Poszukiwana latarka dłuuuuuugo swiecąca.

gdzie i jak kupować oraz nasze o tym opinie
dax
Posty: 23
Rejestracja: sobota 18 sie 2018, 07:02
Lokalizacja: Stalowa Wola

Poszukiwana latarka dłuuuuuugo swiecąca.

Post autor: dax »

Witam kiedyś już kupiłem dzięki wam latarkę Convoya i mam ja nadal :ok: . Teraz potrzebuje (kolega który spędza w lasach dobrych kilka godzin) latarki spełniającej następujące wymogi:
1) musi świecić bardzo długo ( długotrwałe chodzenie po lesie) - to najważniejsze ~12 godzin
2) regulacja snopu światła od wąskiego do szerokiego
3) mile widziany wieszak / uchwyt do kamizelek
4) dobrze jak by nie ważyła tony.


Kolejna sprawa posiadam kilka latarek w większości zasilanych z ogniw 18650. I w związku z tym potrzebuje kupić kilka w tym ze dwie do Convoya długo trzymających. Polecicie jakieś z allegro lub kogoś z tutejszych sprzedających?
Aha posiadam ładowarkę Litokala Lii-S1 szukać innej czy ta obleci do lądowania ogniw. Ewentualnie coś co ładuje kilka na raz.
Convoy S2+
Dioda Cree XML2 U2 1B 940Lm
Sterownik 7135 x 6
Awatar użytkownika
Dziubek
Posty: 1733
Rejestracja: czwartek 07 sie 2014, 21:53
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Poszukiwana latarka dłuuuuuugo swiecąca.

Post autor: Dziubek »

Poczytaj o Convoy Z1, masz regulację wiązki. Czas pracy będzie dowolny i uzależniony wyłącznie ilością ogniw, które będzie miał na zapas. Nie ma cudów by z jednego ogniwa był długi czas pracy i moc, jedno w zasadzie wyklucza drugie, przy czym pytanie co dla kogo jest dużą mocą i długim czasem pracy.
Kup markowe, Sanyo, Samsung, SONY itp. Jak chcesz po kosztach, celuj w depakiety. Te ogniwa są co prawda dyskusyjne i powątpiewam w ich "nowość" ale do latarki mogą być. Sprzedającego pewnego nie ma, co jeden to jakieś kwiaty się zdarzają, zweryfikuj ostatnie opinie i sam oceń. Tylko nie patrz za ogniwami z demontażu baterii laptopów, one są do bani - szkoda pieniędzy. W razie co, masz 14 dni na zwrot jak kupisz od firmy.
Jak jesteś zadowolony, zostań przy niej. Jak chcesz szybciej i taniej ładować, możesz zerknąć na XTAR-y SC1/SC2. Modele proste do bólu i dobre w swojej cenie.
dax
Posty: 23
Rejestracja: sobota 18 sie 2018, 07:02
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Poszukiwana latarka dłuuuuuugo swiecąca.

Post autor: dax »

Dziubek pisze: sobota 02 mar 2024, 12:25 Poczytaj o Convoy Z1, masz regulacje wiązki. Czas pracy będzie dowolny i uzależniony wyłącznie ilością ogniw, które będzie miał na zapas. Nie ma cudów by z jednego ogniwa był długi czas pracy i moc, jedno w zasadzie wyklucza drugi, przy czym pytanie co dla kogo jest dużą mocą i długim
Nie musi być zasilana z ogniwa, może być ładowana ze stałym aku. Co do mocy - poszukuje osoba uczestnicząca w nocnych poszukiwaniach ludzi którzy zgubili się w lesie więc musi dawać radę w lasach.
Convoy S2+
Dioda Cree XML2 U2 1B 940Lm
Sterownik 7135 x 6
Mociumpel
Posty: 2095
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Re: Poszukiwana latarka dłuuuuuugo swiecąca.

Post autor: Mociumpel »

Jeśli rozmiar sie nie liczy to powtórzę https://pl.aliexpress.com/item/1005002299879434.html
Awatar użytkownika
Dziubek
Posty: 1733
Rejestracja: czwartek 07 sie 2014, 21:53
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Poszukiwana latarka dłuuuuuugo swiecąca.

Post autor: Dziubek »

Nie spotkałem się z zoom-em zasilanym zew. akumulatorem.
Mociumpel
Posty: 2095
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Re: Poszukiwana latarka dłuuuuuugo swiecąca.

Post autor: Mociumpel »

Po mojemu zbyt "niejasno" zostały wyartykułowane potrzeby poszukiwacza - możliwe że nie istnieje latarka o parametrach określonych na wstępie więc konieczny będzie inny sposób z korzystania z tych co istnieją i mają zbliżone parametry techniczne i funkcjonalność poza czasem działania.
Trochę na boku - wg mojego znajomego strażaka latarka zoom nie nadaje się do poszukiwań ogólnych ze względu na brak spila czyli korony wkoło jasnego punktu - spot ma za zadanie trafić w poszukiwany punkt a spill pomagać przy "czesaniu" terenu - oko ludzkie widzeniem bocznym (w sensie nie patrząc bezpośredni a kątem oka "przy okazji") jest w stanie wyłapać ruch lub plamy kolorowe szczególnie gdy jest wyuczone bądź nastawione na coś czego szukamy np. czerwonej kurtki - temu właśnie jest przydatne postrzeganie w spilu - niby światła mało ale szeroko i nie nachalnie "wspomagające" daje szerszą perspektywę niż jasny punkt spota.
Powyższe dotyczy głównie poszukiwań przestrzennych bo już we wnętrzach zoom lub latarka szerokoświecąca jest zdecydowanie lepsza.
Opinia taka wyklarowała mi się po rozmowie gdzieś przy ... :evil: ... i częściowo zapewne dotyczy strażaka (bo rzadziej operuje w terenie otwartym a bardziej zamkniętym) i częściowo ratowników (bo częściej otwarte czesają).
Niemniej zooma bym nie szukał - przynajmniej w kategorii "tanio" - zoomy są mocno stratne świetlnie i zazwyczaj w wersji ECONO mają szklane soczewki (a szczególnie te mocniejsze mają naprawdę duże=ciężkie soczewki) które "upadnięte" tracą właściwości zoomowania czyli stają się bezużyteczne.
Wg kryteriów jak wyżej sądzę, że należałoby określić kilka dodatkowych parametrów np. co ma teraz ów ratownik, jak często używa jakich trybów aby określić graniczne maksymalną moc światła którą te 12h należałoby utrzymać - tutaj albo wieloogniwowa albo jednoogniwowa (w tym zoom) ale z zapasem ogniw w torbie.
Gdybym miał zacząć od czapy to np. (założenia mogą być obarczone błędem ;) )
- zakładam 1000lm jako przyzwoite nie grzejące latarki światło przy masie ok. 150-200g:
- 1000lm to przeciętnie ok. 7W
- 12h = 7Wx12h = 84Wh - tyle musiałoby mieć pojemność ogniwo
- przeciętne dobre ogniwo 18650 ma 3,4Ah przy nominalnym napięciu 3,7V co daje 12,60Wh pojemności energetycznej
- przeciętne dobre ogniwo 21700 ma 5,0Ah przy nominalnym napięciu 3,7 co daje 18,5Wh pojemności energetycznej
- stąd dla latarki na ogniwa 18650 potrzebnych jest 84/12,60 = 6 ogniw
- a dla latarki na 21700 potrzebnych jest 5 ogniw
Znając powyższe parametry należałoby dołożyć kilka dodatkowych np. możliwość łatwej zmiany trybów (tutaj przycisk na korpusie jest lepszy niż na dupce) czy chwilowa 2-3x wyższa niż przeciętna moc do "czesania terenu" - stąd wynika konieczność zastosowania diody XHP50.3 lub nawet XHP70.3.
Przy tych założeniach moc przeciętna wzrasta bo czasem te 2000-5000 lumenów trzeba odpalić na kilkanaście sekund co znacząco podwyższa moc średnią pożeraną przez latarkę w tych 12 godzinach założonego działania.
Szukając rozwiązania docelowego założyłbym dodatkowo latarkę JEDNODIODOWĄ - z doświadczenia wiem, że samodzielna wymiana JEDNEJ diody jest bardzo prosta i możliwa przez mało doświadczonego użytkownika latarek w ogóle - byle umiał lutować ;)

Sorry za powyższy wywód ale tyle musiałem napisać aby przedstawić mój tok myślenia (kilkunastusekundowy ;) ) aby wskazać rozwiązanie moim zdaniem optymalne (z rodziny Convojów bo mocno krótko - są serwisowalne w przyszłości bo sklep zapewnia części zamienne) tj. https://pl.aliexpress.com/item/4000415961337.html - odrzuciłem 21700 bo jest wielodiodowa a dobre ogniwa 18650 łatwiej zdobyć.
Tutaj "czyste światło" https://www.youtube.com/watch?v=TrwdcjaqP9I bez zbędnych słów ;)
Aby zapewnić te 12h ciągłego działania z czasowym odpalaniem na maxa (krótkie turba) konieczny byłby zestaw dodatkowych 4 ogniw - tyle w temacie dlaczego z domieszką technicznych uzasadnień ;) - przy krótszych czasach (6h z małym plusem wystarcza jeden komplet w latarce i można ładować bez wyciągania ogniw.
PS - tutaj https://www.youtube.com/watch?v=mp3l3TMSi2w ruskie bo ruskie ale dobre porównanie rożnych latarek w tym w terenie.
dax
Posty: 23
Rejestracja: sobota 18 sie 2018, 07:02
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Poszukiwana latarka dłuuuuuugo swiecąca.

Post autor: dax »

Mociumpel pisze: niedziela 03 mar 2024, 11:24

Sorry za powyższy wywód ......
WOW :o dzięki za ten wywód pooglądamy filmy zapodane przez ciebie. I będziemy szukać.
Convoy S2+
Dioda Cree XML2 U2 1B 940Lm
Sterownik 7135 x 6
dax
Posty: 23
Rejestracja: sobota 18 sie 2018, 07:02
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Poszukiwana latarka dłuuuuuugo swiecąca.

Post autor: dax »

Czy posiadana przez mnie ładowarka Litokala Lii-S1 da radę naładować te : https://allegro.pl/oferta/akumulator-li ... 5145444671

O co chodzi o braku zabezpieczenia? https://allegro.pl/oferta/akumulator-18 ... 1846702808
I obowiązkiem stosowania urządzeń z zabezpieczeniem.
Convoy S2+
Dioda Cree XML2 U2 1B 940Lm
Sterownik 7135 x 6
Awatar użytkownika
Dziubek
Posty: 1733
Rejestracja: czwartek 07 sie 2014, 21:53
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Poszukiwana latarka dłuuuuuugo swiecąca.

Post autor: Dziubek »

Naładuje.
Standardowe ogniwa nie mają zabezpieczeń przed nadmiernym rozładowaniem, nie zaleca się zejścia poniżej 2,75-2,5V, zależnie od modelu. W praktyce większość sprzętów odcina zasilanie przy 3V, jednak z uwagi na różnorodność produktów (i ich jakość), różnie tutaj bywa. Jak zejdziesz poniżej 2V i będzie ogniwo tak leżało, może dojść do nieodwracalnego utracenia części pojemności.
ODPOWIEDZ