Sofirn SC32 - przepalona soczewka Fresnela

Coś Ci się zepsuło? Nie chce działać jak powinno? Opisz dokładnie swój problem a postaramy się pomóc...
buncol
Posty: 2
Rejestracja: czwartek 22 gru 2022, 14:03

Sofirn SC32 - przepalona soczewka Fresnela

Post autor: buncol »

Na samym wstępie chciałbym się z wszystkimi przywitać (jako wieloletni czytelnik).

Poniżej krótki opis mojego problemu:

Miałem ostatnio z pozoru niegroźne zdarzenie z latarką Sofirn SC32, otóż załączyła mi się przypadkowo w kieszeni i w wyniku przegrzania przepaliła się centralnie na wylot soczewka Fresnela. Oczywiście zdarzenie to mój błąd, bo nie zablokowałem latarki. Latarka działa bardzo dobrze, jedynie nadpalona optyka zupełnie zmienia teraz odbiór i akceptację "efektów świetlnych" przez użytkownika.

Chciałbym wymienić tę spaloną soczewkę na takiego samego Fresnela, ale niestety nie jest to chyba popularne rozwiązanie, bo nie znalazłem takich soczewek - również na Aliexpress. Średnica soczewki to 17,8mm, ale 18 mm chyba też wejdzie na wcisk. Wymiana soczewki jest banalna, ale brak części zamiennych. U Sofirna też tego nie znalazłem w ofercie.

Ewentualnie mógłbym tam wstawić inne rozwiązanie jeżeli ktoś ma jakiś pomysł, ale miejsca jest bardzo mało a dioda generuje solidne ciepło.

Czy ktoś ma może informację gdzie takiego małego fresnela można nabyć? Z góry dzięki za pomoc
Awatar użytkownika
megabit
Posty: 989
Rejestracja: poniedziałek 20 gru 2010, 11:26
Lokalizacja: Sady

Re: Sofirn SC32 - przepalona soczewka Fresnela

Post autor: megabit »

Jaka grubość? Mam jedną, która została mi po modowaniu Sofirna HS10, ma fi18mm i grubość 4,75mm
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Re: Sofirn SC32 - przepalona soczewka Fresnela

Post autor: Pyra »

Witam
buncol pisze: czwartek 22 gru 2022, 14:22 ... soczewka Fresnela...
Czy na pewno to jest soczewka fresnela https://pl.wikipedia.org/wiki/Soczewka_Fresnela

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
megabit
Posty: 989
Rejestracja: poniedziałek 20 gru 2010, 11:26
Lokalizacja: Sady

Re: Sofirn SC32 - przepalona soczewka Fresnela

Post autor: megabit »

O dziwo tak ;)

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Re: Sofirn SC32 - przepalona soczewka Fresnela

Post autor: Pyra »

Witam

No zobacz Pan... całe życie człowiek się uczy...

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
buncol
Posty: 2
Rejestracja: czwartek 22 gru 2022, 14:03

Re: Sofirn SC32 - przepalona soczewka Fresnela

Post autor: buncol »

Dziękuję za odzew.

Soczewka to jak najbardziej Fresnel i daje przyjemny rozkład światła do użytku EDC.

Niestety nic grubszego niż 2,5-3mm w mojej ocenie nie wejdzie, bo będzie się to wtedy stykać z soczewką diody i na pewno znowu się przepali.

Spróbuję uderzyć do Sofirna przez AliExpress, może wprowadzą te soczewki jako akcesoria w ich sklepie.

Edit. Zmierzyłem suwmiarką i ma 4,75mm grubości, więc to chyba ten model

Edit2. Sofirn już z nowym fresnelem, wszystko dzięki pomocy @megabit. Serdecznie dziękuję. Poniżej fotka ze spaloną soczewką.

Obrazek
ODPOWIEDZ