Znowu ZOOM, Ledlensery szukają przyjaciół

gdzie i jak kupować oraz nasze o tym opinie
PieCyk
Posty: 68
Rejestracja: sobota 22 lut 2014, 22:10
Lokalizacja: Przemków

Znowu ZOOM, Ledlensery szukają przyjaciół

Post autor: PieCyk »

Cześć forumowi koledzy :)

Nie było mnie tu trochę, a więc wpadłem… poszukać nowych wrażeń co by zaspokoiły mój światełkowy głód. Przy okazji przeleciałem kilka tematów dla odświeżenia. Dużo się działo, włącznie ze zmianą właściciela :o

Przeleciałem też historie wiadomości… pozdrowienia dla Mociumpel i chyba już nieaktywnego Zbychur - latarki od Was/modzone przez Was dalej sprawnie rozładowują 18650 z odzysku :)

Pozdrawiam również maciex93, zoom kupiony w 14 roku z viewtopic.php?t=12978 dalej śmiga, z tym że już na Stage2 Mociumpela :)

Jako, że jestem z tych co raczej tylko czytają tematy, a nie dzielą się wiedzą (zielono) i aktywnie uczestniczą w wątkach - stąd te pozdrowienia i sentymenty na wstępie :)

A więc, szukam nowego zooma do swojej kolekcji.
Aktualnie posiadam już leciwego UF T20, który z racji wieku dostał trochę luzów (dosłownie i w przenośni). Do tego jakieś nonamowe zoomy, w tym jeden lepsiejszy od Zbychura.

Oraz dwa Ledlensery. P7R Signature i MT14 z których jestem mega zadowolony. Głównie wysoka ocena za jakość wykonania oraz optykę, mocą raczej nie grzeszą, za to czas działania jest „fajny”. Wysoka jest też ich cena, a nie tylko ocena. Dlatego szukam dla nich tańszych przyjaciół/ale równie górnopółkowych jeżeli chodzi o wykonanie.

Jakiś czas temu, jeszcze przed zakupem LL, na oku miałem:
Jaxman Z1, Convoy Z1, Haikelite HT35, Lumintop Zoom1.

Czy te latarki można gdzieś jeszcze dostać w dobrej cenie? Nie wszystkie w ogóle mogłem znaleźć jako dostępne.
Czy ktoś ma te modele i mógłby coś o nich napisać? Tzn. Jak z ich jakością wykonania, mechanizmem zoomowania (czy ma luzy seryjnie), zdolnością odprowadzania ciepła, podatnością na mody (tutaj musiałbym się uśmiechnąć do kolegi Mociumpel).

Czy ostatnio wyłoniły się jakieś nowe fajne pozycje z zoomem? Chętnie zakupie z 2, 3 sztuki.

Dzięki za pomoc- mam nadzieje, że ktoś sie odezwie :)
Mociumpel
Posty: 2095
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Re: Znowu ZOOM, Ledlensery szukają przyjaciół

Post autor: Mociumpel »

Rozwiązania są dwa i pół - czyli dobry gotowiec ze stabilną głowicą:
1. jeśli dalej jesteś "leworęczny" w lutowaniu i składaniu latarek = nie masz ochoty grzebać a TYLKO używać to masz dwa wyjścia:
- jeśli głównym aspektem są osiągi i "jakaś biała" barwa światłą to:
https://pl.aliexpress.com/item/1005004492147725.html - Convoy Z1 z SST70 6500K - ponad 2,5 klumena na wyjściu w zalewie
https://pl.aliexpress.com/item/1005006237612005.html - Convoy Z1 z XHP50.3 HI barwa 3/4/5/6,5K (zalecam 5K) CRI70 - ponad 2,2 klumeny/zalew.
Powyższe kombinacje dadzą Ci najwięcej światła (szczególnie SST70) w zalewie i ostry mocny punkt w skupieniu (niestety SST i XHP widoczny krzyżyk). Dodatkowo estetyczność XHP50 HI dająca mniej widoczny krzyżyk plus możliwość wyboru barwy delikatnie przeważa (55/45%) nad jej wyborem - ale to tylko kwestia kaprysu.
1.5 - jeśli jak wyżej ale godzisz się na niższe ok. 25% osiągi wykorzystać istotną cechę zooma czyli idealnie równomierny rozkład światła w zalewie to:
https://pl.aliexpress.com/item/1005006237612005.html - Convoy Z1 z XHP50.3 HI CRI90+ i barwa 4/5K (zalecam 5K) - ok, 1800lm w zalewie - wysoki współczynnik oddawania barw bardzo ładnie w zalewie wysyca kolory czyniąc z zooma bardzo przyjemne do bliskiego oświetlania narzędzie.
2. Jeśli umiesz lutować i godzisz się na ryzyko i wybrałeś któryś z powyższych modeli to albo:
- przy zamówieniu piszesz do Simona Mao (właściciela sklepu) o złożenie każdej z latarek na driverze
https://pl.aliexpress.com/item/4001050636235.html - ma on na wyjściu 5A zamiast 3A w standardzie
Da ci to dodatkowy power +30% ale kosztem znacznie mocniejszego grzania - wprawdzie sterowniki Convojowe mają kontrolę mocy czujnikiem temperatury ale uświadamiam jak jest w realu.
- albo kupujesz powyższy driver i samemu "podmieniasz" ciesząc się znacznym przyrostem mocy kosztem krótszego używania turbo i czasu pracy na ogniwie

Uwaga na koniec - KAŻDĄ latarę typu zoom należy rozebrać i "namydlić" tj. nasmarować (głównie gwinty głowicy wraz z uszczelkami) - niestety minimalna ilość smarów jaka daje z oszczędności Convoy powoduje niemiłosierne zgrzyty podczas obracania co irytuje...

PS - abyś był świadomy - jest jeszcze Olimp którego bym w Z1 raczej nie dotykał - https://pl.aliexpress.com/item/1005005962883188.html - sterownik przeznaczony WYBITNIE do najmocniejszej (i większej diody) diody XHP70.3 - dający nieco ponad 8A na diodzie - teoretycznie oznacza to 2,5x tyle co kupujesz w standardzie ale ze względu na masę Z1 projekt mocno "krótki" - moc 50W w małej latarce to kilkanaście sekund i wyłączenie ...
Uwaga - 8A na diodzie to realne 20A z ogniwa - to tyle ile biorą "dwa żelazka" ;)

Taki "projekt" pasuje idealnie do czegoś w rodzaju M26C (bo masywna, krótka - co lubię) gdzie wchodzą ogniwa 26650 które wybitnie dobrze współpracują z takimi prądami ... lub Jaxman Z1 ;) o nieco podobnej masie ale hosta nie kupisz a latarka sama w sobie jest droga...

Innych wynalazków z zoomów w zasadzie już "nie polecam" bo raz nie znam ich jakości tu i teraz (a Z1 jest "od pudełka" wysokosprawny i użyteczny, poza nasmarowaniem - zazwyczaj rozbieram "klyentowy" i w 5 minut ma mięciusio-milusio chodzącą głowicę) a jaxman Z1 jest drogi i nikt nie chce takiej ciężkiej latarki - waży prawie 2x tyle co Convoj Z1) a dodatkowa filozofia "modowania w przyszłości" wyklucza "nierozbieralność" = Convoj jaki jest (ponoć nudny ;) ) ale ma nadzwyczaj rozwiniętą akcesoryjną część DIY - stąd co dzisiaj kupione za kilka lat łatwo unowocześnić - ta stabilność jest cenna.
PieCyk
Posty: 68
Rejestracja: sobota 22 lut 2014, 22:10
Lokalizacja: Przemków

Re: Znowu ZOOM, Ledlensery szukają przyjaciół

Post autor: PieCyk »

Dzięki Mociumpel za ponowne nakreślenie plusów i minusów :)

Tak sobie myśle… a może by tak zrobić takie rakiety na 8A 😄

Zakupiłbym Convoya i Jaxmana Z jedynki.

Generalnie interesuje mnie ładny szeroki zalew aniżeli miecz świetlny. Na pewno przyda się też wysokie CRI, barwa światła 5k nie więcej, bez niebieskich kolorów.
Zasilanko 26650 wysokoprądowe i będzie dobrze.

Jeżeli chodzi o koszty to raczej nie mają tutaj większego znaczenia, na pewno nie takie jak w 2014r :)
Wiadomo, z umiarem, to tylko latarki.

Tylko teraz czy znajdzie się chętny to poskładać w całość?
U mnie brak wiedzy merytorycznej co jak z czym. Polutować dałbym radę ale po co jak ktoś może mieć radochę z tworzenia czegoś/testowania/porównywania, a ja ze świecenia :)
Mociumpel
Posty: 2095
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Re: Znowu ZOOM, Ledlensery szukają przyjaciół

Post autor: Mociumpel »

Z Jaxmanem trudno bo próbowałem 2x aby sprzedali mi hosta kolejny raz - niestety odmawiali (niechętnie z tego co wiem sprzedają hosta jako osobny gadżet) - ale przed końcem roku spytałem kolejny raz ;) może tym razem się uda.
Co do rakiety 8A w hoście wielkości Convoya Z1 - kalkulując na zimno to doornowaty pomysł - masa za mała a 18-20A z ogniwa wymaga dobrego "dziobania" z drutami a wręcz lutowania sterownika do latarki aby zminimalizować opory wszelkie i naprawdę wydajnej baterii. Dodatkowo nie wiem czy się zmieści tak duża dioda jak XHP70 bez nawiercania otworu "czarnego refa" - z kolei XHP50 pędzony powyżej 5-6A więcej daje ciepła niż mocniej świeci - wydajność spada poniżej 100lm (https://pballandmore.com/images/2017/XH ... mplete.jpg - tutaj ładnie widać jak przyrost z 5A (sugerowany sterownik) na 8A (najmocniejszy sterownik) daje raptem ok 1000lm przyrostu ZNACZĄCO przy tym podnosząc temperaturę i skracając dramatycznie czas na turbo 8A).
Podsumowując - najbardziej rozsądny wybór na wydajność zasięgową to (z tych obecnie dostępnych wydajnych) dioda XHP50.3 Hi dla CRI70 w binie K4/K2 barwa 5000/6500K (bo zazwyczaj najwyższe biny są pod te temperatury) lub dla wydajności zalewowej z wysokim CRI90 dowolny bin dowolnej barwy ale XHP50HD czyli z kopułką. No i kasa też odpowiednia.
Krotko - Convoy Z1 jako podstawa do modyfikacji z 8A sterownikiem - dla funu tak ale...

Jaxman waży 2x więcej (z czego samego metalu to 1,5x reszta to soczewka) i on miałby sens ale jak się go ma w ręku to szkoda w nim cokolwiek robić z grzebaniem mechanicznym bo to kawał chińskiego rzemiosła z mocnej średniej/wyższej półki - no i cud zdobycia tez nobilitowałby ;)
PieCyk
Posty: 68
Rejestracja: sobota 22 lut 2014, 22:10
Lokalizacja: Przemków

Re: Znowu ZOOM, Ledlensery szukają przyjaciół

Post autor: PieCyk »

Czy jeżeli łyknąłbym Convoya to czy da się zrobić duże moce w trybie turbo na te kilkanaście sekund, a przy tym mieć tryb Max np 2500 lumenów, lub bezpieczne/stałe więcej?
Chodzi o stałą max bezpieczną wartość plus turbo jak najwiecej się da.

Co do Jaxmana, to za ile aktualnie można kupić seryjną fajną, pasującą do moich upodobań wersje? Na jakiejś bezpiecznej stronie?
Z tego co kojarzę to w jaxmanie były do wyboru soczewki? Zwykła i jakaś taka zielonkawa? Czy coś źle zapamiętałem?
Mociumpel
Posty: 2095
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Re: Znowu ZOOM, Ledlensery szukają przyjaciół

Post autor: Mociumpel »

Niestety trzeba wejść mocno w szczegóły które będą niewygodne (dla Ciebie)
Po pierwsze Zoom jest latarką mocno stratną - w Convoju na dzień dobry w zalewowym trybie "marnuje się ok 25% (10% w soczewce i ok. 15% "w głowicy" - moje spostrzeżenia/obliczenia) co oznacza spadek ZNACZNY
Convoy Z1 (zakładam XHP50.3 HD) - to MAŁA LATARKA jest co oznacza że przy:
1. sterowniku 8A/6V posiadającym tryby 100%, 35%, 10%, 1%:
- na 100%/8A mamy ok. 4700lm na diodzie i 25% mniej za soczewka czyli to co widzimy - ok. 3500lm / kilkanaście sekund - przypominam ze to ok. 18A na świeżym ogniwie.
Tryb 100% = 15 sekund działania - moim zdaniem bzdet.
- na 35% (2,8A) mamy 2500 na diodzie i 25% mniej za soczewką = 1800lm
Na tym poprzestańmy - jest to wartość która generuje ok. 18W czyli z moich obserwacji na Convoju Z1 i tak za dużo aby STALE utrzymać - kontrola temperatury zbije do ok. 1200-1300 i tak będzie trzymać (ok. 7-10W stałej mocy świecenia)
Tryb 35% = tryb poddawany kontroli temperatury - zapewne w 2-3 minut zjedzie do 1300lm i raczej nie podniesie do tych 2500lm

2. sterownik 5A/6V tryby jw.:
- na 100% = 3700lm - 25% = 2700lm - co odpowiada realnemu bo tak mi wychodziło z pomiarów
Tryb 100% = można włączyć i zapomnieć - latarka sama sobie będzie regulowała jasność - docelowo i tak zbije do tych 1000-1300lm ALE po 3-4 minutach ;)
- na 35% = 1800lm - 25% = 1300lm - w tym trybie latarka świeci stale do odcięcia - niewielkie falowanie plus/minus jest niewidoczne dla oka.
Tryb idealny do świecenia stale bo idealnie dobrana moc do masy latarki i "odparowywania ciepła"

Porównując obydwa sterowniki - 8A i 5A - widać że ten najmocniejszy jest kompletnie bezużyteczny na 2 trybach - 100% i 35% - następuje ZBICIE jasności w bardzo krótkim lub krótkim czasie.
Wniosek - ŻADEN ze sterowników NIE DA Ci wymaganych 2000lm stale - użyteczność sterownika 5A na 100% trwa 1-3 minuty zanim zacznie ściemniać a 35% to idealny tryb maksymalny stale świecący.
Koniec wywodu - Convoy Z1 nie nadaje się do praktycznego zastosowania sterownika 8A - CBDU ;)

Jaxman chwilowo ma zamknięty sklep.

Podsumowując aby mieć pożytek ze sterownika 8A zalecałbym zwykłego Convoja M26C - 6 tysi lm na wyjściu przez kilka minut i zasięg minimum 600m+ to idealne uzupełnienie dla małego S2+ ...
Z moich doświadczeń wynika wprost - typowe/klasyczne zoomy przy szerokości soczewki 5-6cm kończą się na matrycy 5050 i tylko od potrzeb stosowane są wypukłe lub płaskie ledy a wyjściowe 2500lm stale wymaga naprawdę ciężkiego kloca o wadze 300g co najmniej plus bardzo dobrego odprowadzania ciepła co jest możliwie TYLKO przy doskonale obrobionej głowicy i przylegania zwojów głowicy i korpusu (transfer ciepła i smar termoprzewodzący (np. https://e-kleje.pl/smar-silikonowy-stal ... p-224.html)

Nie podejmę się zabawy dla kogoś bo wiem jak to wygląda w realu - każde "nieświecenie" to zgłaszany problem co przy tak wyśrubowanych parametrach wymaga mocno zaawansowanej pracy przy dopasowywaniu elementów itd. - dla siebie zrobiłbym, dla kogoś niekoniecznie - chyba że bez prawa do zwrotów i zerowej gwarancji ;)
PieCyk
Posty: 68
Rejestracja: sobota 22 lut 2014, 22:10
Lokalizacja: Przemków

Re: Znowu ZOOM, Ledlensery szukają przyjaciół

Post autor: PieCyk »

A może jednak przekonam się do nie zoomowej latarki…

Ten M26C wygląda konkretnie, już na wejściu posiada sporą moc, a co jakby go jeszcze odpowiednio przerobić.
Co do szerokości światła. Da się zamontować do niego diodę, która da większy zalew? Nie zależy mi aż tak na 600m zasięgu, lepiej jakby więcej światła szło na boki, niż środkowy punkt.

Co do Jaxmana, on też ma straty na poziomie 25%?
Da się go gdzieś jeszcze dorwać?
Mociumpel
Posty: 2095
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Re: Znowu ZOOM, Ledlensery szukają przyjaciół

Post autor: Mociumpel »

Zoom na poziomie 2000lm jest naprawdę mocny - nie chce mi się wywodów liczbowych robić jak poprzednio ale przy zalecie jaką jest zmiennoogniskowość można regulować nie ilość światła (która jest istotna realnie w bliskim dystansie) ale intensywność (co jest BARDZO istotne na daleki dystans).
Naukowo się wspierając - nie widzisz lumenów z latarki (chyba że się gapisz wprost na leda) a ilość światła odbitego czyli natężenie światła na powierzchni oddalonej od Ciebie mierzoną w LUXACH. Przy zalewowym trybie masz duży obszar (powiedzmy do 10-15m od siebie) gdzie te 2000lm zapewnia natężenie na poziomie pozwalającym oku rozróżniać bardzo drobne szczegóły, a im dalej świecisz tym zmniejszasz wprawdzie obszar (ogniskując soczewkę) oświetlany ale zwiększasz intensywność wiązki zachowując przy tym natężenie na poziomie jak przy tych 10m - o to tu chodzi.
Stąd - nie ważne jak daleko świecisz potrzebna Ci jest nie moc wyjściowa na poziomie 5000lm ale już 2000lm aby do kilkuset metrów zachować (kosztem zmniejszającego się obszaru oświetlenia do punktowego) ILOŚĆ LUXÓW potrzebnych do rozróżnienia szczegółów.
Sam sobie zbadaj zależność (jeśli nie masz luksomierza) - postaw sobie pod ścianą jakiś plakat czy gazetę kolorową, stań w odległości kilku metrów od ściany, zapal to co masz i oddalaj się regulując wiązkę do coraz mniejszej i mniejszej - zauważysz że mimo oddalania się i z bliska przy zalewie i z daleka jesteś w stanie kosztem mniejszej plamki zachować szczegółowość odczytu plakatu - to jest właśnie natężenie światła na plakacie. W pewnym momencie będziesz tak daleko że nie będziesz w stanie odczytać niczego poza kolorowa plamą - zazwyczaj jest to 60-100m - wtedy zapytam - po co CI dalej świecić ;)? skoro i tak bez lornetki nie dostrzeżesz tego co oglądasz?
Odpowiedź jest prosta - dla Ciebie to kaprys ;) ... chyba że ...
W przypadku pracy zawodowej nie oglądasz plakatów tylko np. kolorowe kurtki na zboczu góry w odległości 500m - wtedy dla ratownika ta "rozpoznawalność plam" ma znaczenie i sens - dla niego i dla ratowanej osoby zasięg jego sprzętu ma znaczenie - ale tutaj lepiej spisują się właśnie reflektorowe bo oprócz mocnego spota "plamki poszukiwawczej" mają dodatkowo spilla/koronę czyli obszar znacznie słabszej ale istotnej wtórnej plamy świetlnej bo jeśli cokolwiek załapie się kolorowego w ten duży słabiej oświetlony obszar przy przemiataniu latarką zbocza to oko ratownika wychwyci i skieruje tam spota - O TO TU CHODZI.

Jaxman ma większe straty bo ma dłuższą ogniskową soczewki - wprawdzie lepiej "przylega" do diody na zalewowym dając z tej samej mocy więcej lumenów ale za to lepiej skupia dając przy skupieniu mniejszą bardziej intensywną plamę (ta sama dioda ten sam sterownik ten sam prąd). Zaletą Jaxmana jest jego masa, perfekcja wykonania, jakość soczewki z powłokami AR i możliwość osadzenia na upartego mocnego sterownika itd. - ale jak wyżej nie do końca ma to sens ...
Mociumpel
Posty: 2095
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Re: Znowu ZOOM, Ledlensery szukają przyjaciół

Post autor: Mociumpel »

PS - gdzieś coś mnie dzwoniło i znalazłem https://budgetlightforum.com/t/led-test ... nts/218963 - XHP50.3 HD i HI przy prądach wysokich rzędu 8A+ "wysiadały" wskutek jakichś wad w luminoforze - krótko pędzenie 8A XHP50.3 (największy rozmiar diody to wg mnie 5050 do zooma ze szkłem do 60mm zdolny do sensownego skupiania)
Stąd przy 5A w Convoju Z1 dałoby rade zyskać ok. 3300lm na diodzie i 2400lm w zalewie po stracie i zasięg 500+ spokojnie...
I uwaga na koniec - strata 25% (szkło 8-10% plus 15% z racji prawie przylegania diody do soczewki, a więc niskie mimo tego że zoomy to stratne mocno świecidełka to realnie ok. 800lm czyli w przeliczeniu Convoy S2+ w trybie ciągłego świecenia bez przegrzewania ...
Ostatecznie po mojemu to granica wymiarowo-mocowa diody do oldskoolowych zoomów - tylko wzrost sprawności diod może to zmienić - póki co lepszej niż płaska XHP50.3 w binie K2/K4 nie znam ...
ODPOWIEDZ