Strona 1 z 2

Lampa szrokokątna 12VDC 12W 900lm

: czwartek 05 sie 2010, 17:02
autor: serviceman
Co powiecie na coś takiego. Lampa szerokokątna 170° na potrójnej diodzie XP-G.
Barwa biała neutralna (4750K mogła by być nieco niższa) zasilana z 10-14V z wbudowanym źródłem prądowym. Przeznaczona do oświetlenia domków letniskowych zasilanych z paneli fotowoltaicznych do tego kontroler ładowania, akumulator no i oczywiście lampy. Średnica zewnętrzna 78mm, długość 68mm (solidny kawałek aluminium). Przy 1A rozpędza się do 60°C. Mocowana na sprężynki identycznie jak oprawy halogenowe. No i rozjaśnia otoczenie do ponad 900lm! Gdy jest zimna daje 20% więcej światła. Dopiero po nagrzaniu się elektronika stabilizuje prąd na poziomie 1A.
Diody kupione od EdiM, szybki od optyka, resztę zrobił tokarz a ja złożyłem to wszystko do kupy i zmontowałem elektronikę. Ciekawe czy zgadniecie gdzie ona jest? :)

: czwartek 05 sie 2010, 17:13
autor: Pyra
Witam
Jak Ci się udało osiągnąć kąt 170° z diod o kącie 125°, bo MCPCB nie przypomina stożka....

Moim skromnym zdaniem, korzystniej by było przykręcić MCPCB do obudowy przez środkowy otwór, a kabelki puścić osobnym otworkiem.

Czy przy 10V zasilania masz nadal nominalny prąd w diodę?

Ogólnie to niezłe świecidełka Ci wyszły....

Pozdrawiam
PS: Ostatnie żebro jest według mnie odkręcane lub zdejmowane i wewnątrz mieści się driverek.

: czwartek 05 sie 2010, 17:25
autor: serviceman
Dzięki za uznanie! Co do kąta to nie mam pojęcia jak mi się to udało nigdy nie rozumiałem matematyki :wink: 170° to jest maksymalny kąt pod jakim pada światło. Oczywiście przy takim kącie jest już spory spadek jasności, co widać na przedostatnim zdjęciu (na którym barwa wyszła dziwnie zielona to chyba wada aparatu). Ale lampa idealnie nadaje się do zamocowania na suficie i oświetlenia dużej powierzchni.
Wydaje mi się że lepiej wygląda mcpcb przyklejone do aluminium niż przykręcone. Śruba mogła by szpecić wygląd choć i tak przód lampy niektórym może się nie podobać przez to że nie ma matowej szybki i wszystko co jest w środku widać jak na dłoni.
Przy 10V jest już wyraźny spadek prądu do 0.67A, ale to też jest zaleta bo dzięki temu można się zorientować że akumulator już ledwie zipie. Przy 10.5V po stabilizacji termicznej lampa pobiera 0.88A.
A co do miejsca drivera to trafiłeś bezbłędnie!

: czwartek 05 sie 2010, 18:43
autor: Pyra
Witam
A to Ty to z akumulatora zasilasz... :roll: myślałem, że z sieci przez jakiś uniwersalny zasilacz......

Co do mocowania, to przykręcenie na dobrą pastę powinno mieć mniejszą rezystancję termiczną niż klej, co przekłada się na lepsze warunki pracy diod.

Pozdrawiam

: czwartek 05 sie 2010, 20:01
autor: serviceman
Lampy można zasilać z jakiegokolwiek zasilacza nawet niestabilizowanego, byle by tętnienia nie były zbyt duże żeby nie było widać męczącego migotania, napięcie musi być we wspomnianym przedziale i wydajność prądowa minimum 1.2A.
A co do przykręcenia to tu masz rację, ale i tak największą rezystancję termiczną ma mcpcb. Jak na razie czekam na dalszy postęp w tej dziedzinie bo niedługo na pewno będzie się działo jak już Cree wprowadzi do sprzedaży LEDy o wydajności ponad 200lm/W to pewnie i mcpcb pójdzie do przodu, chociaż przy takiej wydajności nie trzeba będzie stosować takich prądów, dzięki czemu cała lampa będzie mniejsza i bardziej energooszczędna co przy dzisiejszych cenach ogniw fotowoltaicznych jest dosyć istotne.

: czwartek 05 sie 2010, 20:11
autor: kisi
serviceman, pokaż fotkę jak oświetla pomieszczenie. Konstrukcja naprawdę ciekawa. Brawo.

: czwartek 05 sie 2010, 20:27
autor: serviceman
Jak tylko się ściemni to pstryknę jakąś fotkę. Ale nie jestem zwolennikiem tego typu prezentacji bo zdjęcie nie oddaje w 100% rzeczywistości i sporo zależy od aparatu i jego ustawień a do tego fotograf ze mnie żeby nie napisać marny to napiszę początkujący ;)

: czwartek 05 sie 2010, 22:58
autor: swietlik
Fajna konstrukcja, ale jedna rzecz nie daje mi spokoju.
To jest lampa sufitowa, a wbrew pozorom w domu dość często patrzymy na sufit (choćby odpoczywając, leżąc w łóżku, itp.). Moim zdaniem, koniecznie należy tu dodać jakiś klosz z mlecznego szkła - rozpraszacz, inaczej mamy spore ryzyko uszkodzenia wzroku.

: piątek 06 sie 2010, 09:24
autor: seba_x
Witam

Możesz podać wymiary tej obudowy ? Czy to jest odpowiednik mr16 cz mr11 ?

: piątek 06 sie 2010, 09:40
autor: serviceman
Tylko ciekawe na ile takie mleczne szkło tłumi światło? Jeżeli ktoś ma takie dane to proszę o informację jakie są straty światła po przejściu przez matową lub mleczną szybkę? Moim celem było zbudowanie jak najwydajniejszej i najsprawniejszej lampy dlatego zastosowałem przeźroczystą szybkę od optyka. Chociaż z tą sprawnością to i tak do końca mi się nie udało bo źródło prądowe nie jest impulsowe tylko liniowe, ale za to bardzo proste.
Wymiary lampy podawałem na początku: średnica zewnętrzna 78mm, średnica którą należy "schować w sufit" to 68mm, długość też 68mm.

: piątek 06 sie 2010, 20:27
autor: kurczak
Sprawność "szybki" będzie zależała od:
- materiału z jakiego jest wykonana;
- grubości;
- stopnia zmatowienia.

Bez pomiaru w laboratorium będzie ciężko stwierdzić.

EDIT

A swoją drogą, to żeberka odprowadzające powinny być chyba frezowane z góry na dół, a nie wytoczone 'w poprzek'

: piątek 06 sie 2010, 20:42
autor: serviceman
Z tymi szybkami to jest tak że im mniej będzie razić w oczy tym bardziej będzie tłumić światło. Dwie sprzeczności. Jak to pogodzić? Dziś się zastanawiałem czy jeżeli świetlówki były by wykonane w przeźroczystych rurkach to czy ich sprawność była by większa?
A z żeberkami to masz rację, ale takie jak w mojej lampie łatwiej (taniej) wykonać. Podobne rozważania były na temat lampek rowerowych midiego. Ideałem byłoby gdyby dostać radiator o podstawie koła o średnicy około 60-80mm i z żeberkami ukształtowanymi w górę. Może ktoś kiedyś taki wprowadzi do oferty. Wtedy do toczenia byłoby niewiele.

: sobota 07 sie 2010, 18:26
autor: swietlik
serviceman pisze:Dziś się zastanawiałem czy jeżeli świetlówki były by wykonane w przeźroczystych rurkach to czy ich sprawność była by większa?
Może by i była, ale długo byś oczu tym światłem nie nacieszył (dosyć twardy ultrafiolet).
Jak się dokładnie przyjrzysz świetlówce, to zobaczysz, że rurka szklana _jest_ przeźroczysta. Natomiast na jej wewnętrzną powierzchnię napylony jest luminofor i to on emituje światło w zakresie widzialnym po po budzeniu od środka do świecenia przez promieniowanie UV.

: poniedziałek 09 sie 2010, 08:28
autor: Bartolo
serviceman pisze:Tylko ciekawe na ile takie mleczne szkło tłumi światło?
Moim skromnym zdaniem, potwierdzonym badaniami od 5-10% strumienia (dla niezbyt grubego szkła czy pleksji).

: wtorek 10 sie 2010, 17:40
autor: serviceman
Bartolo ale masz na myśli szkło mleczne czy zwykłe przeźroczyste?