieci.
Coś takiego będzie miało sens?
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3149
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Re: Zbyt mocne oświetlenie LED - jaki ściemniacz?

Post autor: Bocian »

Nie, w przypadku źródeł zasilanych dwuprzewodowo z AC 230V sterowanie PWM nie wchodzi w grę. Źródła muszą mieć wbudowaną opcję ściemniania/dimming (bardzo wątpliwe przy mocy 1,5W). Stosuje się wtedy w miejsce włącznika ON/OFF np. najtańszy obrotowy ściemniacz triakowy lub jakieś bardziej rozbudowane warianty (sterowane dotykowo, z pamięcią ustawień itd.).
Sometimes darkness can show you the light
ODPOWIEDZ