Jakie ogniwa 18650 do Sofirn SP36 BLF Anduril i nie tylko

gdzie i jak kupować oraz nasze o tym opinie
SiD
Posty: 7
Rejestracja: wtorek 16 lut 2010, 18:38
Lokalizacja: Warszawa

Jakie ogniwa 18650 do Sofirn SP36 BLF Anduril i nie tylko

Post autor: SiD »

Cześć,
potrzebuję zarówno konkretny model ogniw, jak i miejsce ich zakupu aby nie nadziać się na jakieś podróbki.
Pod choinkę dostałem Sofirn SP36 BLF Anduril i potrzebuje 3 ogniw 18650 z wystającym plusem (button/top).
Zależy mi na jakości tych ogniw - nie na najniższej cenie. Co i gdzie zamówić? Na Allegro jest pełno ofert, ale trudno powiedzieć którym ufać, bo pod wieloma pozytywnymi komentarzami często pojawia się jakiś o tym, że to nie są oryginalne ogniwa LG/Sony/Sanyo/Panasonic itp.

W pierwszej kolejności będę kupował, jak w temacie, ogniwa do Sofirn SP36 BLF Anduril, ale pytanie jest szersze bo zapewne za jakiś czas pozostałe latarki Armytek, Olight, Nitecore też będą potrzebowały wymiany ogniwa i wówczas pytanie o producenta/model i konkretny sklep będzie dla mnie równie aktualne.

Pytanie pomocnicze - czy kupujecie ogniwa producentów latarek czyli np. Olight, Armytek, czy to nie ma żadnego sensu?
Dzięki i pozdrawiam
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
Awatar użytkownika
Kazik
Posty: 663
Rejestracja: czwartek 07 sie 2008, 19:02
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jakie ogniwa 18650 do Sofirn SP36 BLF Anduril i nie tylko

Post autor: Kazik »

Jeśli chodzi o 18650 do SP36 - wystarczą takie do 10A, jeszcze do niedawna najlepsze były NCR18650GA - to ogniwa Sanyo, dobrej jakości i pojemności. Można ew. rozważyć coś mogącego oddać większy prąd - w trybie turbo lampka zaświeci nieco mocniej, ale dla oka pewnie nie będzie to zauważalne + trwa sekundy, natomiast takie ogniwa będą miały niższa pojemność - co odbije się na czasie pracy. Od niedawna są dostępne pojemniejsze akusy - Vapcell N40. I one mają zarówno na naklejce, jak i faktycznie 4000mAh (ww. Sanyo 3300mAh). Nie widziałem ich w kraju, swoje brałem z Aliexpress. Są drogie, czy warto dopłacić dla dodatkowych 20% pojemności to już zostawiam Tobie do rozkminy ;)

Nie kupuję akusów od producentów latarek - oni sami ich nie produkują, tylko kupują np. NCR18650GA i na to nakładają swoją folijkę. Wolę brać od razu od danego producenta ogniw, szczególnie że wtedy wiem dokładnie co mam - a przy tych od producentów latarek to trzeba się domyśłać co to faktycznie za ogniwo. Z Olightem jest inaczej, bo oni mają te swoje śmieszne ogniwa z + i - po jednej stronie - też samego ogniwa nie klepią sami, tylko przerabiają zwykłe ogniwa. Ale tego typu kupisz tylko od nich ( m.in. dlatego nie mam Olightów 😁 Tzn coś tam mam, ale stare, na normalne ogniwa).
Mociumpel
Posty: 2095
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Re: Jakie ogniwa 18650 do Sofirn SP36 BLF Anduril i nie tylko

Post autor: Mociumpel »

Przykładowy polski dystrybutor oryginalnych ogniw różnych typów i różnych producentów np. zabezpieczony 18650 - https://www.bto.pl/produkt/76914/kp-icr ... ion-p1834c
Poszukaj co Ci pasuje i "sekup"
Jeśli zaś chcesz jak w zasadzie większość z nas w PRC na aliexpresie to zainteresuj się przykładowo najnowszym wynalazkiem w tym wymiarze:
https://pl.aliexpress.com/item/1005005698183421.html - optymalnie 2PCS - cena wychodzi dość korzystnie - choć ogólnie produkt drogi ALE najwyższa jak na razie dostępna pojemność - niestety tylko z PRC - inni producenci zaprzestali w zasadzie rozwijania wymiary 18650 ...
Czuprynski96
Posty: 84
Rejestracja: środa 29 lis 2023, 20:12

Re: Jakie ogniwa 18650 do Sofirn SP36 BLF Anduril i nie tylko

Post autor: Czuprynski96 »

Takie np. ogniwo 18650 3200 mAh "Armytek", to tak na prawdę LG MH1 w ładnej kolorowej koszulce i za kilkukrotność ceny producenta. Tak odnośnie ogniw od latarkowych producentów :D
Awatar użytkownika
Dziubek
Posty: 1733
Rejestracja: czwartek 07 sie 2014, 21:53
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Jakie ogniwa 18650 do Sofirn SP36 BLF Anduril i nie tylko

Post autor: Dziubek »

Nawiązując do "markowych" ogniw od producentów - niejednokrotnie w opisach możesz przeczytać o ich magicznych właściwościach i zabezpieczeniach. Nie sugeruj się tym do końca, te zabezpieczenia dość często wynikają z budowy samego ogniwa a nie faktu, że dla firmy X ogniwo 18650 przeszło dodatkowe modyfikacje.

Co do podróbek, nie kupuj ogniw z naklejkami. One są dość często wątpliwej jakości, niestety naklejek jest za dużo, aby jednoznacznie potwierdzić tezę które to które. Te z naklejką LiitoKala to kicha, ich unikaj. Na dużym prądzie potrafią pokazać jakimi fatalnymi ogniwami są.
Czuprynski96
Posty: 84
Rejestracja: środa 29 lis 2023, 20:12

Re: Jakie ogniwa 18650 do Sofirn SP36 BLF Anduril i nie tylko

Post autor: Czuprynski96 »

A tego wystającego plusa można dorobić kawałkiem cyny i lutownicą, jak jest taka potrzeba
Awatar użytkownika
Dziubek
Posty: 1733
Rejestracja: czwartek 07 sie 2014, 21:53
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Jakie ogniwa 18650 do Sofirn SP36 BLF Anduril i nie tylko

Post autor: Dziubek »

Na podstawie pytania kolegi, proponuję, aby nie szalał z lutownicą.
Raz - ta metoda jest bez sensu, bo płaski biegun może nie wyjść i później jest obróbka.
Dwa - nie każdy sprzęt do tego się nadaje.
Trzy - to już duża ingerencja w ogniwo która, utrudnia o ile nie wyklucza, późniejsze użytkowanie go jako ogniwo bez wystającego bieguna.
Są bezpieczniejsze i mniej inwazyjne metody do takich "zabiegów".
Czuprynski96
Posty: 84
Rejestracja: środa 29 lis 2023, 20:12

Re: Jakie ogniwa 18650 do Sofirn SP36 BLF Anduril i nie tylko

Post autor: Czuprynski96 »

ale chyba lepsze to niż np. przyczepianie magnesu, co niektórzy robią.

Takie coś mam porobione na paru ogniwach.
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Nie jest ładne, ale działa. No i trzeba umiejętnie robić. Tak tylko chciałem wspomnieć o tym, żeby wystający plus nie był kryterium wyboru, bo to trochę zawęża poszukiwania. Można byłoby to zrobić lepiej i ładniej, kupić np kawałek mosiężnego pręta i pociąć go na plasterki i taki plasterek przylutować. Czy może jest inny, lepszy sposób?

Edycja: Znalazłem na internecie jakieś blaszki stykowe, coś, co się montuje na biegun plusowy: https://allegro.pl/oferta/styk-5-17mm-d ... vgQAvD_BwE

Nie mam zielonego pojęcia jak to się zakłada, ani jak działa. :lol: Ale jak widać już jakieś rozwiązania są
Awatar użytkownika
Dziubek
Posty: 1733
Rejestracja: czwartek 07 sie 2014, 21:53
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Jakie ogniwa 18650 do Sofirn SP36 BLF Anduril i nie tylko

Post autor: Dziubek »

Takie "blaszki stykowe" stosuje się od dawna w ogniwach zabezpieczonych tzw. protected.
Parę lat wstecz stosowali je też przyjaciele zza wielkiej wody, aby budować ogniwa z wystającym plusem. Wtedy na topie były Q30 z "wystającym plusem". Teraz już od jakiegoś czasu są oferowane takie rozwiązanie na allegro pod wieloma markami.
Bez PCB nakładasz "kapturek" na ogniwo, osłona i foliujesz. Tutaj masz pogląd na sprawę jak to wyglądało https://diodek.pl/kompendium-wiedzy-o-a ... nprotected i jak zrobić sobie "wystającego plusa" https://diodek.pl/kompendium-wiedzy-o-a ... cym_plusem
Czuprynski96
Posty: 84
Rejestracja: środa 29 lis 2023, 20:12

Re: Jakie ogniwa 18650 do Sofirn SP36 BLF Anduril i nie tylko

Post autor: Czuprynski96 »

Ja osobiście bym nie zaufał blaszce, którą się po prostu kładzie. Coś pod nią podejdzie i styku nie ma, albo co gorsze zacznie się grzać. Ale to, to już jak tam sobie Marysia uważa. :D Więc jak widać- opcji jest dużo. Można kupić "normalne" ogniwa i niekoniecznie patrzeć czy fabrycznie ma cyca na plusie.
Awatar użytkownika
Dziubek
Posty: 1733
Rejestracja: czwartek 07 sie 2014, 21:53
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Jakie ogniwa 18650 do Sofirn SP36 BLF Anduril i nie tylko

Post autor: Dziubek »

Ten sposób z blaszkami istnieje od lat i ma się bardzo dobrze. Z przegrzaniem się to bym tak się nie martwił, wystające bieguny, a w zasadzie ogniwa z takimi biegunami, nie mają z reguły dużej wydajności.
ODPOWIEDZ