czołówka do pracy na gospodarstwie - budżet 500-600 zł

Oświetlenie montowane na głowie
pacp
Posty: 14
Rejestracja: niedziela 20 cze 2010, 07:52

czołówka do pracy na gospodarstwie - budżet 500-600 zł

Post autor: pacp »

Witajcie,

Próbowałem sam szukać czołówki ale tyle jest teraz tych firm że kompletnie pomieszałem sobie w głowie a że pamiętam z kiedyś to forum to stwierdziłem za zaglądnę w stare kąty.

Potrzebuję czołówki na obchody na gospodarstwo i do pracy nocnej. Czasem muszę działać w nocy zwłaszcza wiosną i jesienią gdy dni krótkie. Prace wszelakie: od pracy przy drewnie, sadzeniu, budowlance, transportowaniu, zbieractwie.

Posiadam:
- Nitecore EA41. Wystarczający dla mnie szperacz. Jestem z niej zadowolony. Mieści się do kieszeni. Moc wystarczająca. Wygodna ale zajmuje rękę.
- Mactronic Vizo. 400 lm to niestety za słabo. Kiepsko rozwiązany pasek. Soczewka oślepia bo wystaje poza obudowę. Ma też modulację PWM która sprawia że oczy się męczą po dłuższym czasie. Wg mnie bardzo nieudany model. Wygląda jakby jej konstruktorzy nie założyli jej na głowę i nie przeszli się nocą przez las w deszczu.

Zależy mi na:
- dwóch wolnych rękach;
- mocy z zapasem (myślę, że jakieś stałe 1500 lm byłoby ok ale mogłoby być więcej), tryby turbo "działające przez 30 sekund" są dla mnie kompletnie bezużyteczne;
- szeroki strumień światła (strumień światła w tym Mactronicu był ok - wyjątkowo to mi pasuje);
- brak PWM;
- akumulatory 21700 albo ewentualnie 18650;
- czas pracy dobrze jakby wynosił jakieś 3h na trybie tym 1500 lm.
- (opcjonalny dodatek) włączanie ruchem dłoni
- (opcjonalny dodatek) czerwone światło

Budżet to jakieś 500-600 zł.

Pomoże ktoś?
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: czołówka do pracy na gospodarstwie - budżet 500-600 zł

Post autor: marmez »

W pierwszej chwili to mi do głowy wpada Armytek Wizard Max, bo ma szerokie światło, dużo światła i jest na 21700. i mieści się w budżecie.
Choć samemu to nie lubię jednoczęściowych czołówek na 21700, są dla mnie za ciężkie, dla mnie maksymalny ciężar to Wizard na 18650. Większe to tylko na kask, a mocniejsze to tylko z bateriami z tyłu głowy.

Pozdrawiam, Kuba
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
pacp
Posty: 14
Rejestracja: niedziela 20 cze 2010, 07:52

Re: czołówka do pracy na gospodarstwie - budżet 500-600 zł

Post autor: pacp »

Dzięki, jednak niestety odpada z tego względu:

Turbo2 - 4000 lm - 3h 15m - 900 lm po 50 sekundach
Turbo1 - 1700 lm - 3h 20m - 900 lm po 12 mintach
450 lm - 7h

Wtedy muszę co 12 minut odpalać znowu 1700 lm albo mieć 450 lm - czyli to co mam na chwilę obecną.
Znając życie te 12 minut będzie się kończyć w najbardziej niewralgicznych momentach działania. :)
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: czołówka do pracy na gospodarstwie - budżet 500-600 zł

Post autor: marmez »

Rozumiem.

Ja widzę w instrukcji do Wizard C2 Pro Max (White) widzę:
Turbo1 1300 lm/3 h 20 min (900 lm after 12 min) ale może to jakaś starsza instrukcja. Ciekawe która bardziej odpowiada prawdzie.

900lm na głowie to jest naprawdę sporo i jak spojrzysz na coś w ręce to może oślepiać. Mniejsze czołówki nawet taką moc ograniczają że względu na temperaturę.

By mieć realne 1500lm, to potrzeba z 15W, jeśli chcesz tę moc przez 3 godziny to potrzebujesz akumulator 45Wh, to z jednego ogniwa tego nie uzyskasz. Trzeba by szukać latarki z zasobnikiem na więcej ogniw, to już raczej z tymi aku na tyle głowy, co wcale nie jest złe.

Znacząco większa ciągła moc na głowie może wymagać dużego radiatora albo wentylatora.

Ja takich mocnych czołówek nie znam, ale może ktoś inny pomoże.

Pozdrawiam
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
Mociumpel
Posty: 2095
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Re: czołówka do pracy na gospodarstwie - budżet 500-600 zł

Post autor: Mociumpel »

Jeśli szukasz wszystkomającej ale jeszcze nie za ciężkiej to tylko 18650 (jeśli na opasce na głowę) - proponowałbym, coś w tym stylu https://allegro.pl/oferta/thrunite-th30 ... 3173166792 - tu film o niej https://www.youtube.com/watch?v=tO8edoJyXPg
Główne cechy - sensowna masa, niewielki wymiar, wysoki tryb ciągłego użytkowania (ok. 1100lm) dużo niższych, i ekstremalny turbo ok. 3000lm na "zerknięcie obszarowe"), ładowalna USB-C.
Cecha nadrzędna - szeroko świecąca - to nie szperacz - zasięg nadrabia surowa mocą czyli widać wszystko wszędzie naraz w sferze 120 stopni przed Tobą.
Jedyny myk to wybrać neutralną barwę a nie zimną - ale to już sam se poszukaj ;)
pacp
Posty: 14
Rejestracja: niedziela 20 cze 2010, 07:52

Re: czołówka do pracy na gospodarstwie - budżet 500-600 zł

Post autor: pacp »

No tak.. więc powiedzmy, że by było 900 lm. To w sumie dwa razy więcej niż mam obecnie. Choć nadal myślę, że denerwujące będzie to że włączam na to 1300 lm a później gaśnie mi do 900 lm.. to uczucie że coś "słabnie".

Odnośnie THRUNITE to kąt świecenia świetny jednak mamy PWM i zapis z jakiejś recenzji:

Unfortunately, the PWM on this light is so bad that it doesn’t even work with my normal scale, with is 50 microseconds (50us). 10ms. 5ms. 2ms. 1ms. 0.5ms. 0.2ms. In a display faster than 0.2ms or so, the on/off cycle is more than one screen, so it’d just (very incorrectly) look like a flat line.

Nie do końca wiem co ma gość na myśli ale pisze że wypada tak źle że wynik jest poza jego osobistą skalą więc zakładam, że mnie też nie zadowoli.

Widzę, że w tej cenie będzie cieżko.

Znalazłem jeszcze coś takiego od LEDLENSER H19R CORE (niestety 700 zł trzeba wydać):

Boost:
3500 lumenów
300 metrów zasięgu
- godzin świecenia

Mocny:
1600 lumenów
230 metrów zasięgu
4 godziny świecenia

Średni:
800 lumenów
150 metrów zasięgu
7 godzin świecenia

Słaby:
200 lumenów
80 metrów zasięgu
20 godzin świecenia


Tutaj byłoby 1600 lm ciągłej pracy przez 4h. Szeroko i wąsko. 21700. Brak PWM.
Wszystko pasuje tylko kasa nie pasuje. :)

Szukam w takim razie uzasadnienia. Ma ją ktoś? Dobrze to świeci?
Mociumpel
Posty: 2095
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Re: czołówka do pracy na gospodarstwie - budżet 500-600 zł

Post autor: Mociumpel »

Podpowiem taką skrywana przez producentów informację - większość latarek markowych ma regulację temperatury która zależy od prądu wciskanego w leda a niepisana zależność to: na każde 1000lm ciągłej pracy potrzeba ok. 100g aluminium - "ciągłej" oznacza zdolność odprowadzenia ciepłą tak aby temperatura nie osiągnęła krytycznej dla sterownika - zazwyczaj to ok 55-60 stopni i ok. naście minut dla latarki z dużą głowicą w temperaturze otoczenia ok. 15 stopni. Przykładowo zoom Jaxman o masie ok 350g przy ok. 2000lm świeci ok. 10 minut po czym ilość ciepła powoduje zbicie do ok. 1300lm jako stałej i ciągłej - a głowica przy tym już gorącawa jest i nie na głowie ;) ...
Z kurdupla wielkości czegoś co ma ok 160-80g masy własnej (bez ogniwa bo liczy się metal) nie wyciągniesz więcej jak ok. 1000lm ciągłej mocy - oczywiście im dioda sprawniejsza (jak XHP70.3 i podobne) a sterownik efektywniejszy tym ciepła mniej a światła wincyj - no ale to osobna rzecz.
Krótko - ciesz się z "hajgha" na poziomie 1000lm bo turbo to tylko na chwilę - ZAWSZE, bo to turbo ...
A PWM to osobna rzecz i trzeba się mocno w recenzje wczytać ale fakt może irytować - niestety nie sadzę aby ktokolwiek z amatorów u nas kupował na łeb wynalazki za 500 zeta ;) z 3 tysiami lumenów - jeśli już to z osobnym pojemnikiem na pasku i refem na łbie - chyba że prepersy czy włażący w pustostany ...
pacp
Posty: 14
Rejestracja: niedziela 20 cze 2010, 07:52

Re: czołówka do pracy na gospodarstwie - budżet 500-600 zł

Post autor: pacp »

Analizując tego ledlensera to 3500 lm w nim traktowałbym jako dodatek. Celowałbym w 1600 lm i oby działało na tym ciągle to byłoby akceptowalne.

Przemyśle jeszcze temat czy te 1500 lm nie jest zbyt dużym celem ale teraz mam w turbo 630 lm (włączając dla porównania) i jest tam niestety niedosyt jak się wejdzie np. w ciemną trawę i pracuje z ciemnym drewnem. Inaczej sprawa ma się pewnie na urbexach albo w jaskiniach bo nie dość że ściany nie są zazwyczaj idealnie czarne to i odbijają nieco trochę światła więc odczuwalnie w pomieszczeniach (nawet ciemnych) jest przyjemnie nawet przy 400 lx. Na otwartym terenie przy szerokim świetle gubi się ono.

Odprowadzenie ciepła zależy nie od masy a od powierzchni (a ta się może zależnie od producenta i sposoby montażu znacząco różnić pomiędzy poszczególnymi modelami), ale rozumiem, że masz na myśli przyjęte doświadczeniem wartości uśrednione bo w tym siedzicie tutaj długo.

Niemniej jednak przyjmując skuteczność leda na poziomie 150 lm/W to przy tej latarce mamy 10 W dla uproszczenia obliczeń. Odpada ciepło generowane przez ogniwo bo mamy je za głową. Myślę, że 10W na taką aluminiową obudowę jest do zrobienia ale dobrze jakby ktoś kto ma ten model mi potwierdził czy w skrajnym przypadku ciepłej nocy 20 stopni można z tym urządzeniem na głowie pracować te kilka godzin?
Awatar użytkownika
Dziubek
Posty: 1734
Rejestracja: czwartek 07 sie 2014, 21:53
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: czołówka do pracy na gospodarstwie - budżet 500-600 zł

Post autor: Dziubek »

pacp pisze: poniedziałek 13 mar 2023, 08:16 kto ma ten model mi potwierdził czy w skrajnym przypadku ciepłej nocy 20 stopni można z tym urządzeniem na głowie pracować te kilka godzin?
Nie kojarzę aby ktoś się chwalił tutaj tym sprzętem, ale na Twoim miejscu poszukałbym jakiś sensownych recenzji z wykresem spadku jasności w czasie bądź jakimś tabelami z podanym czasem na poszczególnych trybach. Na papierze wszystko ładnie wygląda, realia pokazują już inną rzeczywistość. Choćby tryb BOOST (aka TURBO) który nie ma opcji aby się utrzymał przez godzinę z deklarowaną jasnością. Na szybko znalazłem to
According to LED Lenser the battery pack will fuel the H19R for 4 hours on high. If you set the light to low power it will stay on for 4 hours. If you use the lowest power settings then you can extend the run time to 20 hours. However instead of 3500 lumens you will only get 200 lumens of white light.
https://www.alloutdoor.com/2021/08/12/l ... -headlamp/

Oceń sam czy ta lampka jest warta tych pieniędzy (dla Ciebie).
pacp
Posty: 14
Rejestracja: niedziela 20 cze 2010, 07:52

Re: czołówka do pracy na gospodarstwie - budżet 500-600 zł

Post autor: pacp »

Dzięki bardzo za tę recenzję. Nieco rozjaśniła. Duża jest trochę - nie jest to niby nic co by mnie ostraszyło ale mimo wszystko nie miałem takiego olbrzyma nigdy na głowie.

A jeszcze czasem nie jest tak, że ten ledlenser ma te 1600 lm ale podzielone na dwa źródła? Czyli szeroki świeci na 800 lm i wąski na 800 lm co razem daje 1600? Jak tak to trochę bez sensu bo ja szperacza nie potrzebuję na czole więc zapłacę za coś czego nie potrzebuję a zatrzymam się dalej na tych 800 lm.

Ciężkie wybory.
Mociumpel
Posty: 2095
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Re: czołówka do pracy na gospodarstwie - budżet 500-600 zł

Post autor: Mociumpel »

Poczytaj recenzje ogólne - może nie znasz tej strony:
https://1lumen.com/tag/headlamps/ - ogólnie lampki na łeb z mocą powyżej 1000 lm ciągłej są rzadkością - w niewielkiej latarce na głowie nie liczy się powierzchnia oddawania ciepła tylko masa która jest w stanie wchłonąć ciepło z diody i sterownika - w ręcznych dużej mocy dochodzi pióropusz żeber wkoło głowicy (jeśli to szperacz - bo takie zazwyczaj maja szerokie i głębokie refy zwierciadlane a więc i możliwość "otulenia" użebrowaniem zwierciadła z ledem) która to dodatkowo nie jest "chwytana" a więc i powietrze "omywa" co ciepłe i chłodzi.
Jeśli szukasz małej latarki o giga mocy i floodera (szeroko świecącego) to idealna jest właśnie latara która łączy cechy:
- 18650 - ogniwo o niewielkiej masie i optymalnej gęstości energii (12-14Wh) przy czym 21700 na łepetynie do XHP70 z mocnym karkiem jest lepsza ;)
- sterownik boost z regulacją temperatury - dający wycyckać do końca energię ogniwa
- duża dioda XHP70.2/3 bo najsprawniejsza a więc optimum wydajności do pobieranej energii
- wskazane byłoby CRI minimum 80+ barwa 4000 lub 5000K
...
niestety dla mnie najlepsze wynalazki są z a drogie - ale król wygląda tak - https://www.youtube.com/watch?v=Jinisc1RZGg
Dobrnij do wykresów - sam zobaczysz ile z przechwałek dowolnego producenta - moc ciągła przy temperaturze na głowicy 55C to 1100 lm ...
I recenzja z omówieniem https://budgetlightforum.com/t/review-acebeam-h30/53693
Niestety za 600 zeta to wolę Convoya S2 18350 se na głowie podczepić i udawać że to latarka na głowę ;)
Ale dla wymagających z budżetem ponad miarę ...
Awatar użytkownika
Browar
Posty: 651
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 18:33
Lokalizacja: Kraków

Re: czołówka do pracy na gospodarstwie - budżet 500-600 zł

Post autor: Browar »

Można łazić z 1000 lm na głowie, ale pod warunkiem że lampa przyczepiona jest do kasku, inaczej mózg ugotujesz. Niestety prawa fizyki są nie do przeskoczenia. Pod ziemią 1000 lm jest bezużyteczne bo olśniewa światło odbite, no chyba że do robienia zdjęć w jakiejś komorze. W polu faktycznie to może być mało no ale... prawa fizyki. Z moich doświadczeń wynika że ideałem jest coś ala Skilhunt - 18650 i 600-700 lm max ciągłego światła, a i tak jest ciepło. Do takich robót zdecydowanie polecam diodę z dużym CRI >90. Ja też tak używam czołówki, mam Skilhunta H03 z diodą Nichia 519a i jest ok.
pozdrav
pacp
Posty: 14
Rejestracja: niedziela 20 cze 2010, 07:52

Re: czołówka do pracy na gospodarstwie - budżet 500-600 zł

Post autor: pacp »

Pieniądze nie są rzeczą o tyle istotną że ja nie chce kupić gadżetu tylko dodatkowe godziny przyjemnej pracy.. a to jest warte tych kilkuset złotych. :)

Mociumpel spoko strona. Nie ma tam niestety tego ledlensera ale rzeczywiście na podstawie innych latarek producenci bardzo lecą w ...piiii... z tymi lumenami i po 10 minutach spada do 400-500 lm. Test pewnie wykonywany statycznie z latarką na uchwycie a nie na głowie która się jednak poszuka co wzmaga znacząco chłodzenie ale mimo wszystko padaka. Przyznaje Wam rację, że te 1500 lm jest raczej nie do przeskoczenia w takiej zwykłej konsumenckiej czołówce.

jeśli chodzi o chłodzenie to nadal obstawiaj swoją teorię. Zobacz nawet na procesory w komputerach gdzie trzeba ponad 100 W energii cieplnej oddać w powietrze. Powierzchnia jest kluczowa a nie masa - przy zachowaniu oczywiście tego samego medium.

Browar dzięki za udział w dyskusji. Patrzyłem też na nią ale raczej ma sterowanie PWM co ją u mnie dyskwalifikuje. Zresztą nie wiem ale dziwnie mnie odrzuca od takich kątowych latarek które mają reflektor na boku. Chyba denerwowało by mnie że mam światło znad jednego oka.


Na razie zostaje dwóch zawodników:
Ledlenser H19R CORE
Nitecore HC68


Ledlenser jest większy i ogniwa ma oddzielone od reflektora wiec teoretycznie powinien lepiej sobie cieplnie radzić (ogniwo też generuje dodatkowe ciepło).

Nitecore ma już u mnie plusa bo mam EA41 i jest spoko. Jest mniejsza i lżejsza tylko na czoło co jest też zaletą. Jest też nieco tańsza.
Mociumpel
Posty: 2095
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Re: czołówka do pracy na gospodarstwie - budżet 500-600 zł

Post autor: Mociumpel »

pacp pisze: wtorek 14 mar 2023, 09:58 jeśli chodzi o chłodzenie to nadal obstawiaj swoją teorię. Zobacz nawet na procesory w komputerach gdzie trzeba ponad 100 W energii cieplnej oddać w powietrze. Powierzchnia jest kluczowa a nie masa - przy zachowaniu oczywiście tego samego medium.
skoro podpierasz się procesorami - dawno temu (a i dzisiaj czasem) wystarczały masywne i pasywne radiatory - swobodny przepływ powietrza przez żeberka alu wystarczał (alu ma bardzo sprytną własność jaką jest szybka akumulacja i szybkie pozbywanie się ciepła - o ile jest czym = powietrze lub inne), potem gdy rozrzut mocy między przeglądaniem netu a graniem wyznaczał pracę między 20-300W koniecznością stały się nowoczesne sposoby rozpraszania ciepła - ciepłowody w wieżach z wiatrakiem o średnicy 12+cm (bo zapewniały w miarę duży ale CICHY przepływ powietrza) - tak więc ciecz w ciepłowodach zapewnia superszybki transport ciepła do oddalonej od źródła ciepła i MASYWNEJ konstrukcji użebrowania ;) skąd wiatrak wysysa lub przedmuchuje "wylatając" ciepło poza obudowę czy cuś ...
Tak więc w przypadku małych latarek (powiedzmy do 10W) masa, dużych (powiedzmy do 25W) - masa i użebrowanie a bardzo dużych (30-50 i wyżej) masa, użebrowanie sprawność podzespołów i ... temperatura otoczenia - jak widzisz nie ma jak spojrzeć na wszystko wszędzie naraz czyli kompleksowo - w wycinku małolatarkowym masa ma znaczenie pierwszorzędne ;)
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: czołówka do pracy na gospodarstwie - budżet 500-600 zł

Post autor: marmez »

Co do rozprowadzania ciepła, to oddaje ciepło powierzchnia, ale żeby do tej powierzchni ciepło dostarczyć potrzebne jest przewodnictwo, które tradycyjnie lepsze zapewnia większa ilość materiału, czyli masa.

W praktycznych realizacjach czym więcej trzeba oddać tym większy i cięższy radiator się stosuje, stąd ten skrót myślowy, że potrzeba tyle a tyle aluminium do takiej a takiej mocy. Wiadomo też, że 1mkw folii aluminiowej nic nie pomoże, bo mimo dużej powierzchni, nie mamy wystarczającego rozprowadzenia ciepła.

Ciepłowody rujnują te zasadę i trochę się dziwię, że jeszcze nie są stosowane w latarkach. Ja mam w plane wykorzystanie cieplowodow w 50W modzie Maglite'a, ale wszystkie elementy leżą i czekają na lepsze czasy.

Można też chłodzić cieczą, ale koniec końców jest potrzebna chłodnica o dużej powierzchni. Swoją drogą widziałem taki projekt, że ktoś 100W Leda na czole chodził cieczą, ale zabrakło mu chłodnicy wystarczającej, bo cały plan w zbiorniku robił się z czasem zbyt ciepły. :⁠-⁠D

Pozdrawiam!
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
ODPOWIEDZ