Lampa nad stół warsztatowy

Domowe, energooszczędne instalacje LED, HID, halogenowe etc. Światło w stacjonarnych aplikacjach codziennego użytku.
goral9000
Posty: 3
Rejestracja: czwartek 29 wrz 2022, 10:46

Lampa nad stół warsztatowy

Post autor: goral9000 »

Cześć,
Szukam rozwiązania do garażu blaszanego bez prądu na oświetlenie stołu warsztatowego.
Będę tam czasami majsterkował i szukam rozwiązania doświetlenia stołu roboczego.
Zależy mi na świetle rozproszonym nie koniecznie jakimś super mocnym. Myślałem nad listwą LED zasilaną bateriami akumulatorowymi.
Będę tam spędzał powiedzmy 2 godziny jednorazowo.
plecho1
Posty: 880
Rejestracja: środa 03 cze 2015, 12:20
Lokalizacja: Świdnik
Kontakt:

Re: Lampa nad stół warsztatowy

Post autor: plecho1 »

A może dobra latarka czołowa? Od kilku lat praktycznie wszystko robię z czołówką Skilhunt H03 na głowie :) Jeśli jednak upierasz się nad oświetleniem stacjonarnym to jest mnogość rozwiązań, poczynając od tego co sam zaproponowałeś czyli taśmy led na 12V i jakiegoś akumulatora. Może to być aku żelowy czy jakiś pakiet zrobiony z li-Ion np 18650 z ładowarką dedykowaną do danego pakietu i ewentualnie jakaś przetwornica DC-DC regulująca napięcie. Można też zrobić to na jakichś diodach w wersji COB przykręconych do radiatorów np. z z procesorów z jakichś starych kompów stacjonarnych, do ich zasilenia jakaś przetwornica DC-DC z regulacją prądu i napięcia i jakiś akumulator z tych co wymieniłem wcześniej lub nawet jakaś bateria od elektronarzędzi do której można dokupić złącze by łatwo można ją było podpinać do obwodu...
Awatar użytkownika
Browar
Posty: 651
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 18:33
Lokalizacja: Kraków

Re: Lampa nad stół warsztatowy

Post autor: Browar »

plecho1 pisze: niedziela 02 paź 2022, 13:47 A może dobra latarka czołowa? Od kilku lat praktycznie wszystko robię z czołówką Skilhunt H03 na głowie :)
U mnie dokładnie to samo - Skilhunt H03 - właśnie kupiłem do niego Nichię 519a coby ładniejsze światło dawał :smile:
pozdrav
goral9000
Posty: 3
Rejestracja: czwartek 29 wrz 2022, 10:46

Re: Lampa nad stół warsztatowy

Post autor: goral9000 »

plecho1 pisze: niedziela 02 paź 2022, 13:47 A może dobra latarka czołowa? Od kilku lat praktycznie wszystko robię z czołówką Skilhunt H03 na głowie :) Jeśli jednak upierasz się nad oświetleniem stacjonarnym to jest mnogość rozwiązań, poczynając od tego co sam zaproponowałeś czyli taśmy led na 12V i jakiegoś akumulatora. Może to być aku żelowy czy jakiś pakiet zrobiony z li-Ion np 18650 z ładowarką dedykowaną do danego pakietu i ewentualnie jakaś przetwornica DC-DC regulująca napięcie. Można też zrobić to na jakichś diodach w wersji COB przykręconych do radiatorów np. z z procesorów z jakichś starych kompów stacjonarnych, do ich zasilenia jakaś przetwornica DC-DC z regulacją prądu i napięcia i jakiś akumulator z tych co wymieniłem wcześniej lub nawet jakaś bateria od elektronarzędzi do której można dokupić złącze by łatwo można ją było podpinać do obwodu...
Dzięki za propozycje. Z tego względu, że nie znam się na elektronice aż tak to pójdę w najprostsze rozwiązanie. Kupie akumulator motocyklowy żelowy 12V 10Ah. Do tego naświetlacz led i włącznik i myślę, że wystarczy. Trzeba w takiej konfiguracji stosować regulator napięcia?
Polecicie mi jaki naświetlacz kupić? Do oświetlenia będzie stół 1,5 m2 więc nie duży obszar i nie musi być to jakoś mega oświetlone. Dobrze jakby taka bateria wytrzymała z 10 godzin świecenia łącznie między ładowaniami.
plecho1
Posty: 880
Rejestracja: środa 03 cze 2015, 12:20
Lokalizacja: Świdnik
Kontakt:

Re: Lampa nad stół warsztatowy

Post autor: plecho1 »

Potrzebujesz lampkę dającą około 1000 lumenów, przy napięciu 12V taka lampa będzie pobierała około 1A więc teoretycznie aku 10Ah powinien poświecić około 10h. Do takiego aku najlepiej dobrać źródło światła które działa na napięcie jak najbardziej zbliżone do tych 12V bo jakiekolwiek podnoszenie czy obniżanie to są straty. Szukaj też ledów z możliwie wysokim współczynnikiem CRI, minimum to 80 a czym więcej to lepsze oddawanie barw. Kiedyś koledze robiłem lampkę do docierania gładzi z takich modułów https://www.tme.eu/pl/details/t20280-24 ... 840-08s3p/
Tylko te są na napięcie około 24V więc trzeba by dołożyć przetwornicę podwyższającą lub użyć dwóch aku w szeregu tylko nie wiem czy nawet przy takich dwóch aku nie trzeba by było stosować jakiejś przetwornicy regulującej prąd. Ja u niego zastosowałem przetwornicę podwyższającą z regulacją prądu bo chciał to zasilać z aku od wkrętarki 20V.
goral9000
Posty: 3
Rejestracja: czwartek 29 wrz 2022, 10:46

Re: Lampa nad stół warsztatowy

Post autor: goral9000 »

Wyszukałem taką listwę: https://www.tme.eu/pl/details/ofbww3014 ... optoflash/
Zastosować jakiś regulator napięcia? Jeżeli tak to włącznik światła dać między akumulator i regulator czy między regulator a lampę?
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Lampa nad stół warsztatowy

Post autor: marmez »

Włącznik przed regulatorem. Nie ma sensu zasilać cały czas regulator.
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
ODPOWIEDZ