Wymiana akumulatorków we wkrętarce.

Czyli wszystko co potrzebne prawdziwemu DIY'owi;) Porady, pytania i opisy używanego przez nas sprzętu.
franio1991
Posty: 83
Rejestracja: niedziela 07 sie 2011, 22:56
Lokalizacja: Poznań

Post autor: franio1991 »

woytazo pisze:Witam Kolegę. Kilku znajomym pomogłem w ten sposób, że w miejsce ogniw NiCd wstawiłem w szereg połączone 4 ogniwa LiIon drugiego sortu, bo nie brałem za to kasy. Wkrętarki te są używane bardzo żadko i wracają do mnie do naładowania baterii ale radość i wdzięczność spotyka mnie przy tym ogromna. Piszę to po to, by inspirować do eksperymentów nie zastanawiając się, czy potrzebne są ogniwa wysokoprądowe czy nie. Do stracenia mamy niewiele.
No to Cie posłuchałem i zrobiłem eksperyment. Bateria i tak była do wyrzucenia więc co mi szkodzi. To teraz pośmiejcie się:
Moja bateria podczas ładowania:
Obrazek
I moja bateria gotowa do działania tworząca pakiet 3S2P:
Obrazek

Zalety:
-niski koszt (stare baterie, trochę kabli i kostka),
-brak potrzeby kupna specjalnej ładowarki bo ładować można czymkolwiek do li-ion.


Wygląda jak wygląda ale działa zadziwiająco dobrze. Jeszcze będę chciał tam dołożyć jeszcze dwa ogniwa równoległe o ile się zmieszczą bo aktualnie ma napięcie 12,2V w pełni naładowana. Ja ładuje ją trzema układami TP4056.
armako
Posty: 87
Rejestracja: piątek 19 mar 2010, 19:23
Lokalizacja: Lublin

Post autor: armako »

Rozwiązanie nietypowe, ale z pomysłem, moim zdaniem. Sam zastanawiałem się jak to zrobić, aby 3 aku 18650 w szeregu włożone do zasobnika ładować osobno. Nic nie przyszło mi do głowy, więc uczepiłem je po prostu taśmą samoprzylepną na zewnątrz. A to co zaprezentowałeś rozwiązuje mój problem. :)
Awatar użytkownika
endrju1
Posty: 992
Rejestracja: niedziela 29 lis 2015, 17:49
Lokalizacja: Lubartów

Post autor: endrju1 »

Jak coś wygląda głupio ale działa, to nie jest głupie.
Awatar użytkownika
Manekinen
Posty: 2443
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 15:18
Lokalizacja: Kętrzyn
Kontakt:

Post autor: Manekinen »

To ja też się pochwalę druciarstwem. Chyba jeszcze tego nie pokazywałem. Wkrętarka, najtańsza marketówa, kupiona jako nowa za grosze, bez baterii - do eksperymentów. Na początku miała pakiet 5S2P jeśli pamięć mnie nie myli, potem dostała 6S3P - aku to odpady 1500mAh i mniej. Pudełko po margarynie świetnie mieści taki pakiet. A do tego świetnie pasuje na podstawę wkrętarki, psiknąłem szprajem i przyłapałem czterema pchełkami do profili. Już przeciorałem ją na działce, była katowana z nadzieją że się spali, no ale działa i nie chce przestać :) No i jest przewoltowana z 18V na 22V. Konektory samochodowe pasują na blaszki wewnątrz rękojeści. Złącze balansera do ładowarki modelarskiej którą ładuję pakiet. Również zachęcam do eksperymentów jeśli gdzieś zalega stara wkrętarka ze zdechłą baterią :)

Obrazek Obrazek ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Browar
Posty: 651
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 18:33
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Browar »

Eleganckie druciarstwo, przecudnej urody :smile:

Jak kto nie ma wkrętarki to proponuję rozesłać wici wśród znajomych że się przyjmie zużytą wkrętarkę, najlepiej profi. Albo zakupić na ebayu lub olx starą profi, z początku wieku, to zazwyczaj nieśmiertelne sprzęty za psi pieniądz. Aku się zmontuje, a spust odżywa po udanej iniekcji Elektrosolu ;)
pozdrav
fxxx
Posty: 1575
Rejestracja: środa 04 sie 2010, 16:34
Lokalizacja: nowy sacz

Post autor: fxxx »

Sprawdziłem wczoraj wkrętarkę hitachi na 3S LiPo (była kiedyś dodawana do szuflad blum). Pracuje idealnie :), mocy aż za dużo, nie utrzyma jej w rękach.
Awatar użytkownika
Manekinen
Posty: 2443
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 15:18
Lokalizacja: Kętrzyn
Kontakt:

Post autor: Manekinen »

Kolejna porcja druciarstwa. Do wkrętarki dodałem tani chiński miernik napięcia. Podłączony pomiędzy regulatorem napięcia a przełącznikiem obrotów. Pokazuje napięcie jakie idzie w silnik (ale najczęściej i tak się używa na pełnej mocy), niezależnie od kierunku obrotów, tzn nie wypuszcza magicznego dymu przy lewych obrotach.

Obrazek Obrazek

Po co? W sumie nie wiem, chyba nie miałem co zrobić z mierniczkiem :)
przemas22
Posty: 21
Rejestracja: sobota 15 sty 2011, 23:46
Lokalizacja: Osięciny

Post autor: przemas22 »

Musze zregenerowac akumulator od wkretarki makita 1222 2ah Ni-CD 12v. Chce to zrobic w firmie, znalazlem dwie ciekawe oferty. Co sadzicie o opcji zmiany na Litową
serwis.specnarzedzia.pl/\
http://serwis-tv.com
jaroslawiak.pl/Przerobka-na-Litowo-Jonowe-baterii-wymiana-ogniw-108-i-12V-akumulatorow-wkretarek-Ni-Cd-Ni-Mh-Mikron-Jaroslaw/ogloszenie50611
Ostatnio zmieniony niedziela 05 mar 2017, 16:22 przez przemas22, łącznie zmieniany 2 razy.
glebor
Posty: 51
Rejestracja: poniedziałek 31 paź 2016, 18:06
Lokalizacja: Łódź

Post autor: glebor »

Ja bardzo polecam regenerować oryginalne akumulatory wod wkrętarek na ogniwach sony VTC5. Jest to praktycznie idealne ogniwo. Vtc4 ma niewielką pojemność, a wkrętarka żadko, keidy łyka 30A prądu ciągłego, natomiast VTC5 ma 2600mAh ze sztuki i wydajność prądową do 30A. Pojemność 2600mAh w li-ionie naprawdę robi czarną robotę. Kupiłem ostatnio wkrętarkę w biedronce za całe 110zł li-ion; 2 biegi. Był tam samsungi INR1865015Q czyli 1500mAh, 18A. wymieniając je na 2600 30A wyeliminował sie efekt, że akumulator ma 3,9V, a po wkręcaniu napięcie skacze od razu o 0,8V w duł. Na sony VTC5 jak wkrętarka ma 3,6V podczas wkręcania cieżkich wkrętów napiecie siada max 0,3V co za tym idzie ogniwo jest w sumie 4x bardziej wydajne i nie odcina energii w połowie naładowania.
Ostatnio zmieniony wtorek 29 lis 2016, 23:00 przez glebor, łącznie zmieniany 1 raz.
Rowery elektryczne
epojazdy.blogspot.com
missieek
Posty: 139
Rejestracja: wtorek 28 lip 2009, 21:58
Lokalizacja: mazowieckie

Post autor: missieek »

Ostatnio zakupiłem Boscha PSR 12V i mam pytanie - chciałbym go podłączać pod lion-y w konfiguracji 4S. W podstawce jest tam dioda doświetlająca i druga na górze wkrętarki pokazująca kierunek wkręcania. Czy po podłączeniu akumulatora w konfiguracji 4S wszystko będzie działać normalnie?? Nie spalą się te diody?

Silnik, z tego co przeczytałem tutaj, nie odczuje zwiększenia napięcia zasilania.
Awatar użytkownika
Issac
Posty: 819
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 15:33
Lokalizacja: Jestem

Post autor: Issac »

missieek, bardziej 3S w tym zestawie, sprawdzić trzeba w specyfikacji co za silnik tam siedzi i jaki ma zakres pracy.
Do wkrętarki BOSCHA PSR 14,4V można dać 4S...
plecho1
Posty: 880
Rejestracja: środa 03 cze 2015, 12:20
Lokalizacja: Świdnik
Kontakt:

Post autor: plecho1 »

U mnie w PSR 12 siedzi ten sam silnik co w PSR 14, założyłem pakiet 4S i jak najbardziej się sprawdza ale co do diod to się nie wypowiem, bo u mnie tego nie ma.
Awatar użytkownika
Browar
Posty: 651
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 18:33
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Browar »

Issac pisze:missieek, bardziej 3S w tym zestawie, sprawdzić trzeba w specyfikacji co za silnik tam siedzi i jaki ma zakres pracy.
Do wkrętarki BOSCHA PSR 14,4V można dać 4S...
Jak najbardziej 4s jest dobre do tego Boscha, diody nie zdechną.
http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?p=184654#184654
pozdrav
konteno
Posty: 92
Rejestracja: wtorek 03 sty 2012, 23:26
Lokalizacja: Tykocin

Post autor: konteno »

Witam . Chciałbym przedstawić swoją przeróbkę wkrętarki na zasilanie li-ion . Wkrętarka to Skil 14,4V model 2007 czy jakoś tak . W baterii zostały zamocowane ogniwa 18650 o pojemności 2000mAh w konfiguracji 3s2p . Zabezpieczone są układem pcm li03s8-012 który pomimo że ma poniżej 10A dopuszczalnego prądu ciągłego rozładowania to radzi sobie elegancko i wyłącza baterię tylko przy 2 ostatnich stopniach sprzęgła. Wiem że to za słaby układ i przydałoby sie coś z 10-12A ale to miałem za cenę złomu wraz z akumulatorami li ion z jakichć drukarek fiskalnych . Gniazdo balansera to D-Sub 9pin. Ładowanie z użyciem imax b6.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Issac
Posty: 819
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 15:33
Lokalizacja: Jestem

Post autor: Issac »

konteno, Ogniwa pewnie nie są w stanie dać <3A, więc w tej konfiguracji nie dadzą więcej mocy ciągłej niż 70W... jest jeszcze zapas dla BMS'a.
ODPOWIEDZ