Wymiana akumulatorków we wkrętarce.

Czyli wszystko co potrzebne prawdziwemu DIY'owi;) Porady, pytania i opisy używanego przez nas sprzętu.
plecho1
Posty: 880
Rejestracja: środa 03 cze 2015, 12:20
Lokalizacja: Świdnik
Kontakt:

Post autor: plecho1 »

Ja do wkrętaka 2,4V wsadziłem jednego wysokoprądowego Samsunga 18650 Li-Ion i jak na razie działa bezproblemowo. Tylko dodatkowo dołożyłem zabezpieczenie czuwające nad rozładowaniem chyba na prąd 10A.
PawelPe
Posty: 67
Rejestracja: niedziela 04 lis 2012, 10:54
Lokalizacja: Poznań

Post autor: PawelPe »

Szykują mi się większe prace domowe, w związku z czym mam zamiar dokupić dodatkowy akumulator do posiadanej wkrętarki 12V (BOSCH GSR 12-2).
Wybór padł na akumulator Green Cell PT53 (12V, ponoć 3Ah).
Green Cell oferuje analogiczny akumulator na 14,4V (ponoć także 3Ah). Różnica w cenie raptem 10 zł. Chciałbym więc użyć tego właśnie.

Czy to ma prawo działać poprawnie? Czy mogę cokolwiek zyskać, zasilając silnik 12V akumulatorem 14,4V (na przykład o kilkanaście procent dłuższy czas pracy)? Czy mogę coś zepsuć (silnik, regulator obrotów)?

Okazało się, że Boschowska ładowarka obsługuje akumulatory od 7,2V do 14,4V, więc powinien pasować. Tylko, czy warto?
plecho1
Posty: 880
Rejestracja: środa 03 cze 2015, 12:20
Lokalizacja: Świdnik
Kontakt:

Post autor: plecho1 »

W troszkę innym modelu czyli PSR 12 VE-2 zamiast akumulatora 12V też zastosowałem taki 14V i działa ok. jak się okazało w takiej wkrętarce w wersji 12V i 14V siedzi ten sam silnik, może u Ciebie jest podobnie.
Roman21
Posty: 28
Rejestracja: czwartek 12 paź 2017, 20:54
Lokalizacja: okolice Gorzowa Wlkp.

Post autor: Roman21 »

Do swojej wkrętarki chcę wstawić lion 4S + balanser z Alliexpress 40A. W tym balanserze jest wejście na wyłącznik termiczny. Na Alliexpress są takie bimetaliczne wyłączniki 5A (oznaczenie KSD9700) w cenie poniżej 1,5zł/szt . Pytanie mam jaką temperaturę wybrać, są do wyboru 40, 45, 50, 55, 60, 65 stopni.
Czy stosować po wyłączniku na każde ogniwo osobno, czy wystarczy jeden?
Awatar użytkownika
Manekinen
Posty: 2443
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 15:18
Lokalizacja: Kętrzyn
Kontakt:

Post autor: Manekinen »

To chyba nie musi być żadne 5A, ten wyłącznik zdaje się steruje tranzystorem. Ja bym brał 65 lub nawet większy co by potem nie żałować że wkrętarka się odcięła wtedy jak jest najbardziej potrzebna. A stygnie to długo, plus jeszcze jakaś histereza z 5-10 stopni. To bardziej ma być takie zabezpieczenie przed nieumiejętnym korzystaniem z narzędzia. Choć pewnie prędzej silnik przegrzejesz jak te ogniwa. Jeden wyłącznik w środek pakietu wystarczy.
Roman21
Posty: 28
Rejestracja: czwartek 12 paź 2017, 20:54
Lokalizacja: okolice Gorzowa Wlkp.

Post autor: Roman21 »

Bardziej myślałem o zabezpieczeniu termicznym podczas ładowania aku z ładowarki modelarskiej. Wyłącznik termiczny na stałe w baterii, ale nie obsługiwany przez ładowarkę bo konieczne dodatkowe wyprowadzenie 3 pin-ów, ale przez umieszczony z akumulatorkami balancer. No i jest dylemat czy dać 40°C i chronić aku, ale za tym idzie możliwość braku pracy w trudnych warunkach np latem, bo trochę się nagrzało i stanęło, czy dać więcej. Jeśli więcej to ile?.
Jako gniazdo do ładowania aku to zamówiłem na alli... GX12 7pin, w specyfikacji podają zdolność prądową 5A.
konteno
Posty: 92
Rejestracja: wtorek 03 sty 2012, 23:26
Lokalizacja: Tykocin

Re: Wymiana akumulatorków we wkrętarce.

Post autor: konteno »

Witam . Mam wkrętarkę bosch gsr 12 ve-2 jak w linku (https://www.preishit-shop.com/images/pr ... G_0211.JPG) wyłącznik jak na zdjęciu . Czy nie uszkodzi się gdybym przerobił zasilanie li ion z 3S na 4S.
20210427_114427.jpg
Awatar użytkownika
maciex93
Posty: 2886
Rejestracja: sobota 14 sty 2012, 18:59
Lokalizacja: Śląsk

Re: Wymiana akumulatorków we wkrętarce.

Post autor: maciex93 »

Miałem sytuację dokładnie z takim włącznikiem w boschu że po przerobieniu NI-CD 14,4V na 4S li-ion poleciał mi tranzystor, dostał przebicia.
Nie dawał bym 4S do wersji 12V.
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
ODPOWIEDZ