Convoy M3 czy Sofirn SP33S

gdzie i jak kupować oraz nasze o tym opinie
Homer
Posty: 10
Rejestracja: czwartek 05 sty 2023, 13:20

Convoy M3 czy Sofirn SP33S

Post autor: Homer »

Witam wszystkich jako nowy i od razu przepraszam jeśli zadam jakieś laickie pytania ale dopiero zaczynam swoją przygodę ze światłem :)
O kilku dni siedzę i czytam forum, a ponieważ chciałbym wreszcie zdecydować się na zakup to poproszę o opinię i radę znawców tematu.
Mianowicie po wnikliwej analizie forum i wziąwszy pod uwagę moje potrzeby i preferencje wstępnie zdecydowałem się na latarkę Convoy M3.
Trafiłem jednak na Ali na coś takiego: Sofirn SP33S, USB C akumulator XHP70.2 5000lm potężny LED latarka 26650
Czy ktoś może testował ten model i mógłby zrobić porownanie do M3 ?
M3 oparta o sterownik boost czyli wynikowo niezależnie od trybu stabilne światło od początku do końca i na tym mi zależy a nie ma nigdzie informacji jaki sterownik jest w Sofirnie.
Zastanawia mnie również jaki jest w niej współczynnik odległości pracy do rozproszenia czy coś podobnego do M3 czy bliżej świeci ?
Zależy mi na w miarę dobrym doświetleniu bliskiego obszaru ale nie kosztem odległości. W zasadzie M3 byłaby idealna ale ta SP33S jest mniejsza i lżejsza.
Z góry wielkie dzięki za radę :help: :)
Awatar użytkownika
megabit
Posty: 989
Rejestracja: poniedziałek 20 gru 2010, 11:26
Lokalizacja: Sady

Re: Convoy M3 czy Sofirn SP33S

Post autor: megabit »

Hej. Dioda XHP70 występuje wyłącznie z Vf równym 6 lub 12V, więc każda latarka w nią wyposażona, o ile tylko jest zasilana pojedynczym ogniwem li-ion, będzie miała sterownik boost.
Kwestie charakterystyki rozkładu światła w reflektorze opisuje stosunek cd/lm, ale producenci latarek rzadko go podają. Za to często podają światłość w kandelach, im więcej tym dalej światło doleci, tu bez dwóch zdań wygrywa M3, co nie dziwi - zazwyczaj im większa średnica reflektora tym profil świecenia będzie węższy.

SP33S - 17450cd
M3 - 33400cd

Tu masz bezpośrednie porównianie:

https://www.youtube.com/watch?v=KpyDgm63Y4M
Homer
Posty: 10
Rejestracja: czwartek 05 sty 2023, 13:20

Re: Convoy M3 czy Sofirn SP33S

Post autor: Homer »

Dziękuję kolego :)
Patrząc po teście widocznych (dla początkującego) różnic nie ma. Bardziej w barwie światła niż w jasności.
M3 pewnie lepsza marka i z uwagi na wielkość obudowy pewnie mniej będzie się grzała a na dodatek tańsza.
Mały dylemat :smile: Pewnie stanie na M3 ale muszę to przetrawić i przespać się z tematem.
Ale czy dobrze rozumiem: im większa średnica reflektora (w tym przypadku M3) tym węższy profil światła...czyli węższy obszar rozświetlony...bardziej skupione światło ? Tak na "chłopski rozum" myślałem, że jest na odwrót :wink:
Czyli dobrze doradzić się kogoś mądrzejszego, bo nie wszystko co "na chłopski rozum" wydaje się logiczne takim jest w rzeczywistości :D
W każdym razie jeszcze raz wielkie dzięki za pomoc :ok:
Awatar użytkownika
megabit
Posty: 989
Rejestracja: poniedziałek 20 gru 2010, 11:26
Lokalizacja: Sady

Re: Convoy M3 czy Sofirn SP33S

Post autor: megabit »

Są są, na filmie na oko widać, że M3 świeci dalej

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
Homer pisze: czwartek 05 sty 2023, 20:01 M3 pewnie lepsza marka i z uwagi na wielkość obudowy pewnie mniej będzie się grzała a na dodatek tańsza.
Czy lepsza? Kwestia dyskusyjna, obie to podobna półka. Co do grzania masz rację.
Homer pisze: czwartek 05 sty 2023, 20:01 Ale czy dobrze rozumiem: im większa średnica reflektora (w tym przypadku M3) tym węższy profil światła...czyli węższy obszar rozświetlony...bardziej skupione światło ? Tak na "chłopski rozum" myślałem, że jest na odwrót

W dużym uproszczeniu tak. Wchodząc w szczegóły ma znaczenie również głębokość refa jak i rozmiar struktury świecącej LEDa - tu ledy są identyczne, więc pominąłem ten wątek. Ale tak jak piszesz - porównując dwie latarki na tych samych diodach ta z większym reflektorem będzie miała bardziej skupiony, ciaśniejszy spot i ciemniejszy spill. Miałem kiedyś M3, fajne świecidło to było, trochę żałuje, że sprzedałem ;)
Homer
Posty: 10
Rejestracja: czwartek 05 sty 2023, 13:20

Re: Convoy M3 czy Sofirn SP33S

Post autor: Homer »

A w kwestii barwy (4000K, 5000K, 6500K) to wyłącznie kwestia gustu/upodobań, czy ktoś woli cieplejszy czy zimny, czy również na jakiś wpływ na jakość. Bo mam wrażenie (subiektywne), że ten neutralny w M3 (4000K) wyraźniej rozświetla...
Awatar użytkownika
megabit
Posty: 989
Rejestracja: poniedziałek 20 gru 2010, 11:26
Lokalizacja: Sady

Re: Convoy M3 czy Sofirn SP33S

Post autor: megabit »

Kwestia indywidualnych preferencji. Niemniej - zazwyczaj diody o wyższej temperaturze barwowej są nieco wydajniejsze od tych cieplejszych, czyli robią więcej lumenów z każdego Wata. Ale ja wolę poświęcić te kilka(naście) procent jasności na rzecz barwy która mi odpowiada.

Żebyś nie miał tak łatwo z wyborem spójrz jeszcze na Wurkkos TS22
https://wurkkos.com/products/wurkkos-ts ... e-charging
Homer
Posty: 10
Rejestracja: czwartek 05 sty 2023, 13:20

Re: Convoy M3 czy Sofirn SP33S

Post autor: Homer »

megabit pisze: czwartek 05 sty 2023, 22:27 Żebyś nie miał tak łatwo z wyborem spójrz jeszcze na Wurkkos TS22
https://wurkkos.com/products/wurkkos-ts ... e-charging
Podoba mi się...mniejsza, tańsza mocniejsza od M3 i dodatkowo magnes w podstawie i uchwyt (klips)...
Zabiłeś mi klina :D
Miałeś to w ręku ? Jak wygląda przy M3 ?
Na pewno żonie spodoba się bardziej niż M3, ponieważ to ona częściej jej będzie używać. Teraz mam Olight'a M2R Warrior a ta jest bardzo podobna, ale muszę wymienić i dlatego od razu chcę coś mocniejszego bo spodobało mi się mocne światełko. A że potrzebuję czegoś choćby na spacerach z pieskiem to szukam i mocnej na większy dystans i pokrywającej też teren...tak pośrodku pomiędzy flooderem a throwerem :mrgreen:
No i cena bardzo dobra, na Ali ponad 200 PLN
Awatar użytkownika
megabit
Posty: 989
Rejestracja: poniedziałek 20 gru 2010, 11:26
Lokalizacja: Sady

Re: Convoy M3 czy Sofirn SP33S

Post autor: megabit »

Nie miałem. Plusem są ogniwa 21700, mimo mniejszych rozmiarów osiągają realnie nawet 5000mAh, więc tyle co sporo większe 26650. Żony bym M3 nie karał - dobra latarka, ale duża i ciężka. Rozwiązanie widzę jedno - M3 dla Ciebie i TS22 dla żony ;)
rotan
Posty: 107
Rejestracja: poniedziałek 14 paź 2019, 21:48
Lokalizacja: Szczecin

Re: Convoy M3 czy Sofirn SP33S

Post autor: rotan »

Barwa ma wpływ przede wszystkim na komfort użytkowania
Biała, mimo iż tak jak pisze megabit, da więcej światła i odda dzięki temu więcej szczegółów, po pewnym czasie zacznie męczyć oczy, robi się niekomfortowo, szczególnie przy diodach z irytującymi wtrąceniami odcieni np. zielonego
Jak złapie cie mgła to też lepiej jest mieć żółte, lepiej się przebije i pozwoli skupić oczy na drodze
Mówię to z doświadczenia, swoje przespacerowałem i zjeździłem zarówno na bieli jak i na żółci, i dla mnie ciepłe barwy to niekwestionowany zwycięzca
4000K to już od dłuższego czasu jest moje maksimum, niezależnie od przeznaczenia latarki
Homer
Posty: 10
Rejestracja: czwartek 05 sty 2023, 13:20

Re: Convoy M3 czy Sofirn SP33S

Post autor: Homer »

4000 K to już praktycznie neutralna ale napisałeś, że to max więc faktycznie preferujesz cieplejsze. W tym sklepie do wyboru jest tylko 5000 lub 6000, a że najlepiej kolory i szczegóły oddane są przy świetle białym (najbardziej zbliżonym do dziennego) to pewnie pójdę w neutralne czyli 4000-5000 K.
Nie będę z nią jeździł na rowerze ani spacerował godzinami więc dla mnie idealna będzie neutralna. Teraz w Olight M2R Warrior mam 5000 i jest fajne. Nie chcę też zimnego, niebieskiego, więc na pewno nie 6 czy 6,5 tysiąca.
Przy ciepłym dobrze się wypoczywa w pomieszczeniu, bo oczy odpoczywają a w terenie wydaje mi się, że najważniejsze jest właściwe odwzorowanie barw i szczegółów. Zresztą to chyba kwestia bardzo indywidualna bo wzrok każdego z nas inaczej reaguje na światło, plus jeszcze wady wzroku...
Dzięki bardzo za radę i biorę się za zakupy :D
Dam znać jak już ją dostanę i potestuję :mrgreen:
rotan
Posty: 107
Rejestracja: poniedziałek 14 paź 2019, 21:48
Lokalizacja: Szczecin

Re: Convoy M3 czy Sofirn SP33S

Post autor: rotan »

No jak dioda ma lipne CRI to i jak najbardziej zbliżona do dziennej barwa ci tych kolorów zbyt rzetelnie nie odwzoruje
Ja 5000K nie lubię, dla mnie to już "siwizna", a 4000K to jeszcze żółty
Homer
Posty: 10
Rejestracja: czwartek 05 sty 2023, 13:20

Re: Convoy M3 czy Sofirn SP33S

Post autor: Homer »

:zalamany: niestety nie wiem jaka jest dioda w tej latarce czy dobra czy nie ale zależy mi na najlepszym doświetleniu/odwzorowaniu terenu podczas wypadów... bądź co bądź sporadycznych, a to zagwarantuje (lepsza czy gorsza) tylko dioda o barwie neutralnej lub nawet zimnej.
A tak dla potomnych:
D65 (6500 Kelvinów) – Symuluje światło dzienne. Zgodne ze wszystkimi regulacjami międzynarodowymi wizualnej oceny i porównywania barw(CIE D 65)
Chciałem kupić 5000...a teraz mam dylemat :D
Ostatnio zmieniony sobota 07 sty 2023, 21:43 przez Homer, łącznie zmieniany 1 raz.
rotan
Posty: 107
Rejestracja: poniedziałek 14 paź 2019, 21:48
Lokalizacja: Szczecin

Re: Convoy M3 czy Sofirn SP33S

Post autor: rotan »

Toć 6500K to praktycznie lód, miałem w Convoy'u S9
Homer
Posty: 10
Rejestracja: czwartek 05 sty 2023, 13:20

Re: Convoy M3 czy Sofirn SP33S

Post autor: Homer »

rotan pisze: sobota 07 sty 2023, 19:25 Toć 6500K to praktycznie lód, miałem w Convoy'u S9
Dlatego nie chcę powyżej 5000 a w tej latarce minimum to właśnie tyle :)
Dzięki wielkie za wszelką pomoc. Sprzęcik już zamówiony i jak tylko dostanę i potestuję to podzielę się (subiektywną) opinią ;)
rotan
Posty: 107
Rejestracja: poniedziałek 14 paź 2019, 21:48
Lokalizacja: Szczecin

Re: Convoy M3 czy Sofirn SP33S

Post autor: rotan »

A co w ogóle wziąłeś
ODPOWIEDZ