Oświetlenie Akwarium

co i jak zrobiłem...
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Dolutowałem kondensator 100nF bezpośrednio na padach zasilania LCD i już jest OK.
Jednak nie było by dobrze jak by coś jeszcze się nie skopało, kilka dni temu nie wyłączyło się oświetlenie, założyłem, że to przekaźnik, jednak nie, to procesor nie kasuje ustawienia pinu sterującego. Założyłem wtedy błąd programu, wgrałem na nowo i nic... Układ po resecie zachowuje się prawidłowo, światło się zapala, ale nie gaśnie, na pinie sterującym cały czas mam "H"... czyżby procek?
Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Jednak procek, a konkretnie komórka eeprom odpowiedzialna za stan oświetlenia. Mimo iż zapisywana 8 x dziennie, padła po około roku. Przesunąłem adresy zmiennych o jedną pozycję i wszystko gra.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

Procek z odzysku, czy nowy ze sklepu?

Ja miałem jeden przypadek uszkodzenia komórki EEPROM, w dodatku wyłącznie odczytywanej z programu.
Sterownik extended v3.5 HE <klik>
Instrukcje sterowników w PDF <klik>

kontakt: info(at)krypton(dot)pl
(podstawić @ i . w stosowne miejsca)
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
greg pisze:Procek z odzysku, czy nowy ze sklepu?
W sumie to z odzysku, bo był raz przelutowany na drugą wersję płytki.
Oczywiście że może się taka usterka zdarzyć, ale jest to upierdliwe w znalezieniu... :evil:
Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
...i kolejna komórka epromu padła, przesunąłem zmienna na kolejna pozycję i działa, będę musiał kupić nowego procka.
Przeanalizowałem ponownie program i, zgodnie z założeniami, komórka jest zmieniana dwa razy dziennie, czyli przy włączaniu i wyłączaniu oświetlenia. Komórka nie jest wielokrotnie nadpisywana, co początkowo podejrzewałem.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

Należy zastosować algorytm zapisu tej zmiennej w tablicy kilku (-nastu) komórek. Mianowicie, mając do dyspozycji np. 8 komórek, zapisujesz za każdym razem zmienną w kolejnej, a poprzednią kasujesz, po przepełnieniu startujesz od zera. Odczytujesz prostą pętlą odrzucającą wartość 0xFF.
Sterownik extended v3.5 HE <klik>
Instrukcje sterowników w PDF <klik>

kontakt: info(at)krypton(dot)pl
(podstawić @ i . w stosowne miejsca)
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Chciałem tak zrobić, tylko... no właśnie, komórka nie wytrzymała 365 zapisów, bo to niecały rok, a powinna 100 tys coś tu nie gra...
Muszę kupić innego procka i podmienić.
Swoją drogą, to kilka dni temu wymieniłem jedna świetlówkę a wczoraj poszła druga...
Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

Bardzo dziwne, aby na pewno nie zapisuje się coś w kółko w to samo miejsce?
Sterownik extended v3.5 HE <klik>
Instrukcje sterowników w PDF <klik>

kontakt: info(at)krypton(dot)pl
(podstawić @ i . w stosowne miejsca)
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
greg pisze:Bardzo dziwne, aby na pewno nie zapisuje się coś w kółko w to samo miejsce?
Też tak myślałem i sprawdzałem po kilka razy program. Dziwne jest to, że wypadki są w nieregularnych odstępach czasu. Pierwszy miał miejsce po około roku, drugi po miesiącu a teraz komórka wytrzymała kilka miesięcy.
Procek był dwa razy przelutowywany hot airem, więc może się przegrzał.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
barney
Posty: 268
Rejestracja: niedziela 18 lip 2010, 11:47
Lokalizacja: Łask

Post autor: barney »

Pyra, myślałeś, żeby zamiast mazać po EEPROMie to zapisywać te dane w RAMie RTC? Masz 240B do swojej dyspozycji, a to sporo. Wartości w nim powinny być tak długo nieulotne, jak długo jest zasilany albo z bateryjki, albo z zasilacza ;)

Po za tym, jeżeli po ~500 zapisach pada Ci EEPROM to albo masz wielkiego pecha, albo to jest jednak więcej niż 500 zapisów...
Jak sprawdzałem Attiny13 to dochodziłem do jakichś chorych ilości zapisów (>1kk), a nadal nie wyłapałem błędów. Z kolei w moich driverach na T85 jedno kliknięcie może spowodować nawet 3 zapisy do EEPROMu, z jednej takiej latarki korzystam codziennie (po co najmniej 20 klików) przez ponad rok i nic się nie dzieje. Co prawda mam tam zaimplementowany prosty algorytm Wear Levelling na kilka slotów, ale to i tak da znacznie więcej zapisów niż u ciebie...
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

Pytanie z innej beczki, jakie są warunki termiczne pracy procesora? Nie ma możliwości, że coś tam się w pobliżu grzeje? EEPROM jest dość wrażliwy na temperaturę jak wynika z różnych doświadczeń z driverami w latarkach.
Sterownik extended v3.5 HE <klik>
Instrukcje sterowników w PDF <klik>

kontakt: info(at)krypton(dot)pl
(podstawić @ i . w stosowne miejsca)
Awatar użytkownika
krzycho_
Posty: 2187
Rejestracja: piątek 08 maja 2009, 18:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: krzycho_ »

EEPROM i flash tak samo i to nie tylko w uP , typowe pamięci zewnętrzne tak samo - wystarczy je zbyt mocno pogrzać hotairem i potrafią już sypać błędami przy sprawdzaniu sumy kontrolnej.

Tutaj jednak dziwna sprawa . Może niestabilne = nieodfiltrowane dobrze zasilanie nie służy temy prockowi ?
elektroda.pl
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Procesor może mieć trochę ciepło, to fakt, co prawda wewnątrz nie ma elementów które się mocno grzeją, ale całość stoi na pokrywie akwarium, a tam świetlówki i stateczki elektromagnetyczne.

Na razie załatałem ten błąd, zobaczymy jak długo wytrzyma następna komórka, docelowo będę projektował nową płytkę, bo mam w planie inne rozmieszczenie elementów.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Chyba jednak był błąd w programie... Procedura rozjaśniania (analogicznie ściemniania) LEDów wyglądała tak:

Kod: Zaznacz cały

Dim Sw As Eram Byte At &H36                                 'rodzaj pracy światła

.....

If J > 8 Or J < 1 Then J = 8
   Sw = 1
   If Sw = 3 Or Sw = 5 Then Goto Powr
   
zmieniłem na:

Kod: Zaznacz cały

If J > 8 Or J < 1 Then J = 8
   If Sw = 3 Or Sw = 5 Then Goto Powr
   If Sw <> 1 Then Sw = 1 
Sw - jest wskaźnikiem informującym program czy światło jest zgaszone, zapalone, rozjaśniane, ściemniane. Jest on przypisany do konkretnej komórki wewnętrznego epromu.
Zobaczymy za pół roku :roll:
Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

Cześć

Nie wiem, czy mogę spytać w tym wątku o moc potrzebną do oświetlenia akwarium, jeśli nie, to proszę o wydzielenie. [Syn doczekał się rybek upragnionych - gupików. My się na tym nie znamy :( ]

Mam dylemat na ile ustawić moc światła.

Akwarium max 18l (podstawia 21x34cm 25cm wysokości) wlane 14 litrów - 6cm poniżej krawędzi.

Mam 4 sztuki XM-L2 Hi-CRi czyli ciepłe. W tej chwili ustawiłem 1,65A przez diody. (ok. 25W z sieci).

Nie wiem czy ta ilość światła wystarczy, czy od razu kombinować (zanim prowizorkę przerobię na coś zmontowanego z rękami i nogami), żeby było jaśniej?

Kiedyś coś mi się obiło o oczy, że 1W mocy światła, na 1 litr wody w akwarium, ale teraz nigdzie tego nie widzę, i nie wiem czy do takich małych to nie za mało.

Mógłbym dorzucić jeszcze z 2 diody np... Diod, sterowników, zasilaczy ani aluminium mi nie brakuje :D Dużo większego prądu w diody (no max. 2A), puszczać nie będę, bo z radiatory i tak tego nie ogarną, czyli i tak muszę kolejne radiatory dołożyć.

Pozdrawiam, Kuba

* - sterowniki takie mam: takie z 3 potencjometrami wieloobrotowymi, a zasilanie z zasilacza od jakiegoś netbooka 19V 2,A i przy 5 diodach w szeregu sterownik piszczał (wrrr) teraz mam 4 diody w szeregu i chyba mniej piszczy. Radiatorek mu dałem, ale chyba za mały, bo gorący, ale da się utrzymać w ręce.
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
ODPOWIEDZ