Wybór akumulatora do latarki Astrolux FT03

gdzie i jak kupować oraz nasze o tym opinie
Kretox
Posty: 2
Rejestracja: środa 06 lip 2022, 18:38

Wybór akumulatora do latarki Astrolux FT03

Post autor: Kretox »

Dzień dobry, otrzymałem w dniu dzisiejszym latarkę Astrolux FT03, która nie posiada niestety ogniwa potrzebnego do jej użytkowania. Aby być precyzyjnym, zacytuję dokładnie z instrukcji jaką zalecają do zakupu:
Use only reputable 26650 cell of known origin. Recommended unprotected >10A discharging current battery.
Czemu niezabezpieczona? Nie rozumiem tego fragmentu.

Na rynku jest tego mnóstwo, wiele osób poleca firmę Shockli.

Poprosiłbym kogoś obeznanego, aby wskazał mi optymalną opcję do tego sprzętu i ewentualnie gdzie taką kupić w dobrej cenie, z góry bardzo dziękuję i pozdrawiam!
Mociumpel
Posty: 2094
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Re: Wybór akumulatora do latarki Astrolux FT03

Post autor: Mociumpel »

Pierwszy post więc jesteś nieobeznany a nie chce Ci się czytać i zagłębiać więc oczekujesz konkretnej treściwej informacji:
- Astrolux FT03 wyposażony jest w w diodę 3V, zasilany ogniwem 4,2V (a więc niewiele wyższym od napięcia "świecenia" diody) i sterownik który w trybie turbo umożliwia "zwarcie" ogniwa z diodą
- rezystancja diody jest bardzo mała więc w trybie Turbo/zwarciu z ogniwa płynie "CAŁY prąd" na jaki pozwala stan naładowania ogniwa i rezystancja między ogniwem a diodą
- aby prąd ten nie powodował w ogniwie "kłopotów" ogniwo MUSI być niezabezpieczone bo zabezpieczenie ogranicza go do określonych wartości np. 10A
- maksymalny prąd na dobrym ogniwie może przez chwilę osiągnąć do 20A i stale przez kilka minut 14-16A co powoduje że latarka się nagrzewa a sterownik aby się nie zepsuć ograniczy go do wartości "mniej cieplnych"
CO ważne - sterownik nie jest stabilizowany więc wraz ze spadkiem napięcia na ogniwie maleje jasność latarki !!! - ale dzięki braku ograniczeniom latara ma KOPA który uwielbiają osoby cieszące się z tego tytułu.

A na ostatek - trzeba było kupić latarę z ogniwem, nie miałbyś tego problemu co teraz - na bangoodzie można kupic z magazynu w Czechach za ok 200 zł taka latarę - wiem bo właśnie dostałem dwie dla "latarkowych nowicjuszy" chcących mieć KOPA.

Shockli zaś to była i chyba jest najlepsze co daje ogniwo 26650 - b. duży prąd wyładowania z wysoką pojemnością - moje egzemplarze mają prawie 6Ah i prąd wyładowania mierzony cęgowym ok. 18A tuż po zapaleniu turbo w FT03 z XHP50.2.

Najtaniej kupować jeszcze w PRC kilka sztuk w paczce - mimo wszystko wychodzi dość okazyjnie - w Polsce niestety zapłacisz drożej - przykładowo abyś miał PEWNOŚĆ co do ogniwa to https://www.bto.pl/produkt/74454/kp-imr ... 0mah-liion - dajesz zarobić polskiej firmie i masz dobre ogniwo - niestety płacisz frycowe boś nie pomyślał/nie zobaczył oferty latarki z ogniwem (wprawdzie słabszym ogólnie ale dla pasjonata nie ma to znaczenia - liczy się ilość światła - użytkowe latarki to się kupuje zupełnie inne)
Kretox
Posty: 2
Rejestracja: środa 06 lip 2022, 18:38

Re: Wybór akumulatora do latarki Astrolux FT03

Post autor: Kretox »

Dziękuję jeszcze raz za bardzo szybką i rzeczową odpowiedź. Pominąłem troszkę ofertę z ogniwem, więc trafnie strzeliłeś. :neutral: Strona z ogniwem, którą podesłałeś wygląda, jakby nie zaszkodziła jej cegiełka dołożona od rodaka i tak właśnie zrobię i kupię u nich.

Pozdrawiam i życzę miłego wieczoru. ;)
ODPOWIEDZ