Oświetlenie rowerowe z odcięciem las i nie tylko.

Oświetlenie przednie i tylne w rowerze, zasobniki na baterie. Komfort i bezpieczeństwo nocnej jazdy.
MMarcin1990
Posty: 2
Rejestracja: sobota 05 lis 2022, 10:28

Oświetlenie rowerowe z odcięciem las i nie tylko.

Post autor: MMarcin1990 »

Cześć,
Poszukuje oświetlenia rowerowego do jeżdżenia po lesie i nie tylko, przeszukując różne fora znalazłem dwie propozycje.
Jedna z nich to convoy 21B od bocielarka z optyką na rower.
Druga lumintop B01

Conovoy wszyscy polecają, dobrze świeci, można wymieniać ogniwa, 1800lm, ale nie ma odcięcia i generalnie w lesie to nie problem, ale chciałbym też użyć jej czasem na drodze publicznej czy ścieżkach rowerowych.

Z kolei Lumintop ma odcięcie 850lm w trybie turbo tylko w opisie jest, że tryb ten działa tylko 6min potem się przegrzewa i schodzi poziom niżej. Bodatkowe plusy to możliwość poboru energii prosto z powerbanka. Też można wymieniać ogniwa.

(Nie wiem ile czasu convoy będzie świecił z porównywalną mocą co lumintop do przegrzania)

Myślę że 1000lm starczy do jazdy przez las z przyzwoita prędkością.

Generalnie to chciałbym znaleźć coś co połączy zalety obu produktów w zbliżonej cenie, ew. Niewiele drożej.

Proszę o pomoc.
Mociumpel
Posty: 2095
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Re: Oświetlenie rowerowe z odcięciem las i nie tylko.

Post autor: Mociumpel »

MMarcin1990
Posty: 2
Rejestracja: sobota 05 lis 2022, 10:28

Re: Oświetlenie rowerowe z odcięciem las i nie tylko.

Post autor: MMarcin1990 »

Mociumpel pisze: sobota 05 lis 2022, 14:55 viewtopic.php?t=25473 i viewtopic.php?t=25476
Liczyłem na inne propozycje niż daszek, niestety nie znam się na przerabianiu/modowaniu latarek więc muszę pozostać przy gotowych rozwiązaniach.
Mociumpel
Posty: 2095
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Re: Oświetlenie rowerowe z odcięciem las i nie tylko.

Post autor: Mociumpel »

Nie rozumiem za bardzo odpowiedzi - daszek jest mechanicznym dodatkiem zakładanym na czoło latarki ograniczającym czy odcinającym wręcz światło od góry i działa w sposób zdecydowanie poprawny. Taka modyfikacja, kosztująca dodatkowo dyszkę, łatwo zdejmowalna i nakładalna nie wymaga sprawności elektronika czy gimnastyki palców.
Natomiast nie tyle w daszku powyższe ma sens/przewagę - chodzi o latarkę S21A lub B (do której ten daszek pasuje) - ma termiczną regulacje mocy i w wersji z 12 trybami dobór trybu pod warunki pozwala dość dokładnie ustalić poziom do jazdy. Dodatkowo tryb 9 w sterowniku Convoya ogranicza moc maksymalną na połowę z tego co daje Turbo (czyli dla XHP50 z 2300 na ok. 1200lm) i "wydłuża" tym samym czas działania latarki w trybie "maksymalnym".
Dla leniwych wystarczy dać Turbo i po prostu jechać - ochrona termiczna obniży prąd i latarka zawsze będzie świeciła maksymalnie mocno w danych warunkach chłodzenia - wprawdzie krócej ale mocno i bezpiecznie.
Daszek jest tylko dodatkiem - co tu modować?
PS - jedno ogniwo 5Ah teoretycznie przy Turbo (zakładając świecenie w lodówce i wersje XHP50) starczy na ok 50 minut jazdy dając przy tym 2300lm. W praktyce ograniczenie termiczne zadziała po ok. 3 minutach zbijając "światłość" do ok 1400-1600lm w czasie jazdy przy czasie jazdy ok. 1,5h - zaletą jest maksymalna moc regulowana wiatrem i brak obaw o kondycję latarki.
Ograniczają moc o połowę (tryb 9) uzyskujesz ok. 1200lm STAŁEGO i nie grzejącego się światełka (chłodzenie w czasie jazdy i termika nawet palcem nie tyknie aby zmniejszyć - sprawdzone) i do 2 h jazdy - potem wymiana ogniwa na nowe (max. 15 sekund z wyciąganiem z nerki na pasie i zabawa z latarką)
pierotez
Posty: 23
Rejestracja: poniedziałek 17 lip 2017, 15:21
Lokalizacja: polana nad rzeką

Re: Oświetlenie rowerowe z odcięciem las i nie tylko.

Post autor: pierotez »

Słuchajcie mi na znanych portalach polecają SC31 pro, SC18, L B01 oraz S2+ przeważnie na SST40 5000 a jak w lepszej promce to 6000k.

Ja potrzebuję tylko do lasu (XC, XCO) aby włączyć i wrócić do domu po zmierzchu bądź w mroku do domu. Dziury, korzenie, podjazd i zjazd, drzewa :)
Na ulicach kierowcom nie zamierzam świecić ;)

Czy najlepszą opcją będzie tu podlinkowana S21 AB?
Mociumpel
Posty: 2095
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Re: Oświetlenie rowerowe z odcięciem las i nie tylko.

Post autor: Mociumpel »

Ja zdania nie zmienię ale dopytam - na jakich portalach znanych polecają powyższe światełka?
Poza tym najlepsza opcja to zawsze ta co kto sprawdził i używa plus potrafi zalety wskazać ;)
pierotez
Posty: 23
Rejestracja: poniedziałek 17 lip 2017, 15:21
Lokalizacja: polana nad rzeką

Re: Oświetlenie rowerowe z odcięciem las i nie tylko.

Post autor: pierotez »

forum rowerowe i pejpery :)
Ok, biorę ta co polecasz. Przekonuje też ta szeroka dioda.
Ale jeszcze temat wertepów, ponoć wszystkie świrują na nich!
OK, trzeba spróbować ;)
Mociumpel
Posty: 2095
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Re: Oświetlenie rowerowe z odcięciem las i nie tylko.

Post autor: Mociumpel »

Jedyne co polecam pod rozwagę to dobry uchwyt - o ile std rowerowe pasuja do małych latarek to S21B/A jest "trochę przydużawa" dla nich - ja mam miszmasz skręcanego ze szpejów do kamerek ale to kwestia poszukania co do czego pasi.
pierotez
Posty: 23
Rejestracja: poniedziałek 17 lip 2017, 15:21
Lokalizacja: polana nad rzeką

Re: Oświetlenie rowerowe z odcięciem las i nie tylko.

Post autor: pierotez »

Ooo, właśnie uchwyt!!
Idzie do mnie taki z metalowy ale jak za mały to będzie poszukiwanie po Ali, BG :(
Awatar użytkownika
Dziubek
Posty: 1733
Rejestracja: czwartek 07 sie 2014, 21:53
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Oświetlenie rowerowe z odcięciem las i nie tylko.

Post autor: Dziubek »

pierotez pisze: piątek 09 cze 2023, 08:57 taki z metalowy
A ja z tłumaczeniem na polski poproszę, o co chodzi z tym metalowym w uchwycie? :) Mam go, i jedyne co ma on z metali, to śruba.
pierotez
Posty: 23
Rejestracja: poniedziałek 17 lip 2017, 15:21
Lokalizacja: polana nad rzeką

Re: Oświetlenie rowerowe z odcięciem las i nie tylko.

Post autor: pierotez »

Dziubek pisze: piątek 09 cze 2023, 14:12
pierotez pisze: piątek 09 cze 2023, 08:57 taki metalowy
A ja z tłumaczeniem na polski poproszę, o co chodzi z tym metalowym w uchwycie? :) Mam go, i jedyne co ma on z metali, to śruba.
Ups, sorki! Faktycznie pisze plastik a miało być aluminium :roll:
Link wziąłem z forum rowerowe, nie sprawdziłem bo jeszcze nie doszło :zly:

Mociumpel pisze: czwartek 04 maja 2023, 15:32 Ja zdania nie zmienię ale dopytam - na jakich portalach znanych polecają powyższe światełka?
Poza tym najlepsza opcja to zawsze ta co kto sprawdził i używa plus potrafi zalety wskazać ;)
Podpytam jeszcze jak z termiką w s21, czy obudowa też dobrze odprowadza?
Czy łatwo wymienić termo-pastę w diodzie?
Wiadomo jak to jest u Chińczyków - loteria.
Mociumpel
Posty: 2095
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Re: Oświetlenie rowerowe z odcięciem las i nie tylko.

Post autor: Mociumpel »

Zależy gdzie kupisz - jeśli w sklepie Convojowym oficjalnym to właściciel jest chwalony za ogólną dbałość w tym co sprzedaje a jeśli jest jakiś kłopot to na prywatnym info (bez konieczności podnoszenia skargi na kanale Aliexpresowym) potrafi w "najgorszej" sytuacji (np. nie działająca latara) wymienić całą latarę - zazwyczaj dosyła jakieś drobne pierdłki typu szkiełko oringi czy nawet sterownik - stąd "na początku" nie ma co poprawiać - z czasem pojawiają się drobne kłopoty jak właśnie urywający się kabelek w sprężynce dupkowej czy konieczność przesmarowania bądź dokręcenia "bo nie styka" - ale ogólnie to jest dobrze. W innych sklepikach może być inaczej - trzeba wczytać się w opinie lub zaryzykować.
Awatar użytkownika
Dziubek
Posty: 1733
Rejestracja: czwartek 07 sie 2014, 21:53
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Oświetlenie rowerowe z odcięciem las i nie tylko.

Post autor: Dziubek »

s21 to duży brat s2+, na przykładzie s2+ zobacz, jak rozebrać taką latarkę https://www.youtube.com/watch?v=inEcU9W2MwE
pierotez
Posty: 23
Rejestracja: poniedziałek 17 lip 2017, 15:21
Lokalizacja: polana nad rzeką

Re: Oświetlenie rowerowe z odcięciem las i nie tylko.

Post autor: pierotez »

Wiecie, wymienić paste na lepszą no problem tylko jakiś tutek właśnie byłby przydatny.
Awatar użytkownika
Dziubek
Posty: 1733
Rejestracja: czwartek 07 sie 2014, 21:53
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Oświetlenie rowerowe z odcięciem las i nie tylko.

Post autor: Dziubek »

Masz podlinkowane jak rozebrać s2+, postępuj analogicznie jak na filmie. Masz z czymś konkretnym problem przy robieraniu?
ODPOWIEDZ