Driver Flagiusza (programowalny) - nowa odsłona

co i jak zrobiłem...
Awatar użytkownika
pawelsz
Posty: 1706
Rejestracja: wtorek 13 lis 2007, 11:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: pawelsz »

miałem pare xpg, wszystkie miały mniejsze Vf niż xpe czy xre
przy tym sterowniku 1.4A moja xpg r5 miała Vf coś ok 3.2V chyba- sprawdzę wieczorem (ponotowałem toto) i może jutro sprawdzę ile idzie A w diodę przy rozładowanym akusie
edi
sprawdziłem pomiary- świecy akus, w diodę szło 1.45A i Vf wtedy było 3.1V
jak znajdę miernik to zmierzę Vf i A dla rozładowanego akusa i tej samej diody
Awatar użytkownika
pawelsz
Posty: 1706
Rejestracja: wtorek 13 lis 2007, 11:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: pawelsz »

i ju z z grubsza wiadomo- jak to zazwyczaj bywa, nieważne jest ile mamy V bez obciążenia, ale ile V jak latara działa
prosty test , akus z ozysku V na nim (bez obciążenia) 3.87 i mamy na diodzie kole 1A, wsadziłem akusa od AW ma bez obciążenia 3.85V i na diodzie mamy 1.35A (mniej niż obiecane niby ale znacznie więcej pomimo mniejszego V)
Także zasilanie czy sterownik ? pozostawiam to otwarte
Marcio
Posty: 31
Rejestracja: środa 01 kwie 2009, 09:22
Lokalizacja: Czeski Cieszyn

Post autor: Marcio »

Problem rozwiazany. Moze za to wysokie Vf diody.
Oto pomiary. Najpierw pomiar pradu do drivera (Idriver), potem zasilana dioda bez drivera (Idiody). Widac, ze regulacja dziala, jak powinna (cca 0,15V).
Uin Idriver Idiody
4,2 1,34 1,60
4,1 1,21 1,46
4,0 1,10 1,30
3,9 1,00 1,13
3,8 0,92 1,05
3,7 0,82 1,00

Szkoda.
PS: Kupie XP-G w jak najcieplejszej barwie na PCB 14-16mm z niskim Vf.
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

Im startsze ogniwo, tym większa rezystancja wewnętrzna. Zwłaszcza widać to na akumulatorach z odzysku, ze starych baterii laptopowych. Teoretycznie wyglądają dobrze, ładują się, napięcie ponad 4V, podłączasz driver i po 2 minutach jest już 3,3V i samo Vf LEDa ogranicza prąd do niskich wartości. Zetknąłem się już nie raz z tym problemem. Zatem uwaga na "doskonałe" ogniwa z odzysku.
Ostatnio zmieniony środa 10 lut 2010, 13:53 przez greg, łącznie zmieniany 1 raz.
Marcio
Posty: 31
Rejestracja: środa 01 kwie 2009, 09:22
Lokalizacja: Czeski Cieszyn

Post autor: Marcio »

W moim przypadku ogniwa sa OK - patrz na pomiary powyzej.
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

Marcio, to było ogólne stwierdzenie. Radzę posprawdzać napięcia na ogniwach pod obciążeniem, zwłaszcza tych "z odzysku".
Sterownik extended v3.5 HE <klik>
Instrukcje sterowników w PDF <klik>

kontakt: info(at)krypton(dot)pl
(podstawić @ i . w stosowne miejsca)
Marcio
Posty: 31
Rejestracja: środa 01 kwie 2009, 09:22
Lokalizacja: Czeski Cieszyn

Post autor: Marcio »

Rozumiem. Ale moje pomiary sa zrobione za pomoca zasilacza z napieciem stabilizowanym, tzn. nie z akumulatora.
Awatar użytkownika
pawelsz
Posty: 1706
Rejestracja: wtorek 13 lis 2007, 11:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: pawelsz »

Marcio, przy zasilaniu z lion wychodzi całkiem inaczej, dochodzi klasa ogniwa itd
natomiast nie jestem do końca przekonany, czy tylko Vf ma wpływ na spadanie jasności/prądu na diodzie, zreszta bardziej krytyczny jest spadek napięcia na akumulatorze pod obciążeniem, także pomiary z zasilaczem labo to taka mega fikcja
Awatar użytkownika
lennin
Posty: 2104
Rejestracja: piątek 04 sty 2008, 19:31
Lokalizacja: Łódź

Post autor: lennin »

Do tego każdy spadek napięcia na sprężynce, gwincie czy cienkim przewodziku. Z dzisiaj nowe ogniwa 18650 Trustfire DXowe. 4V w spoczynku 3.85V przy 0.5A i 3.65V przy 1A obciążenia. Resztę możecie sobie sami domówić ;)
Obrazek Obrazek
Czy to jakaś nowa niesprecyzowana choroba? .....światła, światła więcej ŚWIATŁAObrazek Obrazek
Marcio
Posty: 31
Rejestracja: środa 01 kwie 2009, 09:22
Lokalizacja: Czeski Cieszyn

Post autor: Marcio »

Wszysko jasne, panowie :)
Tylko tyle, ze jak sie do tego wszystkiego przykloci wosokie Vf diody, to nie bedzie duzo swiatla...
Awatar użytkownika
Biszkopt
Posty: 61
Rejestracja: piątek 22 lut 2008, 09:31
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Biszkopt »

Mam małą sugestię. Może warto by było zmienić sposób (poziom logiczny) blokady ustawień na przeciwny, czyli zwarcie pinów zezwala na programowanie. A po co to zamieszanie? Po zabudowaniu drivera w latarce lub czołówce, pomimo wcześniejszej decyzji o skorzystaniu z dobrodziejstwo uniknięcia niezamierzonego przekonfigurowania ustawień, po zastosowaniu małego kontaktronu będzie można dokonać ewentualnych zmian w sposobie działania, bez konieczności zazwyczaj kłopotliwego dostępu do drivera. Wystarczy magnes neodymowy przyłożony do obudowy i pełna funkcjonalność drivera będzie dostępna. Ewentualnie można jeszcze wykorzystać piny od rezystora R5, które chyba w obecnej wersji oprogramowania są wolne, do definiowania poziomu sygnału umożliwiającego dostęp do menu ustawień (jeżeli taka potrzeba okaże się pożądana).
Awatar użytkownika
pawelsz
Posty: 1706
Rejestracja: wtorek 13 lis 2007, 11:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: pawelsz »

a po co , skoro blokadę możesz ustawić też w setupie ?
Awatar użytkownika
Biszkopt
Posty: 61
Rejestracja: piątek 22 lut 2008, 09:31
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Biszkopt »

Blokada ustawień jasności tak, a moja sugestia dotyczy wejścia w tryb konfiguracji parametrów sterownika. (5 - klików).
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

Biszkopt, może i ma to jakiś sens ale zrobić 5cio klika przypadkiem łatwo nie jest ;-)
Awatar użytkownika
pawelsz
Posty: 1706
Rejestracja: wtorek 13 lis 2007, 11:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: pawelsz »

ano... i trza szybko klikać dość
ODPOWIEDZ