HID - "Czarna" pogromczyni rybek

...czyli nasze światełka okiem obiektywu... Tu chwalimy się naszymi latareczkami i wszystkim innym , co rozświetla nasze życie ;-)
Poozon
Posty: 21
Rejestracja: niedziela 27 lip 2008, 08:33

HID - "Czarna" pogromczyni rybek

Post autor: Poozon »

Witam,

Chciałem się troszkę pochwalić moją nową dziecinką ;)
Latarka przeznaczona jest do oświetlania świata podwodnego podczas nurkowania.
Źródło światła to palnik HID o mocy 35W, elektronika w wersji slim (niestety made in china).
Obudowa aluminiowa, anodowana.
Zasilanie to aku żelowy 12V 7Ah lub dwa takie akumulatory - jeszcze się zobaczy jakie będą czasy świecenia.
Światełko złożone wczoraj więc nie było jeszcze okazji na testy pod wodą.
Na razie dwa zdjęcia. Jak ktoś będzie zainteresowany podeślę następne.

PS. Nie chcieliście skomentować poprzedniego światełka do wody, to może to Was zainteresuje ;)

Obrazek
http://www.swiatelka.pl/upload_img/obra ... 3b3114.jpg

Obrazek
http://www.swiatelka.pl/upload_img/obra ... e93597.jpg

Pozdrawiam,
Poozon
Awatar użytkownika
Bulba
Posty: 331
Rejestracja: środa 06 sie 2008, 10:36
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Bulba »

Jaka jest srednica reflektorka ?
Na moje oko 10-12cm co przy glebokosci 10m daje ponad sto kilo nacisku.
Nie boisz sie ze Ci zgniecie lampke ?
No chyba ze uzyles jakiegos pancernego szkielka lub plexi.
My definition is High Definition.
Bledy w pisowni sa celowe, zamierzone i chronione prawami autorskimi.
Uzywanie podobnych bledow jest zakazane i bezprawne ®
Poozon
Posty: 21
Rejestracja: niedziela 27 lip 2008, 08:33

Post autor: Poozon »

Średnica szkiełka wynosi 84mm i grubość 5 mm.
Szukam firmy która zechce mi zahartować takie szkiełko.
P_iter
Posty: 98
Rejestracja: poniedziałek 04 sty 2010, 17:11
Lokalizacja: Warszawiak

Post autor: P_iter »

Na jaką głębokość przewidujesz zanużenia z tą latarką? Zasilanie wewnętrzne? Włącznik mechaniczny czy automatyczny?
Pozdrawiam
P_iter
Poozon
Posty: 21
Rejestracja: niedziela 27 lip 2008, 08:33

Post autor: Poozon »

Przewiduję że do 100 metrów powinna wytrzymać. Większych głębokości nurkowania nie przewiduję.
Latarka posiada zasilanie zewnętrzne. Na pierwszym zdjęciu widać kawałek kabla zasilającego. Dodatkowo w zestawie będzie obudowa na aku żelowy 12V 7Ah. Obudowa będzie wykonana z jednego kawałka poliamidu.
Zestaw będzie posiadał dwa włączniki. Mechaniczny, dźwigienkowy na obudowie akumulatora i drugi magnetyczny (kontaktron) na obudowie samej latarki. Widać go na pierwszym zdjęciu (srebrna dźwigienka).

Pozdrawiam,
Poozon
Awatar użytkownika
Bulba
Posty: 331
Rejestracja: środa 06 sie 2008, 10:36
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Bulba »

Na glebokosci 100m na samo szklo bedzie dzialala sila ponad pol tony.
Nie wiem czy Ci wytrzyma 5mm nawet hartowane.
Ale wytrzymalosc szkla to juz niestety nie moja dziedzina.
My definition is High Definition.
Bledy w pisowni sa celowe, zamierzone i chronione prawami autorskimi.
Uzywanie podobnych bledow jest zakazane i bezprawne ®
Poozon
Posty: 21
Rejestracja: niedziela 27 lip 2008, 08:33

Post autor: Poozon »

Zerknij tutaj:
http://www.technisub.pl/pl/lampade/Vega2.htm

Moja latarka ma odbłyśnik od takiej właśnie latarki więc i szkiełko jest podobnej średnicy.
Latarkę Vega2 można używać do głębokości 120m. Szczegóły w detalach.

Pozdrawiam,
Poozon
Awatar użytkownika
romanroman
Posty: 67
Rejestracja: piątek 26 lut 2010, 10:00
Lokalizacja: warszawa

Post autor: romanroman »

hej wygląda fajnie. napisz dlaczego stosujesz 2 wyłączniki
Poozon
Posty: 21
Rejestracja: niedziela 27 lip 2008, 08:33

Post autor: Poozon »

Włącznik magnetyczny na obudowie latarki służył będzie do włączenia światła podczas nurkowania. Umieszczenie go na obudowie latarki ułatwi jego obsługę.
Drugi włącznik, mechaniczny-dźwigienkowy będzie znajdował się na pojemniku w którym będzie umieszczony akumulator żelowy. Włącznik ten będzie trzy-pozycyjny. Jedna pozycja - latarka wyłączona, druga pozycja - włączone zasilanie latarki, trzecia pozycja - ładowanie akumulatora.
Pojemnik z akumulatorem umieszczony będzie na butli z powietrzem, na plecach. Ciężko operować włącznikiem latarki gdy jest on gdzieś na plecach ;)
Włącznik na pojemniku z aku dlatego ma być trzy-pozycyjny, aby podczas ładowania przypadkowo nie włączyć latarki włącznikiem magnetycznym i nie uszkodzić elektroniki.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Skonstruowałem kiedyś zabezpieczenie akumulatora dla nurków. Układ ten jest jednocześnie wyłącznikiem "magnetycznym". MOSfet zastosowany jako włącznik jest zintegrowany z diodą, tak więc odłączając akumulator od odbiornika, mamy możliwość naładowania go poprzez złącze zasilania (umożliwia to dioda w MOSfecie) bez konieczności załączania włącznika.
Sam włącznik (kontaktron) można umieścić na długim kablu, i wtedy miejsce umocowania akumulatora jest nieistotne.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
P_iter
Posty: 98
Rejestracja: poniedziałek 04 sty 2010, 17:11
Lokalizacja: Warszawiak

Post autor: P_iter »

Poozon pisze:Drugi włącznik, mechaniczny-dźwigienkowy będzie znajdował się na pojemniku w którym będzie umieszczony akumulator żelowy. Włącznik ten będzie trzy-pozycyjny. Jedna pozycja - latarka wyłączona, druga pozycja - włączone zasilanie latarki, trzecia pozycja - ładowanie akumulatora.
Trzeba będzie pamiętać o ustawieniu właściwej pozycji włącznika przed nurkowaniem. Jak słusznie zauważyłeś - trudno operuje się włącznikiem jak jest gdzieś na plecach.
Pozdrawiam
P_iter
Awatar użytkownika
romanroman
Posty: 67
Rejestracja: piątek 26 lut 2010, 10:00
Lokalizacja: warszawa

Post autor: romanroman »

wg mnie dublowanie wyłącznika to niepotrzebna komplikacja oraz potencjalne żródło awarii i zalania termosa z aku. zawsze istnieje ryzyko przypadkowego przęłączenia w czasie nurkowania. w mojej latarce po odłączeniu palnika wpinam ładowarkę. złącza kupiłem od loli, ale są tańsze i równie dobre rozwiązania.
Poozon
Posty: 21
Rejestracja: niedziela 27 lip 2008, 08:33

Post autor: Poozon »

Kanistra na aku jeszcze nie ma. Może faktycznie zrezygnuję z drugiego włącznika mechanicznego.
Macie może namiar na jakieś sensowne złącza które mogą posłużyć jako złącza do ładowania aku i jednocześnie będą mogły zostać uszczelnione na czas nurkowania ?
Awatar użytkownika
romanroman
Posty: 67
Rejestracja: piątek 26 lut 2010, 10:00
Lokalizacja: warszawa

Post autor: romanroman »

http://www.lola.cz/pl/eshop/oswietlenie ... eflektorow

przy takim złączu podłączasz ładowarkę przez zwykły chinch
radko
Posty: 5
Rejestracja: piątek 09 maja 2008, 19:06

Post autor: radko »

Witam
Na forum bywam sporadycznie ale patrząc na Twojego HIDa muszę cię ostrzec.
Kolega Bulba ma racje 5mm szkiełko o tej średnicy nie da rady wytrzymać takiego słupa wody jak 100m. Wiem co pisze bo widziałem implozje takiej szybki już na 6m głębokości. Jako rozwiązanie Twojego problemu proponuje przejrzeć sobie tą stronkę http://www.continentaltrade.com.pl/Arti ... LO-WZIERNE są tam niezbędne inforamcje nt zabudowy i wytrzymałości szkła (w tym przypadku na ciśnienie 10bar szybka musi być hartowana i mieć 10mm)
Stronka do firmy, którą podałem wykonuje potrzebne szkła i możesz kupić nawet jedną sztuke.
Wracając do latarki Vega to musisz pamiętać, że cały przód wykonany jest tam z innego materiału oraz to, że jest to z jeden kawałek
Nie wiem jak uszczelniłeś pojemnik balastu ale uważaj na przeciek bo napięcie jest tam zabójcze (jako doszczelnienie możesz zastosować jeden z aerobowych Loctitów. Są stosowane jako płynne uszczelki i wytrzymują nawet 35Mpa)
Jako włącznik najprościej zastosować kontaktron i przekaźnik (masz wtedy hermetyczny włącznik uruchamiany magnesem)
Jeżeli chodzi o kabel i rozłanczalne połączenie najprościej jest kupić gotowca od Ammonite (zakończony jest wtykami chinch)
Robiąc kanister poszukaj informacji na internecie dotyczących wytrzymałości rur gazowych, wodnych itp. aby ustrzec się przed zbyt cienką ścianką i implozją.
ODPOWIEDZ